Flatlandia, czyli kraina płaszczaków. Powieść o wielu wymiarach

Okładka książki Flatlandia, czyli kraina płaszczaków. Powieść o wielu wymiarach
Edwin A. Abbott Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Flatland: A Romance of Many Dimensions
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
1997-01-01
1992-09-21
Data 1. wydania:
2008-06-12
Jacek Dziedzic
Flatlandia Edwin Abbott matematyka wymiary płaszczaki literatura brytyjska literatura angielska literatura XIX wieku powieści

więcej Więcej

Jestem pod wrażeniem, szczególnie biorąc pod uwagę, że dzieło powstało w 1884 roku! Ciekawie (i przede wszystkim zrozumiale) przedstawiona koncepcja wielu wymiarów. Polecam zainteresowanym tematem.

Książka pokazuje, że patrząc na świat z jednej perspektywy (np. skupiając się na jednej rzeczy) można nie zauważyć innych istotnych rzeczy. Trochę tak jakbyśmy byli zamknięci w pudełku, wychodząc z niego mamy całkowicie inny obraz przed sobą.
Książka napisana jest z perspektywy Kwadratu, który wychodzi z takiego pudełka i opisuje świat jakiego nigdy nie widział. Kwadrat...

Rewelacyjna książka o krainie płaszczaków pobudzająca wyobraźnię, napisana prostym i zrozumiałym językiem. Główny bohater, kwadrat, zabiera nas na intelektualna przejażdżkę do świata płaszczyzny, linii, przestrzeni, a nawet punktu, w którym spotykamy bezgranicznie zapatrzonego w siebie Króla, wypełniającego całą swoją rzeczywistość. Książka również godna polecenia...

Jestem matematykiem. Z recenzji i opowieści wiele dobrego słyszałem o Flatlandii, dlatego ją kupiłem.

Powiem tak: książka rzeczywiście inspirująca, ale mnie zanudziła.

Po przeczytaniu 100 stron (ze 150), nie byłem w stanie czytać dalej. To było po prostu nudne. Mówię to jako matematyk. Choć za geometrią nigdy nie przepadałem, spodziewałem się zupełnie czegoś innego.

Gdy...

Pierwsza część, w której jest opisywany świat Płaszczaków jest trochę nudna.

Jednak okazuje się, że dzięki temu opisowi autor może robić genialne analogie do większej liczby wymiarów.

Niesamowicie zmusza do myślenia, do tego bardzo lekko - i szybko - się czyta. Pierwsza połowa może wydać się nudna, jednak moim zdaniem wątek epistemologiczny zawarty w drugiej zdecydowanie sprawia, że warto. Krótko mówiąc, polecam.

Najlepsza książka, jaką w życiu przeczytałem. Łączy w sobie zarówno książkę popularnonaukową jak i powieść fantastyczną. Dobra lektura dla każdego począwszy od dziecka znającego pojęcie kątu a skończywszy na matematyku :)

Fajna książka, ale posłowie fajniejsze. Te "ludzkie" płaszczaki są fajne, najbardziej podoba mi się podwójna łyżka :)
Ciągle się zastanawiam, jak jest w 4, 6, 12, 1200 wymiarach

Przeczytałam tą książkę wiele lat temu i cały czas ona gdzieś do mnie powraca, np. w rozmowa o kinie 3-, 5-, 10-, 555-D (tak, niedługo i takie pewnie zobaczymy).
Zaraz po przeczytaniu książka mi się nawet śniła. Przez nią zastanawiałam się czy nie wybrać studiów matematycznych (mam uzdolnienia matematyczne, ale bez przesady).
Warto książkę przeczytać, warto też (a może...

Byłoby fantastycznie, gdyby nie trzecia ćwierć, która jest po prostu kosmicznie nudna. Pozostałe trzy super. Bawiąc uczą, ucząc bawią. Świetny pomysł, świetny styl narracji, świetne przesłanie.

• Chcę w prezencie
  • Czytane po angielsku
  • 2019
  • 2018
  • Matematyka

Dodaj cytat z książki Flatlandia, czyli kraina płaszczaków. Powieść o wielu wymiarach