978-83-62478-48-4
poradniki
Aria

Innowacyjny na polskim gruncie poradnik dla wszystkich deptów sztuki pisania jest pracą zbiorową, w której specjaliści przedstawiają podstawy wiedzy niezbędnej przy tworzeniu tekstów prozatorskich. W książce mowa jest o strukturze utworu literackiego (fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, postaci, język, dialogi), gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych oraz o specyfice...

o strukturze utworu literackiego (fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, postaci, język, dialogi), gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych oraz o specyfice tekstów reklamowych. Autorzy przedstawiają zagadnienia obecnego rynku wydawniczego i medialnego, pracy
z redaktorem, piszą o życiu literackim, a nawet prawie autorskim. Głos otrzymują tu także praktycy: cytowani są współcześni polscy pisarze, którzy opowiadają o swoich zawodowych doświadczeniach, o wzniosłej inspiracji
i codziennej pracy w warsztacie pisarskim.
Poradnik ten, napisany lekko, chwilami dowcipnie,
zarazem bogaty w wiedzę praktyczną, zachęcający
do samokształcenia, a zwłaszcza czytania, został pomyślany jako pierwszy polski podręcznik akademicki dla uczelni kształcących przyszłych ludzi pióra.

źródło opisu: Wydawnictwo Bukowy Las 2011

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl/content/ksiazka/jak-zosta%C4%87-pisarzem

Aria | 2011-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2011, Moje! :)
Przeczytana: 16 października 2011

Każdy z nas z pewnością choć raz zastanawiał się jak zostać pisarzem, albo kim są ci tajemniczy ludzie, którzy tworzą książki. Niejeden będąc nastolatkiem pisał pamiętniki lub wiersze, czasem do szuflady, a czasem dla kolegów. Ja zaczęłam od wierszy, gdy miałam dziesięć lat, potem były pamiętniki, a teraz są opowiadania i książki, póki co dla znajomych i bliskich. Czas pokaże, czy będzie z tego coś więcej.
Właśnie dlatego, że sama piszę i podchodzę to tego bardzo poważnie, pozycja „Jak zostać pisarzem” wydana przez Bukowy Las wydała mi się niezwykle ciekawa i kusząca. Bo czy jedna książka może uczynić z kogoś pisarza? Z tym pytaniem zasiadłam do lektury.

Zacznijmy od powierzchni. Po raz kolejny przekonałam się, że Bukowy Las pięknie wydaje książki. Projekt i sposób wykonania okładki, trwałość książki, papier – wszystko to składa się na całość, którą przyjemnie trzyma się w dłoniach, chłonie się jej zapach, a to sprawia, że czytania jest jeszcze większą ucztą.

„Jak zostać...

Piotr | 2011-11-08
Przeczytana: 16 października 2011

O tej książce dowiedziałem się zupełnie przypadkowo, poszukując informacji o nowościach w Wydawnictwie Bukowy Las. Kiedy zobaczyłem tytuł, poczułem że jest to książka dla mnie. W życiu nie czytuję poradników, pomijając właśnie te, traktujące o sztuce pisania, która do łatwych nie należy. Kiedy otrzymałem książkę, po raz pierwszy zaskoczyło mnie wydanie książki. Książka jest w utwardzalnej oprawie, klejona i szyta. Troska o czytelnika przejawia się również w czcionce, która jet duża i przyjazna dla oczu. Nie ukrywam, że książka bardzo mnie zaskoczyła. Dodam, że pozytywnie. Składa się z XVII rozdziałów i wielu podrozdziałów. Czym jest książka? Czy tylko poradnikiem? Zapewniam że nie tylko. Autorzy rozbierają sztukę pisania na części pierwsze, przeprowadzając laika przez kręte tajemnice tej sztuki. Ja, mimo że przeczytałem wiele pozycji książkowych na ten temat, przy lekturze "Jak zostać pisarzem" czułem się jak pierwszoklasista, który jest pierwszy dzień w szkole. Jest to idealna...

Dorian_LC | 2018-06-02
Przeczytana: 17 maja 2018

JAK PISAĆ KREATYWNIE

Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów; wydana w 2011 roku publikacja autorstwa Urszuli Glensk, Marcina Hamkało, Karola Maliszewskiego, Leszka Pułki, Pawła Urbaniaka i Andrzeja Zawady.

Jak głosi pod tytuł, książka ma za zadanie przybliżyć wszystkim zainteresowanym trudy tworzenia literatury i nie są to pobożne życzenia, bowiem zgadza się wszystko zamieszczone w opisie. Począwszy od natchnienia na prawach autorskich kończąc, czytelnik przeprowadzony jest przez wszystkie szczeble, które musi pokonać każdy zawodowy pisarz. I to w ciekawy sposób.

Ponadto pozycja zawiera wiele przykładów, adekwatnych do danego rozdziału, w których przedstawiane są zmagania z tematem znanych pisarzy, a także wiele istotnych podpowiedzi oraz ciekawych refleksji. Nie zapomniano o niczym.

Na osobną pochwałę zasługuje fakt, że autorzy postawili na szczerość. Złoty środek nie istnieje. Nie każdy może zostać pisarzem (tak jak astronautą). To niezwykle trudne...

jusssi | 2011-10-26
Przeczytana: 26 października 2011

Jak zostać pisarzem to pierwszy polski podręcznik dla autorów. Na całym świecie już od lat wydawane są książki mające na celu przybliżyć podstawową wiedzę dotyczącą sztuki pisania, co więcej jest wiele szkół, na których studenci mogą zgłębiać tajniki pisarstwa. W Polsce dziedzina creative writting dopiero nabiera wiatru w żagle, pytanie brzmi czy da się nauczyć tej jakże wymagającej sztuki ?

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że pisanie jest sztuką,a nie rzemiosłem, dlatego jeżeli osoba, która sięga po tę książkę spodziewa się, że po przeczytaniu jej przeczytaniu z marszu zostanie autorem bestsellerów , to od razu powiem szkoda pieniędzy i czasu. Natomiast możliwym jest, a nawet prawdopodobnym jest, że warsztat pisarski osoby posiadającej chęci, zdolności i predyspozycje po przeczytaniu Jak zostać pisarzem wkroczy na wyższy poziom.

Osobie mającej aspiracje do bycia pisarzem pozostaje śledzić najlepszych w tej dziedzinie i od nich się uczuć. Niestety większość takich osób jest...

orchisss | 2011-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2011

Jakiś czas temu brałam udział w niezwykle ciekawym kursie kreatywnego pisania. Prowadząca, Barbara Piórkowska, wbiła mi do głowy fajną rzecz: pisz o tym, co wokół Ciebie, pisz o tym, jak czujesz, pisz o tym, co znasz. No to piszę - o książkach. I sprawia mi to niemałą frajdę. Po lekturze "Jak zostać pisarzem" utwierdziłam się w przekonaniu, że napisanie książki to ciężka praca. Bardzo ciężka!

"Jak zostać pisarzem" to podręcznik, który z powodzeniem można by wykorzystać na zajęciach kreatywnego pisania. Autorzy omawiają strukturę utworu literackiego - fabułę, czas akcji, jej miejsce, przestrzeń, techniki narracyjne, styl, postaci literackie, strukturę dialogów. Wszystkie rady i uwagi opatrzone są przykładami. Co bardzo cieszy - przykładami głównie z polskiej literatury. Wykład o pisaniu prowadzony jest w dużej mierze (każdy rozdział ma innego autora) wartko, dowcipnie i niezwykle ciekawie. Mnóstwo jest tutaj bardzo konkretnych i sprecyzowanych uwag, autorzy zwracają uwagę na...

Vemida | 2015-11-25

„Jak zostać pisarzem”. No właśnie. Iluż z nas poszukuje odpowiedzi! ;) Czy ta książka odkrywa przed nami tajemnicę sukcesu?

„Praca czyni pisarza, czy natchnienie?” - z takim oto pytaniem rozpoczynamy przygodę z tym poradnikiem. W początkowych rozdziałach uzyskujemy odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące twórczości, pisania, bycia pisarzem. Dowiemy się również jak w ogóle zabrać się za pisanie książki. Ankietowani, znani pisarze opowiadają jak, kiedy i dlaczego zaczęli pisać, co było dla nich inspiracją i jak wygląda ich warsztat pisarski. Dzielą się również swoim doświadczeniem i udzielają rad początkującym.

W kolejnych rozdziałach omówione zostały istotne elementy dzieła literackiego takie jak fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, styl, postać literacka, dialog. Na końcu każdego rozdziału znajduje się zestaw ćwiczeń, które powalają na wypróbowanie swoich sił i wykorzystanie zdobytej właśnie wiedzy w praktyce.

W dalszej części książki możemy zapoznać się z odmianami...

Silvius | 2013-10-18

Poradnik rozczarował. Może dlatego, że oczekiwałam więcej konkretów. Porady natomiast przypominają rozwlekłe wywody (niekoniecznie w temacie), przez niektórych autorów przekazywane bardzo zawiłym, naszpikowanym specjalistycznymi określeniami językiem, który przypomina popisy, za to nie przekazuje żadnych użytecznych treści. Wywody te często okraszone są mnóstwem przykładów z literatury, zdradzając przy tym zakończenia niektórych książek. Jednak najbardziej zaskoczyły mnie groteskowe porady pana Leszka Pułka, choćby na temat pisania fantastyki:
„Jak pisać? Jak każdą zwykłą powieść przygodową. Najpierw awantura z bohaterem w roli głównej, potem próba wyjaśnienia co się właściwie stało, wreszcie happy lub unhappy end. No i bestie, trolle, smoki lub gnomy porykujące co kilka stron. Serio. Efekty wizualne także są ważne. Kino pokocha fantasy”
Dodam, że takie porady znajdują się w poradniku, który − jak wynika z opisu na okładce − został pomyślany jako pierwszy polski podręcznik dla...

Rasia | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Od bardzo dawna interesuję się pisaniem i choć jest to indywidualne zajęcie, w którym każdy musi odnaleźć swoje własne miejsce, rytm i coś, co go fascynuje, to przyznaję, że lubię zasięgnąć po dodatkową pomoc, jaką są poradniki. Wpierw zapoznałam się z "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" Stephena Kinga. Jego dzieło wywarło na mnie duże wrażenie. Było po prostu bliskie czytelnikom i łatwe w przyswajaniu.
"Jak zostać pisarzem" jest z kolei wytworem kilku polskich twórców. Było w nim parę ciekawych rad i opisów, z jakimi wcześniej się nie spotkałam. Dostrzegłam jednak kilka wad tej książki, które aż nazbyt rzucały się w oczy. Czasem czytając ją zdawało mi się, że utknęłam w błędnym kole. Jako, że pisała ją grupa ludzi, ich wypowiedzi bardzo często się wykluczały, a z większością z nich się nie zgadzałam. Poza tym zdaje mi się, że autorzy skupili się na zachwalaniu cudzych dzieł, podczas, kiedy nie zajęli się własnym. Zamiast przytaczać urywki tekstu, które mogliby rozpatrzeć i na ich...

MuffledSunrise | 2015-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

"Innowacyjny na polskim gruncie poradnik", czyli kilku wybitnych pisarzy, o których nigdy nie słyszałam (och, ja ignorantka) próbujących przebijać siebie nawzajem coraz to bardziej skomplikowanymi słowami i zwrotami. Znajdziemy tu też wiele sprzecznych ze sobą opinii autorów oraz nieprzerwaną walkę - kto zamieści więcej cytatów, z mądrzejszych od tej, książek.
To nie tylko beznadziejny poradnik bez konkretów, ale także wspaniałe ukazanie polskich pisarzy - koniecznie oryginalnych do bólu, z pogardą do wszystkiego innego i z "przezabawnym" sarkastycznym poczuciem humoru, zakochanych w sobie oraz swojej nieskazitelnej, oczywiście kontrowersyjnej albo chociaż niekonwencjonalnej twórczości, jak również ich podejścia do polskiej literatury, która oczywiście jest lepsza od wszystkich innych.
Żeby było jeszcze lepiej, na końcu (na końcu?! - co za skromność!) wszystkie tytuły naukowe autorów, osiągnięcia, publikacje, kto co prowadzi i kto co ocenia i gdzie. Zwykłe kółeczko wzajemnej...

Maddie | 2018-02-19
Przeczytana: 13 lutego 2018

Ostrzeżenie: ta książka z pewnością nie nauczy Cię jak zostać pisarzem. Może Cię skonfundować, zdenerwować, ale to tylko jeśli wcześniej nie zanudzi Cię na śmierć.
Zaczyna się od próby wyjaśnienia czy bycie pisarzem to kwestia talentu czy ciężkiej pracy. Podczas tego objaśniania pada słowo grafomania, ale autorzy radzą nam nią się tym nie martwić (WTF?!). Kilka bzdur i wiele cytatów później przechodzimy do kolejnego rozdziału, który kończy się stwierdzeniem, że jeżeli chcesz zostać pisarzem, to absolutnie musisz iść na kurs kreatywnego pisania...
Boże w niebiosach widzisz i nie grzmisz!
Ta książka nic tylko próbuje przekonać czytelnika, że jest kompletnie do niczego. I co najsmutniejsze - w tym jednym tylko się nie myli. Kolejne rozdziały i kolejne "złote myśli" są jeszcze gorsze. Po kiego grzyba to czytać, nie mam pojęcia. Lepiej iść mieszkanie posprzątać, przynajmniej będzie czysto, bo po tym szalenie przydatnym poradniku, można jedynie już chcieć zostać wydawcą, co by zadbać,...