Sam w walce z systemem

Wojtek Wojtek
10.05.2019
Okładka książki Zamiana Joseph Finder

Kochał politykę, lecz tamtego wieczoru zrozumiał, że niektórzy ludzie zupełnie nie nadają się do kandydowania. Jedni ustawiają się do zdjęć w świetle reflektorów, a inni stoją z boku, niewidoczni. Tacy jak on. Żył polityką, był od niej uzależniony, aczkolwiek jego rola polegała na doradzaniu komuś mniej skomplikowanemu, głupszemu i bardziej popularnemu niż on, aby wystartował i wygrał wybory.

Powiem na wstępie, że bardzo rzadko sięgam po powieści sensacyjne. Jeśli chodzi o sensację, to szybciej decyduję się na film z pościgami, dramatycznymi zwrotami akcji itp. Tym razem jednak przeczytałem powieść sensacyjną, której autorem jest Joseph Finder.

Autor jest bestsellerowym pisarzem „New York Timesa”, napisał już kilkanaście powieści. W Polsce nakładem wydawnictwa Sonia Draga ukazały się dotychczas „Fachowiec” i „Z premedytacją”. Tym razem możemy zapoznać się z kolejną książką Findera, zatytułowaną „Zamiana”.

Głównym bohaterem powieści jest Michael Tanner. Ma firmę zajmującą się sprzedażą kawy. Niestety aktualnie interesy nie idą mu zbyt dobrze. Można wręcz powiedzieć, że idą zupełnie kiepsko. Na domiar złego mężczyzna ma również problemy osobiste. Właśnie wyprowadziła się od niego żona. Tanner jest więc na życiowym zakręcie.

Jego życie niespodziewanie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni za sprawą zwykłej pomyłki. Na lotnisku przypadkowo zabiera laptopa, który należy do innej osoby. Fakt ten odkrywa dopiero po powrocie do domu. Nie przypuszcza nawet, że czekają go prawdziwe kłopoty.

Senator Stanów Zjednoczonych uświadamia sobie, że zamiast swojego laptopa zabrała sprzęt należący do jakiegoś mężczyzny. Kobieta jest bardzo zaniepokojona. Na swoim prywatnym laptopie przechowywała bowiem ściśle tajne dokumenty. Natychmiast wzywa szefa swojego personelu Willa i poleca mu za wszelką cenę odzyskać laptopa.

Tymczasem Tanner odkrywa, do kogo należy urządzenie, które zabrał, i co się na nim znajduje. Od tej chwili jego życie jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

„Zamiana” to klasyczna powieść sensacyjna. Mamy w niej wszystkie elementy gatunku: wielka polityka, tajne dokumenty, pościgi, morderstwa. Autor umiejętnie buduje akcję i wzbudza zainteresowanie czytelnika. Chcemy jak najszybciej dowiedzieć się, czy Michael odda laptopa. Czy wyjdzie cało z tej niezwykłej sytuacji?

Niestety według mnie w końcówce autor chyba trochę przedobrzył. Zwykły biznesmen staje się bowiem nagle przeciwnikiem godnym rządowych agencji – ukrywa się, zabija, nieustannie ucieka. W pewnym momencie zastanawiamy się wręcz: dlaczego? Dlaczego mężczyzna po prostu nie odda laptopa, który przecież nie należy do niego? Nie jestem pewien, czy sam autor zna odpowiedź na tak postawione pytanie.

Bardzo ciekawą postacią jest Will, współpracownik pani senator. Niezwykle inteligentny i lojalny, wzbudził moją sympatię. Zawsze pozostawał na drugim planie, niestety jego losy nie potoczyły się zbyt dobrze.

„Zamiana” to typowa powieść sensacyjna. Jej lektura oderwie was od rzeczywistości i dostarczy solidnej rozrywki. Dodam jeszcze, że autor – może trochę zbyt nachalnie – rysuje obraz świata po zamachach z 11 września. Świata, w którym obywatel poddawany jest nieustannej inwigilacji.

Książka dla miłośników gatunku.

Wojciech Sobański