Wspomnienia pośmiertne Brasa Cubas

Joaquim Maria Machado de Assis Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL] klasyka
Memórias Póstumas de Brás Cubas (1881)
1977-01-01
1974-05-01
Data 1. wydania:
1881-01-01
Janina Z. Klave
Wydawnictwo Literackie
Machado de Assis powieść XIX w. portugalski literatura brazylijska literatura iberoamerykańska
Memórias Póstumas de Brás Cubas (1881)
klasyka
1977-01-01
Janina Z. Klave
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL]

Książka fajna, aczkolwiek forma, jaką użyto w niej (kolokwialnie mówiąc)- dziwna. Jest to specjalnie wykonany zabieg artystyczny, ponieważ sam Autor wspomina o tym na początku swojego dzieła.

Treść "Wspomnień pośmiertnych Brasa Cubasa" ciekawa. Autor bezpośrednio kontaktuje się z odbiorcą: droczy się z nim, narzuca pewien tok myślenia, podkreśla wyjątkowość swojej książki....

Tracę już cierpliwość do przeciętnych powieści. O szczególną nerwowość przyprawiają mnie zaś te spośród nich, które roszczą sobie prawa do bycia wyjątkowymi. Tak właśnie ma się sprawa ze "Wspomnieniami", których autor już na pierwszej stronie przyznaje się do pokrewieństwa z Laurencem Sternem. Dodajmy do tego ciekawy pomysł wyjściowy spisanej pośmiertnie autobiografii oraz...

Kawałek dobrej, zabawnej w sumie prozy, choc wymagającej wytężenia uwagi i pamięci.
Pozycja powinna byc obowiązkowa dla wielbicieli literatury latynoamerykańskiej, tej mniej okrzyczanej i popularnej.

Lektura warta uwagi.

• Brazylia