Piąta fala

7,46 (1903 ocen i 324 opinie) Zobacz oceny
The 5th Wave
Sophie

Inne wydania

Czy ludzkość jest w stanie stawić czoła inwazji obcej cywilizacji tysiąckrotnie bardziej zaawansowanej niż nasza? Nie. Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Rozrzuceni w różnych miejscach okupowanej planety walczą o przetrwanie. Od wymarłych miasteczek, przez płonące metropolie, po obozy uchodźców i tajne bazy wojskowe - każdy z...

Nie.

Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Rozrzuceni w różnych miejscach okupowanej planety walczą o przetrwanie. Od wymarłych miasteczek, przez płonące metropolie, po obozy uchodźców i tajne bazy wojskowe - każdy z bohaterów powieści Yanceya próbuje przetrwać i zrozumieć, co się stało i kim są kosmici, który postanowili wymordować całą ludzkość.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2013

źródło okładki: http://otwarte.eu/

Oficjalna recenzja
Robert książek: 674

Inwazja obcych w nowym stylu

Ta książka wcale nie jest odkrywcza. Baa, czytelnik niejednokrotnie natknie się na rozwiązania fabularne, mocno kojarzące się z już istniejącymi książkami i filmami. Mimo tego, przeczyta „Piątą falę” do ostatniej strony i nie przemknie mu nawet przez myśl, że to mashup. Bo książka ma jeden, ale duży atut – inspiruje się innymi rozwiązaniami, niekiedy nawet bezpośrednio do nich nawiązuje, ale spina je w całkiem nową i zaskakującą historię, od której diabelnie trudno się oderwać.

Na niebie pojawił się świecący zielony punkt, potwierdzający, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie. Nadzieję na przyjazne zamiary rozwiał impuls elektromagnetyczny, niszczący na Ziemi wszystko, co korzystało z elektryczności. To był dopiero początek. Potem przyszły katastrofy o iście apokaliptycznych rozmiarach: powódź i zaraza. Ludzkość została zdziesiątkowana. Sposobem na resztę ocalałych miały być Uciszacze, powoli eliminujący kolejnych niedobitków. To były cztery fale. Teraz nadchodzi piąta. I nie zanosi się, aby ludzkość ją przetrwała.

Świat po zagładzie poznajemy dzięki czwórce ocalałych bohaterów: Cassie, Evanowi, Benowi i Sams. Z ich perspektywy staramy się dowiedzieć, kim są obcy najeźdźcy i jakie mają zamiary, czy i w jaki sposób możemy z nimi walczyć, i przede wszystkim na przekór złej passie próbujemy przetrwać inwazję. A to nie należy do rzeczy łatwych, gdy cywilizacja obcych nie dość, że wyprzedza w rozwoju ludzkość o tysiące lat to jeszcze zna dokładnie nasz sposób myślenia i wszystkie słabe strony.

„Piąta fala” to istny tygielek, w którym mieszają się różne schematy i koncepcje fabularne, zarysy postaci czy rozwiązania narracyjne. Zarówno zamierzenie, jak i nie. Czytelnik już na początku natyka na mocne podobieństwa do serii „Gone” Michaela Granta i bezpośrednie, chociaż żartobliwe, nawiązanie do filmu „Dzień Niepodległości”. Dalej motyw z filmu „Jestem legendą”, masa podobieństw do książki „Igrzyska Śmierci” Suzanne Collins i parę analogii do „Drogi” Cormaca McCarthy’ego. No i nie można zapomnieć o dosyć silnej inspiracji „Intruzem” Stephanie Meyer, która poniekąd nadaje sens całej książce.

Analogicznie sprawa wygląda z klasyfikacją książki. Przede wszystkim jest to literatura młodzieżowa, ale raczej dla tej starszej części. Gorzej już z dokładniejszym skategoryzowaniem. Po części jest to science fiction, po części powieść akcji z elementami post-apo. No i nie można zapomnieć o obszernym wątku uczuciowym. Trochę taki miks, pomieszanie z poplątaniem – ale w tym wypadku to raczej niezamykanie się w utartych ramach, a nie brak zdecydowania u pisarza.

Gdyby nie świetny styl Yanceya, poparty obszernym warsztatem literackim, przypuszczalnie miałbym do czynienia z czymś pokroju mashupu kilku bestsellerów, z wykorzystaniem sprawdzonych szablonów fabularnych. „Piąta fala” jest natomiast świetnie skonstruowaną powieścią młodzieżową, która czerpie pełnymi garściami ze sprawdzonych rozwiązań bez konieczności ich kopiowania. Na przekór pomówieniom o kalkę lektura wciąga niesamowicie, a kolejne strony lecą z prędkością światła. I tylko chce się zrobić krzywdę autorowi za takie nieszczęśliwe zakończenie.

Zatem, jeśli „Igrzyska Śmierci” macie przeczytane już od deski do deski i wieje nudą w oczekiwaniu na kolejny tom serii „Gone”, to polecam skoczyć do najbliższej księgarni po książkę Ricka Yanceya. Nie będziecie zawiedzeni.

Robert Fryga

mclena | 2015-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Zanim Cię znalazłem, sądziłem, że jedynym sposobem na przetrwanie jest znalezienie czegoś, dlaczego warto żyć. To nieprawda. Żeby przetrwać, trzeba znaleźć coś, dla czego warto umrzeć."

CUDOWNA!

Książka przedstawia głównie losy Cassie i Bena, którzy to wraz z cała ludnością ziemską zostają zaskoczeni przez inwazję obcych. Przybysze przepuszczaja przez ziemię po kolei poszczególne fale, które po czwartej serii unicestwiły aż 98% populacji. Ci którzy przetrwali szukaja pomocy, lecz nie maja pojęcia gdzie jej szukać, gdyż z biegiem czasu wychodzi na jaw straszna prawda - obcy są w niektórych z nich. Jaką mają więc pewność, że nie spoglądają własnie w oczy wroga?

Mimo iż nie przepadam szczególnie za typowym sience-fiction, to tutaj jestem zdecydowaną fanką! Może dlatego, że nie wybiega ona aż tak mocno w przyszłość, gdzie wyprawa na marsa, to jak wakacje na Teneryfie, ale nie tylko. Do książki popchnęła mnie zbliżająca się ekranizacja, której premiera przypada na Styczeń 2016 i...

„Trudno zaplanować coś na przyszłość, kiedy przyszłość okazuje się zupełnie inna od tego, co zaplanowałeś.”

Książka ta zdecydowanie pozytywnie mnie zaskoczyła. Myślałam, że to będzie mega poważna literatura o inwazji obcych na Ziemię, a otrzymałam coś z bardzo dużą dawką humoru, pozytywnej energii, ale to nie znaczy wcale, że nie było dramatycznie, bo były momenty, które podnosiły ciśnienie, a do oczu napływały łzy, wszystkich emocji było odpowiednio i tak jak lubię. Styl autora, jego swoboda i lekkość pisania - dla mnie genialna, wyraziści bohaterowie, a do tego akcja, akcja i jeszcze więcej akcji, nie nudziłam się ani przez chwilkę.

Cała inwazja kosmitów na naszą planetę nie była dla mnie jakoś specjalnie oryginalna, nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że widziałam już podobne schematy (chociażby w filmie „Coś” Carpentera), ogólnie wiele skojarzeń przechodziło przez moją głowę w trakcie czytania, że Reznik jest zrobiony na wzór Hartmana z „Full Metal Jacket” i cały ogrom innych...

myślnik | 2013-09-14
Przeczytana: 12 września 2013

Rick Yancey przyłożył mi broń do piersi i strzelił,rozrywając moje serce na wiele krwawych kawałków...
Druga zimna lufa przy skroni...po kolei...czy równocześnie...bez znaczenia.
Przestałam istnieć kiedy echo wystrzału niosło się głuchą falą.
Rozpadłam się,a jednak nadal byłam sobą.
Umarłam,a ciągle żyłam.
Nie można zapomnieć tego kim się było.
Co się czuło.
Tego nie da się zapomnieć,tych słów nie da się zapomnieć.
Nawet jeśli zamkniesz oczy,a może zwłaszcza jeśli je zamkniesz "Piąta fala"pozostanie z tobą.

Rick Yancey mierzył w moje serca i strzelił,a na sekundę przed tym popatrzył mi głęboko w oczy i pewnie powiedział:
Wiesz dlaczego to robię.
Wiesz?
Abyś nigdy nie zapomniała co znaczy być człowiekiem!

G E N I A L N A!
Przeliteruje jeszcze raz,głośno i wyraźnie aby nie było wątpliwości...
G E - N I A - L N A!!!

Dobrze,że nie obgryzam już z nerwów paznokci,bo biedny by były te moje dłonie,oj biedne.
Nie streszczę wam fabuły,bo mam tylko emocje w sobie.
Jestem wirującą i...

Sargento_Garcia | 2014-11-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 15 listopada 2014

Musze się przyznać, że do tej książki podchodziłem z pewną dozą niepewności. Napisano już tyle pozycji o wszelkiego rodzaju inwazjach, że jakoś trudno mi było sobie wyobrazić iż można stworzyć jeszcze cos nowego.
„Piata fala” mną wstrząsnęła i całkowicie rozniosła na strzępy. Ta książka jest wprost GENIALNA! Wartka i rewelacyjnie przemyślana akcja wciągająca od pierwszej strony i trzymająca mocno za nabiał do ostatniej litery. Za każdym razem gdy zmuszony byłem przerwać jej czytanie od razu zaczynałem tęsknić.
Pomysł na inwazję zaczynającą się po cichu kilkanaście lat przed faktycznym pojawieniem się „statku matki” to istny majstersztyk autora. Każdy kolejny element inwazji jest idealnie zaplanowany w każdym szczególe zarówno taktycznym jak i czasowym:
- pierwsza fala – ciemność która cofnęła ludzkość do XVIII wieku

potem to już była tylko równia pochyła spychająca ludzi aż do czasów pierwotnych

- druga fala – powódź,
- trzecia fala – zaraza,
- czwarta fala -...

Obywatel_Śliwka | 2013-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Zazwyczaj dzieje się tak, że jedna powieść zapoczątkuje modę na pewien gatunek, a kolejne pisarczyny za dychę chcąc zarobić (tu od razu narzucają się takie nazwiska jak Fitzpatrick, Clare, Roth, i Liu) i zdobyć rzeszę fanów podążają za modą i odtwarzają pomysły innych tworząc swoje mierne imitacje oryginałów (często też niezbyt dobrych). Wyjątkiem od tego są dwa tematy: zombie i ufo. Nie ma takiego bestsellera młodzieżowego o tych istotach który zawładnąłby umysłami jak ‘’Igrzyska śmierci’’ lub ‘’Zmierzch’’. Liczyłem na to, że ‘’Piąta fala’’ będzie takim spóźnionym hiciorem o ufo. Czymś, co mną zawładnie, rozrzuci i wywali mój mózg do śmietnika. Że tak jak resztę, bo mimo iż książka ma premierę za chwię to już ma wielu czytelników, pochłonie mnie ten świat i sprawi, że będę ryczał wewnętrznie nad faktem, że nie ma jeszcze kontynuacji.

Zawiodłem się.

Pierwsze strony. Kilka. Kilkanaście. Kilkadziesiąt. Wstępu od groma. Ok. – myślę – autor tworzy coś fenomenalnego i chce wprowadzić...

Martyna | 2015-06-22
Na półkach: Ukochane!, Przeczytane, Posiadam

Ta książka jest niesamowita! Moje emocje podczas czytania były tak ogromne, że aż mnie rozpierało, śmiałam się jak jakaś nienormalna, aby za chwilę powstrzymywać płacz... Zupełnie zatraciłam się w tamtym świecie i losach bohaterów, jestem zauroczona, zafascynowana i absolutnie nie mogę się doczekać przeczytania następnej części! Co tu dużo mówić - dla takich książek warto czytać!
świat w książce poznajemy przede wszysytkim z perspektywy dwóch bohaterów - Cassie i Zombie. Uwielbiałam zarówno rozdzaiały poświęcone Cassie jak i te Zombiego , oboje wprost uwielbiam ! Niezwykle ciekawa jest tutaj różnorodność postaci i sposób w jaki się one uzupełniają a ich losy są ze soba powiązane... Jest to niezwykle wciągające, dosłownie nie możesz się doczekać kolejnych stron, nie wspominając o punkcie kulminacyjnym akcji, który dla mnie był poprowadzony genialnie :D
Dla mnie też ogromnym plusem jest tutaj świetny wątek romantyczny, co prawda niektórzy narzekają na kolejny trójkąt miłosny ale ja...

Shimik | 2016-01-13

Obcy zaatakowali ziemię! Są znacznie bardzie rozwinięci od ludzi. Dziesiątkują całą ludzką cywilizację. Pozostają jedynie rozsiani, samotni żyjący ludzcy osobnicy. W taki sposób zaczyna się ta historia. Mi się podobało:) Książka była ciekawa, a na dodatek jakoś rzadko miałem styczność z kosmitami (takimi atakującymi ziemię) w książkach, głównie znam ten motyw z filmów. Więc przyjemnie było przeczytać też o tym. Bohaterowie też są ciekawi. Fajnie się czyta i sam świat jest interesujący. Jak dla mnie na plus!

Roland | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Co przyniesie jutro ?

Powieści traktujące o inwazji obcych na naszą planetę można liczyć w setkach. Wydawać by się mogło, że wszystko zostało napisane na ten temat. Być może autor nie stworzył nic nowatorskiego, lecz sposób w jaki odświeżył obraz konfliktu cywilizacji, przykuwa uwagę czytelnika. Autor śmiało sięga po klasyków literatury i kina science fiction, lecz wielowymiarowość powieści oraz przyjemny dla oka język sprawiają, że lektura tejże książki może okazać się całkiem przyjemna. Powieści Ricka Yanceya przypięto łatkę książki młodzieżowej, lecz może być ona wygodnym wyborem również dla dojrzalszego i starszego czytelnika.

Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Rozrzuceni w różne miejsca okupowanej planety walczą o przetrwanie. Od wymarłych miasteczek, przez płonące metropolie, po obozy dla uchodźców i tajne bazy wojskowe – każdy z bohaterów powieści próbuje przetrwać i zrozumieć, co się stało i kim są...

lacerta | 2016-04-18
Na półkach: 2016, Zekranizowane, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Muszę przyznać, że do sięgnięcia po "Piątą falę" skłoniła mnie jej zbliżająca się ekranizacja. Rzadko czytam książki o inwazji kosmitów, więc do tematu podeszłam na świeżo i szczerze mówiąc, jestem trochę rozdarta.
Niewątpliwie, "Piątą falę" czyta się dość szybko, a fabuła wciąga. Po przeanalizowaniu treści można znaleźć podobieństwa do innych książek, jednak nie są one aż tak wyraźne i rzucające się w oczy by mogły denerwować podczas lektury. Fabuła trzyma czytelnika w ciągłym napięciu, a podzielenie książki na części ułatwia czytanie.
Jednak początkowo "Piąta fala" wydawała mi się trochę chaotyczna. Główna bohaterka jest strasznie wkurzająca i często działa impulsywnie i bez przemyślenia. Książkowi amanci też są nudni jak flaki z olejem. Cała akcja natomiast nie dała nam bardzo wielu istotnych informacji i odpowiedzi na wiele pytań. Tak naprawdę wydaje się, że "Piąta fala" jest jedynie wstępem do kolejnego tomu, co nie nastraja pozytywnie do lektury.

Ogólnie "Piąta...

Książka jest rewelacyjna. Zwykle nie czytam tego typu gatunku ale "Piąta Fala" pochłonęła mnie bez reszty. Wręcz nie mogłam się od niej oderwać. Z niecierpliwością czekam na kolejną część :)

Patronaty tygodnia

W tym tygodniu w księgarniach zadebiutuje aż 18 tytułów pod naszym patronatem. Kryminały, literatura młodzieżowa, literatura piękna, post-apo – każdy znajdzie coś dla siebie. Jakich książek możecie wypatrywać w najbliższych dniach? Podpowiadamy!

Ekranizacja „Piątej fali“ - obejrzyjcie zwiastun

W styczniu 2016 roku na ekrany kin wejdzie ekranizacja książki „Piąta fala” Ricka Yanceya. Fabuła opowiada o przygodach czwórki bohaterów, którzy próbują się odnaleźć w świecie, który został opanowany przez Obcych. Nie mogą być pewni, czy Ci, których spotykają na swojej drodze są jeszcze ludźmi, czy już nie...