Święta w psim towarzystwie

Małgorzata Małgorzata
18.12.2019
Okładka książki Nie tylko na Święta Natalie Cox

Na długo przed Bożym Narodzeniem, właściwie już pod koniec października, księgarniane półki zaczynają wypełniać się powieściami o tematyce świątecznej. Błyszczące okładki, intensywne kolory, chwytliwe tytuły, obiecujące blurby – trudno zdecydować, po którą z takich książek sięgnąć. Która zdoła wprowadzić nas w odpowiedni klimat i skróci oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę? Która pozwoli nam się zrelaksować, zapomnieć na chwilę o wyczerpujących, przedświątecznych obowiązkach? Tym, którzy kochają psy i gustują w lekkich historiach o miłości, na pewno spodoba się powieść „Nie tylko na Święta” Natalie Cox.

Główna bohaterka nie znosi Bożego Narodzenia – nie mówimy tu może o takim poziomie niechęci, który występował u niejakiego Ebenezera Scrooge’a, jednak Charlie nie sposób byłoby zastać na ozdabianiu pierników i nuceniu „Last Christmas”. W tym roku święta zapowiadają się dla niej gorzej niż kiedykolwiek – nie dość, że niedawno została porzucona przez ukochanego, to jeszcze nagle traci dach nad głową. Nie mając wielkiego wyboru, dziewczyna decyduje się na spędzenie Gwiazdki u swojej kuzynki, która prowadzi ekskluzywny hotel dla psów.

Natalie Cox sprawnie operuje słowem, pisze prosto i ciekawie, dbając o to, by nie nużyć czytelnika. Akcja toczy się w szybkim tempie, postrzelona Charlie wciąż pakuje się w jakieś tarapaty, a towarzyszących jej niemal na każdym kroku zwierzaków trudno nie obdarzyć sympatią. Wątek miłosny jest, jak to czasem bywa w tego typu książkach, najsłabszą, najmniej emocjonującą częścią fabuły (czytaj: zero niespodzianek), a kilku postaciom (z gatunku homo sapiens) autorka poskąpiła oryginalności. Jednak pozostałe elementy wypadają całkiem nieźle.

Trochę żałuję, że pies nie został bardziej wyeksponowany na okładce – w pierwszej chwili trudno go zauważyć, siedzi sobie gdzieś w tle, samotny i rozmazany. A przecież tą powieścią powinni zainteresować się szczególnie właśnie miłośnicy psów, które nie są tu tylko dodatkiem do fabuły, ale odgrywają znaczącą rolę, co warto byłoby podkreślić. Okładka oryginału prezentuje się pod tym względem zdecydowanie lepiej.

„Nie tylko na Święta” to bardzo przyzwoicie napisana książka (nie licząc może jednej, raczej żenującej sceny obiadu), która dobrze sprawdzi się jako środek na poprawę nastroju. Nic, tylko korzystać – w końcu okazji do uśmiechu nigdy dość, a już na pewno nie przed Bożym Narodzeniem.

Małgorzata Pawlak