Darmowe dodatki Edytuj książkę
9788320717389
alkoholizm, AA
literatura piękna

Książka prof. Osiatyńskiego, wybitnego specjalisty od uzależnień od alkoholu, na temat odwyku.

źródło opisu: Opis autorski użytkownika takisobiejac

Klątwa | 2019-08-20

Opowieść bardzo intymna, prawdziwa i szorstka pokazująca zagmatwane emocje, wewnętrzne zakłamanie alkoholika. Pozwala zrozumieć jak człowiek jest w stanie sam siebie nie znać, podświadomie robić sobie krzywdę, ukradkiem okłamywać się przez wiele lat. Jak bardzo potrzebujemy drugiego człowieka w życiu, skoro sami jesteśmy czasem zwyczajnie bezsilni wobec siebie samego.

darekk092 | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

Książka bardzo przydatna i użyteczna, wartościowa w obrębie alkoholizmu, napisana fajnym językiem, choć nie mistrzowskim piórem. Ukazuje proces nie tylko wychodzenia z uzależnienia alkoholowego, ale może posłużyć jako przykład ogólnej zmiany w życiu.

Rafał | 2019-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Przeczytałem tą książkę jako próbę uporządkowania chaosu w głowie autora i próbę poradzenia sobie z chorobą. Cały jednak czas mam wrażenie, że próbuje mi coś przekazać, ale nie potrafi tego ująć w słowa, coś w stylu: "Chciałbym coś powiedzieć, bo umiem mówić, ale nie za bardzo wiem co i jak chcę przekazać".
Zabrakło mi w tym jakiejś wstrząsającej emocji, mocnej w przekazie relacji, zostało jedynie takie tam bajanie jak bardzo się autor mylił i jak bardzo terapeuci mieli rację. Tak to jest z ludźmi, którzy kiedyś w życiu (najczęściej za późno) dochodzą do wniosku, że jednak nie są najlepsi we wszechświecie.
Alkoholizm to straszna i podstępna choroba. Codziennie jesteśmy ofiarami tej choroby, nawet nieświadomie. Piją nie tylko artyści czy kloszardzi, ale niestety także operujący lekarze, kierowcy, piloci, czyli ci, którym zawierzamy życie. A czasem tata, mama, dziadek, babcia czy nawet syn, córka.
Niestety jako każda choroba duszy sprowadza się do walki z samym sobą. Z góry...

Król | 2018-11-24

"Rehab" - książka śp. Wiktora Osiatyńskiego.
Lektura ta leżała od kilku lat nieprzeczytana na mojej półce, aż pewnego dnia intuicyjnie ją podchwyciłem i zacząłem czytać.
Osobiście nie mam problemu z alkoholem a książka po przez konkretne opisy pana Wiktora może dobrze przybliżyć problem uzależnienia od alkoholu, który w Polsce jak i na całym świecie jest pewnego rodzaju epidemią.Książka ta może być pod pewnymi względami terapeutyczną podróżą, gdyż zadania i strategie, które podejmuje pan W.(bo tak Osiatyński nazywa głównego bohatera) by zrozumieć siebie i swój problem, można przenieść do własnego życia i skonfrontować się ze swoimi słabościami i nałogami.
Książkę przeczytałem relatywnie szybko i z całego serca ją polecam.

Zuba | 2018-09-17
Przeczytana: 16 września 2018

Jest mi trudno określić moje wrażenia po przeczytaniu tej książki. Trudno mi nawet zakwalifikować ją do jakiegokolwiek gatunku - fabularyzowany dokument pasuje chyba tylko do filmu.

Książka jest zapisem pobytu autora (?) w amerykańskim ośrodku leczenia uzależnienia od alkoholu. Bohater kryjący się za inicjałem W., człowiek wykształcony, bywały w świecie, niepasujący do stereotypowego obrazu alkoholika, zgłasza się na terapię po dwudziestu latach picia. Czytelnik dostaje do rąk coś w rodzaju pamiętnika pisanego w trzeciej osobie, odbierałam to jako próbę zdystansowania się autora od bohatera oraz objaw tendencji do intelektualizowania, która przeszkadzała mu przecież w procesie leczenia. Wracając do zawartości, oprócz dość suchych i rzeczowych opisów, co składało się na pobyt w ośrodku terapeutycznym dostajemy garść urywków z piciorysu W. oraz całkiem dużo introspekcji w duszę pijącego.

Zastanawiam się do kogo skierowana jest ta książka, a raczej kto mógłby wynieść najwięcej...

Albertyna | 2018-09-10

Adaptacja do życia to podstawa w każdym społeczeństwie. Każdy człowiek musi znaleźć swoje miejsce i nauczyć się żyć z problemami dnia codziennego. Niestety nie jest to łatwe, a wielu ludzi nie radzi sobie z adaptacją i upada pod ciężarem otaczającej rzeczywistości. Życie nie oszczędza nikogo bez względu na pozycję społeczną. "Rehab" znakomicie przedstawia próbę wyjścia na prostą po długim i ciężkim upadku. Moim zdaniem znakomita pozycja dla osób mających wszelkie problemy adaptacyjne, dla ludzi mających niedostatek pewnych umiejętności życiowych, alkohol jest tylko jednym z wielu środków pozwalających "iść na skróty" w zaradności życiowej. Ta książka dała mi bardzo wiele, a przede wszystkim pokazała dlaczego lepiej nie "iść na skróty".

magia78 | 2018-02-24
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2018
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

75/2018 (A)

MelerJonasz | 2017-07-18
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 18 lipca 2017

Świetnie opisuje to co dzieje się z ludźmi na oddziale, dodatkowo dostarcza podręcznikową wiedzę w sposób przystępny.

Eda | 2017-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Świetna książka! Pokazuje z dnia na dzień przemianę alkoholika uczestniczącego przez miesiąc w zajęciach na Farmie. Farma to prywatny ośrodek dla niepijących alkoholików. Autor w bardzo dokładny sposób przekazuje historię wewnętrznej przemiany pisarza W., który zaczyna rozumieć swoje picie i samego siebie. Wydaje mi się, że jest to zapis z własnej terapii prof. Osiatyńskiego. Warta do przeczytania przez osoby z otoczenia alkoholika, pijącego lub nie.

GrzesiekLepianka | 2017-05-19

Terapia AA, przerabianie własnego alkoholizmu, relacje z bliskimi i z samym sobą - to tematy książki-dziennika, gdzie bohater W. pisze o sobie w trzeciej osobie, co też jakoś jest wymowne. Trochę filozofowania, próba czytania samego siebie, coaching i taka poradnikowość w traktowaniu nałogowego picia jako choroby. Niestety po przeczytaniu tej książki nie zrozumiałem więcej niż rozumiałem do tej pory, ale to chyba moje skrzywienie osobiste ze względu na wieloletnie doświadczenia domu rodzinnego z alkoholikiem. Szkoda mi oczywiście alkoholika, który podejmuje trudy wyjścia z nałogu i przegrywa, tylko nie wiem, czy akurat w tym (moim) przypadku oznacza to czyste współczucie, gdyż pomimo wszelkich dobrych chęci wobec pijaka czuję w sobie także coś w rodzaju pogardy, obrzydzenia, a nawet złości i pretensji. To co mi się najbardziej podobało to to, jak Osiatyński pokazuje poplątanie z pomieszaniem, jeśli chodzi o skutek i przyczynę w myśleniu alkoholika o powodach picia. Stwierdza też,...