rozwińzwiń

Polski czetnik. Krwawa bałkańska droga 1943-1945

Okładka książki Polski czetnik. Krwawa bałkańska droga 1943-1945 Marian Błażejczyk
Okładka książki Polski czetnik. Krwawa bałkańska droga 1943-1945
Marian Błażejczyk Wydawnictwo: Replika historia
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2023-05-30
Data 1. wyd. pol.:
2023-05-30
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367295970
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
713
694

Na półkach:

„Jego wojennym i powojennym życiorysem dałoby się obdzielić kilka osób, zaś sama jugosłowiańska epopeja mogłaby posłużyć za fabułę wbijającego w fotel filmu fabularnego”.

Z całą pewnością Jugosławia czy szerzej rejon Bałkanów były jednymi z ważniejszych i bardziej newralgicznych teatrów II wojny światowej oraz obszarem po którym w sposób niezwykle tragiczny i krwawy przetoczył się, po raz kolejny, walec historii.W Polsce, niestety, nie jest to tematyka, która w sposób jakiś szczególny gości na księgarniach półkach, a szkoda, gdyż dzieje konfliktu bałkańskiego, zarówno w kontekście regionalnym jaki i szerzej ogólnoeuropejskim są niesłychanie interesujące z poznawczego i badawczego punktu widzenia.

To jednak problematyka trudna (nie bez przyczyny, określenia „bałkański kocioł”, czy bałkański węzeł” do dziś funkcjonują w świadomości i przestrzeni publicznej),skomplikowana, zagmatwaną, niekiedy, wymykające się jednoznacznej ocenie na którą nakładają się, często warstwowo, kwestie ideologiczne, etniczne, religijne, narodowościowe, polityczne, społeczne i kulturowe, które, w sposób bezpośredni czy pośredni rezonują po czasy nam współczesne.

Tym bardziej cieszy fakt iż nakładem Wydawnictwa Replika ukazały sie wspomnienia profesora Marian Błażejczyka, którego wojenna epopeja, zapoczątkowana ucieczką z niemieckich robót przymusowych. związała go na niemal dwa lata z serbskim ruchem Czetników gen. Draży Mihailovicia w którego szeregach walczył zarówno z Niemcami jak i komunistyczną partyzantką Josipa Broz Tito.

Burzliwa historia naszego bohatera jest odbiciem wielu powikłanych losów naszych rodaków (postać Franka Dolasa z nieśmiertelnego serialu „Jak rozpętałem II wojnę światową” nasuwa się samoistnie) rozrzuconych przez wojnę w różnych częściach Europy i Świata, walczących za przysłowiową „Waszą wolność i naszą”.

Otrzymujemy wstrząsającą relację z tego wciąż mało nam znanego obszaru II wojny światowej, którą Marian Błażejczyk najpierw obserwuje a później, już z bronią w ręku, aktywnie uczestniczy jako członek oddziałów Królewskiego Wojska Jugosłowiańskiego w Ojczyźnie. Znajdziemy w tej opowieści wszystko: codzienność partyzanckiego życia, walkę, wszechobecność śmierci, nieustające zagrożenie, strach, ból, zmęczenie, dramatyczne moralne i życiowe wybory.

Podana bardzo subiektywnie, bez znieczulenia, nasycona emocjami, obdarta z literackiego patosu i taniej bohaterszczyzny, ukazuje nam porażający sumienie obraz wojny nie tylko w jej militarnym wymiarze.

To również w pewnej mierze (takie odniosłem wrażenie) próba rozliczenia się autora ze swoją własną, przez lata skrywaną, przeszłością a przy tym ważne świadectwo tego jak bardzo zawiłe bywały wojenne losy Polaków. Tym bardziej iż nasz bohater jako późniejszy żołnierz Ludowego Wojska Polskiego (udało mu się wziąć udział w operacji berlińskiej) oraz obywatel nowej, komunistycznej ojczyzny nie mógł, z oczywistych powodów, przyznać się do udziału w nacjonalistycznej, jugosłowiańskiej, partyzantce.

Myślę też iż autor trochę selekcjonuje treści zawarte w lekturze, przemilczając pewne, kontrowersyjne, wydarzenia i fakty dotyczące formacji serbskich „Czetników”, o których wiemy iż na pewnym etapie swoich działań podjęli kolaboracje z Niemcami i Włochami a niektóre z ich oddziałów brały czynny udział w czystkach etnicznych oraz zbrodniach dokonanych na ludności cywilnej (Muzułmańskiej i Chorwackiej) o których autor z pewnością musiał wiedzieć.

Reasumując. Książka Pana Mariana Błażejczyka „Polski Czetnik. Krwawa bałkańska droga 1943-1945” to naprawdę bardzo ciekawa, pełna nowych, częstokroć zupełnie nieznanych nam faktów, pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią najnowszą Europy. Polecam.

„Jego wojennym i powojennym życiorysem dałoby się obdzielić kilka osób, zaś sama jugosłowiańska epopeja mogłaby posłużyć za fabułę wbijającego w fotel filmu fabularnego”.

Z całą pewnością Jugosławia czy szerzej rejon Bałkanów były jednymi z ważniejszych i bardziej newralgicznych teatrów II wojny światowej oraz obszarem po którym w sposób niezwykle tragiczny i krwawy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
305
167

Na półkach: ,

Pierwszy raz spotykam się z literaturą poświęconą żołnierzom polskim walczącym na Bałkanach podczas II wojny światowej. A może nawet nie z literaturą co faktami. Duże zaskoczenie że było ich aż tylu. Czytając wspomnienia Pana Błażejczyka wiadomo na pewno, że trafił z piekła.. do piekła. Naoczny świadek brutalnych potyczek i krwawych czystek na ludności cywilnej.
Bardzo ciekawa i inspirująca pozycja.

Pierwszy raz spotykam się z literaturą poświęconą żołnierzom polskim walczącym na Bałkanach podczas II wojny światowej. A może nawet nie z literaturą co faktami. Duże zaskoczenie że było ich aż tylu. Czytając wspomnienia Pana Błażejczyka wiadomo na pewno, że trafił z piekła.. do piekła. Naoczny świadek brutalnych potyczek i krwawych czystek na ludności cywilnej.
Bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
3

Na półkach:

Z książek historycznych najbardziej lubię te, które spisywane są przez bezpośrednich uczestników opisywanych przez siebie wydarzeń. Marian Błażejczyk ukazuje mało znany w naszym kraju fragment II Wojny Światowej - czetnicki ruch oporu na terenie Jugosławii i udział w nim Polaków. Opowieść jest napisana w sposób przystępny i ciekawy, bardzo dobrze i szybko się ją czyta. Dużo można się dowiedzieć o organizacji samej formacji Czetników, jak wyglądał dzień powszedni, codzienne zadania i sposób walki żołnierzy gen. Draży Mihailovicia. Książka ta może stać się przyczynkiem do dyskusji na temat rzeczywistej roli Czetników w walkach na terenie Bałkanów i rewizji narracji na jej temat, ponieważ autor (uczestnik walk) przytacza inny obraz niektórych zdarzeń niż ten który obowiązuje w oficjalnych przekazach opracowań historycznych - nie ma w tej książce praktycznie słowa o jakiejkolwiek formie kolaboracji Czetników z Niemcami, natomiast dużo oskarżeń pada pod adresem komunistycznej partyzantki Josipa Broz - Tito.

Z książek historycznych najbardziej lubię te, które spisywane są przez bezpośrednich uczestników opisywanych przez siebie wydarzeń. Marian Błażejczyk ukazuje mało znany w naszym kraju fragment II Wojny Światowej - czetnicki ruch oporu na terenie Jugosławii i udział w nim Polaków. Opowieść jest napisana w sposób przystępny i ciekawy, bardzo dobrze i szybko się ją czyta. Dużo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
54

Na półkach:

Wahałem się między notą 5, a 6.
Dlaczego 5? W moim odczuciu jest to trochę bajdurzenie. Nie twierdzę, że autor zmyśla. Brakuje mi w tej opowieści "mięsa". Być może przeszkadza mi wsobny charakter opowieści. Zastanawiam się, dlaczego część napisana po serbsku jest tłumaczona, a część nie? Podejrzewam, że pewne zwroty z serbskiego są przetłumaczone niedbale (przykład: čika. Nie jest to dziadek. Raczej wujek / wujaszek),a inne są w lokalnym dialekcie (sztokowskim, przykład: što). Wiem - czepiam się, ale chciałbym mieć to wyjaśnione. Inaczej mam poczucie, że wydano tę książkę niechlujnie.
Dlaczego jednak 6? Didaskalia tej książki zostawiają, w moim odczuciu, interesujące skrawki-drogowskazy do historii których nie znałem, albo które rozumiałem na opak jak np. rehabilitacja Czetników, czy pochodzenie polskich żołnierzy w Jugosławii. Jest to interesujący punkt wyjścia do czegoś, co dalej.

Wahałem się między notą 5, a 6.
Dlaczego 5? W moim odczuciu jest to trochę bajdurzenie. Nie twierdzę, że autor zmyśla. Brakuje mi w tej opowieści "mięsa". Być może przeszkadza mi wsobny charakter opowieści. Zastanawiam się, dlaczego część napisana po serbsku jest tłumaczona, a część nie? Podejrzewam, że pewne zwroty z serbskiego są przetłumaczone niedbale (przykład: čika....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    3
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1
  • 🕒 Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polski czetnik. Krwawa bałkańska droga 1943-1945


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne