Epoka hipokryzji: seks i erotyka w przedwojennej Polsce

Kamil Janicki Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Ciekawostki historyczne.pl popularnonaukowa
Znak Horyzont
literatura polska erotyka II RP
popularnonaukowa
Ciekawostki historyczne.pl
literatura polska erotyka II RP

Mnie bardzo się podobała, jak wszystkie książki pana Janickiego. I bardzo smutnie aktualna na dzisiejsze czasy

Początek mnie mocno rozbawił... Głównie przez słownictwo używane w dawnych czasach... Jednak czym dalej brnęłam, tym byłam bardziej zszokowana podejściem do seksu i spraw z nim związanych oraz antykoncepcji... Normalna rzecz, że medycyna i nauka dopiero się rozwijała, a wszelkie nowości były traktowane z wielkim dystansem i oburzeniem, jednak mimo wszystko tak dokładne...

Książka pełna ciekawostek o życiu seksualnym okresu przedwojennej Polski, w dodatku napisana w ciekawy i "lekki" sposób, chyba nie ma drugiej tak wyczerpującej książki dotyczącej tej tematyki.

Książka napisana w sposób prosty, autor zebrał i przedstawił dużo ciekawych informacji dotyczących sfery erotycznej opisywanej epoki. Zdarzają się natomiast niepotrzebne powtórzenia a sposób przekazu w gruncie rzeczy nudzi.

Miała być najbardziej odważna książka historyczna, a okazało się, że to całkiem zgrabnie omówiony problem przedwojennej polskiej obyczajowości.

Bardzo interesujaco sie zaczyna, jednak po przeczytaniu 10% ksiazka poszla na bok. Autor zaczal tak przynudzac, ze raczej juz wiecej nie siegne po ten tytul. Wielka szkoda. Dla pasjonatow.

Świetnie napisana książka! Autor gładko operuje językiem, sprawnie opisuje realia i problemy. Książkę czyta się bardzo lekko, wciąga niesamowicie, dobra rozrywka. A przechodząc do samej treści - dla mnie naprawdę niesowita. Okazuję się, że wyobrażałam sobie wszystko zupełnie inaczej! I w inny sposób teraz patrzę na współczesną dyskusję na temat seksualności.
Trudno mi...

Moja babcia zawsze powtarzała, że wszystko już było. Przeżyła wiele i mało co było w stanie ją zadziwić. Żyła w czasach Dwudziestolecia Międzywojennego w Warszawie, gdzie jako studentka Uniwersytetu zapewne słyszała wiele o tym, co się w ówczesnej Stolicy wyrabiało. A pisze, że zapewne, bo nie było mi dane ją o to zapytać. A jaki to ma związek z książką? Wielki! Bo to, co w...

Recenzję "Epoki hipokryzji" zacznę od kilku słów wspomnienia mojej babci. Babci, której zdarzało się mówić, że za "jej czasów takich rzeczy nie było". O jakie "rzeczy" chodziło? Między innymi o związane z przestępczością, ale też z erotyką właśnie. Drażniłam się z nią wtedy, mówiąc: "tak, nie było - a my wszyscy tośmy się z kapusty wzięli". Parskała na mnie oschle i do...

W XXI przeprowadzono badania dot. masturbacji w polskim społeczeństwie. Do tej aktywności seksualnej "przyznało się" niewiele ankietowanych - pomiędzy 20 a 30%. Nie byłoby w tym nic dziwnego, w końcu ankiety to mało precyzyjny sposób badania opinii publicznej, gdyby nie fakt, że na pytanie o masturbację w dwudziestoleciu międzywojennym odpowiedziało "tak" ponad 90%...

Dyskusje

1 224