Tatami kontra krzesła

Wydawnictwo: Muza
popularnonaukowa
joly_fh

Z tej książki dowiecie się, dlaczego Japończycy mają skośne oczy, nie lubią Facebooka i namiętnie grają w golfa. Przeczytacie o kobietach cierpiących na syndrom męża na emeryturze i na stare lata zbierających pluszaki... o mężczyznach godzinami gapiących się na spadające metalowe kulki... o biznesmenach kupujących zużyte majtki gimnazjalistek w specjalnych automatach... o superszybkich pociągach wyposażonych w starodawne toalety... "Tatami kontra krzesła" to nie monografia ani encyklopedia, lecz zbiór intrygujących ciekawostek, anegdot i faktów na temat Japonii. Autor, od dzieciństwa zafascynowany kulturą japońską, napisał książkę, która rzeczywiście pomaga zrozumieć Japończyków oraz pokazuje, jak nie ulegać stereotypom na ich temat. Mimo że czasem wydaje się to niemożliwe... Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się Japonii nie tylko przez pryzmat filmów Kurosawy i prozy Harukiego Murakamiego!

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2013

źródło okładki: www.muza.com.pl

Maria | 2019-07-06
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Niewielkie rozmiary tej książeczki z góry sugerowały mi, że nie będzie to wnikliwa i obszerna analiza kulturalno-historyczno-gospodarczo-polityczna narodu japońskiego. Co autor we wstępie do niej moje przypuszczenia potwierdził, wyraźnie zaznaczając – "Ta książka to coś w rodzaju minirozmówek przydatnych w podróży. Nie aspiruje do kategorii wyczerpująca monografia, nie ma na celu naukowego dowodzenia poruszanych teorii."
I bardzo dobrze!
Takiej właśnie formy przekazu szukałam, bo stykam się z tą kulturą na co dzień a to poprzez filmy, a to czytając książki albo oglądając mangi czy ostatnio cykl anime powstałych w Studio Ghibli i emitowanych w TVP Kultura. Mając taką wybiórczą i rozproszoną wiedzę, bardzo potrzebowałam podsumowania, wyjaśnienia, a przede wszystkim zrozumienia niektórych zjawisk istniejących w kulturze japońskiej – karoshi (śmierć z przepracowania), yakuza (japońska mafia), tetris (rodzaj rozrywki), cosplayer (prezentowanie przebrań na ulicy) czy hikikomori...

Ewa | 2019-07-01
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 01 lipca 2019

Rafał Tomański spróbował pojąć europejskim umysłem japońską duszę. Próba bardziej lub mnie udana – zależy kto się wypowiada. Nie jest to klasyczny przewodnik po Japonii i dobrze. Przewodniki przeważnie oprowadzają po martwych przedmiotach, a tu jest mowa o żywych ludziach. Uważam, że autor sobie z tą trudną tematyką poradził – z odrobiną humoru i luzu. Jeśli ktoś szuka w tej książce historii, to nie powinien po nią sięgać.

Ala | 2019-03-27
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2019
Przeczytana: 27 marca 2019

Nie dałam rady przez nią przebrnąć.

Książka idealna dla ludzi zafascynowanych językiem japońskim. Dla tych, którzy już go w jakikolwiek sposób liznęli czy to sami czy nie. Dla tych, którzy zaczynają przygodę z japonistyką. Dla tych, którzy mają podstawy.

To jest zbiór króciutkich opowieści na temat różnych zagadnień, zanalizowanych dużo bardziej pod kątem językowym niż kulturowym. Dlatego dla mnie, osoby, która fascynuje się kulturą, ale języka nie zna ani trochę, książka po prostu jest męcząca. Co chwilę są wtrącenia odnośnie budowy słów, budowy zdań, kolejności słów w zdaniu podane na konkretnych przykładach, które dla mnie nie są ani trochę interesujące.

trojkowicz | 2019-03-19

Książka poradnik. Czyta się powoli, jak podręcznik.
Nie ma bohatera, nie ma fabuły, zbiór informacji o Japonii.
Nieco już przestarzały, ale może być przydatny przed wyjazdem.

Joseheim | 2019-03-02
Przeczytana: 02 marca 2019

Nie jestem w stanie ocenić merytoryki treści zawartych w tej niewielkiej książeczce, ale przeczytałam ją z ciekawością. Część rzeczy już wcześniej gdzieś mi się obiło o uszy, ale wiele było dla mnie zupełną nowością, a całość układa się w naprawdę fascynujący obraz Japonii i Japończyków. Polecam każdemu, kto interesuje się choć trochę tym krajem.

Arizu Velville | 2019-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2019

Naprawdę fajna i bogata w informacje książka. Polecam malować kredkami ważne hasła, łatwo potem do nich wrócić :).

mercadoevy | 2018-12-26
Przeczytana: grudzień 2018

O tym, że Japonia może fascynować swoja odmiennością nikogo nie trzeba przekonywać. Szukałam książki, która "lekko ale interesująco" opowie o tej inności. Przeczytana pozycja jest zbiorem bardzo rożnych opowieści o życiu Japończyków i życiu w Japonii. Różnorodność poruszanych tematów powoduje, że pewne rozdziały (np. dotyczące codziennego zachowania czy pracy Japończyków) przeczytałam z dużym zainteresowaniem, inne (np. przedstawiające subkultury lub odnoszące się do języka) były dla mnie nużące i tylko je przejrzałam, aczkolwiek może np. dla kulturoznawców lub językoznawców będą one fascynujące:)

Ze sposobu opowiadania wynika, że Autor dużo wie o tym kraju i ma wiele sympatii dla tego kraju, ale i dystansu, starając się wyjaśnić wiele wewnętrznych sprzeczności jak np. oszczędną estetykę wnętrz i jednoczesne uwielbienie dla Hello Kitty:)

Są też w książce nieliczne, ale jednak, odniesienia do związków z Polską, w tym próby wyjaśnienia fascynacji Japończyków Chopinem.

Książkę w...

Artistisch | 2018-12-13
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 2013 rok

Niby wiadomości trochę jest, ale ciężko powiedzieć, czy są to informacje rzetelne, z kilku powodów.

Po pierwsze, dlatego, że większość informacji to jakby wycinki z gazet, niezbyt umiejętnie posklejane w całość, ale nie trzymające się kupy. Po drugie, dlatego, że autor jest Polakiem/Europejczykiem i ma słabe pojęcie oraz zrozumienie, co jest normą kulturową w tym kraju, studia czy nie. Nie da się 'wstudiować' w czyjeś życie.

Całościowo, nie poleciłbym właściwie nikomu tej książki, bo jest zbyt porozrzucana po niezwiązanych ze sobą ciekawostkach, które w rzeczywisty sposób nic nam nie tłumaczą o Japończykach, tylko są jakby wyśmiewawczym palcem 'popatrzcie na tych dziwnych ludzi, co oni tam robią!', wobec czego mam bardzo nieprzyjemne odczucia.

Anunu | 2018-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 31 października 2018

Ciekawie i z humorem - rzeczy, które przeciętna osoba interesująca się światem na dość dużym poziomie ogólności jakoś tam kojarzy z Japończykami i Japonią, poszerzone o analizę, szukanie przyczyn i refleksję.
Jednak moje odczucia po lekturze są dość nietypowe. Mój obraz Japończyków jako ludzi wzniosłych i niezależnych trochę zmalał.

Łukaszo | 2018-04-26

O Japonii i Japończykach mógłbym czytać wiele. Jest to naród specyficzny, ale i niezwykle intrygujący. Książka Rafała Tomańskiego dała mi to czego oczekiwałem: odprężająco i sympatycznie spędzony czas i szczyptę wiedzy. Autor w przystępny sposób przedstawił swoje spojrzenie na ten naród. Można tu znaleźć wiele anegdot, ciekawostek i faktów z życia Japończyków. Całość została spisana z tego co Tomański zaobserwował będąc w tym kraju. Nie jest to jakiś podręcznik czy książka naukowa, autor odcina się od tego zupełnie i proponuję swój własny pogląd na to co zauważył. Udało mi się wyłapać sporo rzeczy o których istnienia nie miałem wcześniej pojęcia, co sprawiło, że moja ciekawość do dalszego poznawania kultury i języka Kraju Kwitnącej Wiśni znacznie wzrosła.

W...