Bo jesteś człowiekiem, czyli jak żyć z depresją, ale nie w depresji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
depresja, psychologia
A--

Ewa Woydyłło podejmuje temat depresji. Rozpoczyna od zdiagnozowania choroby i odróżnienia jej od okresowego obniżenia nastroju, z którym często depresja bywa mylona. Autorka namawia czytelnika do uważnej samoobserwacji, ale i do korzystania z pomocy psychologa i lekarza. Opisuje możliwości leczenia depresji, poczynając od sposobów niemedycznych, a kończąc na różnych wariantach terapii...

Ewa Woydyłło podejmuje temat depresji.

Rozpoczyna od zdiagnozowania choroby i odróżnienia jej od okresowego obniżenia nastroju, z którym często depresja bywa mylona. Autorka namawia czytelnika do uważnej samoobserwacji, ale i do korzystania z pomocy psychologa i lekarza. Opisuje możliwości leczenia depresji, poczynając od sposobów niemedycznych, a kończąc na różnych wariantach terapii profesjonalnych Przekonuje, że psychoterapia, terapia indywidualna czy grupowa lepiej służą walce z chorobą niż leczenie farmakologiczne.

Książka pozwala zrozumieć depresję i przekonuje, że z tej choroby można się wyleczyć.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Kamila Głowacka | 2016-10-06

"Chcąc pomóc komukolwiek, NIE WOLNO kwestionować jego uczuć. Można starać się pokazać fakty i zdarzenia z innej perspektywy, można, a nawet trzeba ocenić sytuację pod kątem różnych rozwiązań, ale niczyim uczuciom zaprzeczać nie wolno".

Zagadnieniem depresji zainteresowałam się, gdy 4 lata temu sama w nią wpadłam, wdepnęłam, czy po prostu zachorowałam. Pani Woydyłło nie zagłębia się w detale problemu, jednak nawet powierzchowna analiza powinna niejednemu dać do myślenia. Delikatnie przedstawia i pokazuje nie tylko jak powinna się zachować osoba potencjalnie chora, która szuka ukojenia, ale także ci, którzy tego kogoś otaczają, bo często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś obok nas tak bardzo może cierpieć.

Cytat powyżej idealnie ilustruje mój przypadek, gdy po zdiagnozowaniu u mnie depresji najbliższy mi człowiek, przyjaciółka stwierdziła, że "ty tak nie czujesz", "nie znasz tych uczuć", 'tobie się wydaje". Nazwała to obsesją, przesadą. Prawdopodobnie po prostu nie zdawała...

Janina | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Rozwieję wątpliwości - ta książka nie pomaga. Pozwólmy przemówić autorce, od która bezlitośnie demaskuje osoby dotknięte depresją. : "Depresja jest chorobą smutku, chronicznego braku uśmiechu. Dotyka najczęściej osób, które ćwiczą się w stanach depresyjnych latami, od młodości, od dzieciństwa. Z biegiem czasu umieją dozna‐
wać jedynie przykrych uczuć na każdy temat (...). Umieją myśleć negatywnie o wszyst‐
kim, przede wszystkim o samych sobie. Nie umieją natomiast korzystać z pomocy innych ludzi, bo w głębi duszy nikomu nie wierzą. Nie potrafią posłusznie stosować się do wskazówek lekarzy czy korzystać z rad i pomysłów otoczenia (...). Trzymają się kurczowo tego wszystkiego, co składa się zarówno na przy‐
czyny, jak i na objawy niedobrego samopoczucia i czarnych myśli. Podświadomie bronią ich jak reduty okalającej najważniejszą rzecz na świecie, czyli ich obolałe, biedne, smutne, użalające się nad
sobą, infantylne w nierealistycznych oczekiwaniach własne „ja”." Nie oszukujmy...

Ania | 2014-12-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Książka wpadła w moje ręce tylko dlatego, że byłam na spotkaniu z tą autorką i opowiadała o tej książce i o depresji. W sumie najciekawsze z tej książki było na spotkaniu. Jedynie dla mnie ciekawe były testy, instytucję jak działają i dwanaście kroków z komentarzem.

Jacek | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Być może jest faktycznie zbyt pobieżna, ale jak na początek zaznajomienia się z tematem depresji w sam raz powinna wystarczyć. Do plusów można zaliczyć, że jest to książka pisana i opisująca problem depresji w realiach naszego kraju. Ciekawy był rozdział o depresji wśród nastolatków, depresji kobiet i depresji mężczyzn. Ciekawe były również testy psychologiczne. Autorka przelała również w książce wiele swoich własnych spostrzeżeń dotyczących konsumpcyjnego i szalonego trybu naszego życia, propagując przy tym ideę Slow Life. Również ciekawy jest program 12 kroków dla osób z depresją oraz porównanie go do programu AA, zależność depresji w stosunku do alkoholizmu i odwrotnie. Końcówka książki wspomina o życiowych tragediach, cierpieniu, samotności. Polecam tę książkę, chociaż niektóre rozdziały wydawały mi się zbyt przydługie. Na koniec jedno ze zdań z książki: 'To nieprawda, że w każdym nieszczęściu trzeba doszukiwać się głębszego sensu. Lepiej skupić się na 'sprawach do...

koziusz | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Książka jak dla mnie jest bardzo ogólnikowa w zasadzie żadnych bardzo wnikliwych analiz tu nie ma oprócz paru przykładów pobieżnie opisanych. Pani jest zwolenniczką leczenie tylko za pomocą psychoterapii i zdecydowanie potępią psychotropy ale na poparcie tej tezy ma naprawdę słabe populistyczna argumenty. Każdy może mieć zwoje zdanie na ten temat ale takie jednoznaczne podejście jak na specjalistę trochę mnie dziwi zwłaszcza że obecnie mocno lansuje się trend łączenia terapii z lekami o czym w ogóle tu mowy nie ma. Wniosek jedyny dobry jak dla mnie to jest taki, że aby wyjść z depresji trzeba chcieć i samemu też pracować nad zmianą własnych zachowań. Dla wprowadzenia w temat może niezłe ale dla osób interesujących się problem nie poprzestawał bym na tym.

Rafonix | 2017-02-22
Przeczytana: 08 lutego 2017
kocham_cie | 2016-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2016

Książka niestety zbyt ogólnikowa, brakowało mi w niej zagłębienia się w temat depresji jako problemu. Poza tym strasznie przygnębiająca forma. Szara smutna okładka, szare smutne strony i tekst długi, smutny... Zdołował mnie raczej niż napełnił optymizmem i siłą do walki z tą chorobą. Książka zawiera informacje na temat metody terapeutycznej 12 kroków i jej szczegółowy opis, co stanowi jej największy atut. o tej i innych książkach pisze na blogu http://kochamciemojezycie.blogspot.com/

zuzka123456789 | 2016-02-01

wartościowa! daje wiele do myślenia.

Ronda | 2016-02-01
Przeczytana: 06 marca 2015