Julia

2010-04-21
2010-04-21
Maciejka Mazan
powieść amerykańska

Powieść, która łączy w sobie wątki romansu, historii, sensacji. Młoda Julia Jacobs po śmierci ciotki Rose odkrywa, ze zostawiła jej klucz do tajemnej skrytki, która notabene znajduje się w Sienie we Włoszech. Tylko udając się tam ma szanse poznać co się w niej znajduje. Może gdyby nie fakt, ze ma szanse poznać losy swojej wcześnie zmarłej matki to by tam nie pojechała. Jednak gnana żądzą ciekawości Julia postanawia lecieć do skąpanej w słońcu Sieny.
Tam przez przypadek również odkrywa pamiętnik, w którym spisane są losy miłości dwojga ludzi Guiletty i Romea. I tu zaczyna się najfajniejsza cześć.
Powieść jest prowadzona w dwóch płaszczyznach czasowych. Obecnej, która opowiada losy Julii i przeszłej, gdzie toczy się fabuła o zakochanej parze. Dzięki temu, ze są dwie czasoprzestrzenie to autorka pozwala nam poznać średniowieczną Sienę jak i tą obecną. Ponadto bardzo skrzętnie wpłata historie shekspirowskiej miłości Romea i Julii. Dzięki temu powieść staje się ciekawsza.
Jest to nie tylko książka o poszukiwaniu swojej nieznanej przeszłości ale także o miłości, strachu, zaangażowaniu. Każdy z tych bohaterów jest na swój sposób wyjątkowy i wyrazisty. Dwie siostry bliźniaczki są tak od siebie różne jak ogień i woda a każda z nich wprowadza swój klimat do powieści.
Polecam książkę zarówno osobom zakochanym w romansach jak i tym, którzy lubią przygodę, szybkie zwroty akcji. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Mam bardzo  mieszane  uczucia wobec tej książki. Sama historia bardzo  mi się  spodobała. W zupełnie inny sposób  przedstawia opowieść  o Romeo  i Julii. Do tego  bardzo  mnie  zachęciła do odwiedzenia Sieny.

Opowieść  toczy się  dwutorowo - teraz i w XIV wieku. I przedstawia historię  dwóch Julii. Tej szekspirowskiej i młodej Amerykanki, która okazuje się  być potomkinią tamtej. Pełno jest intryg, krętactw, tajemnic. Rozwiązanie kilku wątków  całkiem  mnie zaskoczyło. Chociaż  samo zakończenie  jest bardzo  przewidywalne. Jednak jest  spory minus. Strasznie to wszystko  było  rozwleczone. Podejrzewam, że chodziło o to, by stworzyć klimat. Jednak nie przemawia  to do mnie. Całość mogła  by być krótsza o ⅓ a nic by na tym nie straciła. Ale ogólnie  książka warta przeczytania.

„Julia” autorstwa Anne Fortier jest moim pierwszym spotkaniem z piórem tej autorki. Powieść należy do gatunku literatura piękna, jednak moim zdaniem są w niej również elementy romantyczne i przygodowe. Pomysł na fabułę ciekawy – akcja toczy się na przestrzeni dwóch epok współczesnej i średniowiecznej w malowniczej Sienie we Włoszech. Autorka świetnie wykreowała bohaterów w tym tytułową Julię, której historia rodzinna nawiązuje do „Romea i Julii” W. Szekspira. Jak bardzo jest podobna do szekspirowskiej bohaterki i jak potoczą się losy tej Julii i czy rzucona klątwa zostanie zdjęta dla przyszłych pokoleń, poszukiwaczy odpowiedzi odsyłam do kart książki. Jest to powieść, w której każdy może znaleźć coś dla siebie, mianowicie trochę historii, sensacji, miłości, intryg oraz czyhających na bohaterów niebezpieczeństw. Lekkie pióro autorki powoduje, że pomimo wielowarstwowości fabuły, książkę czyta się płynnie i szybko. W mojej ocenie warto przeczytać tę powieść, gdyż można przy niej odpocząć i spędzić przyjemnie czas. Jest to lekka, zabawna i wciągająca czytelnika lektura. Polecam.

Jest to moja druga książka Anne Fortier, gdzie po pierwszej byłam wniebowzięta i miałam nadzieję, że ta również taka będzie. Niestety było gorzej niż w "Zaginionych Wojowniczkach". Owszem, dwie linie czasowe (uwielbiane przeze mnie w tamtej książce) znowu się pojawiły, lecz już nie tak interesujące.
Historia na swój sposób ciekawa, lecz mam wrażenie, że za bardzo wkradł się tutaj chaos. Czasami się gubiłam w opowieści, szczególnie pod koniec. Chyba za dużo tutaj było intryg (chociaż nie sądziłam, że to możliwe). Niemniej bardzo doceniam starania autorki, jej research poprzez Sienę oraz Romea i Julię. Warto przeczytać? Tak. Czy będzie po tym kac czytelniczy? Nie w moim przypadku. "Julia" jest pozycją, która zbiera dosyć skrajne opinie, więc warto samemu sobie taką wyrobić ;)

Historia na swój sposób ciekawa, lecz mam wrażenie, że za bardzo wkradł...

„Julia” – Anne Fortier to lekka i przyjemna lektura do przeczytania, w momencie, kiedy dopada zastój czytelniczy.
Jest to historia o siostrach bliźniaczkach, urodzonych we Włoszech. Po tragicznej śmierci rodziców, jako małe dziewczynki trafiają do ciotki do Stanów Zjednoczonych. Tutaj dorastają, kończą szkoły i usamodzielniają się. Pewnego dnia otrzymują przykrą wiadomość o nagłej śmierci ciotki. Przyjeżdżają na pogrzeb i dowiadują się o testamencie. Zapisy zrobione w testamencie są zaskakujące. W celu ich zrealizowania, jedna z sióstr wraca do Włoch. Tutaj spotyka ją niesamowita przygoda, pełna niespodzianek, dramatycznych zwrotów, zaskakujących znajomości oraz powrotów do odległej historii rodzinnej.

Książkę czyta się dość szybko. Bohaterzy mili, choć czasem irytujący w swojej naiwności. Zdarzenia opisywane bywają nierealne, ale w całości mogą sprawić czytelnikowi dobrą zabawę. Ciekawe są wstawki z „Romea i Julii” Schakespeara i nawiązania do nich akcji książki.

Prawdziwej historii Romea i Julii nie czytałam, jakoś nie miałam takiej wielkiej potrzeby i nie lubiłam się z takim gatunkiem utworów🙈 Przypadkowo trafiłam na "Julię" i myślę sobie, a co tam, zaryzykuję😎 I poszło, nawet się nie spodziewałam że się polubię z tą książką🙏
Powieść relaksująca, dla każdego coś miłego, gdyż znajdziemy tu trochę historii, podróży, sensacji, odrobinkę thrillera oraz miłość💞
✏✏✏✏✏✏✏✏✏✏
Historia akcji rozgrywa się w malowniczej Sienie we Włoszech na przestrzeni dwóch epok - współczesnej i średniowiecznej. Pierwsza część fabuły to prawdziwa opowieść Romea i Julii. W drugiej części Julia w spadku otrzymuje klucz do skrytki bankowej we Włoszech. Skrytka ta mieści się w miasteczku Siena i została założona przez jej matkę. Julia nie ma pojęcia, że to właśnie w tym miejscu przyszła na świat. Dowiaduje się za to, że jest potomkinią Gulietty. Poznając nowych członków rodziny, zaczyna zdawać sobie sprawę, że klątwa rzucona przez jej potomkinię jest nadal żywa.
Czy uratować Julię może tylko Romeo? Kto prześladuję młodą Amerykankę? I jaki skarb został ukryty przez jej matkę, że wiele osób traci przez niego życie?

Współczesna i jedyna w swoim rodzaju historia Romea i Julii💏

To co wydarzyło się w tej książce przekroczyło wszelkie moje oczekiwania. Nietuzinkowa, zaskakująca i jedyna w swoim rodzaju nowa historia Romea i Julii. Czy Julia znajdzie swego Romea? Czy warto było zaryzykować? Sekrety Sieny, prawdziwego miasta Romea i Julii, czekają na odkrycie. A może one wcale nie chcą zostać odkryte, żeby nie dostały się w niepowołane ręce? Jest ogromne ryzyko i jest miłość. Są sytuacje miłe ale i nie przyjemne, piękne i bolesne. Dreszczyku emocji też nie zabraknie. Nic dodać, nic ująć. Po prostu przeczytać i przeżyć!

Z powieścią "Julia" zbytnio się nie skumałam, choć na fali wszystkiego co włoskie postanowiłam sięgnąć i po taką pozycje. Nie dla mnie wywody i snucie historyjek o zblazowanych Amerykankach, szukających korzeni i całkiem przypadkowo znajdujących je w pięknych zakątkach Italii, na dodatek zahaczając o historię Romea i Julii. Takie czytadło. Zapamiętam tylko kilka słówek włoskich - jakiś plus jest.

Książka mi się podobała, lekka, nawet miejscami zabawna. Polecam jako coś lekkiego.

Skrzyżowanie Kodu Da Vinci i Indiany Jonesa w wersji dla kobiet, ale tak pogmatwanej i nieprawdopodobnej, że odplątanie wątków zajęło autorce jakieś 40 końcowych stron. W dodatku bardzo słabe postaci pod kątem psychologicznym - na przykład kontrast między siostrami wręcz karykaturalnie przerysowany.

• 2010
  • Audiobooki