Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem

Okładka książki Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem Kelly Notaras
Kelly Notaras Wydawnictwo: Zwierciadlo poradniki
poradniki
The book you were born to write
Zwierciadlo
2023-04-26
2023-04-26
Pisarz Pisarstwo Sztuka

Dawno nie czytałam takiego gniota. Tragedia. Po pierwsze, okładka i tytuł wprowadzają błąd, bo autorka skupia się głównie na literaturze faktu dla różnych szarlatanów, duchowych przewodników itd. Wiele razy mówi o manifestowaniu siłą woli osiągnięcia celu, czyli napisania książki. Pomija przy tym badania, że często takie wizualizacje mogą właśnie zniechęcić autora, bo czuje się tak jakby osiągnął już swój cel i nie musiał podejmować wysiłku. Styl autorki jest strasznie irytujący, co chwila jakieś wręcenia w nawiasach i brzmi to jakby bardzo młoda dziewczyna rozmawiała z koleżanką na kawie. Mnie to zupełnie nie przekonuje, straszne pierdoły. Zdecydowanie nie polecam. Jak dla mnie strasznie o niczym to jest.

Aha, no i już na wstępie mówi, jak to wykładowcy określali ją utalentowaną pisarką, po czym dowiadujemy się, że prawdopodobnie żadnej książki nie napisała. Jest jedynie redaktorką, lecz we wstępie nie przeszkadza to wydawcy oznajmić, że z pewnością autorka pomoże czytelnikom napisać porywającą książkę, bo ZNA SIĘ NA PISANIU. No nie, chyba ma redagowaniu. O dobrej redakcji z pewnością dużo mogłaby opowiedzieć. Dla mnie to trochę jakby biedak mówił o zarabianiu milionów. Można znać teorię, ale, do cholery, jednak wolałabym posłuchać praktyka albo chociaż rzetelnej analizy, a nie takich historii, jak z kim umawiała się autorka poradnika.

🔍🔍🔍🔍🔍

Czy marzysz napisać książkę ale niewiesz od czego zacząć?

Z tym poradnikiem obierzesz prawidłowy kierunek z pomocą autorki.

Krok po kroku od samego początku zaczniemy swoją przygodę z pisaniem.

Po przeczytaniu przewodnika jaką bedzie twoja ksiazka?

Krok po kroku . . . Tup tup . . .
I napiszesz swoją wymarzoną książkę !

🔍🔍🔍🔍🔍

@wydawnictwo_zwierciadlo #wydawnictwozwierciadło #przewodnikposztucepisaniadlamarzycieli

🔍🔍🔍🔍🔍

Czy marzysz napisać książkę ale niewiesz od czego zacząć?

Z tym poradnikiem obierzesz prawidłowy kierunek z pomocą autorki.

Krok po kroku od samego początku zaczniemy swoją przygodę z pisaniem.

Po przeczytaniu przewodnika jaką bedzie twoja ksiazka?

Krok po kroku . . . Tup tup . . .
I napiszesz swoją wymarzoną książkę !

@wydawnictwo_zwierciadlo...

Nie mogłam się doczekać, aż sięgnę po tę książkę i w końcu nadszedł ten dzień
Marzysz o napisaniu własnej książki i o zostaniu poczytnym pisarzem? Jeśli tak to musisz dowiedzieć się jakie doświadczenia ma w tym temacie autorka. Jeśli na razie nie macie tej pozycji na swojej półce, to zapraszam was na krótką recenzję, w której opowiem wam o niej i być może zachęcę do zakupu lub przeczytania jej w ramach abonamentu na @legimi
Po pierwsze, jeśli marzycie o napisaniu książki, to po prostu zacznijcie pisać. To główna i najważniejsza rada Kelly Notaras. Kiedy już w bólach i mękach powstanie wasze dzieło będziecie musieli pokazać je światu. Jak to zrobić? To nie łatwe, ale nie niemożliwe. Wasza książka będzie popularna i polecana innym z trzech powodów. A mianowicie, jeśli jest pomocna, dostarcza rozrywki, bądź po prostu się podoba. Stąd popularność poradników i różnego rodzaju publikacji motywacyjnych, a także lekkich romansów.
Wiedzieliście o tym, że istnieje taki gatunek literacki jak romans paranormalny ? Ja nie wiedziałam. Autorka podpowiada jak znaleźć czas na pisanie w napiętym grafiku i myślę, że ja sama skorzystam chętnie z jej rad, bo czasami nie mam już pomysłów jak wydłużyć dobę. Dowiemy się jakie triki stosują wydawcy, aby zachęcić nas do zakupu książki i jaki triki możemy zastosować my, aby uczynić naszą przyszłą książkę popularną. Autorka opowie nam także o konspekcie i potraktowaniu zarysu książki jako biznesplanu. Tytuł to już połowa sukcesu więc jest niezwykle istotny. Musi być chwytliwy, niebanalny i zapadać w pamięć. Musicie zadać sobie też pytanie, czy chcecie ją wydać sami, czy z pomocą wydawnictwa. Czy chcecie zainwestować w korektę, czy raczej to pominiecie? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie tutaj wyczerpujące i konkretne odpowiedzi.
Wiem już teraz, czemu wydawnictwa wydają niekoniecznie dobre i tak podobne do siebie książki. Szansa na to, że gwiazda programu Love Island wyda książkę szybciej niż początkujący, bardzo uzdolniony debiutant jest dużo większa. Dlaczego? Bo ma już swoje grono odbiorców pod postacią obserwatorów w mediach społecznościowych. Dowiemy się też, jak to się dzieje, że słabe książki klasyfikowane są jako bestsellery. A także poznamy zalety self-publishingu. W dzisiejszych czasach sam talent już nie wystarczy, ba, często nawet nie jest potrzebny, bo osoba popularna może jedynie użyczyć swego nazwiska danej książce, którą napisze za nią ktoś inny, czyli tzw. ghostwriter.
Morał jest taki, że dziś każdy może wydać książkę i o ile kiedyś niezbędny był do tego talent i samozaparcie szczęście, dziś wystarczy jedynie duże grono followersów lub … spryt. Te i inne cenne rady znajdziecie moi drodzy w „Przewodniku po sztuce pisania dla marzycieli” Wow, świetna książka, do której będę wracać jeszcze nie raz i nie dwa. Szczerze wam ją polecam, warto mieć ją na półce i sięgać do niej co pewien czas.

Nie mogłam się doczekać, aż sięgnę po tę książkę i w końcu nadszedł ten dzień

Kelly Notaras współpracowała z takimi wydawnictwami jak HerperCollins czy Penguin USA. Piastowała również stanowisko wiceprezesa oraz była wydawcą w Sounds True. Jest założycielką KN Literature Arts, a jej celem się puszczanie w świat książek, które mogą pomóc odmienić życie. Ale co równie ważne, Kelly Notaras jest redaktorką z 25-letnim stażem.

Co przyświecało autorce, że zdecydowała się na napisanie poradnika o tym, jak napisać książkę? By pokazać, że właściwie każdy może napisać książkę. Wydać właściwie też. Ale klucz do sukcesu, a w przypadku książek, do osiągnięcia miana bestsellera, to droga równie wyboista i trudna, co satysfakcjonująca, gdy po tygodniach stukania w klawiaturę i miesiącach oczekiwań (mówimy tutaj o rynku amerykańskim) pisarskie dziecko trafia w ręce strudzonego rodzica. Czy może być lepsza nagroda niż trzymanie owocu swojej pracy w rękach?

Trochę sceptycznie podchodziłam do tej publikacji. Po pierwsze dlatego, że autorka opisuje tutaj rynek amerykański, który nie jest tożsamy z tym w Polsce. Po drugie informacja, że jest to książka skierowana do tych, którzy zajmują się „transformacyjną literaturą faktu”, kazała mi się zastanowić, czy jest sens brnąć dalej, jeśli ma się w głowie pomysł na książkę, która wpisuję się w ramy beletrystyki?
Goli wyjaśnienia tzn. transformacyjna literatura faktu to nic innego jak poradniki dotyczące rozwoju osobistego, religii, czy ezoteryki.

Pomyślałam jednak, że gdy powiedziało się „a”, należy też powiedzieć „be”, więc zabrałam się za zgłębianie treści Przewodnika po sztuce pisania dla marzycieli. I zostałam mile zaskoczona, ponieważ porady, rady i wskazówki, jakich udziela Kelly Notaras, można również zastosować przy pisaniu jakiejkolwiek powieści. Najważniejsze to mieć pomysł i konsekwentnie go realizować, a potem znaleźć ludzi, który doszlifują ją tak, by mogła cieszyć nie tylko autora, ale i czytelników.

Poradnik ten podzielony jest na trzy części. Pierwsza z nich zatytułowana jest „Zanim zaczniesz pisać”. Tutaj autorka wyjaśnia krok po kroku, co czeka przyszłego pisarza, na jakie przeszkody może się natknąć, a właściwie na pewno się natknie oraz co musi zrobić, by jak najlepiej zabrać się do procesu twórczego. I wszystko to wyjaśnia w lekki, momentami nawet zabawny sposób, powodując tym, że oswajanie się z informacjami, jest niemal przyjemnością.

Druga część „Proces pisania” to taki motywator. W tej części Kelly Notaras motywuje czytelnika/początkującego pisarza do tego, by pisał i uczy jak to robić, by zrealizować swój cel/marzenie. Zwraca uwagę na pułapki, jakie czekają na twórcę oraz pokazuje, jak z nich wybrnąć, by w przyszłości móc się cieszyć ze swojego osiągnięcia, jakim jest ukończenie książki. Omawia również zagadnienie redakcji książki.

Ostatnia część zatytułowana „Droga do publikacji”, jak się zapewne domyślacie, opowiada o tym, co się dzieje, gdy jakieś wydawnictwo decyduje się na wydanie książki. Autorka omawia krok po kroku, jak wygląda proces wydawniczy. Omawia również opcję self-publishingu, która kiedyś była bardzo źle odbierana i miała negatywny wydźwięk, a obecnie została odczarowana i coraz więcej i chętniej jest wykorzystywana przez debiutantów (ale nie tylko) i może być przepustką do podpisania umowy z wydawcą. W tej części znajduje się również rozdział o tworzeniu „swojej platformy”, czyli miejsca, w którym autor będzie mógł promować swój tytuł, zdobywać czytelników i tym samym zyskać rozgłos i sławę, która pomoże mu zapewnić sobie miejsce w księgarnianych TOPkach.
Znajdziecie też tutaj rozdział poświęcony agentom, który o ile w amerykańskim świecie książki jest czymś normalny, o tyle w Polsce zaczyna ten zawód dopiero raczkować, więc możecie go potraktować jako ciekawostkę.

Kelly Notaras oddała w ręce czytelników poradnik, który może pomóc aspirującemu pisarzowi na osiągnięcie zamierzonych celów. Autorka pokazuje, na co zwracać uwagę, jak unikać pułapek w tracie pisania i jak z nich wybrnąć, by cały trud został zwieńczony ukończonym rękopisem. A potem już tylko kilka redakcji, korekt, okładka dzieli Was od tego, by na księgarnianych półkach móc podziwiać swoje dzieło. Marzyciel, czy człowiek mocno stąpający po ziemi – może wiele wynieść z tej publikacji.

Co przyświecało autorce, że...

Napisanie czegoś może być bardzo trudne, a gdzie tu przejść przez całą tę żmudną drogę aż do wydania książki. Czasem siedźmy obok znakomitego pisarza, a nawet tego nie wiemy, gdyż pisze do tak zwanej,, szuflady". Bardzo dużo ludzi boi się nawet powiedzieć komuś, że piszą cokolwiek, więc jak tu spytać o radę co zrobić, gdy stoi się w miejscu i nie można ruszyć. Jeśli się trzyma coś w tajemnicy, można liczyć tylko na siebie. Tylko pisarz wie, jaki jest odpowiedni moment, aby jego opowiadanie czy książka, którą napisał mogła, ujrzeć światło dzienne. Takim ogromny wsparcie właśnie może okazać się taki przewodnik, który wyjaśnia niejeden problem i pomaga w sposób " sam na sam" . Ten poradnik to dla pisarza moim zdaniem taka mała mapa, która pokazuje wyznaczone cele, do których dążymy i dzięki niemu pisarz może wydać swoje dzieło, wskazać błędy i to obojętnie w jakim gatunku. Podpowiedzi ułatwiające prace, zawsze są bezcenne.

Autorka miała świetny pomysł na ten poradnik, jest bardzo czytelny i przydatny. Książka została napisana zrozumiałym językiem, który wręcz zachęca do działania.
Pisząc sama, skupiam się tylko na swoich recenzjach, ale muszą przyznać, że w poradniku znalazłam wiele ciekawych rad nawet dla mnie.

Co zrobić podczas blokady pisarskiej?
Jak postępować krok po kroku, aby wydać książkę?
Jak autor powinien postępować ze swoim tekstem?

Tego dowiecie się, czytając książkę.

💕💕

Dzień dobry #bookstagram ! 🌸

Marzy Ci się napisanie i wydanie książki? A może już część tekstu za sobą bo chcesz coś ważnego przekazać innym?

Przedstawiam Wam swoją opinię o książce „Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem” Kelly Notaras, która została wydana pod skrzydłami @wydawnictwo_zwierciadlo

Książka jest podzielona na 3 części, gdzie krok po kroku autorka pokazuje co zrobić aby wydać swoją powieść.

W części pierwszej autorka mówi o jasnym określeniu celu i motywacji, opracowaniu konspektu.
Druga część jest już o samym procesie pisania. O tym jak zaplanować czas na pisanie i określić sobie docelową liczbę słów. Autorka opowiada również o oporach jakie pojawiają się podczas procesu tworzenia. Generalnie znajdziecie tutaj wskazówki i tipy, które autorka zna ze swojego doświadczenia.
I wreszcie część trzecia! Ma nam Pomóc wydać książkę. W książce są również dodatki, przykładowy konspekt i wzory tych konspektów.

Przyznam się, że wiedziałam, że pisanie książki to nie jest bułka z masłem, jednak książka zaskoczyła mnie i wiem, że to bardzo trudna praca i wiele poświęconego czasu.

Obiecuję, już nie pytać autorów „kiedy kolejna część” zaraz po premierze obecnej książki :) 😀

Mam nadzieję, że przekonałam kogoś z Was do sięgnięcia po ten poradnik. Jeśli napiszecie książkę, to pamiętajcie - chętnie ją zrecenzuję : )))

Dzień dobry #bookstagram ! 🌸

Książka jest podzielona na 3 części,...

"Lektura książki to jedno z najbardziej intymnych ludzkich doświadczeń."

Masz głowę pełną pomysłów i zastanawiasz się jak zacząć pisać książkę? A może właśnie skończyłeś swój pierwszy tekst i myślisz co dalej?
Ten poradnik, pomoże Ci zrealizować pisarskie pragnienia i znaleźć odpowiedź na wiele pytań i wątpliwości.

Kelly Notaras to redaktorka prestiżowych wydawnictw, która dzieli się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem.
Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, bogata w praktyczne wskazówki i zwięźłe porady, uniwersalne dla każdego gatunku literackiego. Można wynieść wiele wartościowej wiedzy, szczególnie jeśli jesteś na początku literackiej drogi.

Podobało mi się, że Autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika, sprawiając, że odnosiłam wrażenie, że słucham rad dobrej znajomej, która nie tylko dopinguje w wyboistej drodze do celu, ale też daje solidnego kopa do działania.

"Literatura to jedna z najpotężniejszych znanych odtrutek na ludzkie zagubienie, lęk i ból."
Poradnik składa się z kilku części.
W pierwszej, zdradza nam co zrobić, żeby zacząć pisać, motywując i wskazując odpowiedni kierunek.
Dalej dostajemy wiele cennych rad na temat zakresu niezbędnej do pisania wiedzy oraz jak nawiązać współpracę z redaktorem.
Dowiadujemy się, jak wygląda proces publikacji oraz w jaki sposób można zainteresować czytelnika, stworzyć i rozbudować platformę, a także zwrócić uwagę potencjalnych wydawców.
Pokazuje, że warto spełniać marzenia, nawet te z pozoru najbardziej abstrakcyjne.

"Lektura książki to jedno z najbardziej intymnych ludzkich doświadczeń."

Kelly Notaras to redaktorka prestiżowych wydawnictw,...

Tytuł książki oraz opis wprowadzają w błąd. Autorka już we stępie pisze, że „dlatego powinnam od razu uprzedzić, że książka, którą masz w rękach, bardzo mocno koncentruje się na transformacyjnej literaturze faktu (jeżeli nie zamierzasz zajmować się tym gatunkiem, być może bardziej skorzystasz na innej lekturze).” Dalej w książce: „transformacyjna literatura faktu – zbiorcze określenie dla rozmaitych książek, które mają pomóc czytelnikom w rozwoju, zmianie lub pogłębieniu wiedzy”. I tak właśnie jest, autorka pisze o pisaniu poradników.

Kilka wskazówek można odnieść także do pisania powieści, ale są to rady z kategorii tych oczywistych: pisz, pisz dużo itd.

Co do wskazówek technicznych, wydawniczych czy rynkowych należy pamiętać, że opisuje ona rynek amerykański i do niego się odnosi.

Mimo jasnej struktury, książka miejscami jest chaotyczna a niektóre opisy i wywody wydają się być zwykłym trickiem na zwiększenie liczby zapisanych akapitów i ostatecznie wydania okazałej, ponad 300 stronicowej książki.

Pochłaniasz namiętnie książki i chciałbyś, by stały się treścią twojego życia? Bulwersujesz się, kiedy historia nie kończy się tak, jak tego oczekiwałeś, albo kiedy autor nieumiejętnie prowadzi akcję, ty zaś czujesz brak zainteresowania książką mimo jej potencjału? Sięgając po książkę widzisz co najmniej trzy jej potencjalne zakończenia? Chciałbyś napisać własną książkę, ale ….
No właśnie, jeśli do tej pory tylko pragnąłeś napisać książkę, ale ni z tym nie zrobiłeś, albo jeśli zacząłeś nawet ją pisać, ale utknąłeś w martwym punkcie, to poradnik „Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem”, jest właśnie dla ciebie. Opublikowana nakładem wydawnictwa Zwierciadło książka przeprowadzi cię przez proces tworzenia historii, która porywać będzie rzesze czytelników. Autorka, Kelly Notaras, doświadczona redaktorka, przez lata pracująca dla dużych wydawnictw dzieli się z nami swoją wiedzą na temat tworzenia inspirujących historii i przelewania ich na papier. Prosty język i czytelna budowa książki umożliwia skorzystanie z niej osobom z różnych branż i o różnych zainteresowaniach. Oczywiście sama lektura niewiele zmieni, dlatego od razu po przeczytaniu poradnika (albo jeszcze w trakcie lektury) warto zabrać się do pracy nad własną książką.
Książka podzielona została na trzy części składające się z poszczególnych rozdziałów, pozwalających na dokładne zgłębienie danej kwestii. I tak, w pierwszej części „Zanim zaczniesz pisać” znajdziemy informację dotyczące tego, co warto zrobić zanim zaczniemy pisać. Zastanowimy się nad czym, z jakimi konsekwencjami wiąże się pisanie książki, a autorka opisuje aktualną (niełatwą) sytuację na rynku wydawniczym. Wspomina również o tym, co pomaga (przyszłemu) autorowi, czyli o rozbudowanej platformie – to tajemnicze określenie odnosi się do grona czytelników naszej przyszłej książki, których autor już pozyskał i którzy kupią jego książkę natychmiast po publikacji. Poznamy ponadto możliwości self-publishingu oraz o tym, w jaki sposób przesłać do redakcji rękopisy książki. Przekonamy się również, że bycie pisarzem to tak naprawdę coś więcej niż tylko pisanie książki, poznamy ponadto sześć dobrych powodów, by napisać książkę oraz sześć niezbyt dobrych powodów, by się za to zabrać.
Część druga dotyczy samego procesu pisania – autorka zachęca tu, by po prostu zacząć pisać. W rozdziałach składających się na tę część znajdziemy najlepsze rady oraz wskazówki pomagające pisać (i ukończyć) książkę. Złożymy nawet Przysięgę Pisarza Transformacyjnego i zasiądziemy do pisania planując swoją codzienną pracę, określając docelową liczbę słów i … powstrzymując się od redakcji tekstu do chwili ukończenia pierwszej wersji książki. Autorka podpowiada nam również, jak rozruszać proces pisania i przedstawia różne sposoby na przełamanie oporu.
Część trzecia, ostatnia, pt. „Droga do publikacji”, uświadamia nam, że napisanie książki, to tak naprawdę dopiero polowa drogi do sukcesu. Pozostaje nam bowiem jeszcze stworzenie platformy, dzięki której będziemy w stanie sprzedać nasze dzieło. Autorka poradnika rozkłada tę platformę na czynniki pierwsze, wspominając m.in. o bazach adresów e-mail, zasięgach w mediach społecznościowych, obecności w mediach tradycyjnych czy harmonogramie wystąpień publicznych. Jeśli nie planujemy wydać i sprzedawać książki samodzielnie, dowiemy się również, jak znaleźć agenta, czyli jak przekazać prawa do publikacji książki firmie, która specjalizuje się w wydawaniu podobnych pozycji.
Mimo, iż – jak sama autorka zauważa – nie wszystkie informacje zawarte w książce będą przydatne w każdym gatunku literackim, to warto rozszerzyć również swoją świadomość o pewne zagadnienia. A kto wie, być może w przyszłości żonglować będziemy jako autorzy gatunkami literackimi? Niezależnie od tematu książki, czy wstępnego pomysłu na nią, po prostu warto zasiąść do pisania, opierając się na wskazówkach od Kelly Notaras. A kiedy już napiszemy książkę, dzięki poradnikowi dowiemy się, w jaki sposób ją wydać/sprzedać prawa do jej publikacji. Zaoszczędzi to nam wielu trudów związanych z sondowaniem rynku wydawniczego i ograniczy ryzyko odmownych maili z wydawnictw.

Chcesz napisać książkę? Masz ciekawa historie do opowiedzenia? Zacząłeś pisać, ale utknąłeś? To książka dla ciebie.

Autorka, Redaktorka z 25 letnim stażem pomaga czytelnikom wejść w świst pisarski i spełnić marzenia o zostaniu autorem. Przedstawia nam proste rady, co zrobić krok po kroku aby zamienić pomysł w książce, przybliża proces wydawniczy pomaga określić motywację, stworzyć Konspekt, pokonać blokadę czy wydać książkę.

Dużo prostej, przystępnie przedstawionej praktucznej wiedzy, gdzie nie zabranie ani rozsądku, ani odrobiny humoru, a także motywacji, że spełnienie marzenia jest możliwe. Bardzo ciekawie przygotowana książka.

• X2023
  • Samodzielne