NIE z miłości. Mądrzy rodzice - silne dzieci.

Tłumaczenie: Dariusz Syska
Wydawnictwo: MIND
Kunsten at siege nej me god samvittighed
978-83-62445-04-2
dzieci
LordRuthven

Szczere i stanowcze NIE wypowiedziane przez rodzica jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Mimo to, odmawianie dzieciom przychodzi rodzicom z ogromnym trudem. Jesper Juul w swojej najnowszej książce „NIE z miłości”, która stała się bestsellerem w Skandynawii, wyjaśnia na czym polega właściwa sztuka odmawiania i pokazuje, że konfrontacja z odmową to jeden z warunków rozwoju silnych i świadomych swojej wartości dzieci.

źródło opisu: MiND Dariusz Syska, 2011

źródło okładki: http://www.facebook.com/pages/Wydawnictwo-MiND/110516775679684

mclena | 2015-09-23

Jasper Juul znany w kręgu rodzin propagujących rodzicielstwo bliskości, to osoba, którą warto czytać. Jego spojrzenie na małego człowieka, szacunek dla dziecka i logika jego rad w 100% do mnie przemawia, choć mając zupełnie inne wzorce z własnego domu, jest trudne do wprowadzenia samemu. Bardzo rzeczowo przedstawia mechanizmy i zachowania małych dzieci, co pozwala chociaż w minimalnym stopniu, odrobinę lepiej zrozumieć własne dziecko. Do przeczytania nie raz a wiele razy, dla utwralenia i przyswojenia wartości jakimi sie kieruje, by zarówno dziecko, jak i rodzice byli mniej zsfustrowani, bo wierzę, że "NIE z miłości" zwraca się z nawiązką.
Jedyny zarzut, to że mogłaby byc dłuższa, więcej przykładów i może w szerszym przedziale wiekowym, poruszającym większy zasięg problemów, ale w zasadzie jesli przyswoimy treść, to samemu mozna dojść do tego jak wg Juula powinna wyglądać dana interakcja z dzieckiem.

Tathagatha | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Bardzo dobra książka o tym jak powiedzieć NIE swojemu dziecku/ partnerowi oraz TAK dla własnych potrzeb. Ale też jak uszanować NIE, które mówi nam dziecko/partner.
Autor w jasny i zrozumiały sposób tłumaczy mechanizmy dotyczące zdrowego podejścia do wychowania dziecka, we wzajemnym szacunku i bez ogólnie przyjętego nacisku ze strony społeczeństwa, że rodzic musi reagować na każde CHCĘ dziecka. Bardzo podobało mi się to, co czytałam choć przyznam, że zdałam sobie sprawę, że niektóre rady nie tak łatwo będzie wprowadzić w życie. I właśnie z tego powodu szczerze polecam tę krótką, ale bardzo wartościową książkę.

Przemysław Zyra | 2017-05-08
Na półkach: X2017, Przeczytane, Posiadam, Próby
Przeczytana: 07 maja 2017

Przed lekturą podchodziłem z dużym dystansem do rad skandynawskiego pisarza. Bo czyż kondycja młodzieży i kultury w ogóle w krajach skandynawskich może być dobrą laurką dla tamtejszego wychowawcy młodzieży. Wątpliwości jednak minęły po lekturze pierwszych stron. Teorie autora "dodają się", a ich prosta argumentacja nie pozostawia miejsca na wątpliwości. Krytyczny stosunek do "starego" wychowania jest dla mnie zrozumiały, ale nie jestem pewien, czy odrzucanie go w całości jest dobrym pomysłem. Wśród proponowanych rozwiązań i porad tylko jedna budzi poważne wątpliwości - zaakceptowanie dziecka, na które rodzic w pewnym momencie (wg autora) nie ma już wpływu. To właśnie przez tę postawę mamy wiele rodzin odwołujących się do pewnych ustalonych wzorców moralnych akceptujących zarazem kompletne ich odrzucenie przez własne dzieci np. katolików akceptujących rozwody i ponowne związki swoich dzieci.

Pewne diagnozy przytaczane przez autora zdają się odnosić do społeczeństwa skandynawskiego...

Monka | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

...moim zdaniem to wręcz lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców...zwłaszcza tych, którzy mylą bezstresowe wychowanie z brakiem wychowania... dziecko musi mieć wyznaczone granice, żeby mogło czuć się bezpiecznie w swoim świecie... a mądrzy rodzice muszą wiedzieć, że "nie", to prawdziwe i szczere, mówi się z troski i wielkiej miłości do dziecka...

teresai | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Bardzo mądra, wartościowa książka napisana przez mądrego człowieka. Niepozorna, niewielkich rozmiarów, cieniutka książeczka; żadne tam opasłe tomisko, żaden podręcznik akademicki słusznych rozmiarów i wielkiej wagi. Rozmiarem Biblii nie przypomina wcale, ale zawartością, wewnętrznym bogactwem już tak! Uczy, że krótkie, jednosylabowe "NIE" jest równie ważne jak "TAK", a często bywa nawet ważniejsze. Różnica jest taka, że "TAK" przychodzi nam łatwo, a mówienia "NIE" trzeba się nauczyć. Trudna to sztuka, ale naprawdę warto!

Krzysiek | 2013-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

Bardzo mądra książka o tym, jak mówić NIE swoim dzieciom. Krótka, przystępnie napisana i dobrze przetłumaczona. Wielu rzeczy się z niej dowiedziałem i dzięki jej lekturze wielu rzeczy nie będę mówił w ten sam sposób, co do tej pory. Polecam wszystkim rodzicom.

Kryanka | 2017-10-02
Na półkach: Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 01 października 2017

"Ludzie, którzy lubią mówić TAK, rzadko akceptują, kiedy ktoś mówi do nich NIE."

Krótka i mądra książeczka. W pierwszej części uczy podejścia do samego siebie, a więc jak być dorosłym, który potrafi dobrze wychowywać małego człowieka. W drugiej podaje konkretne przykłady kiedy i jak odmawiać dziecku, by zachować godność jego i swoją i dbać o potrzeby obu stron.

Yoka | 2018-02-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2018

Książka dla rodziców, którzy chcieliby od czegoś zacząć zmiany w podejściu do dzieci. To pozycja traktująca baaardzo ogólnie i szeroko temat "jak mówić nie".

Właściwie to nie uczy jak mówić nie, ale raczej pokazuje jaką drogę trzeba przejść wewnętrznie żeby działać w zgodzie ze sobą. Czego efektem jest odmawianie dziecku w sposób budujący, a nie niszczący relacje.

To bardziej wprowadzenie do zmiany myślenia rodzica, zaproszenie do refleksji/dialogu wewnętrznego, niż konkretny poradnik jakich słów/sformułowań użyć, jak sobie radzić w konkretnych sytuacjach.

Książeczka jest bardzo krótka i sama nie wiem czy ocenić to in plus czy in minus.
Z jednej strony obejmuje "nie" w różnych relacjach: z małym dzieckiem, z nastolatkiem, z partnerem. Z drugiej natomiast przebiega przez te zagadnienia bardzo ogólnie. Dla mnie to za mało.
Tym nie mniej, na pewno warto znać:)

aeljot | 2013-01-03

Autor przypomina, że mamy prawo powiedzieć nie kiedy tak czujemy. I nie musimy z tego powodu uważać się za złych rodziców.
Juul podkreśla, że szczere i rzeczowe nie nie będzie dla dziecka trudne do przyjęcia. Dodatkowa rzecz, która mnie najbardziej przekonała do tego, że nie to ważne słowo w wychowywaniu dzieci, to to iż dzieci, które słyszą nie od rodziców, które muszą liczyć się z ich zdaniem ale i których opinia jest w domu szanowana i wysłuchiwana mają mniejszą szansę popaść w złe towarzystwo czy ulec namowom rówieśników co do palenia, narkotyków czy inicjacji seksualnej. Szanowanie siebie, swoich potrzeb i jasne wypowiadanie swojego zdania przez rodzica uczy dziecko, że jego zdanie, uczucia i opinia są ważne. Nie musi więc ślepo iść za tłumem i robić to co wymusza na nim grupa rówieśnicza.

Z_błyskiem_w_oku | 2015-11-14
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

" "Nie" to odpowiedź, w której jest najwięcej miłości". To niewielka, ale wywracająca myślenie o relacjach z małymi istotami książeczka. Jak dzieci uczą nas autentyczności. Jak znaleźć zdecydowany ale pełen szacunku język do rozmowy z dzieckiem, budujący granice i bezpieczeństwo.

Bardzo polecam! Dwa cytaty na zachętę:
"Dzieci roszczeniowe to te, które dostają za dużo tego, co niepotrzebne."
"Dzieci mają prawo do życia z rodzicami, którzy nie udają, że są nadludźmi."