Idealni rodzice

Okładka książki Idealni rodzice L.G. Davis
Okładka książki Idealni rodzice
L.G. Davis Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
Filia
2023-04-12
2023-04-12
Adrian Napieralski

Jeden z lepszych thrillerów który ostatnio przeczytałam , bardzo podobała mi się fabuła . Tak mnie ta książka wciągnęła że przeczytałam w jeden wieczór . Polecam

Ta książka to jedna z lepszych thrillerów psychologicznych po które sięgnęłam ostatnimi czasy. Akcja wciągająca, bohaterzy naprawdę uwikłani w różne sprawy, ich mroczna przeszłość rzutującą na życiu codziennym i mega zaskakująca końcówka, gdzie to z zapartym tchem śledziłam losy głównych bohaterów. Taka książka byłaby fajna w filmowej adaptacji - ma swój szczególny klimat.

W książce porusza się temat surogacji i wad z nią związanych. Po jej przeczytaniu można otworzyć oczy na wiele spraw. Polecam

Na początku oceniłam „Idealnych rodziców” nieco wyżej. Jednak z czasem myśląc o tej książce i jej bohaterach doszłam do wniosku, że jest to tylko przeciętna historia , niewyróżniająca się niczym szczególnym.
Główną bohaterką jest Grace, która postanawia zostać surogatką. Po jakimś czasie wprowadza się do domu Thorpe’ów i wtedy zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Małżeństwo - Marcia i Travis - aż za bardzo stara się dbać o dziewczynę, kontrolując niemalże każdy jej krok.
Akcja dzieje się w dwóch liniach czasowych. W teraźniejszej mamy Grace w ciąży i przepychanki z Thorpe’ami, a w drugiej przeszłość, gdzie poznajemy przyczynę tego, dlaczego Grace w ogóle zgodziła się tą surogatką zostać. Ogólnie te dwie linie całkiem sprawnie się łączą, ale motywacje bohaterów do poszczególnych działań i decyzji wcale nie są spektakularne, by zatrząść fabułą. Przyznam też, że momentami książka mocno mnie nużyła, a niektóre wątki i marudzenia Grace stawały się męczące. Miałam wrażenie, że niektóre jej wywody się powtarzają, jakbym w kółko słuchała o tym samym. Akcja czasami też ciągnęła się jak flaki z olejem i dopiero pod koniec zrobiło się ciekawiej. Wtedy pojawiło się więcej dynamiki. Słuchając tej książki, musiałam nieraz mocniej się skupić, aby moje myśli nie uciekały od fabuły. Ta historia też nie wywołała u mnie żadnych emocji, nie zaintrygowała mnie ani nie zaangażowała na tyle, by wciągnąć się w nią bardziej. Dodatkowo bohaterowie też byli mi zupełnie obojętni, a to sprawiło, że było mi wszystko jedno, co się z nimi stanie.
„Idealni rodzice” to dla mnie książka na poziomie „może być”. Nie sądzę, aby została w mojej pamięci na długo. Sięgając po nią, nie radzę nastawiać się na wielkie rewelacje.

"Idealni rodzice" L.G. Davis

Dar rodzicielstwa to największe marzenie wielu par i małżeństw. Niestety nie wszyscy mają szczęście go doświadczyć. Nie oznacza to jednak, że nieudane próby starania się o dziecko niwelują pragnienie zostania mamą i tatą w sercach tych osób. Wówczas szukają alternatywnych dla naturalnego poczęcia sposobów na to, by tulić swoje maleństwo w ramionach. Dziś zapraszam was do wysłuchania historii Marci i Travisa Thorpeów, bohaterów przeczytanego przeze mnie w ostatnim czasie thrillera autorstwa L.G. Davis „Idealni rodzice”.

W momencie, kiedy my czytelnicy wkraczamy w ich życie, towarzyszymy im w wyjątkowym spotkaniu z Grace. Młodą kobietą, która zdecydowała się urzeczywistnić pragnienie małżonków o posiadaniu dziecka, zostając ich surogatką. To właśnie Grace wybrała tę parę, jako tych, których pragnie uszczęśliwić. Długie rozmowy z Marcią zrodziły w niej przekonanie, że będą oni idealnymi rodzicami dla jej dziecka. Ponadto ludzie ci nie zadają pytań o życie prywatne dziewczyny. Bardzo jej to odpowiada, ponieważ nie chce dzielić się z nikim historią swojego dawnego życia, po którym nie pozostał już żaden ślad, czy też tragicznej przeszłości, która uczyniła ją zupełnie inną osobą, a której cienie prześladują ją niemal każdego dnia. Co warto zaznaczyć Grace za to, co robi dla Thorpeów, nie oczekuje żadnej formy wynagrodzenia. Dlaczego więc decyduje się na tak niezwykły czyn wobec zupełnie obcych sobie ludzi i czy na pewno podłożem jej decyzji jest wyłącznie wielki wymiar altruizmu? O tym już musicie dowiedzieć się sami, sięgając po książkę.

Nie wiem, czy też tak macie, ale mnie zawsze napawa lękiem wrażenie, że coś, albo ktoś jest idealny. Nie wierzę w ideały i wiem, że takie przeświadczenie może być mocno złudne i schwytać nas w pułapkę pozorów, za co możemy słono zapłacić. A taka wręcz przyjacielska relacja połączyła naszą trójkę. Grace zamieszkuje w domku gościnnym przyszłych rodziców, aby ci mogli uczestniczyć w rozwoju ciąży oraz otoczyć ją i dziecko jak najlepszą opieką. To, co miało być jasną i klarowną umową zmienia się bardzo szybko, kiedy gość czuje się coraz bardziej osaczany i kontrolowany, a mało tego otrzymuje anonimowe pogróżki. Nasz Grace dzieli się z nami swoim emocjami. Już nie jest tak bardzo pewna, czy może oddać im dziecko, które nosi pod sercem i dla którego chce przecież, jak najlepiej. Nie zdradzę oczywiście zbyt wiele, ale uchylając rąbka tajemnicy, napiszę, że nie tylko Grace ma swoje tajemnice. A to, co odkrywa, przekonuje ją ostatecznie, że w tym domu nie jest bezpieczna. Musi ratować siebie i tę maleńką istotkę.

Bardzo ubolewam nad klasyfikacją gatunkową tego tytułu. W moim odczuciu nie jest to thriller, dlatego jego wielbiciele mogą czuć się rozczarowani. Jest to natomiast godny uwagi i zainteresowania dramat rodzinny z elementami thrillera. Jego fabuła została podzielona na dwie perspektywy czasowe. Obecną oraz tę, w której poznajemy mocno poruszającą i chwytającą za serce opowieść o tragicznych przeżyciach bliskich Grace, które ją samą naznaczyły piętnem poczucia winy i odpowiedzialności, wypełniając serce pustką. Taką, którą stara się zagłuszyć. To właśnie ta odsłona opisanych wydarzeń wciągnęła mnie najmocniej i to te rozdziały czytałam z ogromną ciekawością i zainteresowaniem. Natomiast początkowe rozdziały opisujące teraźniejszość okazały się mocno nużące, gdyż akcja rozkręca się bardzo wolno. Dopiero w połowie książki nabiera tępa, a nasza ciekawość rośnie, będąc mocno podsycaną. Bardzo zaangażowani dotrzemy do końca, który mocno nas zaskakuje. Jednak czy to wystarczy, abyście chcieli spędzić czas z tą książką, musicie zdecydować już sami.

Ja miałam tę książkę na swojej liście czytelniczej już dość długo i nie żałuję czasu, który poświęciłam na jej przeczytanie. Mocno zżyłam się z postacią Grace i bardzo chciałam, aby odzyskała dawno utracony spokój i wreszcie zaznała szczęścia, na który bardzo zasługuje. Autorka uświadamia nam również, jak wiele masek i kreacji siebie tworzą ludzie w internecie. Jesteśmy niejako przestrzegani przed nadmierną ufnością wobec ludzi, których tam poznajemy. Nie jest to książka, która zapada w pamięci, ale bez wątpienia może sprawić przyjemność czytelniczą, jeśli zaczniecie czytać ją z odpowiednim nastawieniem, w czym mam nadzieję, udało mi się wam pomóc.

[Zakup własny].

"Idealni rodzice" L.G. Davis

Moje pierwsze spotkanie z tą autorką ale myślę, że na pewno nie ostatnie. Na książkę trafiłam przypadkiem, mimo że obserwuje wydawnictwo to jakoś nie zauważyłam premiery tej pozycji. A szkoda, bardzo lubię thrillery z Mrocznej Strony. Wiele razy miałam okazję czytać motyw surogatki ale tutaj książka kompletnie mnie zaskoczyła, a zwłaszcza zakończenie bo tak wybuchowej akcji się nie spodziewałam. Zaczyna się jak zawsze niewinnie, jedna para nie może mieć dzieci, inna kobieta bardzo chcę pomóc komuś, lub oddać własne. Ale czym bliżej są ze sobą tym jest coraz ... dziwniej? Książkę czytało mi się rewelacyjnie, przeczytałam ją w dosłownie kilka godzin na jednym tchu bo nie sposób się było od niej oderwać. Bardzo polubiłam główną bohaterkę bo jest wykreowana na silną postać kobiecą. Mimo przeciwności losu potrafi się obronić i postawić na swoim. Od początku natomiast dziwny wydawał mi się Pan Thorpe, jakoś już od pierwszych chwil mi się nie spodobał. Mimo to postacie były bardzo dobrze wykreowane, miały cechy i charakter przez co nie byli płascy więc to na plus. Tak jak pisałam wyżej jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem ale na pewno nie ostatnie bo bardzo polubiłam jego pióro. Więc czekam na kolejną jego książkę. A tę oczywiście polecam każdemu, nie tylko fanom thrillerów bo książka jest po prostu rewelacyjna.

Książkę przeczytałam w jeden wieczór, co jest najlepszym dowodem na to, że fabuła wciąga już od pierwszych stron, aż po samo zakończenie. Wydarzenia z przeszłości, które mają wpływ na przyszłość, przyjaźń, intrygi, dramaty, zabójstwa i ciekawie prowadzona akcja. która nie nudzi, a wręcz zachęca do dalszego czytania to jest coś co lubię i właśnie to wszystko znalazłam w tej jednej książce.

Główna bohaterka Grace to dziewczyna, która postanawia zostać surogatką i bez żadnych opłat oddać swoje dziecko odpowiedniej rodzinie. W tym celu zakłada konto na stronie dotyczącej surogactwa i tam spośród zarejestrowanych par wybiera jedną i nawiązuje z nimi kontakt.

Grace marzy aby jej dziecko wychowywało się w kochającej rodzinie, żyjąc szczęśliwie i w dostatku. Marcia i Travis Thorpe w pełni spełniają oczekiwania dziewczyny , która na ich prośbę bez wahania wprowadza się do nich. Ci do porodu mają wspierać ją zapewniając najlepszą opiekę medyczną. Z dnia na dzień dziewczyna czuje się osaczona i zagrożona ze strony Torphe’ów. Czarę goryczy przelewa list, który dziewczyna znajduje na wycieraczce pod drzwiami.

Decydując się oddać dziecko Grace chce zagłuszyć wyrzuty sumienia, które męczą i prześladują ją od lat. Czy wydarzenia z przeszłości będą ja męczyć już do końca życia ?

Nieoczekiwane zwroty akcji oraz nieprzewidywalna fabuła sprawiły, że zatraciłam się w tej książce.

Fabuła i zamysł dobry, ale zbyt dużo przeciągania. Mimo to, jednak ciekawa historia, akcja rozkręca się zbyt późno dopiero po połowie książki, wtedy też pojawiają się emocje.

W moim odczuciu to była bardziej obyczajówka niż thriller, ale fabuła była ciekawa, bo ukazywała skrajnie różne kobiece zachowania. Zakończenie na plus, chociaż pewien wątek sugerowałby na kolejną część. (A może będzie kontynuacja?)

Niby fajna i ciekawa książka. Ale akcja zaczyna się dopiero w 3/4 książki. Mimo wszystko polecam.

• Przeczytane 2023