Czas próby. Polski wywiad wojskowy wobec groźby wybuchu wojny w 1939 roku

7 (6 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Czas próby. Polski wywiad wojskowy wobec groźby wybuchu wojny w 1939 roku
historia
jarr74

Od wydawnictwa: "Czy polski wywiad wojskowy został należycie przygotowany do działania w warunkach wojennych? Jak wyglądała jego organizacja i możliwości działania w III Rzeszy oraz w Związku Sowieckim? Dlaczego wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie polskie stanowiło zaskoczenie dla kierownictwa wywiadu i władz II Rzeczypospolitej? To tylko niektóre z pytań, na które stara się odpowiedzieć autor książki - Piotr Kołakowski, historyk od lat zajmujący się badaniem działalności służb specjalnych w okresie międzywojennym. Niniejsze opracowanie po raz pierwszy omawia w sposób całościowy polską działalność wywiadowczą zarówno na kierunku wschodnim, jak i zachodnim w przededniu wybuchu wojny".
Książka Piotra Kołakowskiego „Czas próby” to znakomita historyczna pozycja dotyczącą działalności polskich służb wywiadowczych w przededniu wybuchu II wojny światowej, a zwłaszcza II Oddziału Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (tzw. dwójki) i szeroko pojmowanym zagadnieniom dotyczącym jego budowy oraz działalności. Przez dziesięciolecia mało znanej, słabo definiowalnej, owianej PRL-owską czarną propagandą, oszczerstwami, kłamstwami, przeinaczaniem faktów, nadal jednak niezmiennie fascynującej historyków i badaczy.

źródło opisu: http://demart.com.pl/

źródło okładki: http://demart.com.pl/

lfc_1892 | 2014-08-21
Na półkach: 2014
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Książka pozwala spojrzeć na pogarszającą się sytuację geostrategiczną II RP w ostatnich miesiącach przed wybuchem wojny z niedocenianej dotychczas perspektywy polskich służb wywiadowczych. Czytelnikowi oceniającemu zasadność polityki równowagi Becka i sojuszu z mocarstwami zachodnimi jedynie przez pryzmat działań kół dyplomatycznych wydawać się może, iż owe decyzje podjęte zostały bez wiedzy o ich możliwych następstwach. Istnieją jednak pewne przesłanki pozwalające twierdzić, że Wielka Brytania i Francja posiadały wiedzę o tajnych ustaleniach paktu Ribbentrop – Mołotow, którego zrealizowanie zostało dopełnione agresją sowiecką 17 września. Nawet gdyby władze II RP otrzymały informacje nt. tajnego protokołu paktu o nieagresji między dwoma sąsiadami, w niczym nie polepszyłoby to fatalnego położenia Polski. Niemniej, do istoty zawierania sojuszy międzypaństwowych należy obustronna współpraca, także w charakterze wywiadowczym, z której Oddział II SG wywiązywał się należycie, czego z...

jarr74 | 2012-10-22
Przeczytana: październik 2012

Badacze szerokiej gamy zagadnień militarnych, politycznych i wojskowych dotyczących II wojny światowej i okresu ją poprzedzającego uzyskali w wyniku transformacji ustrojowej po 1989 roku i zmian zachodzących w ówczesnej Europie potężne narzędzie w postaci dostępu do przepastnych archiwów, a tym samym możliwości badania dokumentów przez lata skrzętnie skrywanych przed opinią publiczną. Zaowocowało to wieloma znakomitymi publikacjami, odsłaniającymi mało lub zupełnie nieznane historyczne fakty, próbującymi zapełnić nadal białe plamy na ciele naszego państwa i narodu. Odkłamujących dawną rzeczywistość a wielu polskim bohaterom i patriotom pomagając zająć właściwe i należne im miejsce w naszej świadomości i historii.

W nurt ten wpisuje się również świetnie napisana książka Piotra Kołakowskiego „Czas próby”, dotyczącą działalności polskich (i obcych) służb wywiadowczych w przededniu wybuchu II wojny światowej a zwłaszcza II Oddziału Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (tzw. dwójki) i...

Wilczek | 2014-02-04
Na półkach: Posiadam

Książka ta to bardzo dobre kompendium wiedzy o działaniu i organizacji polskiego wywiadu w czasie najgorętszym tuż przed wybuchem wojny. Bogata szata ilustracyjna jest jak najbardziej na plus. Książka na pewno nie jest adresowana do wszystkich mimo że jej tematem są gry szpiegowskie i wywiadowcze jest to praca naukowa której nie pochłonie się w kilka wieczorów. Książka zdecydowanie dla osób lubiących historię szpiegostwa i wywiadu a także wojskowość II RP i jej organizacje, dla początkujących będzie to trudna przeprawa, jednak ze względu na zawarte w książce informacje i dane warta jest uwagi i poświęcenia kilku wolnych wieczorów.

Laura | 2015-11-03

Książka nie spełniła moich oczekiwań. Ma raczej charakter encyklopedyczny, jakiegoś leksykonu z niekończącymi się wyliczankami numerów meldunków, numerów dywizji, komórek organizacyjnych poszczególnych referatów, wydziałów itd. itp. Zasadniczym mankamentem jest natomiast brak charakterystyk czy choćby krótkich biografii oficerów polskiego wywiadu, szczególnie w przypadkach, w których nagromadziło się wokół ich działalności sporo kontrowersji (np. Englicht, Niezbrzycki). Za mało treści, za dużo liczb. Autor powinien raczej zająć się opracowywaniem zbiorów danych.

Mariano70 | 2017-10-10
Karol | 2017-07-20