Nieoczekiwane. Złoty żuk

Okładka książki Nieoczekiwane. Złoty żuk Jack London, Edgar Allan Poe
Okładka książki Nieoczekiwane. Złoty żuk
Jack LondonEdgar Allan Poe Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Seria z Krukiem klasyka
klasyka
Seria z Krukiem
Wydawnictwo "Śląsk"
1986-01-01
1986-01-01
Tadeusz Jan Dehnel, Stanisław Wyrzykowski
opowiadania nowele

W zbiorze opowiadań zamieszczono dwa opowiadania znanych autorów jak Jack London ze swoim opowiadaniem Nieoczekiwane i Edgara Allana Poego Złoty żuk. Sięgając byłem ciekawy pierwszego opowiadania, bo drugie chyba nawet kiedyś czytałem w jakieś antologii lub zbiorze wydanym u nas.

Jack London Nieoczekiwane - znany autor powieści przygodowych w tym przypadku zaserwował mi kryminalno przygodową opowieść o chciwości i popełnionej zbrodni za czasów poszukiwaczy złota. Ciekawie oddał klimat osaczenia i oczekiwania na wymierzenie sprawiedliwości. Nie spodziewałem się takiej pozycji w dorobku autora i byłem zaskoczony tym co dostałem. Autor potrafił w przygodowy charakter jaki mamy na początku wprowadzić kryminalny wątek pociągnięty do samego końca ukazując przeżycia dwójki bohaterów skazanych na morderce. Ciekawe opowiadanie, wciągające i niesamowicie klimatyczne. Pochłonąłem w szybkim tempie i jestem zadowolony z tego co dostałem. Miałem już styczność z książkami autora i zbiorami opowiadań, więc tym bardziej Nieoczekiwanie było napisane wciągająco, przedstawiające przeżycia i kłopoty bohaterów odciętych od świata. Walkę z przeciwnościami losu i wyborami jakich dokonują wbrew samym sobie chcąc wymierzyć sprawiedliwość według obowiązującego prawa. Krótka opowieść, treściwa, wciągająca z dobrym klimatem z tamtego okresu i napisana świetnym stylem. Podobała mi się od samego początku do końca.

Edgar Allan Poe Złoty żuk - drugie opowiadanie znanego z utworów grozy autora przedstawia historie o złotym żuku i skrywanych tajemnicach do odkrycia. Spodziewałem się sugerując początkiem opowieści grozy, ale tym razem przygoda miesza się z zagadką kryminalną, której rozwiązanie znajdujemy na samym końcu. Autor napisał opowiadanie klimatyczne i wciągające, chociaż spodziewałem się tutaj po nim więcej niż dostałem. Mające swoje lata przypomina trochę szaradę do odkrycia w stylu kryminalnym i tajemnicami z przeszłości na jakie natykają się bohaterowie. Krótkie opowiadanie, nawet ciekawe i wciągające, lecz początek zmylił trop, bo bardziej spodziewałem się historii grozy niż kryminału. Mimo swoich lat nadal wypada dobrze i czyta się szybko.

Zbiór dwóch opowiadań jakie dostałem jest propozycją ciekawą, a nawet dobrą wykorzystującą przygodę z kryminalnym wątkiem. Dlatego spodobały mi się oba opowiadania i czytało mi się szybko. Jack London to wszechstronny autor mający na swoim koncie powieści przygodowe i nawet jedną fantastyczną. W Nieoczekiwaniu poznałem go od strony kryminalnej i wypadł pod tym względem dobrze. Zaprezentował opowieść o poszukiwaczach złota, cieniu chciwości i popełnionej zbrodni pełnej konsekwencji dla mordercy. Bohaterowie muszą sobie poradzić z zaistniałą sytuacją, ze swoimi emocjami i chęcią zemsty. Napisana została przystępnie i ma swój klimat do tej pory. Przeniosła mnie w czasy gorączki złota i problemów jakie z niej wynikały. Ciekawe opowiadanie i wciągające od samego początku. Drugim utworem jest Złoty żuk Edgara Allana Poego, którego swego czasu książki czytałem. W tym przypadku spodziewałem się opowiadania grozy, a dostałem przygodową historie z kryminalnym wątkiem na dokładkę. Dobrze napisaną, wciągającą i czuć już w niej lekki upływ czasu podczas czytania. Jednak mimo tego czyta się szybko i przyjemnie od początku do końca. Krótkie opowiadanie znanego autora klasyki grozy jakim jest Poe tym razem bardziej w kryminalnej odsłonie o poszukiwaniu jakie zaczyna bohater i odkrywanie tajemnic przeszłości.
Sięgając po zbiór opowiadań nie spodziewałem się, że dostanę tak dobre i ciekawe utwory znanych mi autorów. Mające swoje lata, lecz nadal mogą spodobać się mimo wszystko i miło można spędzić z nimi czas. Mała książka wpadająca w moje ręce okazała się dobrym strzałem z dwoma opowiadaniami jakie dostałem. Posiadające swój klimat, poruszające pewne tematy o przygodowym charakterze z wątkiem kryminalnym sprawdzają się idealnie na odpoczynek po czymś wymagającym. Z szybko poprowadzoną akcją i wydarzeniami, od których ciężko oderwać się. Zapoznając się może ponownie, bo kiedyś gdzieś chyba już czytałem nadal podobają mi się i miło spędziłem z nimi czas. Chociaż są krótkie to jednak treściwe, dobrze napisane i wciągające. Zbiór opowiadań okazał się ciekawy i warto było przeczytać. Może jeszcze kiedyś będę miał możliwość powrotu do twórczości autorów zamieszczonych tutaj opowiadań i na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z nimi. Zbiór opowiadań ciekawy, wciągający, pełen przygód i z kryminalnym wątkiem na dokładkę. Dlatego miło spędziłem czas i przyjemnie podczas czytania.

Dwa opowiadania i jakże różne od siebie. Bardzo ciekawie przedstawione postaci.
" Nieoczekiwane" to walka ze swoimi przekonaniami i działanie zgodnie z prawem wbrew wszelki przeciwnościom.
"Złotu żuk" to uparte dążenie do celu. Niezwykle inteligentne podejście do rozwiązania trudnej zagadki aby później zdobyć wszystko.
Styl pisarski to klasa sama w sobie. Polecam

Dwa opowiadania i jakże różne od siebie. Bardzo ciekawie przedstawione postaci.
Styl pisarski to klasa sama w sobie....

"Nieoczekiwane"- króciutkie opowiadanie, ale ciekawe. Styl J. Londona niezawodny.
Czy zbrodnia może pozostać bez kary? Jak uwolnić się od perspektywy życia pod jednym dachem z mordercą na Alasce z dala od wszelkiej cywilizacji, gdy sumienie i poczucie praworządności podpowiadają: "Dwa złe postępki- nie dają w sumie dobrego (...) istnieje więc tylko jeden sposób ukarania mordercy: sposób legalny". Czy znajdzie się rozwiązanie?

"Złoty żuk" Edgara Allana Poe również interesujące, tajemnicze. Jeśli komuś podobało się opowiadanie "Tańczące sylwetki" A. C. Doyle'a i tamtejszy szyfr, to być może "Złoty żuk" również przypadnie do gustu. Mnie wydaje się nawet ciekawsze.

Moi ulubieni autorzy w jednej książce. To nie mogło skończyć się inaczej niż zachwytem.
Obie nowele są niezwykle ciekawe a ich styl to w mojej ocenie po prostu mistrzostwo.
"Nieoczekiwane" przedstawia historię zbrodni, której dopuścił się jeden z poszukiwaczy złota. Po niedługim czasie wychodzi na jaw, iż ukaranie mordercy staje się bardziej kłopotliwe niż sama zbrodnia. Sprawiedliwe i zgodne z prawem postępowanie nie jest łatwe w szczególności, jeśli rzecz się dzieje w oddalonej od cywilizacji osadzie na Alasce.
"Złoty żuk" to opowieść o poszukiwaniu skarbu. Może nie brzmieć to zbyt zachęcająco, więc godzi się, aby zaznaczyć, iż autor przedstawił całość w bardzo interesującej formie, a mianowicie rozszyfrowywania wiadomości. Podobał mi się sposób przedstawienia rozwiązania. Poe popisał się niespotykaną jak na swoje czasy umiejętnością szyfrowania.
Zdecydowanie się nie zawiodłam.

Kupiłam ją na kiermaszu książek za złotówkę, ponieważ przyciągnęło mnie nazwisko Jacka Londona, bo chociaż czytałam tylko dwie jego książki, kwalifikuje się już do moich "zaufanych autorów" - czyli takich, których pozycje kupuję bez namysłu, wiedząc, że się nie zawiodę.
"Nieoczekiwane" bardzo mi się spodobało, jednak raczej ze względu na styl Londona, aniżeli na treść. Natomiast "Złoty żuk" wciągnął mnie bez reszty.
Bardzo przyjemni bohaterowie, ciekawa zagadka no i SZYFR. Wierzcie lub nie, ale za każdym razem, gdy w tekście została zdradzona jedna literka, wracałam do strony z zaszyfrowaną wiadomością, szukałam danego symbolu w tekście i nad nim wpisywałam odpowiednik. Uwielbiam takie rzeczy. Również opis tego, na jakiej zasadzie wzięto się za rozszyfrowywanie wiadomości był wspaniały. Serdecznie polecam, bo pomimo tego, że "Złoty żuk" jest ewidentnie krótki, potrafi dostarczyć zajęcia.

Książkę kupiłam za kilka złotych, gdyż przyciągnęło mnie nazwisko Edgara Allana Poe, chociaż (nieoczekiwanie) moim faworytem okazała się nowela "Nieoczekiwane" Jacka Londona.

"Nieoczekiwane" to krótka opowieść, która zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Edyta Nelson z mężem i 3 innych mężczyzn wybierają się na poszukiwanie złota na Alasce. Pewnego dnia jeden z mężczyzn morduje współtowarzyszy. Z życiem uchodzi tylko małżeństwo: Edyta i Hans. Edyta, wychowana w wielkim poszanowaniu prawa, nie chce się zgodzić by mąż dokonał egzekucji na mordercy, co przysparza im niemało kłopotów.
Na niespełna 30 stronach Jack London opowiada niezwykłą historię o spotkaniu dwóch światów.

"Złoty Żuk" Edgara Allana Poe to dla odmiany nowela lekka, niezmuszająca do refleksji. Właściwie są to skrajne przypadki historii, które można opowiedzieć na kilkudziesięciu stronach.
"Złoty Żuk" opowiada magiczną historię szukania skarbu, chociaż nie ona jest tu najważniejsza. Autor popisał się tu raczej swoją znajomością sztuki szyfrowania i jest to chyba najmocniejszy punkt opowieści. Na uwagę zasługują też umiejętności dedukcji głównego bohatera, które są godne samego Sherlocka Holmesa.
"Żuk" to ot, taka lekturka na wieczór.

Opowiadania można przeczytać i ze względu na ich grubość na pewno nie będzie to stratą czasu, jednak nie są to (a zwłaszcza druga nowela) pozycje obowiązkowe.

• Kryminał
  • ♥ Gotyki, groza, romantyzmy