Matematyka nauką przyjemną

Okładka książki Matematyka nauką przyjemną Walter Warwick Sawyer
Okładka książki Matematyka nauką przyjemną
Walter Warwick Sawyer Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Omega informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Omega
Mathematician's delight
Wiedza Powszechna
1988-01-01
1974-01-01
832140555X
Helena Hagemejer, Lech Kubik
matematyka arytmetyka algebra liczby literatura popularnonaukowa

Kolejna, po "Myśleniu obrazowym w matematyce elemetarnej", książka Waltera Warwicka Sawyera traktująca o podstawach matematyki w sposób odmienny od podręczników szkolnych. Tym razem autor jednak porusza kwestie bardziej złożone aniżeli w pierwszej części - oczywiście w bardzo przystępnej formie dla każdego.

O ile pierwsza z cyklu pozycja Sawyera prezentowała treści na poziomie bardzo elementarnym, o tyle "Matematyka nauką przyjemną" wprowadza nas w bardziej złożony (ale i tak na poziomie szkolnym) świat geometrii, algebry, funkcji, rachunku różniczkowego i całkowego, a nawet operatorów czy liczb zespolonych. Autor stawia sobie za zadanie zmuszenie czytelnika do zrozumienia konkretnego tematu, nie zaś na zwykłym zapamiętaniu wzorów czy formułek.

Wszystkim zainteresowanym (i niezainteresowanym) polecam przede wszystkim część I zatytułowaną: "Podejście do matematyki". Jest to część ogólna poruszająca problem matematycznego myślenia i generalnie podejścia do uczenia się i nauczania matematyki. Pozostała część książki omawia już stricte zagadnienia matematyczne.

Ogólnie do oceny metody prezentowania merytorycznych treści przez W. W. Sawyera trzeba wyrobić sobie własne zdanie. Mnie osobiście czasem taki "praktyczny" styl opisu pasował, a czasem nie - wręcz prosiło się o formalizm. Summa summarum książke warto przeczytać. Zapewniam, że nie będzie to stracony czas.

O ile pierwsza z cyklu pozycja Sawyera prezentowała treści na...

Nigdy nie lubiłem matematyki. Może to i błąd, ale nauczyciele tego przedmiotu nie potrafili mnie nim zainteresować - uczyli tylko formułek, nie wyjaśniali co dany wzór, pojęcie tak naprawdę znaczą etc. co przełożyło się na zwyczajną nudę. A szkoda, bo jak pokazał mi pan Sawyer, można zrobić to ciekawie. I gdyby to on odpowiadał za moją edukację matematyczną, to maturę bez dwóch zdań zdawałbym z królowej nauk, a nie z biologii.
Książkę czyta się szybko, przyjemnie i ze zrozumieniem. Sawyer zagadnienie matematyczne przedstawia w sposób w jaki zrozumieć je może nawet człowiek kompletnie z matematyką nieobeznany. Porównuje bowiem rzeczy niezrozumiałe dla laika z czymś, z czym stykamy się na codzień. I za to jestm mu wdzięczny.

• Matematyka
  • Na sprzedaż
  • Nauka
  • Astronomia, astronautyka, fizyka itp.
  • Na wymianę

Dodaj cytat z książki Matematyka nauką przyjemną