Szósta klepka

Cykl: Jeżycjada (tom 1)
Wydawnictwo: Akapit Press
7,09 (6028 ocen i 296 opinii)
Borejko, Poznań, Jeżycjada

Inne wydania

Tytuł należy do popularnego cyklu Jeżycjada. Bohaterką jest Cesia Żakówna, mająca kompleksy na tle własnej urody (...). Trudno ich nie mieć, gdy ma się superatrakcyjną siostrę o romantycznym imieniu Julia, piękne koleżanki i w dodatku musi się znosić dziwne spojrzenia kolegi z klasy Jerzego Hajduka. Zapewne są to spojrzenia krytyczne... Do tego dochodzą jeszcze klasówki z matmy i wybryki kuzynka o niespożytej energii Bobcia, który z uśmiechem na ustach... podpala balkon albo rysuje wizerunki Hitlera na wielkanocnych pisankach. A jednak do domu Żaków z przyjemnością się wraca. Zawsze czeka tam liczna rodzinka i pyszne a niedrogie potrawy, przygotowane przez mamę Żakową..

Sklep

Tajemnica domu Helclów
Jacek Dehnel , Piotr Tarczyński , Maryla Szymiczkowa

7,78 (18 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2015-07-09
Przeczytana: 2002 rok

Choć ową pozycję traktuję nieco po macoszemu, to zapoczątkowała ona moje wielkie uwielbienie dla twórczości Pani Musierowicz. W końcu otwiera tak ciepłą sagę, jaką jest ‘Jeżycjada’ – zaczytywaną przez kolejne rzesze młodych (i nie tylko!) Polaków.
‘Szósta klepka’ nie jest moim ulubionym tytułem z serii, co nie umniejsza jej wartości –muszę koniecznie zrobić podróż sentymentalną i odświeżyć sobie cały cykl powieści Musierowicz.

Monia0420 | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Bardzo pozytywna książka, którą przeczytałam z chęcią i z uśmiechem. Główną bohaterkę i jest optymizm oraz podejście do życia polubiłam od samego początku. Kiedy poznałam jej rodzinę od razu poczułam się jakbym w niej była. Zwariowane przygody, problemy, które dzięki bliskim można rozwiązać, pierwsze miłości, próby przyjaźni, kłopoty szkolne i trud podejmowania decyzji. Niektóre sytuacje były zbyt wyolbrzymione i nierealne, ale nic nie jest idealne.

Bardzo dobra książka. Wprawdzie nie pozbawiona wad, ale zdecydowanie warta lektury. Polecam.

PABLOPAN | 2012-05-04

Może i jest "dziewczyńska", ale mi też się bardzo podobała. Otwiera piękną i ciepłą serię, do której muszę powrócić.

patusia_dorota | 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 lutego 2014

Samoocena to jedna z najważniejszych kwestii, która odpowiada za kontakty międzyludzkie, a co najważniejsze za postrzeganie samego siebie. Niektóre osoby nie potrafią dostrzec swoich pozytywnych stron, wyszukują jedynie wad i nie widzą tego, co potrafią dostrzec ludzie wokół. Nadmierna pewność siebie jest zła, ale o Cesi na pewno nie można powiedzieć, by miała zbyt wysokie mniemanie o sobie.

Kim jest Cesia? To bohaterka pierwszego tomu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Jest ona główną bohaterką powieści „Szósta klepka”, w której to właśnie ona odgrywa największą rolę. Poza nią bohaterami są również jej rodzina, szkolni znajomi. Ale do nich jeszcze wrócę. Ważne, że nadrabianie zaległości czytelniczych z serii trwa.

„Los puka do drzwi na różne sposoby. Niekiedy odbywa się to rozgłośnie, w pełni dramatycznie - niekiedy zaś cicho i podstępnie.”

Wszystko zaczęło się dość niespodziewanie kilkuletni Bobcio wstając rano, naprawdę wcześnie postanawia sprawdzić, jak palą się pewne...

Oliwkaa121 | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Do tej pozycji podchodziłam aż 3 razy. Po raz pierwszy, kiedy już przeczytałam tomy od drugiego do piątego, więc chciałam się dowiedzieć o czym jest ten, od którego wszystko się zaczęło. Jednak książka znużyła mnie po 35 stronach. Później, gdy już doczytałam znaczną część Jeżycjady i oczekiwałam na pojawienie się w bibliotece kilku interesujących pozycji postanowiłam spróbować z tą "Szóstą klepką" jeszcze raz. I szybciutko doczytałam do strony setnej. A później odłożyłam książkę na półkę, bo zdobyłam inne cudeńka w bibliotece. Ostatnio, trochę znużona "Sprężyną", którą teraz czytam, usiadłam z postanowieniem, że muszę przeczytać wreszcie ten pierwszy tom. I tym razem do końca. Byłam nawet tak zafascynowana, że jeszcze przed szkołą, zrobiłam komórką zdjęcia kilku ostatnich stron, by móc doczytać na przerwach :D

Co do samej fabuły- bywało różnie. Raz bardzo ciekawie, czasem troszkę nudno... Ale przyznam- niektóre sytuacje tak wspaniale opisane, że płakało się przy nich ze śmiechu....

Książkowo | 2011-12-02
Przeczytana: 1999 rok

Książka otwiera znany i lubiany przez nastolatki cykl Jeżycjada.
Poznajemy Celestynę, która mimo, iż nie ma łatwego życia dzięki wrodzonemu optymizmowi krok po kroku pokonuje napotykane przeciwności losu.

Merythia | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Uwielbiam ,,Jeżycjadę'' za niepowtarzalny klimat, jaki udało się stworzyć Małgorzacie Musierowicz. Jest tak rodzinnie, ciepło i cudownie, że nie sposób się od tych książek oderwać.
W ,,Szóstej klepce'' poznajemy rodzinę Żaków. Każdy bohater został obdarzony przez autorkę innymi cechami charakteru, co razem tworzy prawdziwie wybuchową mieszankę. Jak w każdej rodzinie nie brak kłótni i sprzeczek, jednak w obliczu problemów wszyscy się jednoczą i wspólnie radzą jak wyjść z trudnej sytuacji. Musierowicz porusza różne tematy, takie jak problemy miłosne, przyjaźń, kwestia lojalności i zdrady, różne postawy bohaterów zmuszonych opowiedzieć się po jednej ze stron.
Chociaż książki należące do cyklu określa się jako literaturę młodzieżową, myślę że także dorośli chętnie odbędą sentymentalną podróż do czasów swojego dzieciństwa i z przyjemnością zatopią się w klimacie Poznania z lat 70.

Alaska | 2012-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2012

"Szósta klepka" to pierwszy tom z serii Jeżycjady opowiadający o losach i perypetiach rodziny Żaków. W ich mieszkanku możemy spotkać Celestynę, jej siostrę Julię, ich mamę, tatę, ciocię Wiesię, kuzyna Bobcia oraz najstarszego z rodziny dziadka. Główna bohaterka Cesia czuje się osamotniona. Nie ma chłopaka, a nawet przyjaciół. Uważa, że przyczyną tego są grube łydki i zwyczajna buzia. Celestyna jednak nie wie, że jest obiektem wzdychań pewnego chłopca, Jerzego Hajduka. Jednak zajęta swoimi własnymi problemami Cesia, tego nie dostrzega. Pogrąża się w cichej rozpaczy nie wiedząc, że pewnego dnia uśmiechnie się do niej los.

Zawsze byłam dość sceptycznie nastawiona do tej serii, mimo przeczytania tylu pozytywnych recenzji. Naprawdę nie wiem skąd wzięło się takie przypuszczenie, że Jeżycjada mogłaby mi się nie spodobać. Zrobiłam ogromny błąd nie czytając jej w młodości. Teraz dopiero wiem, że pokochałabym tą serię całym sercem i duszą. Ale przeszłość czy teraźniejszość nie mają...

Melancholia | 2011-07-19
Przeczytana: 18 listopada 2014

Jedna z moich absolutnie ukochanych książek!!!!!!

Pamiętam, że gdy czytałam ją po raz pierwszy, wiele lat temu, wyłam ze śmiechu. Po wielokrotnym przeczytaniu tej historii, nadal potrafię głośno się zaśmiać, wciąż w tych samych momentach zresztą. Ale teraz doceniam głównie optymizm i rodzinne ciepło przepełniające kartki tej książki, szczególnie widoczne w rewelacyjnych scenach wspólnych posiłków.

"Szósta klepka" to mój osobisty pocieszacz i ocieplacz. Jest to również moja ulubiona część Jeżycjady i trochę szkoda, że w dalszych tomach, przedstawiciele tak malowniczo oryginalnej rodziny Żaków pojawiają się już tylko sporadycznie.

Iza | 2013-07-22

Cała seria "Jeżycjady" to lek na wszelkie nasze bolączki. Ze zwyczajnych "domowych", czasem banalnych, innym razem poważnych problemów, z radości, smutków i smuteczków Małgorzata Musierowicz potrafiła wyczarować wspaniałe, ciepłe i kojace czytadło na każdą pore i w każdym wieku.

Rodzina Borejków hołduje zasadom, że dużo ważniejsze są przymioty ducha i umysłu, niż ciała i mimo, iż czasem ledwie wiąże koniec z końcem, zaraźliwy optymizm udiela się wszystkim domownikom, gościom - których nigdy u nich nie brakuje, ale rownież i nam - czytelnikom.
Jak wspaniale czyta się o ludziach, szanujących siebie nawzajem, o młodzieży, która jest błyskotliwa i oczytana, o realiach ówczesnych lat, mięsie na kartki, wiecznych "ogonkach" za towarami...To rzeczywistosć tak inna od tej, w której żyjemy, niekiedy bura i smutna...A jednak na jej tle przygody bohaterów "Jeżycjady" właśnie najpełniej jaśnieją, są jak gdyby walką z trudnymi czasami, z brakiem pieniędzy, z tym, że za poglądy wyznawane przez...