Mała paryska kuchnia

2013-05-08
2013-05-08
2012-01-01
Małgorzata Stefaniuk
kuchnia francuska przepisy kulinarne podróże kulinarne

#245 - Mała Paryska Kuchnia - Rachel Khoo - Wydawnictwo Albatros

#106/52/2019

Ta książka skradła moje serce <3

Pięknie wydana, w twardej oprawie, 288 stron, a do tego piękne ilustracje, które sprawiają, że od razu chce się to danie przygotować i zjeść.

Zawiera ona wiele smacznych, klasycznych francuskich przepisów, zarazem prostych do przygotowania.

Ta książka to idealny towarzysz na długie zimowe wieczory, pora zasmakować nowej kuchni i nowych przepisów.

Dziękuję Wydawnictwo Albatros za tą wspaniałą książkę.

#245 - Mała Paryska Kuchnia - Rachel Khoo - Wydawnictwo Albatros

#106/52/2019

Ta książka skradła moje serce <3

Ta książka to...

Perfekcyjna dla tych wszystkich, którzy kochają gotować i piec. Otwierając książkę i przeglądając strony czuje się zapach tych cudownych potraw. Wszystko wychodzi perfekcyjne i kiedy tylko chcę zachwycić gości czymś nowym sięgam po tą właśnie książkę.

Książka to niezwykła, choć sam nie mogę w pełni docenić jej możliwości, gdyż gotowanie i pieczenie nigdy nie było moją mocną stroną. Lubię o tym czytać, lubię kosztować, lubię dobrze podane danie. Lubię zjeść ze smakiem.

Choć praktycznie w całości opatrzona jest przepisami, to jednak nie jest to zwykła książka kucharska. Czasem po nią sięgam, czasem myślę o tym, co ten lub inny przepis wnosi do mojej świadomości, gdyż Rachel Khoo pisze o tym z taką wyjątkową pasją, iż już czytając poczuć się można wyjątkowo. Staranność kształtu i formy, przygotowania, gotowania lub pieczenia… Sztuka przez wielkie „S”.

Dla tych wszystkich, którzy cenią sobie dobrą kuchnię, dla tych, którym gotowanie sprawia nieziemską wprost przyjemność sięgnięcie po „Małą paryską kuchnię” będzie rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Teraz jedynie mały fragment z rozdziału noszącego tytuł – Słodki poczęstunek:

„(…) Bardzo szybko dowiedziałam się też, że przepisów na ciasta należy się trzymać co do joty, inaczej niż w przypadku gotowania, gdzie można się kierować własnym smakiem. Ważenie składników to często wymóg konieczny. Cukiernictwo jest „nauką ścisłą”. Jeśli jakiegoś składnika dodamy za dużo, w efekcie końcowym możemy uzyskać totalny chaos. Na szczęście, składników używanych do pieczenia francuskich słodkości nie jest wiele: masło, cukier, jajka, mąka – to zazwyczaj wystarczy do stworzenia czegoś, co oszołomi podniebienie smakoszy.”

Sześć obszernych rozdziałów napisanych i przygotowanych z pasją, piękne rysunki autorki, równie piękne zdjęcia, na których ją samą można zobaczyć w akcji. Podróż z Rachel Khoo po kulinarnych uliczkach Francji będzie podróżą niezapomnianą.

http://koominek.blogspot.com - pięćdziesiąt trzy tematyczne szufladki i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Książka powinna się znaleźć w każdej kuchni. Jeśli chcemy zaskoczyć gości wyrafinowaną francuską kuchnią a niestety, nie pobieraliśmy kursów u paryskich mistrzów, ta książka jest dla nas.

Rachel Khoo bardzo autentycznie odtworzyła domową francuską kuchnię. Jej dania to nie malutkie kęsy na fikuśnych talerzykach jakie są podawanie w drogich restauracjach, ale domowa kuchnia w którą wkłada się serce podczas ponurych dni. Znajdziemy tam przepisy na pożywne gulasze, zupy, dania mięsne. Wszystko do odtworzenia w warunkach domowych, z bardzo dokładnymi instrukcjami.

Mnie zachwycił dział z deserami, francuskie cukiernictwo zawsze wydawało mi się bardzo trudne do zrobienia w domu, a tutaj znalazłam kilka (a nawet całkiem dużo) naprawdę przystępnych przepisów.
Każdy przepis ma wstęp napisany przez Rachel i na każdej stronie dowiadujemy się czegoś ciekawego o francuskich zwyczajach - nie tylko kulinarnych.
Wisienką na torcie są ostatnie strony - solidna porcja wiedzy na temat robienia sosów, kremów (łopatologicznie wytłumaczony sławny crème pâtissière). Żeby było jeszcze łatwiej, można obejrzeć produkcję BBC i zobaczyć autorkę w akcji, kiedy robi dania z książki - z pięknie pokazanymi paryskimi kafejkami, plus świetna kreacja samej Rachel. (dlaczego tylko sześć odcinków?! ja chcę więcej!)

Może mój zachwyt nad tą książką jest lekko przesadzony, ale kiedy dział z książkami kulinarnymi jest zalewany celebryckimi autorami z setnym przepisem na grzanki to pozycja "Mała Paryska Kuchnia" jest perełką. Autorka wie o czym pisze i posiada dużą wiedzę, którą się chętnie dzieli z czytelnikami.

Idealna książka dla tych, którzy gotują amatorsko, ale zależy im na zdobyciu podstaw wiedzy teoretycznej.

• Kulinaria
  • Kulinarne
  • Kulinarne
  • Kucharskie

Dodaj cytat z książki Mała paryska kuchnia