Lubimyczytać.pl to:

AKAPIT PRESS
Borejko, Poznań, Jeżycjada
typ
papier
7.03 (4945 ocen i 227 opinii)

Opis książki

Tytuł należy do popularnego cyklu Jeżycjada. Bohaterką jest Cesia Żakówna, mająca kompleksy na tle własnej urody (...). Trudno ich nie mieć, gdy ma się superatrakcyjną siostrę o romantycznym imieniu Julia, piękne koleżanki i w dodatku musi się znosić dziwne spojrzenia kolegi z klasy Jerzego Hajduka. Zapewne są to spojrzenia krytyczne... Do tego dochodzą jeszcze klasówki z matmy i wybryki kuzynka o niespożytej energii Bobcia, który z uśmiechem na ustach... podpala balkon albo rysuje wizerunki Hitlera na wielkanocnych pisankach. A jednak do domu Żaków z przyjemnością się wraca. Zawsze czeka tam liczna rodzinka i pyszne a niedrogie potrawy, przygotowane przez mamę Żakową..

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
patusia_dorota | 2014-03-02
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2014

Samoocena to jedna z najważniejszych kwestii, która odpowiada za kontakty międzyludzkie, a co najważniejsze za postrzeganie samego siebie. Niektóre osoby nie potrafią dostrzec swoich pozytywnych stron, wyszukują jedynie wad i nie widzą tego, co potrafią dostrzec ludzie wokół. Nadmierna pewność siebie jest zła, ale o Cesi na pewno nie można powiedzieć, by miała zbyt wysokie mniemanie o sobie.

Kim jest Cesia? To bohaterka pierwszego tomu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Jest ona główną bohaterką powieści „Szósta klepka”, w której to właśnie ona odgrywa największą rolę. Poza nią bohaterami są również jej rodzina, szkolni znajomi. Ale do nich jeszcze wrócę. Ważne, że nadrabianie zaległości czytelniczych z serii trwa.

„Los puka do drzwi na różne sposoby. Niekiedy odbywa się to rozgłośnie, w pełni dramatycznie - niekiedy zaś cicho i podstępnie.”

Wszystko zaczęło się dość niespodziewanie kilkuletni Bobcio wstając rano, naprawdę wcześnie postanawia sprawdzić, jak palą się pewne przedmio...

Książkowo | 2011-12-02
Przeczytana: 1999 rok

Książka otwiera znany i lubiany przez nastolatki cykl Jeżycjada.
Poznajemy Celestynę, która mimo, iż nie ma łatwego życia dzięki wrodzonemu optymizmowi krok po kroku pokonuje napotykane przeciwności losu.

Chmurka | 2012-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2012

"Szósta klepka" to pierwszy tom z serii Jeżycjady opowiadający o losach i perypetiach rodziny Żaków. W ich mieszkanku możemy spotkać Celestynę, jej siostrę Julię, ich mamę, tatę, ciocię Wiesię, kuzyna Bobcia oraz najstarszego z rodziny dziadka. Główna bohaterka Cesia czuje się osamotniona. Nie ma chłopaka, a nawet przyjaciół. Uważa, że przyczyną tego są grube łydki i zwyczajna buzia. Celestyna jednak nie wie, że jest obiektem wzdychań pewnego chłopca, Jerzego Hajduka. Jednak zajęta swoimi własnymi problemami Cesia, tego nie dostrzega. Pogrąża się w cichej rozpaczy nie wiedząc, że pewnego dnia uśmiechnie się do niej los.

Zawsze byłam dość sceptycznie nastawiona do tej serii, mimo przeczytania tylu pozytywnych recenzji. Naprawdę nie wiem skąd wzięło się takie przypuszczenie, że Jeżycjada mogłaby mi się nie spodobać. Zrobiłam ogromny błąd nie czytając jej w młodości. Teraz dopiero wiem, że pokochałabym tą serię całym sercem i duszą. Ale przeszłość czy teraźniejszość nie mają znaczenia, p...

Liliowa | 2010-08-31

Długo nie potrafiłam przekonać się do tej serii, mimo, że namawiało mnie do niej wiele osób. Zawsze sądziłam, że książki autorstwa Musierowicz są przeznaczone raczej dla młodszych czytelników. Byłam do nich z góry uprzedzona, aż do czasu, gdy natknęłam się na trzy pierwsze części w bibliotece. Postanowiłam się przełamać i przekonać się, jak naprawdę prezentuje się słynna Jeżycjada.

Już od pierwszych stron da się wyczuć ten niepowtarzalny klimat, który stworzyła autorka. Losy głównej bohaterki nie są wybitnie oryginalne, akcja nie toczy się w zawrotnym tempie, bo jest to po prostu życie zwyczajnej nastolatki, która boryka się z różnymi problemami, typowymi dla dziewczyn. Jednakże śledzenie jej poczynań staje się dla czytelnika bardzo przyjemne, gdyż w całej książce jest wyczuwalna niesamowicie ciepła aura, bijąca wprost z mieszkania Żaków. Członkowie tej rodziny są tak sympatycznymi postaciami, że ciężko jest przerwać czytanie, bo ich perypetie potrafią i rozbawić, i wzruszyć. Mimo teg...

Melancholia | 2011-07-19
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Jedna z moich absolutnie ukochanych książek!!!!!!

Pamiętam, że gdy czytałam ją po raz pierwszy, wiele lat temu, wyłam ze śmiechu. Po wielokrotnym przeczytaniu tej historii, nadal potrafię głośno się zaśmiać, wciąż w tych samych momentach zresztą. Ale teraz doceniam głównie optymizm i rodzinne ciepło przepełniające kartki tej książki, szczególnie widoczne w rewelacyjnych scenach wspólnych posiłków.

"Szósta klepka" to mój osobisty pocieszacz i ocieplacz. Jest to również moja ulubiona część Jeżycjady i trochę szkoda, że w dalszych tomach, przedstawiciele tak malowniczo oryginalnej rodziny Żaków pojawiają się już tylko sporadycznie.

Powieść młodzieżowa pod tytułem "Szósta klepka", wspaniałej autorki Małgorzaty Musierowicz jest subtelnym wprowadzeniem do dalszych części Jeżycjady. Nastrój książki jest specyficzny dla tejże pisarki. Potrafi wciągnąć czytelnika w wesoły, ciepły, rodzinny klimat.
Bohaterką utworu jest Celestyna Żak, zwana potocznie Cesią bądź Cielęciną. Dziewczyna odznacza się pracowitością, niską samooceną oraz odpowiedzialnością. Uważa, iż jest osobą samotną, brzydką i pełną wad. Posiada zwariowaną rodzinę, w skład której wchodzą: kuzyn Bobcio, siostra Julia, ojciec Żaczek, dziadek, mama i ciocia Wiesia. Cesia i Julia to osoby o całkowicie odmiennych charakterach, przedstawione w książce na bazie kontrastu.
Akcja książki rozpoczyna się 10 grudnia 1975 roku. Jak na powieść młodzieżową przystało, pojawiają się problemy miłosne, w których uczestniczą brodach Zygmunt, Jerzy Hajduk i Ceśka. Nieodłącznym elementem powieści okazała się rodzina Żaków, która to w wielu sytuacjach oferuje bohaterce swą pomoc...

deChavannes | 2010-08-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka do której powracam każdą jesienią. Poczucie humoru, ludzkie, przyziemne problemy, niesamowita rodzinność i bijące ciepło - to właśnie w tej książce lubię najbardziej. I Celestyna - normalna, sympatyczna dziewczyna z którą chciałoby się wypić herbatę.

Cesia - uczennica poznańskiego liceum każdego dnia stawia czoła problemom takim jak zbyt grube łydki, niepoważni członkowie rodziny, szkoła, brak przyjaciółki i męskiego ramienia. W dodatku na jej głowie są tak przyziemne sprawy jak parzenie herbaty, otwieranie drzwi i zmywanie talerzy. Obok Cesi, mamy gamę barwnych i przesympatycznych bohaterów w postaci Bobcia, Żaczka, ponurego Hajduka, który wcale nie jest taki ponury na jakiego wygląda. Polecam na szare wieczory, poprawi humor błyskawicznie!

veroniqusia | 2013-11-29

Naczytałam się mnóstwo opinii o Jeżycjadzie - "nudna", "taka taka siaka", "genialna". Chociaż po przeczytaniu Kwiatu Kalafiora (nie czytałam chronologicznie) skłaniałam się bardziej do "genialna" to czytając 1 tom nie jestem zdziwiona, że tak wiele osób porzuciło dalsze zgłębianie twórczości pani Musierowicz. Według mnie lepiej zacząć przygodę z "genialną Jeżycjadą" od 2 tomu, a żeby mniej więcej wiedzieć kto jest kim po prostu przeczytać dobre streszczenie "Klepki", i nie zaprzątać sobie głowy tą nużącą lekturą.

Ewcia123450 | 2011-09-03
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Uważam że "Szósta klepka" jest rewelacyjna! Jedna z moich ulubionych części Jeżycjady. Końcowe strony przepiękne. Aż się robi smutno że się skończyło. Na szczęście losy bohaterów przeplatają się w kolejnych seriach. Myślę że nie można przeżyć okresu dojrzewania bez tej serii. Właśnie w tym czasie zakochałam się w Musierowicz i moja miłość nadal trwa:) POLECAM:)

Iza | 2013-07-22

Cała seria "Jeżycjady" to lek na wszelkie nasze bolączki. Ze zwyczajnych "domowych", czasem banalnych, innym razem poważnych problemów, z radości, smutków i smuteczków Małgorzata Musierowicz potrafiła wyczarować wspaniałe, ciepłe i kojace czytadło na każdą pore i w każdym wieku.

Rodzina Borejków hołduje zasadom, że dużo ważniejsze są przymioty ducha i umysłu, niż ciała i mimo, iż czasem ledwie wiąże koniec z końcem, zaraźliwy optymizm udiela się wszystkim domownikom, gościom - których nigdy u nich nie brakuje, ale rownież i nam - czytelnikom.
Jak wspaniale czyta się o ludziach, szanujących siebie nawzajem, o młodzieży, która jest błyskotliwa i oczytana, o realiach ówczesnych lat, mięsie na kartki, wiecznych "ogonkach" za towarami...To rzeczywistosć tak inna od tej, w której żyjemy, niekiedy bura i smutna...A jednak na jej tle przygody bohaterów "Jeżycjady" właśnie najpełniej jaśnieją, są jak gdyby walką z trudnymi czasami, z brakiem pieniędzy, z tym, że za poglądy wyznawane przez cał...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica