Zaopiekuj się mną

2023-07-12
2023-07-12
9788382199338

Okładka książki Siła Wybaczenia Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Szafrańska
Siła Wybaczenia Agnieszka Lingas-Ło...
Okładka książki Siła zemsty Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Szafrańska
Siła zemsty Agnieszka Lingas-Ło...
Okładka książki Syndykat. Siła życia Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Szafrańska
Syndykat. Siła... Agnieszka Lingas-Ło...

Powieści Agnieszki Lingas-Łoniewskiej należą do tych bardziej lubianych przeze mnie, więc nie mogłam powstrzymać się przed sięgnięciem po jej kolejną książkę. Tym razem mój wybór padł na pozycję, która jest wznowieniem jednej ze starszych powieści autorki. Czy historia Tony’ego i Natalii przypadła mi do gustu? O tym w tej recenzji.

Anthony jest w ostatniej klasie szkoły średniej — ma problemy ze swoimi emocjami i często wpada w złość, a także kłopoty. Kiedy w jego domu pojawia się Natalia — córka zmarłej przyjaciółki jego matki, młody mężczyzna doskonale wie, że to może się skończyć źle i czuje gniew. Dziewczyna wydaje się odrobinę odklejona od rzeczywistości, przez co zdecydowanie nie wzbudza w nim sympatii. Nie da się jednak walczyć z przeznaczeniem, które jeśli coś sobie postanowi, nic tego nie zmieni...

Sięgałam po tę powieść ze świadomością tego, że może być to książka, która nie do końca mnie zachwyci – nie ze względu na samą historię, a bardziej fakt tego, że w ciągu ostatni lat rynek wydawniczy znacznie się wzbogacił, jeśli chodzi o tego typu historie. Nie oznacza to jednak, że nastawiałam się negatywnie — wręcz przeciwnie, miałam w sobie dużo optymizmu.

Główni bohaterowie okazali się ciekawi, jednak nie zabrakło chwil, kiedy szczerze mówiąc... moje ciśnienie było bardzo wysokie. Tony to ten typ bad boya, który ma, ogólnie rzecz biorąc, wszystko gdzieś, nikogo się nie słucha, a kłopoty to jego drugie imię. Chętnie porozumiewa się językiem przemocy i podczas lektury książki odniosłam wrażenie, że równie chętnie robi na złość ludziom dookoła siebie.

Natalia to z kolei dziewczyna, która stara się we wszystkim dostrzegać dobro i w zasadzie jest tą jaśniejszą stroną tej powieści. Zdarza jej się jednak być zbyt ufną w stosunku do innych, za co często płaci poniekąd złamanym sercem. Nie oznacza to jednak, że tak całkowicie oddaje siebie innym – Natalia potrafi się odezwać w swojej obronie i odpowiedzieć równie ostrym tekstem. Nie będę ukrywać, że ta bohaterka przypadła mi do gustu (i to nie tylko dlatego, że to moja imienniczka). Uważam ją za dobrze wykreowaną i interesującą postać.

Fabuła powieści nie jest zbyt oryginalna jak na obecne wydawnicze realia – bad boy i ułożona dziewczyna, czyli para, gdzie oboje szukają swojego miejsca w świecie i starają się ze wszystkich sił sprostać oczekiwaniom innych i swoich własnych. Oboje mają swoje problemy i zdecydowanie za dużo analizują różne sytuacje, ale myślę, że dzięki temu tak dobrze ich rozumiałam. Mimo tego, że nie jest to przełamująca wszelkie schematy powieść, to zdecydowanie ma swój urok i no cóż, zdołała mnie wciągnąć na kilka ładnych godzin.

Zaopiekuj się mną to powieść, którą Agnieszka Lingas-Łoniewska udowodniła, że bardzo dobrze radzi sobie i w nurcie literatury new adult, a nie tylko w klasycznych powieściach obyczajowych. Jest to tytuł na swój sposób wciągający i angażujący, więc wszyscy ci, którzy poszukują takiej właśnie lektury na długi wieczór, powinni być usatysfakcjonowani. Jeżeli należycie do tej właśnie grupy, to myślę, że śmiało powinniście sięgnąć po tę książkę.

Anthony jest w ostatniej klasie szkoły...

Książka budzi we mnie wiele sprzecznych uczuć. Z jednej strony nawet ciekawa historia, którą dobrze się czyta. Sceny erotyczne zupełnie nie pasowały do charakteru opowieści, jakby na siłę wplątane. Nie rozumiem jedynie tego, że na początku rozpoczęło się wszystko od opowieści dziadków i rozmowy z wnuczką/ córką. A na końcu zupełnie brakuje zamknięcia tej historii. Nie jest nawet wspomniane o tym, że to opowieść... Dziwnie niedomknięta opowieść. Pomieszanie z poplątaniem.

Książka bardzo fajna, bardzo fajnie, szybko się czyta poza scenami..... choć nie ma ich dużo i eszystko jest dla ludzi. No właśnie mogłaby być to całkiem fajna książka nawet i 14 plus czego jedynie mi brakowało to przeplatanki rozmowy rodziców z córką o ich wnuczce bo w sumie cała książka składa się z opowieści rodziców do córki o ich historii która ich spotkała Antoni czyli Antek i Natalka jego Dzikuska. Zaopiekuj się mną to jest wznowienie książki Bądź moją dzikuską czy jakoś tak. Nie pamietam pierwszej wersji. Ale Polecam.!
Od razu przypomnialy mi sie lata szkoły. Udanej Lektury!

On jest uczniem ostatniej klasy liceum, wybuchowy i gniewny. Ona jest dziewczyną, która po śmierci swojej matki znajduje schronienie pod jego dachem za sprawą jego matki. Spokojna, opanowana, może trochę zbyt bardzo ufna. Ich początki nie są łatwe, wciąż sobie dogryzają. Czas potrafi jednak zdziałać cuda, a między tą dwójką pojawia się uczucie. Czy dwa całkowicie różne charaktery mają szansę na prawdziwą miłość?

Miałam okazję czytać już tę książkę w pierwszym wydaniu pt „Jesteś moja dzikusko” i muszę przyznać, że miło było ponownie powrócić do losów Antka i Natalii.
Autorka w swojej powieści pokazuje nam, że miłość potrafi naprawdę wiele. Jeśli uczucie jest prawdziwe naprawdę potrafi przetrwać wiele. Byli tacy, którzy naszym bohaterom rzucali kłody pod nogi i próbowali zrobić wszystko, aby zniszczyć ich uczucie. Ich miłość była dzika a zarazem niezwykle trudna, po drodze napotykała opór.

Historia tej dwójki bohaterów pokazuje nam, że tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli pojawia się uczucie i czujemy, że jest ono prawdziwe, to warto o nie walczyć. Bo nie ważne jest to, co myślą o nas inni, oni nie przeżyją za nas naszego życia.
Antek i Natalia miewają lepsze i gorsze dni, swoje wzloty i upadki. Jak każdy normalny człowiek popełniają błędy i wynoszą z nich wnioski.

Agnieszka Lingas-Łoniewska wprowadziła do swojej powieści również wątek sensacyjny, który moim zdaniem był punktem kulminacyjnym całej powieści i nadał jej niezwykłego charakteru. Z przejęciem śledziłam losy naszych bohaterów i mocno trzymałam za nich kciuki. Dodatkowo czytając tę pozycję przypomniałam sobie swoje lata młodości, miło było je powspominać.
„Powinienem wiedzieć, że te wszystkie złe rzeczy, które wydarzyły się w ostatnim czasie, stanowiły tylko preludium do mającego dopiero nastąpić koszmaru.”

Całość czyta się lekko i przyjemnie, tak naprawdę od książki nie można się oderwać. Nie brak tutaj emocji, ale to chyba nic dziwnego, jeśli chodzi o tę autorkę. Doskonała kreacja bohaterów którzy są stworzeni z krwi i kości, ciekawa fabuła i piękne uczucie.

"Zaopiekuj się mną" to historia o trudnej miłości. Miłości, która pokazuje nam, że zawsze warto walczyć o to co się kocha i nie należy się poddawać. Gorąco polecam.

Ta książka wyszła też pod innym tytułem
Jesteś moja, dzikusko

Ta książka wyszła też pod innym tytułem
Jesteś moja, dzikusko

Natalia po śmierci matki zostaje przygarnięta przez jej najlepszą przyjaciółkę. Kobieta ma syna w wieku Natalii i ma nadzieję, że ten się zaopiekuje dziewczyną i pomoże jej się zaadoptować w nowej szkole. Chłopak nie jest zadowolony, uważa że dziewczyna nie pasuje do jego świata. Jednak los na każdym kroku daje im znaki, że są sobie przeznaczeni, a z tym walczyć już nie mogą.

Naprawę uwielbiam książki autorki, jednak w tym przypadku było mi bardzo ciężko utożsamić się z głównymi bohaterami. Jednak mimo wszystko spędziłam naprawdę przyjemny czas z tą historią.

Anthony i Natalia z pozoru są bardzo dojrzali, podejmują sami pewne decyzje i autorka podkreślała to na każdym kroku. Niestety dla mnie było to mocno przerysowane, a ich "poważne" zachowania miejscami były dla mnie dziecinne i lekkomyślne. Bardzo ciężko jest określić ich charaktery, z tego względu, że co chwilę się one zmieniały.

Jeżeli chodzi o pozostałą część historii, była ona bardzo ciekawa i wciągająca. Miejscami pojawiały się ciekawe wątki, które były rozwijane bardzo spokojnie. Treść książki dobrze odzwierciedla tytuł, choć odnosiłam wrażenie, że to bardziej Anthony miał potrzebę zaopiekowania się Natalią niż ona by tego chciała.

Autorka pokazuje wkraczanie w dorosłość nastolatków i problemy jakie się z tym wiążą. Nie zabrakło tutaj problemów rodzinnych, śmierci bliskiej osoby czy prześladowania. Jedynie mogę się przyczepić do bardzo szybkiego tempa w relacji głównych bohaterów. Nawet nie wiem kiedy przeszli z nienawiści do ogromnej miłości. Trochę się tym zawiodłam.

„Zaopiekuj się mną” to książka, która wyszła spod pióra Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. To nie jest moje pierwsze spotkanie z autorką, wiedziałam, że to książka, która mnie wciągnie. I nie pomyliłam się!!! Historia, którą stworzyła jest z gatunku New Adult.
I jest w niej ogrom emocji związanych z problemami nastoletnich ludzi. Z zazdrością, niechcią, ze stratą bliskiej osoby a także z nastoletnią miłością. Bohaterowie zostali wykreowani na bardzo charaketystycznych. Antek jest wybuchowy, zawsze stawiający na swoim, Natalia skryta i wrażliwa, lecz nie poddająca się przeciwnościom losu.
„Zaopiekuj się mną” to historia z ciekawą fabułą, która może dać do myślenia jak bardzo ważna jest akceptacja i bliskość. Jak dobro może pokonać zło. Jak niechęć może zmienić się w miłość. Jeśli lubisz takie książki - polecam.

Lekkie pióro autorki sprawia, że po każdą książkę sięgam w ciemno i wiem, że to będzie miło spędzony czas. Tak było i tym razem. Tym razem historia nastolatków ale i nam dorosłym dobrze się ją czytało.

Pozycje autorstwa Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pochłaniam jak croissanta na śniadanie.

Anthony to młody buntownik, który często poddaje się emocją i chwilą dość impulsywnie. Kiedy w jego życiu za sprawą tragedii pojawia się piękna rudowłosa Natalia jego życie zmienia się o 180 stopni.

Nie które uczucia i relacje bywają trudne. Nie przez to, że ktoś przeszkadza, lecz przez nasze wewnętrzne myśli, które bywają toksyczne na tyle by impulsywnie reagować na sytuację. Uczucia to ciężki temat, szczególnie w młodym wieku. Można niejednokrotnie zranić ukochaną osobę nie chcąc tego. Próbując zmienić swoje zachowanie dla kogoś lecz nie dla siebie, nie zawsze wyjdzie nam to na dobre.
Lecz czy można zrobić coś piękniejszego jak walka o lepsze jutro dla kogoś z kim chce się spędzić resztę swojego życia ?
Miłość to lekcja, którą przechodzimy wspólnie. Nie ma jej idealnej, każdy ma inną. Tylko, że zawsze trzeba ją pielęgnować gdy wiesz, że jest tego warta. Pomimo kłótni, pomimo gorszych dni. Gdy warto pojawiają się też te piękne i szczęśliwe.

Nastoletnie lata bywają niezwykle ciężkie, zwłaszcza jeśli chodzi o strefę uczuciową. Nie raz zdarza się, że młode osoby nie dopuszczają do siebie niektórych myśli, a przy tym wypierają także to, co czują. Czy tak też będzie w historii bohaterów książki pt. "Zaopiekuj się mną"?

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, gdzie załamuje się cały świat. Nie wiemy, jak sobie poradzić, a wszystko, co planowaliśmy, rozsypuje się jak domek z kart. Podobnie dzieje się w życiu Natalii, która zostaje sama po śmierci matki. Naprzeciw jej, z pomocną dłonią rusza rodzina Tollandów, oferując opiekę i dom. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takiego obrotu spraw, zwłaszcza Anthony, który od początku pała niechęcią do dziewczyny...

Agnieszka Lingas-Łoniewska po raz kolejny zaskakuje swoją twórczością. Tym razem idealnie wpasowuje się w klimaty młodzieżowe, tworząc historię z gatunku New Adult. Pojawia się tutaj wątek nieco emocjonalnych nastolatków, którzy stają przed różnymi życiowymi problemami. Muszą zmagać się ze stratą, zazdrością oraz złem. W tle tego wszystkiego znajduje się jednak ogromne uczucie, pozwalające pokonać im przeciwności i motywujące do działania. Zło miesza się z dobrem, wywołując mnóstwo myśli... Całość dopełniona jest niesamowitymi charakterami, zarówno głównych postaci, jak i bohaterów pobocznych. Z pozoru różni, mający jednak wiele ze sobą wspólnego. Obecny w książce klimat oddziałuje na czytelnika z ogromną mocą, a sposób prowadzenia fabuły wręcz pozwala przenieść się do niej myślami.

"Zaopiekuj się mną" to historia z rzędu tych, po które sięgam najczęściej. Lekka, dobrze poprowadzona, porywająca. Mimo że opowiada o losach nastolatków, czyta się ją wyjątkowo dobrze. Osobiście szczerze polecam.

• Przeczytane 2023
  • Egzemplarz recenzencki

Dodaj cytat z książki Zaopiekuj się mną