Za kurtyną: Apogeum

Okładka książki Za kurtyną: Apogeum Laura Savaes
Okładka książki Za kurtyną: Apogeum
Laura Savaes Wydawnictwo: You & YA Cykl: Za Kurtyną (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Za Kurtyną (tom 1)
Za kurtyną: Apogeum
You & YA
2022-03-23
2022-03-23
Newadult Youngadult

Ehhh, spodziewałam się czegoś lepszego. Sam świat - świetnie wykreowany, bohaterowie nie są płascy. Język też cud miód. Dlaczego jestem zawiedziona? Po opisie, i kilku pierwszych stronach, spodziewałam się akcji, wojny, rozlewu krwi i brutalności. A co dostałam? Niezdecydowaną nastolatkę, która kocha dwóch facetów jednocześnie. Przez pierwszą połowę mizdrzyła się z jednym, przez drugą połowę z drugim. No błagam. Nie przyszłam tu szukać romansu, a dostałam jakiś pseudo erotyk. Gdyby nie ta mnogość scen intymnych, to byłaby naprawdę dobra książka!

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką, ponieważ sięgając po nią nie miałam zbyt wysokich oczekiwań, a ona była naprawdę bardzo dobra. Zwłaszcza przypadnie do gustu osobom, które lubią klimat serialu Outlandera (jak ja). Lubię takie przeniesienie w czasie, rozpoczęcie nowego życia, tajemniczość oraz wątek romantyczny.

Przecudowna książka dla młodzieży. Czytając miałam wrażenie ze oglądam serial Outlander, ale oczywiście z inna historia, bardziej wciągająca opowieść niż sam serial. Czekałam na druga część i się doczekałam.

Muszę przyznać bez bicia, że było to dla mnie przygoda z serii "guilty pleasure". 😂 Nie często sięgam po TAKĄ tematykę (if you know what i mean 🤫),ale muszę przyznać, że przepadłam między stronnicami na bardzo przyjemne godzinki i chcę więcej, nie mogę doczekać się kontynuacji! Jak można było skończyć w takim momencie, chcę więcej!

Może zacznę od początku! 😀 Główna bohaterka Lena przez zrządzenie niefortunnego losu przenosi się w czasie i przestrzeni. Wiąże się to z wieloma trudnościami, a przede wszystkim niezrozumieniem realiów w jakich musi się ona odnaleźć. Na szczęście, nie musi i nie jest w tym sama, ponieważ na pomoc rusza jej dwóch mężczyzn. I.. i tu się zaczyna dobra jazda, mówiąc bardzo kolokwialnie. 😅

Lena stara się odnaleźć drogę powrotną do domu, jednak prace idą jej mozolnie, a sama dziewczyna zaczyna powoli tracić nadzieję na powrót do domu. A może nie tyle wątpi w powrót do domu, co myśli o tym by zostać w nowej rzeczywistości?

Podobały mi się jak zostały poprowadzone relacje między bohaterami i jak sama autorka umiejętnie potrafiła przysłonić mi samej zdrowe myślenie czyt. kadzidłową wonią 😂.

Podobało mi się również, że cała historia nie została spłycona jedynie do relacji między bohaterami. W całą historię został również wpleciony aspekt polityczny, konflikt między lojalistami, a figurystami.

Myślę, że jest to idealna książka na wiosnę, lato. Lekka i przyjemna na pewno będzie w stanie dostarczyć rozrywki! 😍

Cytat było ciężko wybrać, ponieważ mam zaznaczonych 46 fragmentów. 😂

"Na każdego złego mężczyznę przypada jedna, jedyna kobieta, która go nawróci."

Może zacznę od początku! 😀 Główna...

kocham.

kocham.

Miejscami było ciekawie, ale nie mogłam wgryźć się w tę książkę. Główna bohaterka nie przemówiła do mnie.

Starałam się polubić "Apoguem" - nie dało się.
Początek pokazuje nam marudną, arcyzdolną bohaterkę, która jest inna niż inne dziewczyny (oczywiście) bo czyta książki (oczywiście),a nie przegląda Instagrama, jak modelka. Pada nawet zdanie o tym, że modelki są głupie bo interesują się ciuchami, nejlsami i social mediami...
Ok, autorka ma pogardliwy stosunek do bardzo wymagającego zawodu, a co więcej, nic o nim nie wie ;)

Nie chciałam się zniechęcać, licząc, że dalej będzie lepiej.

Po czym pojawiły się kolejne głupotki.
Niby bohaterka przenosi się do alternatywnego świata, gdzie mamy realia siedemnastowieczne, ale autorka ewidentnie tych realiów nie zna i jedyny sposób, w jaki stara się je wykreować jest wspomnieniem w opisie, że coś tam wyglądało jak w siedemnastym wieku - tych wtrętów jest naprawdę mnóstwo.
Obyczajowość? A zapomnijmy. Wszyscy zachowują się dokładnie tak, jakby był wiek XXI, czasami początek XX, to góra.

No i dochodzimy do trójkąta.
Mamy świetną okazję do przedstawienia zderzenia się odmiennych światów i kultur, które można wzajemnie poznawać i uczyć się do siebie, ale wszystko zostaje sprowadzone do CHŁOPAAAKÓW.

Cały dramat głównej bohaterki to to, że ma 19 lat i nie miała POWAŻNEGO ZWIĄZKU, a inni już MIELI!!!111oneonejeden.

I że tęskni za bratem. Ale głównie użala się nad tym, że jest taka inna, że nie miała prawdziwego CHŁOPAKA, w TYM WIEKU.

Jakby rzeczywiście było to coś zadziwiającego.

Do tego nasza bohaterka chudnie ze stresów, ale wspomniane zostaje, że miseczkę ma nadal C.

Na plus: momentami wtręty głównej bohaterki w myślach potrafią być zabawne.
I tylko tyle.
Reszta to niestety przemielone po tysiąckroć schematy, próba bycia Dworami, toksyczna relacja i wszystko to, co sprawia, że polski young adult nigdy nie będzie traktowany poważnie, a jedynie jako "POLSKA ODPOWIEDŹ NA", albo "W STYLU [tutaj wpisz dowolny zagraniczny hit]" - okropnie zmarnowana szansa.

Starałam się polubić "Apoguem" - nie dało się.
Ok, autorka ma pogardliwy stosunek do bardzo...

Zawiodłam się.
Historia daje mi vibe niskobudżetowego outlandera, chociaż to nie spowodowało mojej niechęci do tej książki.
Sam początek był naprawde przyjemy, historia napisana lekko, do tego nie miałam zarzutów. Oczywiście wszystko co dobre szybko się kończy.
Im dalej w las tym bardziej autorka zaczęła się gubić, jakby nie była pewna jak poprowadzić historię. Dostajemy tu Bohaterkę która z nikąd jest w stanie wyrecytować regułki niczym czat gpt po czym stwierdzić że ona to się w sumie nie zna i nie rozumie tego co właśnie powiedziała. Dziewczyna używa wyrazów których tamtejsi nie rozumieją ale autorka nagle o tym zapomina i jeden z naszych bohaterów płynnie posługuje się przekleństwami których używa nasza bohaterka ( dla przykładu nie wiemy co to znaczy "cholera" ale słowo "debilu" jest najwidoczniej powszechnym slangiem siedemnastowiecznego świata).
Przechodząc do dalszej części historii czułam jakbym miała zakopać się żywcem. Bohaterka co chwile zapomina że w sumie to tęskni za swoją rodziną i światem po czym w losowych momentach wybucha płaczem bo przecież tęskni (mogłaby o tym pamiętać zanim postanowiła zaręczyć się z typem którego zna ile? miesiąc?). Kolejnym zarzutem jest trójkąt miłosny- jeszcze dało się zrozumieć pierwszą relacje głównej bohaterki to w drugiej zaczęłam płakać z zażenowania. Dosłownie.
Relacja bohaterki z potencjalnymi kandydatami jest komiczna. Nic tu się nie składa, cała ta miłość pojawia się z nikąd, całe rozbudowanie relacji polega na dwóch, może trzech spotkaniach a potem każdy rzuca się sobie w ramiona.
Myślę że książka mogłaby mi się spodobać gdybym była młodsza(chociaż sceny końcowe stały ryzykownie na granicy). Jest mi szkoda że ta książka tak mnie rozczarowała bo zdecydowanie od pierwszych stron zapowiadała się na coś lepszego.

Zawiodłam się.

Książka przyjemna
Fabuła dosyć przewidywalna
Jedynie denerwowało mnie w niej to że miałam wrażenie że autorka nie zna tamtejszych czasów, można to poznać między innymi po zachowaniu postaci.
Relacje bohaterów trochę naciągane, bo w trakcie jej pierwszego zauroczenia było widać jak to powoli rośnie, natomiast z Cedrikiem już kompletnie tego wiedziałam, tak o zostali parą.
Główna bohaterka niby mądra bo próbowała tłumaczyć fizykę a gdy przyszło aby wyjawić swoją tajemnicę upierała się że nie ma dowodów a takie były i leżały w jej pokoju, myślę że uwierzyliby chociażby po tym że takie urządzenia nie istniały w xii wieku, sam wygląd udowadnia że nie pochodzi on stamtąd.

Książka przyjemna
Fabuła dosyć przewidywalna

Piękna rudowłosa Lena, jest spokojną dziewczyną. Twardo stąpająca po ziemi, dzięki bratu, który wiele by dla niej zrobił. To Przekłada się na ich dobre relacje. Dominik zawsze jest obok, chce dla siostry dobrze ->dużo szczęścia i miłości, jednak dziewiętnastolatka nie myśli jeszcze o stałych związkach.
Warszawa stoi przed nią otworem!
Chociaż już w samym towarzystwie brata ma paru adoratorów, wszystkich odprawia z kwitkiem.

Dominik i jego przyjaciele zabierają Lenę na wycieczkę do Jury, która… odmieni jej życie 😏

Warszawianka idąc jaskinią, trafia do portalu czasowego, który zabiera ją w czasy gorsetów, jazdy konnej, braku prądu, telefonów… Bogowie 🤯
Gdzie jej brat? Gdzie znajomi?

Dla Leny to szok, spotyka tu dziwnych ludzi, którym nie ufa- nie może nikomu wyjawić prawdy, skąd się tu wzięła. Wezmą ją za czarownice 😬

Vallmore dał jej dach nad głową i szanse na.. pierwszą miłość?😏
Czy jest na to gotowa? 🤫
Co zrobić gdy puste serce, zaczyna biec w dwie strony? Gdyby był tu Dominik, pomógłby- jak zawsze 🥺
Tęsknota za domem, brak wyjścia i rozszalałe serce=🤯
Ekhm.. a może to Lena, namiesza w życiu nowo poznanych jej ludzi? 🫣

Fantastycznie idealna! Taka.. koniecznie #doprzeczytania
Przygoda zagubionej psychicznie i fizycznie Leny, która rozwaliła moje serducho… ja biegnę czytać drugi tom… a ty? 😏🩷

Piękna rudowłosa Lena, jest spokojną dziewczyną. Twardo stąpająca po ziemi, dzięki bratu, który wiele by dla niej zrobił. To Przekłada się na ich dobre relacje. Dominik zawsze jest obok, chce dla siostry dobrze -dużo szczęścia i miłości, jednak dziewiętnastolatka nie myśli jeszcze o stałych związkach.
Warszawa stoi przed nią otworem!
Chociaż już w samym towarzystwie brata...

• Od wydawnictwa