Gdzie w Polsce do miasta

Znak
2022-04-04
2022-04-04
Polska podróż miasto

Zdaję sobie sprawę z tego, że mieszkam w pięknej okolicy na Mazurach, lecz kiedyś wydawało mi się to zupełnie normalną rzeczą, to że mam blisko jezioro, las, strugę oraz górki i pagórki, więc i zimą była niezła zabawa. Gdy jednak po raz pierwszy zobaczyłam morze a potem góry... to otworzyły mi się szeroko oczy. Zrozumiałam już dlaczego turyści tak się zachwycali moim miasteczkiem. Nie od parady jest stare przysłowie, mówiące, że cudze chwalicie a swego nie znacie i sami nie wiecie co posiadacie...
Podobnymi myślami również autorka książki "Gdzie w Polsce do miasta" rozpoczyna swój przewodnik:

"Gdańsk to moje rodzinne miasto. Wychowując się tutaj, nie myślałam o tym, jak bardzo jest wyjątkowe, bo sądziłam, że inne miasta są podobne. Ale kiedy z wiekiem rozpoczęło się moje poznawanie świata, zrozumiałam, w jak niezwykłym miejscu przyszło mi żyć."
Bardzo lubię podróże, i te małe i te duże, chociaż obecnie mam dość sporą przerwę, mój znienawidzony skorupiak chodzący do tyłu, niejako "przyspawał" mnie do łóżka, więc zmuszona jestem odpuścić sobie wyjazdy, myślę, że chwilowo...
Mam wielu znajomych, którzy co roku jeżdżą na zagraniczne wypady i bardzo się tym szczycą, lecz nie znają zupełnie swojego kraju a nawet nieco dalszej okolicy. Nie mogę powiedzieć, że za granicami Polski nie urzekły mnie różne ciekawe miejsca, lecz ja wolę zwiedzać swój kraj i lubię wracać w znajome i lubiane miasta, miasteczka i wioski.
Z opisanych w tej książce miast nie znam zupełnie tylko Szczecina, nie byłam tam ani razu. Szkoda, bo podoba mi się to miasto z fotografii, może kiedyś jeszcze mi uda się zobaczyć to wszystko na żywo.
Jednak największy sentyment mam go Gdańska, uwielbiam to miasto i jego okolice. Co najmniej raz w roku, w okolicach Jarmarku Dominikańskiego byłam tam na urlopie.

" Jarmark Dominikański to piękna tradycja. Przywilej organizowania jarmarku nadał Gdańskowi na wniosek dominikanów papież Aleksander IV w 1260 roku."
Ten przewodnik bardzo mi się spodobał, można go swobodnie zabrać ze sobą w podróż po Polsce i zwiedzając miasta, korzystać z podpowiedzi autorki.
Na początku jest ogólny plan miasta z zaznaczonymi miejscami wartymi zobaczenia, krótka historia miasta, punkty widokowe oraz polecane przez autorkę restauracje i noclegi.
Te ostatnie punkty to oczywiście rzecz dyskusyjna, bo ja w Gdańsku wybrałabym inne lokale i inne miejsca do nocowania, lecz zależy, co kto lubi...

Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław, w każdym z tych miast każdy znajdzie coś dla siebie. I chociaż chyba wszyscy byli w Warszawie, i wydaje się, że wszyscy ją znają, to myślę, że z pewnością niemal każdego dałoby się zaskoczyć jakąś nową informacją.

"Miasto, które pokochałam i które - chociaż każdy pozornie je zna - mam nadzieję odkryć dla was na nowo.
Warszawa miała nie istnieć."
"Stolica to popularny kierunek wyjazdów, ale mało kto wybiera się tutaj z powodów czysto turystycznych."
W książce tej znajdziemy również ciekawostki na temat każdego z wymienionych miast. Nie jest to taki typowy przewodnik, ale taką rolę spełnia znakomicie.
Nie ma tu zbędnych informacji, jeśli komuś za mało, to nie ma problemu poszukać samemu tego w innych źródłach.
Tworzenie tego przewodnika dla autorki było zapewne powrotem do znanych i lubianych miejsc.
Polecam.

i teraz tak. Ocena jest taka, bo miast jest dość mało i to raczej oczywiste wybory. Ale gdybym miała wybierać się do nich, i traktowała książkę jako przewodnik, ocena by się podniosła do 8/10 a może i 9/10. Duży plus za miejscówki nietypowe, takie do ładnych zdjęć i oceny pod kątem ceny i odbiorcy.

„… To miasto, którego nie trzeba reklamować. Zachwyca polskich i zagranicznych turystów od lat. Nie ma się czemu dziwić, tylko na Starym Mieście znajduje się ponad 300 zabytkowych kamienic i ponad dwa miliony dzieł sztuki…”

Znane miasta, jakich nie znamy. Ciekawa jestem gdzie teraz chcecie się przenieść? Tak wirtualnie, w wyobraźni. Możemy Was zabrać do Białegostoku, Gdańska, Bydgoszczy, Krakowa, Lublina, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Szczecina czy Warszawy. Przed Wami książka, która nie jest klasycznym przewodnikiem. Nie znajdziemy tu szczegółowych opisów, map, czy super dokładnych planów miasta. Praca nad publikacją dla autorki miała być miłą przygodą. To bardzo dobrze, 😉 że nie tylko dla odbiorcy. 😉

Autorką książki jest Katarzyna Węgrzyn, prowadząca bloga gdziewpolscenaweekend.pl. Tym razem Pani Kasia odkryje przed czytelnikiem swoje spostrzeżenia. Publikację uzupełniła ciekawymi zdjęciami, które sprawiają, że książka jest „kolorowa” i wiernie oddaje klimat każdego miasta.

Przez lata podróżując po Polsce, autorka odwiedziła kopalnie, góry, zamki czy parki narodowe, ale i największe miasta. Zawsze fascynowała ją ich historia, nierzadko obejmująca bardzo skomplikowane dzieje. Czy zarazi Nas swoim „obrazem świata”?

W chwili obecnej mamy wrażenie, że niewiele wiemy o polskich metropoliach. Na weekendowe wypady wolimy wybierać europejskie stolice, zapominając, że np. Kraków, Gdańsk czy Poznań mają do zaoferowania co najmniej tyle samo.

Białystok zachwyci Nas Pałacem Branickich nazywanym niegdyś polskim Wersalem, dziś znajduje się tutaj Uniwersytet Medyczny. Cerkwie przyciągają nie tylko swoim monumentalnym wyglądem, ale i ciekawym obrządkiem prawosławnym. Bydgoszcz zaprasza Nas do Muzeum mydła. Dzisiaj to miejsce bije rekordy popularności. Dwór Artusa w Gdańsku, to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków miasta, znajdujący się obok fontanny Neptuna. Kraków zaprasza Nas na Stare Miasto i na Kazimierz, gdzie odbywa się mój ulubiony Festiwal Kultury Żydowskiej. Wtedy to można nie tylko podszlifować język rozmawiając z ludźmi, ale i posłuchać niesamowitej muzyki. Warto też „zabłądzić”. Z kolei we Wrocławiu trzeba udać się do Muzeum Farmacji. Zwiedzanie zaczyna się w piwnicy, gdzie zrekonstruowano pracownię alchemiczną. Z kolei Ossolineum, to moja miłość do książek i żadna siła mi tego nie odbierze. 😉

Książka zawiera ciekawostki i pomysły na wycieczki po największych miastach Polski. Znajdziemy w niej plany z atrakcjami zaznaczonymi tak, by przypadkiem nie przegapić wartych zobaczenia, a leżących koło siebie miejsc.

Dotkniemy nietuzinkowych turystycznych perełek. To muzea, parki, punkty widokowe i atrakcje, które warto odwiedzić np. z dziećmi. Pokazane zostają Nam najlepsze restauracje i miejsca noclegowe oraz instaspoty – czyli miejsca, w których warto zrobić sobie zdjęcie, jeśli chcemy udostępniać je w mediach społecznościowych. 😉

W spokoju i z uśmiechem na ustach możemy odkryć polskie miasta, a wizyta w nich, zmieni myślenie o tym, co ma do zaoferowania nasz kraj.

Gorąco polecam

Oprawa: miękka
Projekt okładki: Justyna Chowaniec
Liczba stron: 432
(nowość wydawnicza)

Kocham podróże! Zarówno te małe, jak i te duże. Jakiś czas temu, wpadł mi w oko wysoko oceniany przewodnik „Gdzie w Polsce do miasta”, który m.in. opisuje moje ukochane rodzinne miasto, trzy z czterech ulubionych miejscowości, a do tego dwa kolejne miasta, do których wybieram się jeszcze w tym miesiącu. Dodatkową zachętą był fakt, że jego autorką, jest Katarzyna Węgrzyn, która prowadzi dobrze mi znanego bloga „Gdzie w Polsce na weekend”. Wszystko to sprawiło, że z wielkimi nadziejami sięgałem po tę książkę. I jak się później okazało, był to strzał w … dziewiątkę.

Przewodnik opisuje dziesięć największych polskich miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław. Każda miejscowość przestawiona jest według tego samego schematu. Na początku jest bardzo ogólny plan miasta, który pozwala nam z grubsza zorientować się, gdzie znajdziemy wspominane atrakcje. Dalej mamy krótką historię danej miejscowości, co świetnie wprowadza nas w klimat opisywanego miasta. Następnie przechodzimy do najważniejszych części. W kolejnych rozdziałach, autorka opisuje atrakcje w kolejności Nie przegap! (Czyli miejsca, które według pani Katarzyny, każdy turysta musi bezwzględnie zobaczyć.),muzea (Bardzo fajnym dodatkiem, jest umieszczona przy każdej instytucji legenda, która podpowiada nam, czy jest to miejsce odpowiednie do zwiedzania z dzieckiem, czy wejdziemy do niego z wózkiem lub czworonogiem itp.),podziemia, parki i punkty widokowe. Dalej autorka poleca nam miejsca, gdzie można zjeść, a także przenocować. W mojej ocenie te dwa punkty wypadają najsłabiej. Zdecydowana większość z polecanych lokali gastronomicznych i hoteli, jest raczej dla kogoś z grubszym portfelem. Zabrakło mi miejsc, dla zwykłego turysty. Mogę się jedynie domyślać, dlaczego pani Kasia poleca akurat te właśnie lokalizacje. Trzy ostatnie rozdziały opisują kolejno instaspoty (miejsca, w których możemy zrobić najciekawsze selfie.),atrakcje dla dzieci i ciekawostki. W przewodniku znajdziemy bardzo dużo zdjęć, które dodatkowo zachęcą nas do zobaczenia poszczególnych miejsc.

Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/gdzie-w-polsce-do-miasta-katarzyna-wegrzyn/

Książka jest warta uwagi, idealna do przejrzenia przed wakacyjnym tournee po naszym pięknym kraju. Mamy tu 10 największych miast w Polsce. Każde z nich przedstawione jest tym samym kluczem;
° plan miasta z zaznaczonymi atrakcjami, które są opisane w dalszej części,
° rys historyczny,
° moduł "nie przegap", czyli na co warto zwrócić uwagę
° opis konkretnych miejsc do zwiedzania, wśród nich muzea, parki, punkty widokowe etc
° baza noclegowa
° restauracje, rozszerzone o notki o kuchni regionalnej
° instaspoty, czyli miejsca w których warto zrobić sobie zdjęcie
° atrakcje dla dzieci
° ciekawostki

Wiadomo, że Poznań niczym mnie nie zaskoczył, ale już inne miejscowości jak najbardziej! Czyli jest jak być powinno 😉

Przewodnik nie jest przegadany, autorka nie idzie w ilość tekstu, za to zamieszcza sporo zdjęć. Myślę, że równowaga została zachowana a informacji jest na tyle dużo, że wystarczy aby zainteresowanych zachęcić do zgłębienia tematu.

Na plus jasna legenda przed opisem każdego miejsca. Prosta grafika a wystarczy rzut okiem i wiemy, czy dana atrakcje jest w ogóle w naszym zainteresowaniu. Czy w tym miejscu obcujemy z kulturą, sztuka, czy naturą. Czy można wjechać wózkiem, czy można wejść z psem. Mnie się te oznaczenia podobają 👌

Na minus, nie przekonuje mnie w ogóle część "instaspoty" ale rozumiem, że czasy są jakie są i wielu jedzie zrobić sobie zdjęcie aby dobrze wyglądało na Instagramie, niekoniecznie w zainteresowaniu jest cała reszta. Cóż, stara już jestem… Również jeżeli chodzi o "noclegi" i "jedzenie" mam wątpliwości, bo to w mojej opinii mocno pachnie "sponsorowanym". W sumie, dobór ich jest zupełnie przypadkowy, za dużo z tych informacji nie wynika a mamy całe mnóstwo miejsc, które rzetelniej traktują te tematy.

° plan miasta z zaznaczonymi atrakcjami, które są opisane w dalszej części,
° rys historyczny,
° moduł "nie przegap", czyli na co warto zwrócić uwagę
° opis konkretnych miejsc do...

Uwielbiam takie "żywe" przewodniki, gdzie wiedza sprawdzona jest przez autora osobiście i chociaż z czasem co nieco może się już nie zgadzać to jednak większość informacji będzie aktualna i bardzo przydatna przez długi czas.

🧡 Gdzie w Polsce do miasta
📖 Katarzyna Węgrzyn

W swojej ostatniej książce Katarzyna zabierała nas w miejsca warte odwiedzenia w weekend. Tym razem zabiera nas do miasta i odkrywa tyle ciekawych miejsc, że nawet miasta, które znałam zaskakują.
Oczywiście, że na pierwszy ogień zabiorę się za Kraków, bo mam najbliżej i myślałam, że znam, a tu taki wysyp ciekawych miejsc, że jestem bardzo zaskoczona i ciekawa.
W przewodniku widać, że autorka zna się na rzeczy. Mamy tu tyle ciekawych miejsc, atrakcji, że myślę, że każdy będzie zadowolony i pozytywnie zaskoczony.
Zdecydowanie warto sięgnąć po tą książkę i cudownie zaplanować wycieczkę.
Gorąco polecam i będę osobiście testować 🧡

🧡 Gdzie w Polsce do miasta
📖 Katarzyna Węgrzyn

Uwielbiam weekendowe wypady i odkrywanie nowych miejsc na mapie Polski. Dlatego bardzo ucieszyłam się kiedy w moje ręce trafił przewodnik po 10 największych miastach naszego kraju. Z przyjemnością wertowałam strony i uśmiechałam się do miejsc, które już zwiedziłam, a także notowałam zakątki, które muszę odwiedzić następnym razem. Autorka w czytelny i niezwykle użyteczny sposób opisuje nam Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław. Każde miasto posiada własny rys historyczny, plan miasta, ciekawe do zwiedzenia muzea, podziemia, parki, punkty widokowe i najciekawsze atrakcje turystyczne. Znajdziemy tu także #instaspoty czyli miejscówki gdzie warto zrobić zdjęcie i wrzucić na Instagram. Z przewodnika dowiemy się gdzie dobrze zjeść, przenocować, oraz w które miejsca warto zabrać dzieci. Poradnik jest pięknie wydany, ma mnóstwo ciekawych zdjęć i anegdot i jest takim naszym małym podróżniczym przyjacielem, do którego warto zajrzeć przed planowaniem wyjazdu, a także już w trakcie zwiedzania, aby niczego nie pominąć. Myślę, że warto zaopatrzyć się w tą pozycję, jeśli jedziemy gdzieś pierwszy raz i nie mamy zbyt dużo czasu. Dzięki poradnikowi dostaniemy wszystkie niezbędne informacje w pigułce, a w bonusie nawet przegląd pod względem atrakcyjności cen, dostępności dla zwiedzających z wózkiem czy psem.

Często się zastanawiam, czy moi rodacy, tak tłumnie wyjeżdżający na urlop za granicę, znają swoją ojczyznę? Czy zwiedzili najpiękniejsze zakątki Polski, czy mogą się pochwalić znajomością Bydgoszczy czy Lublina? Nie mam takiej pewności …
Katarzyna Węgrzyn zabiera nas w niesamowitą i pełną emocji podróż do największych miast Polski. To nie jest typowy przewodnik, chłodno i sucho prezentujący fakty o tych miejscach. To lektura, w której powstanie autorka włożyła dużo serca i miłości, co czuć na jej pięknych stronicach. Oczywiście podstawowe informacje o zabytkach i najbardziej znanych miejscach tych miast autorka przypomina, ale ponadto przemyca mnóstwo ciekawostek i anegdot, których nie znajdziemy w oficjalnych materiałach. Zabiera nas w miejsca, gdzie trudno dotrzeć, na które nie zawsze chce się spoglądać czy nie ma czasu na ich odwiedzenie.
Z tą pięknie wydaną książką odwiedzamy Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław. Czyli cała Polska wzdłuż i wszerz w jednym zestawieniu. A gdzie nas Katarzyna Węgrzyn zabierze w tym miejscowościach? Nie może się obyć bez krótkiego rysu historycznego, bez niego trudno odnieść się do odwiedzanych miejsc czy umiejscowić określone elementy na osi czasu. Zajrzymy do okolicznych parków, odwiedzimy muzea, wybrane atrakcje turystyczne, a później, po ciężkim dniu odpoczniemy w proponowanym hotelu i zjemy smaczną kolację. Wszystko znajdziemy mając przy sobie ten przewodnik. A i oko się nacieszy, gdyż w środku jest mnóstwo pięknych i kolorowych zdjęć, ciekawych ujęć nietypowych atrakcji.
Spędziłam miłe chwile z tą lekturą, tym bardziej, że czas nie pozwolił, abym wybrała się na chociaż krótki urlop do któregoś z tych miast. Ale miałam wrażenie, że podróżuję i cieszę się każdą chwilą w tych zakątkach, których jeszcze nie znam. Bo mogę śmiało się przyznać, że jeszcze wiele miejsc w kraju mam do odwiedzenia, wiele tajemniczych zakątków nie odkryłam, w wielu hotelach nie nocowałam, i oczywiście nie poznałam regionalnej kuchni. Ale to jeszcze przede mną. Już na moim celowniku i liście pojawił się Białystok i Lublin. Już snuję nieśmiałe plany, kiedy będę mogła się cieszyć klimatem Polski wschodniej i zajadać się przepysznymi smakołykami. Ale im dłużej czekam, tym bardziej satysfakcjonująca będzie podróż, tym emocje i wrażenia będą wyborniejsze i bardziej wyrafinowane.
Czy będę was zachęcać do sięgnięcia po tę lekturę? Nie, nie mam takiego zamiaru, sami powinniście dojrzeć do tej decyzji. Jak tylko delikatnie zasugeruję, że nie wiecie, jak wiele tracicie omijając te piękne miasta, jak cudowne wrażenia są wam obce ...

Lubicie poradniki? Podróżnicze też? Ja szczerze mówiąc bardzo lubię! A jeśli jeszcze są tak świetnie opisane i wyszczególnione jak ten, to jestem w stanie zaufać autorce i pojechać dokładnie tam gdzie ona poleca! :)

Powiem szczerze, że ten poradnik przypadł mi do gustu już od pierwszych jego stron. I choć szczerze mówiąc niektóre z tych miast już odwiedziłam, w jednym z nich mieszkam ( a najciekawszych rzeczy nie znałam!) to wiem, że tak naprawdę podróżując na tyle ile mogę wiele rzeczy pomijałam bo albo się za późno o nich dowiadywałam, albo nie wiedziałam gdzie są , albo wcale o nich nie wiedziałam.

W przewodniku otrzymujemy dość interesująco opisane takie miasta jak : Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź (!) , Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław. Choć komuś może się to ni wydawać za wiele, to właśnie te miasta najczęściej są odwiedzane i większość atrakcji jest w nich pomijane niestety …

Przewodnik oprócz tego, że jest naprawdę interesujący oraz zawiera wiele ciekawych rzeczy to zawiera także : wiele zdjeć obiektów opisanych do zwiedzania, adresy, godziny otwarcia oraz ( co chyba najcześciej ważne!) informację o tym czy atrakcje są płatne czy nie i czy w miarę na każdą kieszeń. Ciekawostki oraz atrakcje i atrakcje dla dzieci, które autorka nam zebrała w każdym z prezentowanych miast są skrupulatnie dobrane, przemyślane i naprawdę godne polecenia! Do tego mamy małą uproszczoną mapkę, dzięki której mniej więcej można odnaleźć interesujące nas obiekty.
No szczerze mówiąc ja już wiem co przy najbliższym wyjeździe obejrzeć. I co ostatnio jak tam byłam mnie niestety ominęło … ;)

Z mojej strony sama chciałabym bardzo polecić Wam ten przewodnik. To coś co naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce oraz na wyjazdach! Autorka naprawdę zrobiła niesamowicie dobrą robotę!

Jestem szczerze zadowolona z treści zawartych w tej książce.
Jest lepsza od: "Gdzie w Polsce na weekend".

Polecam także obserwować Autorkę na Instagramie.

Jestem szczerze zadowolona z treści zawartych w tej książce.
Jest lepsza od: "Gdzie w Polsce na weekend".

Polecam także obserwować Autorkę na Instagramie.

• Podróże
  • Literatura podróżnicza