Złapać Kubę Rozpruwacza

Inegrette Inegrette
21.10.2022
Okładka książki Jak podejść Rozpruwacza Kerri Maniscalco

Nie ukrywam, miałam chrapkę na tę książkę jeszcze zanim pojawiły się jakiekolwiek zapowiedzi o jej wydaniu w Polsce. Byłam gotowa kupić angielskie wydanie, a najlepiej całą serię od razu, bo pozytywne opinie wręcz zalewały mnie ze wszystkich stron. Ostatecznie angielskiego wydania nie kupiłam, ale wszyscy doczekaliśmy się polskiego tłumaczenia. I całe szczęście, bo jest to mały klejnot, jeśli chodzi o powieści młodzieżowe.

Bo tak, klasyfikuję tę książkę mimo wszystko jako młodzieżową. I to z bardzo prostego powodu. Myślę, że to będzie idealny wstępniak dla tej grupy wiekowej do kryminałów i thrillerów z jeszcze prostszego powodu. Po prostu totalnie ich zachwyci i to już od pierwszej strony. Od cudownej głównej bohaterki Audrey Rose, która ewidentnie nie wpasowuje się w sztywne jak gorset ramy tamtejszej rzeczywistości, na Thomasie kończąc. Tę powieść ciągną nie tylko klimat i zagadka, ale przede wszystkim chwytający za serce bohaterowie.

Siedemnastoletnia Audrey Rose to córka lorda, więc teoretycznie, według wszelkich zasad panujących wtedy w Londynie, jej największym bólem głowy powinno być znalezienie sobie dobrej partii i ewentualny dobór kwiatów w każdym wazonie znajdującym się w ogromnej posiadłości. Jednak ciekawska dziewczyna, zamiast się temu poświęcać, woli wymykać się do swojego wuja i studiować ludzką anatomię. Dzień w dzień uczestniczy w kolejnych sekcjach zwłok. A po Londynie krąży bestia, która zapewnia jej stały napływ nowych materiałów naukowych. Kuba Rozpruwacz zaczyna terroryzować stolicę Anglii, a policja bezradnie rozkłada ręce. Gdy podejrzenia zaczynają padać na najbliższych Audrey Rose, ta postanawia sama rozwikłać zagadkę.

Podeszłam do tej książki bez większych oczekiwań i doskonale się na niej bawiłam. Nie przeszkadzał mi nawet, a to już jest prawdziwa rzadkość, wątek romantyczny. Jeśli podejdzie się do tej książki jak do czystej rozrywki, co zresztą gorąco zalecam, to zdecydowanie spędzi się przy niej miłe dwa wieczory. A jeśli macie w swoim otoczeniu młodych czytelników, którzy boją się rozpocząć swoją przygodę z kryminałem, to ta powieść będzie strzałem w dziesiątkę.

Kinga Kolenda