rozwińzwiń

Słowianie połabscy. Studia z zakresu archeologii, historii i językoznawstwa

Okładka książki Słowianie połabscy. Studia z zakresu archeologii, historii i językoznawstwa Łukasz Kaczmarek, Paweł Szczepanik
Okładka książki Słowianie połabscy. Studia z zakresu archeologii, historii i językoznawstwa
Łukasz KaczmarekPaweł Szczepanik Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika historia
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Data wydania:
2022-02-14
Data 1. wyd. pol.:
2022-02-14
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323147350
Tagi:
Słowianie Połabscy Słowianie Zachodni slawistyka archeologia historia językoznawstwo
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersytet. Wspólnota różnorodności i różnicy Jan Barciszewski, Maria Beisert, Izabela Cytlak, Marek Figlerowicz, Marek Hendrykowski, Łukasz Kaczmarek, Hanna Kóčka-Krenz, Andrzej Legocki, Bogdan Marciniec, Roman Murawski, Wojciech Niedbała, Karol Olejnik, Hubert Orłowski, Tomasz Polak, Eugenia Potulicka, Kazimierz Przyszczypkowski, Tomasz Schramm, Wojciech Skrzydlewski, Ireneusz Stolarek, Justyna Wiland-Szymańska, Edwin Wnuk, Anna Wolff-Powęska, Sławomira Wronkowska
Ocena 0,0
Uniwersytet. W... Jan Barciszewski, M...
Okładka książki Słowianie Połabscy Felix Biermann, Łukasz Kaczmarek, Uwe Michas, Normen Posselt, Philipp Roskoschinski, Fred Ruchhóft, Paweł Szczepanik
Ocena 8,2
Słowianie Poła... Felix Biermann, Łuk...
Okładka książki Czas niepewności. O dzieciach w rodzinach zastępczych Łukasz Kaczmarek, Jennifer Wilgocki, Marcia Kahn Wright
Ocena 6,9
Czas niepewnoś... Łukasz Kaczmarek, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
334
167

Na półkach:

Można zauważyć, że książka jest wielce obiecująca już podczas czytania spisu treści, w którym pojawiają się nazwiska zacnych naukowców. W konferencji, której podsumowaniem jest publikacja, brali udział najbardziej płodni naukowcy tej dekady i pionierzy wielu tematów zwązanych ze Słowiańczyzną, więc na pierwszy rzut oka wygląda na to, że jedyną jej wadą jest zbyt mała objętość.
Oczywiście nie jest on bardzo mylący. Jak już wspomniałam, pozycja jest pokłosiem konferencji, która odbyła się w roku 2019 i dotyczyła wystawy o tej samej nazwie, "Słowianie Połabscy", prezentowanej w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Książka proponuje przekrój przez różne dziedziny badawcze spinane przez tematykę Słowian Połabskich, czyli północno - zachodnich plemion, głównie nadbałtyckich. Znalazły się tu zatem zagadnienia z zakresu językoznawstwa, archeologii i historii. Jeden z artykułów jest anglojęzyczny.
Oczywiście cała książka prezetuje bardzo wysoki poziom, acz o ile pierwsze artykuły nie zachowały mojej szczególnej uwagi, o tyle druga połowa zasługuje moim zdaniem na wyjątkowe wyszczególnienie. Wielce ciekawy jest wspomniany już rodzynek, artykuł angielskojęzyczny Pana Biermanna o sposobach produkcji dziegciu i zawiera bardzo szczegółowe dane, podejrzewam że bazujące na archeologii eksperymentalnej. Uzupełniony jest o przekroje z wykopalisk archeologicznych. Przytacza on między innymi sposoby wyrabiania tej mazi. Jeden z nich można było poznać "na żywo" między innymi na pikniku historycznym w Mrozach.
Kolejny, Tieza, dotyczy wybranych problemów użytkowania wysp jeziornych wsród Słowian północno - zachodnich, co jest ożywionym tematem w ostatnich latach przez wzgląd na przesłanki, iż co najmniej część z nich służyła celom stricte kultowym. Zapoznajemy się tu przede wszystkim ze statystykami dotyczącymi obwarowań i zabudowy, oraz oczywiściwiście hipotezom utylitarności.
Kolejnym arcy ciekawym zagadniemniem jest to poruszane przez Pana Kajkowskiego i Leszka Gardełę w artykule "Bóg na ostrodze? Zachodniosłowiańskie oporządzenie jeździeckie z wyobrażeniami antropomorficznymi", przedstawiającym nie tylko zagadnienia związane z interpretacją i analogiami bodźca ostrogi z Cotes/Charnwood, na której według stawianej hipotezy widnieje Słowiańskie Bóstwo (Świętowit?),to jeszcze analizuje przesłanki i teksty źródłowe dotyczące obecności Słowian na tych równie obcych, co dalekich terenach. Możemy się z niego zatem dowiedzieć, czy to możliwe że nasi przodkowie zawędrowali tak daleko i w kich okolicznościach mogli się tam znaleźć.
Warto też spędzić więcej czasu na rozważaniach Pana Rosika dotyczących spójności wierzeń Słowian, niemniej nie posiadł on daru przekazywania wiedzy w przystępny sposób.

Można zauważyć, że książka jest wielce obiecująca już podczas czytania spisu treści, w którym pojawiają się nazwiska zacnych naukowców. W konferencji, której podsumowaniem jest publikacja, brali udział najbardziej płodni naukowcy tej dekady i pionierzy wielu tematów zwązanych ze Słowiańczyzną, więc na pierwszy rzut oka wygląda na to, że jedyną jej wadą jest zbyt mała...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    3
  • 40 Posiadam
    1
  • 05 Mediewalia zbiorowe
    1
  • 01a Religia Słowian - bogowie i opracowania ogólne
    1
  • 15b Słowianie i Połabie we wczesnym średniowieczu
    1
  • 51b 2022
    1
  • Chcę w prezencie
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne