Wyzwolenie Ziemi

Okładka książki Wyzwolenie Ziemi William Tenn
Okładka książki Wyzwolenie Ziemi
William Tenn Wydawnictwo: Phantom Press Seria: Fantasy & SF fantasy, science fiction
Fantasy & SF
Of All Possible Worlds
Phantom Press
1992-01-01
1992-01-01
Sławomir Stodulski

Okładka książki Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmond Hamilton, Cyril M. Kornbluth, Raphael A. Lafferty, Murray Leinster, H. Beam Piper, Mack Reynolds, William Tenn, Jack Vance, F. L. Wallace, Stanley G. Weinbaum
Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmo...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 1: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Gordon R. Dickson, Alexander Jablokov, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Henry Kuttner, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Jurij Nagibin, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, William Tenn, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, James White, Gene Wolfe, Robert Zacks, Roger Zelazny
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...
Okładka książki The Mammoth Book of Vintage Science Fiction Poul Anderson, Isaac Asimov, Charles V. De Vet, Philip José Farmer, Katherine MacLean, Walter Miller, Frederik Pohl, Frank M. Robinson, Eric Frank Russell, Theodore Sturgeon, William Tenn
The Mammoth Bo... Poul Anderson, Isaa...

Kto by pomyślał, że taka niepozorna książeczka z heroiczną i obowiązkowo "od czapy' Okładką, będzie taką perełką? Bo to raptem siedem opowiadań ale w ich doborze widać pewien zamysł redaktorów. Teksty otwierający i kończący zbiorek, zdecydowanie "odstają" od reszty. Pierwszy i ostatni sprawiają wrażenie i z nim pozostawiają. Pozornie lekkie opowiastki zawierają głębszy sens skłaniający do refleksji. Napisane z przekora maja ten "ukryty pazur". Nieźle :) Pozostałe teksty są świetnie humorystyczne i ironiczne. W dowcipny sposób wyśmiewają amerykańskie społeczeństwo i mieszczańskie postawy. Ale nie jest to zwykła szydera. Tekst jest jak najbardziej fantastyczny (za zawsze "naukowo fantastyczny") i inteligentnie naigrywa się z rodaków Tenna. Tak też czytelniku, będziesz bawił się dobrze, zarechoczesz, westchniesz a jeśliś nie kiep - zadumasz. Czy trzeba chcieć więcej od opowiadań z połowy XX wieku?

Dawno nieistniejącemu wydawnictwu Phantom Press zawdzięczamy cały plik, chciałoby się rzec, tomów opowiadań Tenna, jednego z najwspanialszych nowelistów złotej ery science-fiction. Także i w tym zbiorze nie znajduję słabszej pozycji, każdy tekst jest małym, pelnym znaczeń dziełkiem. Choćby pierwsze opowiadanie, pod płaszczykiem kosmicznej wojny pokazuje rozprawę białych kolonizatorów z zamorskimi koloniami, którym rzeczeni biali nieśli "rozwój" i "kulturę", wskutek czego tubylcy tracili swój naturalny ekosystem, swój świat materialny i duchowy. A "Flirgelflip" długo żongluje stereotypami, aż pokaże, że są drogi wyjścia z tej pułapki.
To zdecydowanie zbyt mało doceniana literatura.

klasyka sf. bardzo dobre opowiadania.

klasyka sf. bardzo dobre opowiadania.

Klasyka amerykańskiego science fiction, mistrzostwo pióra i niebywały humor. To wszystko mieści się w tym jednym niepozornym zbiorze.

Na Williama Tenna natrafiłem w jednym z tomów Rakietowych Szlaków (bodajże opowiadanie Faust) i od razu namierzyłem na allegro archiwalne już 5 tomików jego opowiadań wydanych w Polsce w latach 90.

Przyjemna lektura, w której mimo dużej dawki humoru znajdzie się także miejsce na odrobinę refleksji.

Przyjemna lektura, w której mimo dużej...

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa, tak i tu nie wszystkie są na jednakowym poziomie. W tym zbiorku są takie, które czyta się z przyjemnością, zaskakują i bawią. Ale jest i takie jak FLIRGELFLIP, dla mnie zdecydowanie niestrawne, przeładowane słowotwórstwem i po prostu niezrozumiałe. No bo jak można nie zmęczyć się przy zdaniach typu: " Gurkheyser ogłosił, że nie może to być dolik, ponieważ brak mu formy flirgowej. Nie może być także spindfar z powodu minutowych ilości flirgu. Dlatego jest to świadomie stworzony paradoks i wobec tego należy go sklasyfikować jako punforga. Ale punforg z definicji nie mógł istnieć w Thumtse"... Gdyby nie to jedno opowiadanie, oceniłabym zbiór wyżej.

Nie podoba mi się ta książka i tyle. Nie polecam.

Nie podoba mi się ta książka i tyle. Nie polecam.

Trzy opowiadania fajne. Reszty opowiadań z tego zbioru nikt by dziś nie zaakceptował do publikacji. Tytułowe opowiadanie słabizna.

Bardzo dobry zbiór!

Bardzo dobry zbiór!