Ryzykowne związki

Okładka książki Ryzykowne związki Małgorzata Kasprzyk
Okładka książki Ryzykowne związki
Małgorzata Kasprzyk Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos literatura obyczajowa, romans
2022-04-28
2022-04-28

Recenzja:9/10. Bardzo fajna książka. Podzielona na 3 historie - mafiosy - Borysa, Kariny- córki prezydenta i samej autorki książki - Pameli Lang ~pseudonim. Karina pochodząca z szanowanej rodziny, postanawia wesprzeć ojca w kampanii prezydenckiej. W tym czasie poznaje Borysa, mafiose , pochodzącego z Grodna na Białorusi. Razem z bratem Grisza zajmuje się przemytem papierosów do Polski. Działa pod przykrywka restauracji w pobliżu miejsca zamieszkania Kariny. Borys szukając sprzyjającej sytuacji, żeby zbliżyć się do Kariny, występuje do niej z propozycja sfinansowania niezbyt bogatej kampanii wyborczej ojca. Dwoje młodych ludzi stawia sobie warunki. Po pewnym czasie dziewczyna przystaje na propozycje i w niedługim czasie zakochuje się do nieopamiętania… Córka prezydenta i związek z mafia - czy to dobry duet…? Pierwszy raz spotkałam się z treścią książki, gdzie autorka również opisuje swoje perypetie miłosne. Czy stara miłość nie rdzewieje ? Oto jest pytanie…Co z tego wyniknie, przeczytajcie sami. Bardzo dziekuje wydawnictwu Waspos za możliwość recenzji!

Pamela Lang to pisarskie alter ego Elżbiety Lang, nauczycielki matematyki w jednej z warszawskich szkół. Pamela to jej egzotyczne drugie imię, a jak widać, na imię autorki romansów świetnie się nadaje. Elżbieta staje się Pamelą po zerwaniu zaręczyn, krótko przed ślubem, gdy okazuje się, że ukochany jest defraudantem. Do tej pory Pamela pisała „standardowe romanse”, ale na fali popularności romansów mafijnych wydawnictwo, z którym współpracuje, zleca jej napisanie właśnie takiego romansu. Za namową siostrzenicy Ady, Pamela zaczyna pisać historię miłości Kariny, córki prezydenta miasta i bratanicy biskupa z Borysem, prawą ręką szefa białoruskiej mafii i rezydentem na Polskę. Pierwsze rozdziały powieści, które miały zniechęcić wydawnictwo, ku zaskoczeniu Elżbiety vel Pameli, podobają się. Teraz pisarska musi wymyślić dalsze losy Kariny i Borysa, a także uporać się z zamieszaniem w swoim życiu prywatnym. Jak zakończy się powieść w powieści? Czy Elżbiecie uda się poskładać złamane serce?

„Ryzykowne związki” zapowiadał się na kolejny romans mafijny, a okazał się powieścią w powieści. Taka idea jest czymś nowym i wnosi fajny powiew świeżości na rynek wydawniczy.
Otrzymujemy niejako dwie powieści, jedną skupiającą się na życiu Elżbiety i drugą – pisaną przez nią powieść. I tutaj mam pewien dysonans – część dotycząca Elżbiety jest dużo lepsza od części dotyczącej Kariny i Borysa. Romans pisany przez Pamelę jest po prostu nierówny, momentami infantylny, aby chwilę potem zmienić się w powieść obyczajową z wątkami mafijnymi, a właściwie przemytniczymi.
Elżbieta vel Pamela zdradza sekret autorek romansów, a mianowicie: sceny erotyczne są przechowywane w osobnym pliku, a następnie dostosowywane do kolejnej powieści. I wiecie co, mam nieodparte wrażenie, graniczące z pewnością – tak jest. Zauważyłam tę prawidłowość u kilku autorek. Elżbieta zwraca też uwagę na schematy, w jakie wtłaczane są miłosne historie. I takie schematy są wyraźnie widoczne.

Podsumowując „Ryzykowne związki” to całkiem niezły romans, starający się przełamać schematy tam, gdzie to możliwe i powielający schematy, tam, gdzie jest to „wymagane” przez fikcyjnego wydawcę. Koncepcja ciekawa, więc dajcie jej szansę.

“Ryzykowne związki”

Co powiecie na romans mafijny zupełnie inny niż zwykle ? Książka o pisaniu książki, w której w sumie mamy dwie historie i obie wciągają.

Elżbieta Pamela Lang to kobieta, jak sama o sobie mówi - wszechstronnie uzdolniona. Nauczycielka matematyki, a jednak jej życie potoczyło się tak, że pisanie książek okazało się dla niej, swego rodzaju terapią. A po czym ? Cóż, standardowo po nieszczęśliwej miłości. I tak oto "niechcący" wydała kilka książek. Jednak z racji, że romanse mafijne ewidentnie są teraz w modzie to wydawca, rzucił aluzję iż czegoś w tym stylu od niej oczekuje.

Miał być romans historyczny, miała wykorzystać okazję i wyjazd do Nowego Targu żeby tam zaczerpnąć inspiracji. A tu takie wyzwanie 😅 co z tego wyniknie ?

Chciała napisać niewypał, który zniechęci wydawcę na tyle by dał jej spokój , a wyszło inaczej ... Jak ? Warto się przekonać.

W taki oto sposób, na przemian czytamy o tym jak Ela radzi sobie z pisaniem i życiem osobistym oraz o losach jej bohaterów. Obie historie wciągają na swój sposób choć wg mnie jako romans mafijny, historia Borysa i Kariny jest nie taka do jakiej przywykły takie czytelniczki jak ja. Mafią bym tego nie nazwała. Zorganizowaną grupą przestępczą ? Też określenie nieco na wyrost. Dla mnie to co robi i Borys i Grisza to przekręty finansowe i dorabianie się na czarno ale bez latania z bronią, bez strzelanin czy przelewu krwi. Tak jakoś spokojnie .

Ale Borys się zakochuje w córce prezydenta miasta. Czy to ma szansę się udać ?

Wszystkiego się dowiecie z książki. Jednak wydawca doszedł do wniosku, że chce dylogię albo trylogię, więc finału tu nie poznacie.

Co mnie tu zaciekawiło to takie smaczki o życiu i zwyczajach pisarek. Teraz się zastanawiam i muszę zwrócić uwagę czy sceny erotyczne wszędzie są na jedno kopyto wg zasady kopiuj - wklej, tylko zmień np imiona i kolor oczu 🤭 czuć tu takie lekkie podejście autorki do pisania, do właśnie takich wymagań, wyzwań, przyzwyczajeń. Czy tak jest naprawdę ?

Autorka też zwraca uwagę na schematyczność tego typu książek i po części ma rację. Czemu po części ? Bo wiele autorek wg mnie walczy z tą schematycznością, stara się zaskoczyć czymś nowym, odmiennym i nie oklepanym. I za to je kochamy.

Ale też czasem ma się chęć sięgnąć po coś przewidywalnego. Coś co wiadomo, że skończy się dobrze. Jak skończy się ta historia, chętnie się przekonam, niezaprzeczalnie czuje się zaintrygowana. Wyciągnęłam się w nią bardziej niż sądziłam i zdecydowanie za długo czekała na półce . A Wy co czytacie ? Skusicie się na tę książkę ? Dziękuję Waspos za egzemplarz do recenzji ❤️

“Ryzykowne związki”

Elżbieta pod pseudonimem Pamela Lang jest autorką romansów, a jednocześnie pracuje jako nauczycielka matematyki. Niebawem wyjeżdża opiekować się pieskiem oraz pilnować domu ciotki i ma zamiar wtedy zacząć pisać kolejną książkę, tym razem romans historyczny na podstawie losów swoich dziadków. Niestety jej wydawca ma inne plany, chce, aby napisała romans mafijny. Kobieta z pewnych względów nie chce tego robić, jednak wie, że nie opłaca się jej odmówić, znajdą się autorki, które chętnie to zrobią. Siostrzenica podpowiada jej, aby zaczęła pisać coś zupełnie innego, niż wszyscy tak, aby nie spodobało się wydawcy. Elżbieta stwierdza, że to naprawdę dobry pomysł i tak w jej głowie rodzi się początek historii.
Kobieta wyjeżdża do domu ciotki, gdzie dość szybko się zadomawia. Poznaje sąsiadów, ma spotkanie autorki w miejscowej bibliotece, a w jej życiu pojawia się tajemniczy wielbiciel. Jaki? Dlaczego Elżbieta nie chce napisać romansu mafijnego? Jak spodoba się wydawcy początek historii, jaką wymyśliła? Jak potoczą się dalsze losy kobiety.

Zacznę od tego, że jest to książka wielowątkowa. Czytamy historię Elżbiety, ale również poznajemy tą, którą zaczęła pisać. Muszę się przyznać, że obie mi się podobała, jednak ta napisana przez Elżbietę bardziej skradła moje serce. Akcja w obu toczy się sprawnie, znajdziemy w niej ciekawe, czasami zaskakujące zwroty. Książkę czyta się szybko, a podczas czytania towarzyszy wiele emocji.

Bohaterów mamy kilku i według mnie wszyscy są dość dobrze wykreowani. Niestety więcej mogę napisać tylko o Elżbiecie.
Jest to młoda kobieta, która z jednej strony jest nauczycielką matematyki, z drugiej autorką książek i obie te rzeczy kocha całym sercem. To kobieta po przejściach, z przeszłością, o której wolałaby zapomnieć. Osobiście ją polubiłam.

„Ryzykowne związki” to ciekawa propozycja na wieczór. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/06/WasPosRyzykowne%20zwiazki.html

Pamela Lang to piszącą pod pseudonimem Elżbieta Lang nauczycielka matematyki. Ela ma niezbyt przyjemne wspomnienia z przeszłości. Tydzień przed ślubem zostawia ją narzeczony, a właściwie jest zmuszony ją zostawić. Trafia bowiem do więzienia. Od tej chwili kobieta ma uraz i pisze same romanse z dala od mafii. Tylko że zmuszona jest przez wydawcę do napisania romansu mafijnego. I w tym momencie zaczyna się historia Kariny i Borysa.

Borys prowadzi restauracje, która jest przykrywką do prania brudnych pieniędzy pochodzących z przemytu papierosów. Na spotkaniu wyborczym poznaje córkę kandydującego na prezydenta miasta polityka. Zakochuje się w niej, lecz taki związek nie jest wskazany w ich położeniu. Karina nie może dopuścić do skandalu, który zagroził by pozycji jej ojca. Co zrobi jak się dowie o szemranych interesach chłopaka? Czy Borys zrezygnuje dla miłości z nielegalnych interesów?

Przyznam szczerze że jestem rozczarowana historią ukazaną w książce. Przeplatają się rozdziały ukazujące rzeczywistość Elżbiety oraz ukazujące historię którą pisarka wymyśla. Na początku nie mogłam się w ogóle połapać kto to jest Karina i Borys. Dopiero później się wyjaśniło. Jak już było wiadome kto jest kim i akcja zaczynała się rozkręcać to nagle wszystko się urwało. Dostałam dwie rozwijające się równolegle historię i w połowie urwano wątek. Miałam wrażenie jakby autorce zabrakło pomysłu na dalszą fabułę. A szkoda bo bardzo chciałabym poznać zakończenie losów bohaterów 😓😓

Okładka książki przedstawia faceta w czarnym kapeluszu, który jest zamyślony... Tło różowo czarne. Nie posiada skrzydełek, więc nie ma dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tyłu przeczytamy kilka zdań o samej autorce, opis książki oraz ujrzycie patronów medialnych tej historii. Stronice są kremowe, czcionka jest duża, dzięki czemu bardzo szybko się czyta. Odstępy między wersami i marginesy zostały zachowane. Literówka gdzieś się pojawiła, jednak nie przeszkadzało to w czytaniu.

Moje kolejne już spotkanie z literaturą Małgosi, która udowadnia, że jej styl jest niezwykle lekki. Czyta się szybko, nawet bardzo szybko i dość przyjemnie. Strona za stroną ucieka niepostrzeżenie. Historia została podzielona na rozdziały, bohaterowie przejmują narrację i opowiadają ze swojego punktu widzenia. Nie było tutaj jakichkolwiek przeszkód w tekście. Jest to niezobowiązująca historia na takie dni jakie są przed nami, letnie, nieco dłuższe (więcej czasu na czytanie, w końcu).

Akcja toczy się tak jakby dwutorowo, gdyż mamy Pamelę, której życie obserwujemy, ale i czytamy o losach bohaterów z jej książki, którą pisze specjalnie dla wydawnictwa. Mamy dwa światy, różne rozterki postaci. Uważam, że to fajny zabieg, który urozmaica całość i każe nam uważnie czytać, bo jedno rozkojarzenie i możemy się zgubić, w jakim my to się świecie obecnie znajdujemy. Niemniej jednak akcja ma odpowiednie tempo, które nie jest ani za szybkie, ani za wolne, takie w sam raz. Nie ma w tej powieści nadzwyczajnych sytuacji, które przyspieszyły by nas o zabójcze bicie serca. Nie odczuwałam też żadnych emocji - dla mnie to po prostu była lekka powieść obyczajowa, bez zobowiązań, idealna na reset od trudniejszych, cięższych lektur. Myślę, że i Wy możecie ja tak odebrać. :)

Bohaterów mamy kilku, zależy z jakiego świata. Jednak żaden z nich nie przyskarbił sobie szczególnej sympatii z mojej strony. Są to postacie dość dobrze wykreowane, każde z nich nieco się różni od siebie, ale z racji tego, że jest to lekka książka, niezobowiązująca, to żadna postać nie weszła mi na dłużej do głowy, niestety. Widzimy na przykładach bohaterów, że każdy z nas może mieć ukrytą, drugą twarz. Niekoniecznie możemy zorientować się na początku, że coś jest nie tak. Tak jak w przypadku Kariny i Borysa. Zawsze uważałam i zawsze będę się trzymać tego, że w związku najważniejsza jest obecność oraz szczerość. To są kluczowe dwa elementy, bez których nie da się zbudować solidnego związku. A gdy zaczyna się na kłamstwie... To różnie może się skończyć. Nasza Pamela też ma za sobą ciężkie przeżycia, odwoływanie ślubu na szybko, gdzie myślała, że będzie szczęśliwą żoną... Różnie życie pisze scenariusze, my mamy na to znikomy wpływ, ale najważniejsze jest to, by być sobą i zawsze robić to, co jest zgodne z naszym sumieniem.

Reasumując uważam, że jest to lekka książka, która może spodobać się wielu czytelnikom, którzy nie oczekują wartkiej akcji czy też pełnego wachlarza emocji. Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego, ba, same życie. Przyjemna opowieść, która umili Wam wieczór, czy dłuższe popołudnie. Za tą lekkość, niezobowiązującą, lubię pióro Małgosi. Czy polecam? Osobom zainteresowanym pozycją tak, jednak tym, którzy chcą emocji, akcji, która przysporzy Wam szybszego bicia serca - niestety nie, bo tego tutaj po prostu nie ma. :)

Książka to lekka powieść, w której mafijny świat jest potraktowany z przymrużeniem oka.
Pamela Lang pod taki pseudonimem Elżbieta została popularna autorka romansów dostaje propozycje od swojego wydawnictwa, aby napisać romans mafijny. Pamela nie jest zadowolona z otrzymanej propozycji. Postanawia napisać kilka rozdziałów w taki sposób, aby zniechęcić wydawcę. Tylko nie poszło po jej myśli i wydawcy spodobał się tekst i prosi, aby dalej kontynuowała historie mafiosy i córki Prezydenta. Ich historia jest inna niż na popularny rynku książki mafijny. W dodatku pewnym momencie życie bohaterów splata się z życiem Pameli.

Elzbieta Lang, sama o sobie mówi, że jest wszechstronnie uzdolniona. Z zawodu nauczycielka matematyki, w wolnym czasie pisze romanse, wydając je pod pseudonimem Pamela Lang. Przyjeżdża w rodzinne strony, aby zaopiekować się psem swojej cioci a w planach ma napisanie romansu historycznego na podstawie losów swoich dziadków. Jednak jej wydawca wymaga od niej napisania romansu mafijnego. Ta tematyka niestety nie przekonuje kobiety, zwłaszcza, że kojarzy się jej ona z niedoszłym mężem, który siedzi w więzieniu za przekręty finansowe. Co przyniesie kobiecie wyjazd do Nowego Targu? Czy podoła zadaniu i uda jej się stworzyć wymaganą lekturę? Kim okaże się tajemniczy wielbiciel Eli?
Nastawiłam się na historię z przymrużeniem oka, i dostałam dokładnie to czego oczekiwałam. Autorka ma lekki styl, dzięki któremu książkę czyta się niezwykle szybko. Spora dawka humoru, sarkazmu i ironii sprawiała, że uśmiech często pojawiał się na mojej twarzy. Sprawnie splecione ze sobą historie autorki, Eli/Pameli, oraz postaci jej nowej książki, sprawiają, że książka wciąga i jesteśmy ciekawi losów wszystkich bohaterów. Sama Ela chyba intryguje najbardziej. Zakończone nagle narzeczeństwo sprawia, że po niespełnionej miłości, oszukana ucieka w wymyślany przez siebie świat. Jej więź z rodziną jest bardzo silna, co urzeka i pokazuje, że kobieta może liczyć na bliskich. Czy dane jej będzie zaznać jeszcze miłości?
Jeśli lubicie lekkie książki, ta powinna przypaść Wam do gustu.
Dziękuję wydawnictwu oraz autorce za egzemplarz do recenzji.

Kochani 🥰
Bardzo serdecznie polecam wam moje kolejne dziecko patronackie ❤️ do przeczytania ,z którego jestem bardzo dumna ❤️

Pióro autorki jest mi bardzo dobrze znane i takie dziecię zawsze mogę brać pod swoje skrzydła 🥰

Małgorzata Kasprzyk - strona autorska
Wydawnictwo WasPos

" Najpierw postanowiłem otworzyć legalny biznes,czyli własną knajpę - tak, knajpę,a nie żaden nocny bar z dziewczynami tańczących na rurze. Musiałem uchodzić za poważnego człowieka, którego nikt nie kojarzy z mafią".

Ryzykowne związki

Elżbieta,czyli główna bohaterka naszej książki jest nauczycielka matematyki.
Lubi swoją prace ,ale jeszcze bardziej lubi to co robi w wolnym czasie .
Mianowicie pisze ona romanse.
Jej prace są naprawdę dobre,
A strona internetowa ,na której się one pojawiają cieszy się dużym zainteresowaniem no i przede wszystkim dobrymi opiniami
Jednak mimo to Ela ukrywa swoją tożsamość przed światem i posługuje się pseudonimem „Pamela”
Gdy przychodzi czas na spotkania z autorką romansów farbuje ona swoje włosy na rudo
W ten sposób nikt jej nie poznaje
Uważa, ze nigdy nie będzie znana ani doceniana na tyle, ze ukazanie twarzy będzie konieczne
Jednak szybko przekonuje się, ze tak nie jest
Pewnego dnia po dokładnym przejrzeniu jej prac jedna z agencji zleca jej napisanie romansu z wątkiem kryminalnym, mafijnym
Wtedy właśnie pojawia się problem
Nikt nie wie, ze przyczyną odkrycia w sobie talentu do pisania skłoniło są oszustwo miłosne jakiego doznała
Była w szczęśliwym związku, zaręczona, w trakcie przygotowań do ślubu
Zakochana po uszy, gdy okazało się ze jej partner to tak naprawdę przestępca i oszust który chciał tylko wyłudzić od niej pieniądze
Pisanie było dla niej lekiem na smutek a stało się pasją
Jednak wątków mafijnych nigdy nie wylatywała w swoje prace
Za bardzo przypominało jej to sytuacje z przeszłości
Po naprawdę długich i mocnych przemyśleniach postanawia jednak zgodzić się na warunek narzucony od zleceniodawców
Jednak co z tego wyjdzie?
Co jeżeli w jej żuciu prywatnym zaczną dziać się rzeczy których nigdy by nie chciała?
Trzeba pamiętać ze Pamela to przede wszystkim Elżbieta, która na codzień jest kimś zupełnie innym…

Polecam 😘

Kochani 🥰

Małgorzata Kasprzyk - strona autorska
Wydawnictwo WasPos

Elżbieta Lang, a właściwie Pamela to kobieta niezwykle utalentowana. Pracując zawodowo jako nauczycielka matematyki, rozpoczyna swoją przygodę z pisaniem. Tworząc kolejne historię stara się zapomnieć, wyleczyć z nieszczęśliwej miłości do Michała. Jej były narzeczony mimo, iż z jego strony nigdy nie działa jej się krzywda, okazał się przestępcą. Tuż przed ślubem trafia do więzienia, a Ela stara się stanąć na nogi. Pisanie wydaje się być najlepszą z możliwych terapii.
Już na początku tej powieści poznajemy bliżej bohaterkę i proces tworzenia jej powieści. Życie autora wcale nie jest usłane różami. Trzeba wiele czasu i trudu by osiągnąć cel i jako taki sukces. Zwłaszcza, gdy któregoś dnia okazuje się, że wydawca ma pewne sugestie co do kolejnej powieści.
Romans mafijny - kategoria, której autorka nie brała nigdy pod uwagę nagle staje się tematem porządnym. Żeby nie popadać w niełaskę wydawcy decyduje się na dość odważne posunięcie. Napisze romans mafijny jakiego jeszcze nikt nie czytał. Żadnego schematu. Tak oto poznajemy początki związku pochodzącego z Białorusi Borysa, który pragnie osiągnąć coś więcej wstępując w szeregi mafii i córki prezydenta miasta Kariny. Dziewczyny skromnej, pięknej i inteligentnej, która złamane serce leczy u boku obcokrajowca.
Jak potoczą się losy bohaterów i czy sama autorka odnajdzie szczęście dowiecie się sięgając po tę książkę.

• Patronat medialny
  • P: Gang Mafia Kluby
  • Proza
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Ryzykowne związki