9788320717389
alkoholizm, AA

Książka prof. Osiatyńskiego, wybitnego specjalisty od uzależnień od alkoholu, na temat odwyku.

źródło opisu: Opis autorski użytkownika takisobiejac

Papusza | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

„Rehab” Wiktora Osiatyńskiego to notatki spisane na „Farmie” przez autora, człowieka wykształconego, z tytułem doktorskim którego dotknął nałóg. Wiktor Osiatyński oficjalnie przyznaje się do nałogu z którym podjął walkę i wygrał. Ale zanim wygrał musiał poznać samego siebie.

„W”, to człowiek sukcesu, żyjący na zachodzie, autor książek, który obawia się powrotu do ojczyzny gdzie alkohol jest na wyciągnięcie ręki. Zaczyna rozumieć, że alkohol za bardzo zaczyna uzależniać go od siebie. Oczywiście, w swoim przekonaniu nie jest alkoholikiem, przecież nie pije kiedy musi pisać, kiedy prowadzi wykłady. Pije kiedy kończy terminowe wykonanie pracy, jako nagrodę, na odprężenie, dla relaksu. Kiedy dowiaduje się o ośrodku dla ludzi uzależnionych, postanawia przejść turnus aby się wzmocnić i bardziej zdystansować się od alkoholu.
Po przybyciu na „Farmę” zostaje poproszony o wypełnienie wielu formularzy, spisaniu swoich problemów, uczestniczy w rozmowach z terapeutami i uczestnikami. Wszystko...

Radosław Gabinek | 2015-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Długo zabierałem się za tą książkę, jednak chyba dotąd nie bylem na nią gotowy. Kiedyś już próbowałem ją czytać, lecz przerwałem... Tym razem moje odczucia były zgoła odmienne. "Rehab" jest opowieścią o poznawaniu samego siebie, o konfrontowaniu własnych wyobrażeń na temat siebie i otaczającego świata z rzeczywistym obrazem. Mamy okazję spotkać się tu z bohaterem , który musi poradzić sobie z porażką i konfliktem wewnętrznym po to by na nowo odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Jest to historia bardzo prawdziwa, odsłaniająca realia wychodzenia z uzależnienia i emocje towarzyszące trzeźwiejącemu alkoholikowi na początku jego drogi. Myślę, że jest to pozycja wartościowa i dająca do myślenia nie tylko osobom uzależnionym, czy też zainteresowanych tematyką uzależnień. Polecam!

almos | 2012-10-10
Przeczytana: sierpień 2012

Poznaj samego siebie, ile razy słyszało się i czytało tą radę. A ile osób naprawdę poznało samych siebie? Myślę że bardzo niewiele. Ta książka mówi właśnie o tym trudnym i bolesnym procesie.
Oto alter ego autora, wybitnie inteligentny pisarz polski przebywający czasowo w Ameryce, intelektualista wierzący w potęgę rozumu, człowiek sukcesu, nazywany w książce W., przyjeżdża do ‘farmy’, zamkniętego ośrodka terapeutycznego dla alkoholików gdzieś w USA, gdzie ma spędzić cztery tygodnie. Przyjeżdża w przeświadczeniu, że może kontrolować własne picie, że okresy zapicia zdarzają mu się pomiędzy okresami intensywnej pracy. Nie chce pić dlatego tylko, że picie grozi mu poważnymi problemami zdrowotnymi.
Te cztery tygodnie na farmie jest to na pozór terapia dla alkoholików, oparta na metodzie AA, wypełniona wykładami, seansami terapeutycznymi, pracą własną, ale tak naprawdę jest to terapia duszy, bo bardzo szybko W. dowiaduje się, że, alkoholizm jest chorobą duszy, zatem kluczowe jest poznanie...

Meszuge | 2014-01-24
Przeczytana: 05 grudnia 2012

W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia Wiktor Osiatyński, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Central European University w Budapeszcie, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i historii doktryn polityczno-prawnych, wykładowca akademicki, feminista, pisarz i alkoholik, podczas pobytu w USA poddał się leczeniu odwykowemu w ośrodku, który nazywa Farmą.

„Rehab” nie jest pamiętnikiem; bohaterem książki – napisanej w trzeciej osobie liczby pojedynczej – jest alkoholik W., i jest to zbiór zapisków, notatek, przemyśleń, wniosków, dotyczących zarówno samego procesu terapeutycznego jak i osób, spraw i zdarzeń, z którymi autor na Farmie się zetknął.

Opisany przez Osiatyńskiego model terapii odwykowej prawdopodobnie nigdy się w Polsce nie rozwinął, jednak pewności co do tego nie mam, bo może gdzieś tam, kiedyś były podejmowane jakieś próby. W związku z tym, że od czasu pobytu autora na Farmie minęło około trzydzieści lat, mało jest realne, by i tam...

Mel | 2014-04-13
Przeczytana: 15 marca 2014

nie będę ukrywać, że lektura nie należy do tych tramwajowych czy na miły wieczór do wina.
ja potraktowałam ją dość personalnie i analizowałam każde słowo autora.
postrzegam ją jako trudną lecz bardzo pouczającą. jestem przekonana, że osobom, które borykają się z alkoholizmem da szersze pole widzenia tego problemu i pomoże odpowiedzieć na większość pytań.
godna polecenia czytelnikom, którzy są czynnymi lub biernymi alkoholikami, a także dla tych ciekawych świata i którym niestraszne analizy wydarzeń.

virnik | 2013-09-15
Przeczytana: 08 września 2013

Niesamowicie szczera i emocjonalna autobiograficzna relacja z pobytu autora (nazywającego się w książce panem W.) na tzw. Farmie - zamkniętej placówce terapii uzależnień w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza pozycja z tryptyku, na który składają się też "Litacja" i "Rehabilitacja". Opisuje początek swojej wieloletniej drogi do dojrzałego, trzeźwego życia. Przenikliwość autoanalizy i brutalna szczerość autora wobec samego siebie, a także ostry reporterski styl, pozbawiony pseudopsychologicznego bełkotu tak typowego dla wielu książek "poradnikowych" czynią, w mojej opinii, wszystkie 3 składowe tej swoistej trylogii arcydziełami literatury poświęconej uzależnieniom. A kto czyta nie tylko z czysto poznawczej ciekawości doceni również jak wiele można z nich wynieść dla siebie...

rudowłosa | 2015-11-12

Wiele mi wyjaśniła...

książek: 1934
linka35 | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Dobra książka opisująca uzależnienie i proces wychodzenia z niego. Trudności jakie napotyka przeciętny alkoholik. Mechanizmy działania AA, i kłopoty w przechodzeniu kolejnych kroków. To wszystko sprawia, że jest to pozycja warta uwagi, każdego kto interesuje się tematem lub też zna osoby uzależnione.

Kubut | 2016-08-07
Na półkach: Nieprzeczytane, Przeczytane

Nie czuję się upoważniona do oceny, gdyż nie byłam w stanie przebrnąć przez tę książkę. Być może jeszcze na to nie czas.