Lubimyczytać.pl to:

AKAPIT PRESS
Borejko, Poznań, Jeżycjada
typ
papier
7.03 (4960 ocen i 228 opinii)

Opis książki

Tytuł należy do popularnego cyklu Jeżycjada. Bohaterką jest Cesia Żakówna, mająca kompleksy na tle własnej urody (...). Trudno ich nie mieć, gdy ma się superatrakcyjną siostrę o romantycznym imieniu Julia, piękne koleżanki i w dodatku musi się znosić dziwne spojrzenia kolegi z klasy Jerzego Hajduka. Zapewne są to spojrzenia krytyczne... Do tego dochodzą jeszcze klasówki z matmy i wybryki kuzynka o niespożytej energii Bobcia, który z uśmiechem na ustach... podpala balkon albo rysuje wizerunki Hitlera na wielkanocnych pisankach. A jednak do domu Żaków z przyjemnością się wraca. Zawsze czeka tam liczna rodzinka i pyszne a niedrogie potrawy, przygotowane przez mamę Żakową..

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
patusia_dorota | 2014-03-02
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2014

Samoocena to jedna z najważniejszych kwestii, która odpowiada za kontakty międzyludzkie, a co najważniejsze za postrzeganie samego siebie. Niektóre osoby nie potrafią dostrzec swoich pozytywnych stron, wyszukują jedynie wad i nie widzą tego, co potrafią dostrzec ludzie wokół. Nadmierna pewność siebie jest zła, ale o Cesi na pewno nie można powiedzieć, by miała zbyt wysokie mniemanie o sobie.

Kim jest Cesia? To bohaterka pierwszego tomu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Jest ona główną bohaterką powieści „Szósta klepka”, w której to właśnie ona odgrywa największą rolę. Poza nią bohaterami są również jej rodzina, szkolni znajomi. Ale do nich jeszcze wrócę. Ważne, że nadrabianie zaległości czytelniczych z serii trwa.

„Los puka do drzwi na różne sposoby. Niekiedy odbywa się to rozgłośnie, w pełni dramatycznie - niekiedy zaś cicho i podstępnie.”

Wszystko zaczęło się dość niespodziewanie kilkuletni Bobcio wstając rano, naprawdę wcześnie postanawia sprawdzić, jak palą się pewne przedmio...

Chmurka | 2012-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2012

"Szósta klepka" to pierwszy tom z serii Jeżycjady opowiadający o losach i perypetiach rodziny Żaków. W ich mieszkanku możemy spotkać Celestynę, jej siostrę Julię, ich mamę, tatę, ciocię Wiesię, kuzyna Bobcia oraz najstarszego z rodziny dziadka. Główna bohaterka Cesia czuje się osamotniona. Nie ma chłopaka, a nawet przyjaciół. Uważa, że przyczyną tego są grube łydki i zwyczajna buzia. Celestyna jednak nie wie, że jest obiektem wzdychań pewnego chłopca, Jerzego Hajduka. Jednak zajęta swoimi własnymi problemami Cesia, tego nie dostrzega. Pogrąża się w cichej rozpaczy nie wiedząc, że pewnego dnia uśmiechnie się do niej los.

Zawsze byłam dość sceptycznie nastawiona do tej serii, mimo przeczytania tylu pozytywnych recenzji. Naprawdę nie wiem skąd wzięło się takie przypuszczenie, że Jeżycjada mogłaby mi się nie spodobać. Zrobiłam ogromny błąd nie czytając jej w młodości. Teraz dopiero wiem, że pokochałabym tą serię całym sercem i duszą. Ale przeszłość czy teraźniejszość nie mają znaczenia, p...

Książkowo | 2011-12-02
Przeczytana: 1999 rok

Książka otwiera znany i lubiany przez nastolatki cykl Jeżycjada.
Poznajemy Celestynę, która mimo, iż nie ma łatwego życia dzięki wrodzonemu optymizmowi krok po kroku pokonuje napotykane przeciwności losu.

Liliowa | 2010-08-31

Długo nie potrafiłam przekonać się do tej serii, mimo, że namawiało mnie do niej wiele osób. Zawsze sądziłam, że książki autorstwa Musierowicz są przeznaczone raczej dla młodszych czytelników. Byłam do nich z góry uprzedzona, aż do czasu, gdy natknęłam się na trzy pierwsze części w bibliotece. Postanowiłam się przełamać i przekonać się, jak naprawdę prezentuje się słynna Jeżycjada.

Już od pierwszych stron da się wyczuć ten niepowtarzalny klimat, który stworzyła autorka. Losy głównej bohaterki nie są wybitnie oryginalne, akcja nie toczy się w zawrotnym tempie, bo jest to po prostu życie zwyczajnej nastolatki, która boryka się z różnymi problemami, typowymi dla dziewczyn. Jednakże śledzenie jej poczynań staje się dla czytelnika bardzo przyjemne, gdyż w całej książce jest wyczuwalna niesamowicie ciepła aura, bijąca wprost z mieszkania Żaków. Członkowie tej rodziny są tak sympatycznymi postaciami, że ciężko jest przerwać czytanie, bo ich perypetie potrafią i rozbawić, i wzruszyć. Mimo teg...

Melancholia | 2011-07-19
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Jedna z moich absolutnie ukochanych książek!!!!!!

Pamiętam, że gdy czytałam ją po raz pierwszy, wiele lat temu, wyłam ze śmiechu. Po wielokrotnym przeczytaniu tej historii, nadal potrafię głośno się zaśmiać, wciąż w tych samych momentach zresztą. Ale teraz doceniam głównie optymizm i rodzinne ciepło przepełniające kartki tej książki, szczególnie widoczne w rewelacyjnych scenach wspólnych posiłków.

"Szósta klepka" to mój osobisty pocieszacz i ocieplacz. Jest to również moja ulubiona część Jeżycjady i trochę szkoda, że w dalszych tomach, przedstawiciele tak malowniczo oryginalnej rodziny Żaków pojawiają się już tylko sporadycznie.

Powieść młodzieżowa pod tytułem "Szósta klepka", wspaniałej autorki Małgorzaty Musierowicz jest subtelnym wprowadzeniem do dalszych części Jeżycjady. Nastrój książki jest specyficzny dla tejże pisarki. Potrafi wciągnąć czytelnika w wesoły, ciepły, rodzinny klimat.
Bohaterką utworu jest Celestyna Żak, zwana potocznie Cesią bądź Cielęciną. Dziewczyna odznacza się pracowitością, niską samooceną oraz odpowiedzialnością. Uważa, iż jest osobą samotną, brzydką i pełną wad. Posiada zwariowaną rodzinę, w skład której wchodzą: kuzyn Bobcio, siostra Julia, ojciec Żaczek, dziadek, mama i ciocia Wiesia. Cesia i Julia to osoby o całkowicie odmiennych charakterach, przedstawione w książce na bazie kontrastu.
Akcja książki rozpoczyna się 10 grudnia 1975 roku. Jak na powieść młodzieżową przystało, pojawiają się problemy miłosne, w których uczestniczą brodach Zygmunt, Jerzy Hajduk i Ceśka. Nieodłącznym elementem powieści okazała się rodzina Żaków, która to w wielu sytuacjach oferuje bohaterce swą pomoc...

deChavannes | 2010-08-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka do której powracam każdą jesienią. Poczucie humoru, ludzkie, przyziemne problemy, niesamowita rodzinność i bijące ciepło - to właśnie w tej książce lubię najbardziej. I Celestyna - normalna, sympatyczna dziewczyna z którą chciałoby się wypić herbatę.

Cesia - uczennica poznańskiego liceum każdego dnia stawia czoła problemom takim jak zbyt grube łydki, niepoważni członkowie rodziny, szkoła, brak przyjaciółki i męskiego ramienia. W dodatku na jej głowie są tak przyziemne sprawy jak parzenie herbaty, otwieranie drzwi i zmywanie talerzy. Obok Cesi, mamy gamę barwnych i przesympatycznych bohaterów w postaci Bobcia, Żaczka, ponurego Hajduka, który wcale nie jest taki ponury na jakiego wygląda. Polecam na szare wieczory, poprawi humor błyskawicznie!

veroniqusia | 2013-11-29

Naczytałam się mnóstwo opinii o Jeżycjadzie - "nudna", "taka taka siaka", "genialna". Chociaż po przeczytaniu Kwiatu Kalafiora (nie czytałam chronologicznie) skłaniałam się bardziej do "genialna" to czytając 1 tom nie jestem zdziwiona, że tak wiele osób porzuciło dalsze zgłębianie twórczości pani Musierowicz. Według mnie lepiej zacząć przygodę z "genialną Jeżycjadą" od 2 tomu, a żeby mniej więcej wiedzieć kto jest kim po prostu przeczytać dobre streszczenie "Klepki", i nie zaprzątać sobie głowy tą nużącą lekturą.

Ewcia123450 | 2011-09-03
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Uważam że "Szósta klepka" jest rewelacyjna! Jedna z moich ulubionych części Jeżycjady. Końcowe strony przepiękne. Aż się robi smutno że się skończyło. Na szczęście losy bohaterów przeplatają się w kolejnych seriach. Myślę że nie można przeżyć okresu dojrzewania bez tej serii. Właśnie w tym czasie zakochałam się w Musierowicz i moja miłość nadal trwa:) POLECAM:)

Iza | 2013-07-22

Cała seria "Jeżycjady" to lek na wszelkie nasze bolączki. Ze zwyczajnych "domowych", czasem banalnych, innym razem poważnych problemów, z radości, smutków i smuteczków Małgorzata Musierowicz potrafiła wyczarować wspaniałe, ciepłe i kojace czytadło na każdą pore i w każdym wieku.

Rodzina Borejków hołduje zasadom, że dużo ważniejsze są przymioty ducha i umysłu, niż ciała i mimo, iż czasem ledwie wiąże koniec z końcem, zaraźliwy optymizm udiela się wszystkim domownikom, gościom - których nigdy u nich nie brakuje, ale rownież i nam - czytelnikom.
Jak wspaniale czyta się o ludziach, szanujących siebie nawzajem, o młodzieży, która jest błyskotliwa i oczytana, o realiach ówczesnych lat, mięsie na kartki, wiecznych "ogonkach" za towarami...To rzeczywistosć tak inna od tej, w której żyjemy, niekiedy bura i smutna...A jednak na jej tle przygody bohaterów "Jeżycjady" właśnie najpełniej jaśnieją, są jak gdyby walką z trudnymi czasami, z brakiem pieniędzy, z tym, że za poglądy wyznawane przez cał...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Margit Sandemo
    90. rocznica
    urodzin
    Łzy nie mają nic wspólnego ze słabością.
  • Karol Grünberg
    91. rocznica
  • Kazuya Minekura
    39. rocznica
  • Carlos María Domínguez
    59. rocznica
    urodzin
    Założyć bibliotekę to jak stworzyć życie
  • Pascal Quignard
    66. rocznica
    urodzin
    Każdy z poranków świata przychodzi raz tylko, wszystkie mijają bezpowrotnie
  • Maurice Druon
    96. rocznica
    urodzin
    Zaprawdę, lata mało zmieniają nasz charakter i żaden wiek nie uwalnia nas od błędów. Włosy bieleją szybciej niż znikają wady
  • John Lutz
    41. rocznica
  • Pamela Lyndon Travers
    18. rocznica
    śmierci
    - Baloniki! Różne bywają baloniki, moje dziatki! Dla każdego inny, byle tylko dobrze wybrać!
  • William Shakespeare
    398. rocznica
    śmierci
    Życie jest tylko przechodnim półcieniem, Nędznym aktorem, który swą rolę Przez parę godzin wygrawszy na scenie W nicość przepada - powieścią idioty, Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą.
  • Miguel de Cervantes Saavedra
    398. rocznica
    śmierci
    Sen, to płaszcz, co wszystkie ludzkie troski okrywa, pokarm, co głód zaspakaja, napój, co pragnienie koi, ogień, co od zimna ochrania, chłód, co oziębia gwałtowność ognia, słowem, pieniądz ogólny do nabycia wszystkich przyjemności świata i waga nareszcie, gdzie się równoważą bez najmniejszego oszustwa królowie z pasterzami i mędrcy z głupcami! Dobra to rzecz, panie, sen i nie widzę w tym nic złego, że go ze śmiercią porównywają. Istotnie, niewielka różnica zachodzi między śpiącym a umarłym, chyba, że tamten czasem chrapie, a ten milczy na zawsze.

Znajdź nas na Facebooku