Karski. Raporty tajnego emisariusza

powieść historyczna
Rebis
2009-09-15
2009-09-15

Powstało już kilka opracowań o emisariuszu "Witoldzie". Akurat ta pozycja, kładzie nacisk nie tyle na wątki biograficzne, co zakres i tematykę raportów. Stanowi bardzo dobre źródło informacji, o pracy jaką wykonał Jan Karski.

Książka napisana i wydana w bardzo przystępny sposób. Czyta się ją jak dobrą powieść sensacyjną. W prawdzie nigdy nie miałem okazji żadnej przeczytać , ale na pewno wywołują one podobne emocje i odczucia jak biografia Jana Karskiego, a właściwie Jana Kozielewskiego, czyli poruszenie, wczucie się w przedstawioną historię, zastrzyk adrenaliny i podziw dla jej bohatera.

Poznajemy w niej wielkiego człowieka jakim był emisariusz. Początkowo obawiałem się, że historia wojenna osoby, która nie brała udziału w żadnych walkach może być z czasem nużąca, książka ma bowiem 560 stron. Nie miałem jednak racji, Karski mimo nieoddania ani jednego strzału, przeżył momenty grozy, gdy niemal otarł się o śmieć.
Książka jest też doskonałym świadectwem życia politycznego tamtych czasów. Pokazuje bezradność polskich elit i sposób ich traktowania przez wielkie mocarstwa.

Polecam fanom historii, ale ludzie głodni wrażeń też znajdą coś dla siebie, przedzierając się razem z Janem Karskim przez górskie przesmyki, umykając przed wszechobecnym Gestapo.

Czy książka Stanisława M. Jankowskiego "Karski. Raporty Tajnego Emisariusza" jest książką dobrą czy może rewelacyjną ?
Nie wyrażam opinii w tej kwestii, broń boże nie chcę jej też oceniać. Uważam jednak, że absolutnie każdy powinien poznać historię (śmiało mogę powiedzieć) bohatera, który nie tylko narażał życie, ale także aby uchronić "resztę" przed nazistowską zbiorową odpowiedzialnością był w stanie dokonać próby samobójczej.
Polecam każdemu !

Dobrze, żywo, z zaangażowaniem napisana książka, doskonale udokumentowana. Pyszna podróż do niedawnych czasów, która pokazuje je w sposób klarowny, nowy i atrakcyjny, bo z perspektywy bardzo ciekawej i ważnej postaci.

• Przeczytane do 2015
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • ~II wojna światowa~
  • Papier