Nieskończoność w papirusie. Fascynujące dzieje książki od czasów starożytnych

Okładka książki Nieskończoność w papirusie. Fascynujące dzieje książki od czasów starożytnych Irene Vallejo
Irene Vallejo Wydawnictwo: Post Factum publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
El infinito en un junco: La invención de los libros en el mundo antiguo
Post Factum
2021-10-13
2021-10-13
2023-05-01
9788382301946
Zofia Siewak-Sojka

Trochę nie wiem o czym jest ta książka. Niby miała być o książkach, a o książkach jest tu jak na lekarstwo. Gdyby zsumować fragmenty o książkach, wyszłoby jakieś 100 stron. Mnóstwo dygresji bez związku z tematem głównym, nawiązań do filmów, okropnie dużo historii ogólnej. Już nie wspomnę o skakaniu w linii czasowej od V w pne do roku 1930 - zero chronologii. Zero zdjęć - wielki zawód.

Enheduanna? Ja nie wiedzialem kto to był, a teraz już wiem.
Coś tam mnie obiło się o uszy o Muzejonie, ale szczegóły i super podane to właśnie tu znalazłem.
O powstawaniu literatury, biblotek, po prostu musisz to przeczytać.

Enheduanna? Ja nie wiedzialem kto to był, a teraz już wiem.
O powstawaniu literatury, biblotek, po prostu musisz to przeczytać.

Uff. Podołałam. Książka o książkach. Opowieść o produkcji książek, bibliotekach, trudnościach pierwszych pisarzy, przechowywaniu książek. Podzielona na 2 główne części: Grecja i Rzym, w tych częściach wplecione są również elementy historii bardziej nowożytnej. Widać w książce ogrom pracy, jaki autorka włożyła w przygotowanie się do napisania swojego dzieła. Występują ciekawe informacje związane z przygotowaniem książek, ówczesną kulturą, a także poetyckie porównania związane z lekturą książki. Brakuje mi jakichkolwiek ilustracji starodawnych wydań czy utworów wymienionych w książce, zdarzały się również rozdziały opisane trudniejszym językiem i bardziej chaotycznie czasowo, gdyby tego uniknąć moja ocena byłaby jeszcze wyższa. Podsumowując jest to naprawdę ciekawa lektura, i warto po nią sięgnąć, ponieważ sądzę, że niewiele jest dostępnych pozycji tego typu.

Jedni za esejami przepadają, a inni nie. Kto jednak należy do pierwszej grupy nie powinien się zawieść. Po lekturze: notatnik pełen cytatów, pozycji do sprawdzenia; podsycenie ciekawości; mnóstwo inspiracji; zadowolenie widoczne na twarzy.

"Pasja kolekcjonera książek przypomina pasje podróżnika. Każda biblioteka jest podróżą: każda książka paszportem, który nigdy nie traci ważności." (str.39)

Autorka prowadzi czytelnika ścieżkami miejsc, które były jej zdaniem ważne dla rozwoju książki. Odwiedzamy miejsca od czasów przed naszą erą, gdzie znaleziono zalążki i początki uprawiania czytelnictwa, a więc Mezopotamię, gdzie słowa umieszczano na glinianych tabliczkach, Egipt z jego słynnym papirusem i Bizancjum z pergaminem. Była to swego rodzaju podróż po ważnych miejscach dla rozwoju piśmiennictwa. Dla mnie książka była także pokazem ambicji i dążeń możnych żyjących na przestrzeni stuleci, do zapisania się w dziejach ludzkości. Pragnęli, aby ich czyny, działania, sława przetrwały dla potomnych, dlatego tak bardzo zależało im na rozwoju metod zapisu ich chwały. Ludzie sukcesów w dawnych czasach ścigali się wręcz w rankingach na ilości ksiąg i wielkości bibliotek, im więcej czy im większe tym czuli się ważniejsi, pokazywało to innym ich bogactwo, umiejętności dyplomatyczne, podróżnicze i erudycyjne. Bogaci napędzali potrzeby udoskonalania materiałów piśmienniczych, metody zabezpieczania ksiąg już zapisanych, pozyskiwanie nowych treści.

Autorka pokazała jak przez wieki zmieniała się sztuka przenoszenia treści, z oratorskich na pisane, jak ważny był rozwój materiałów używanych do zapisywania treści, jak za sprawą podbojów zmieniał się język, kultura, zachowania i potrzeby ludzi. Opowiadała historie wielkich i znanych: Arystotelesa, Aleksandra Wielkiego, Ptolemeusza I, Homera, Herodota, Petrarki, Seneki, Owidiusza i innych. Pokazywała jak bardzo zmieniało się wykorzystanie zmysłów przez człowieka, ze słuchania i mówienia w patrzenie, co spowodowało pogorszenie się wzroku, a co za tym idzie potrzebę wynalezienia przedmiotu, który powiększyłby tekst co z czasem przyczyniło się do wynalezienia szkła powiększającego aż wreszcie okularów. Jak to zwykle bywa jedna rzecz pociąga za sobą następne. Autorka opisała także zagrożenia dla bibliotek i zbiorów ksiąg, począwszy od zjawisk pogodowych, czynników ludzkich, np.pożar czy popełnianie błędów przez kopistów. "Książki usankcjonowały, to pewne, straszliwe wydarzenia, ale również utrwaliły najlepsze narracje, symbole, wiedzę oraz wynalazki, które ludzkość stworzyła w przeszłości." (str. 460)

W te treści z dawnych dziejów autorka wpisywała własne wspomnienia związane z książkami. "Moja matka każdego wieczoru siadywała na brzegu łóżka i czytała mi książki. Ona była owym rapsodem, a ja zafascynowana publicznością, Miejsce, godzina, gesty i chwile ciszy pozostawały niezmienne - to była nasza intymna liturgia. (...) Ten czas czytania był mi małym chwilowym rajem - później zrozumiałam, że wszystkie raje są takie: skromne i przemijające. (str. 108) Nie zabrakło też wtrąceń współczesnych, którzy powracali do przeszłości w poszukiwaniu korzeni, najprzeróżniejszych artefaktów, śladów i wspomnień. Kończy historią z początku XX wieku ze stanu Kentucky, dla którego opracowano specjalny program propagowania czytelnictwa, który bardzo się przyjął, był swoistym oknem na świat dla jego mieszkańców.

Autorka poświęciła te 460 stron książce jej historii, roli jaką odgrywała i ma do odegrania ciągle i niezwykłości jaką wokół siebie roztacza. To piękna i poruszająca opowieść o wędrówkach po szlakach książki w wielu postaciach.

Mnie książka mocno rozczarowała. Okładka i tytuł oraz styl pisarski autorki (lub tłumacza) wielce zachęcające, jednak gorzej z zawartością. Bardzo ciekawe anegdoty dotyczące antyku, Aten, Aleksandrii i Rzymu. Jednak inne rejony świata i czasy raczej pominięte lub opisywane krótko, zdawkowo. Ogólnie spory chaos, wracanie do tych samych wątków, brak chronologii i bardziej szczegółowego opisania epok i rozwoju pisma wiek po wieku. To raczej subiektywne "achy i ochy" autorki w zakresie jej zainteresowań (w tym zbędne nawiązania do filmów - nie to było tematem książki) niż faktycznie dobrze opisany historycznie rozwój pisma i czytelnictwa. Zbyt dużo "lania wody" i anegdot/legend, bo jak sama autorka przyznaje wielu rzeczy nie wiemy na pewno i się nigdy raczej nie dowiemy.
Bardzo też razi brak jakichkolwiek ilustracji, zdjęć, rycin czy choćby rysunków, co niejako sugerowała okładka.

Nieskończoność w papirusie to piękna literacka podróż! Dowiadujemy się mnóstwo anegdot, ciekawostek i informacji o książkach na przestrzeni wieków! Bardzo dużo treści, które czyta się bardzo przyjemnie! Dawkowałam sobie te pozycje i często wracałam do niej myślami! Styl pisania jest bardzo angażujący, piękny i lekki!
Serdecznie polecam każdemu książkocholikowi!
+ książka jest przepięknie wydana
Klayudia

Serdecznie polecam każdemu książkocholikowi!
+...

Lubicie nieraz sięgnąć po coś zupełnie innego niż zazwyczaj? Ja uwielbiam. Tym sposobem przerobiłam już tak różne książki, że znajomym ciężko w to uwierzyć. Jednak przywykli, że o czymkolwiek byśmy nie rozmawiali ja mogę wyskoczyć ze zdaniem „Czytałam kiedyś książkę o tym i….”.
Właśnie takim nieoczywistym wyborem stała się dla mnie Nieskończoność w papirusie. Książka dla czytelnika o czytelnikach, książkach i historii, której były milczącymi świadkami. Uspakajam tych, którzy nie przepadają za książkami historycznymi. To zupełnie nie to. Ten esej czyta się jak najlepszą powieść. Może i zagłębiamy się w dzieje Ptolemeuszy, może wraz z ich emisariuszami jesteśmy w stanie zrobić wszystko by zdobyć kolejne zwoje, może z dumą patrzymy na rozwój Biblioteki Aleksandryjskiej, ale to nie suche fakty. W opisie książki znajdziemy zdanie, że to coś dla czytelników Yuvala Noaha Harariego i zgadzam się z tą opinią. Jego Sapiens. Od zwierząt do bogów było znakomitą przygodą i ta książka też nią jest! Z lekkością płyniemy przez wieki śledząc dzieje przodków współczesnych i kochanych nam książek, jednak co kawałek natykamy się na nawiązania do dużo późniejszych okresów. Otrzymujemy porównania do wydarzeń o wiele lepiej nam znanych, a niektórym nawet pamiętanych. Mamy możliwość w lekki sposób dowiedzenia się rzeczy na które nigdy wcześniej nigdzie się nie natchnęliśmy.
A wiecie co jest najlepsze? Kiedyś gdy nie było księgarń książki można było zdobyć tylko na dwa sposoby- własnoręcznie przepisując (dłuuuugo) lub jako łup wojenny (dość niebezpiecznie),dziś wystarczy kilka kliknięć i książka trafia do wirtualnego koszyka, a po kilku dniach w nasze ręce. Może, więc warto to docenić i zapoznać się z jej dziejami i dawnymi książkoholikami.
Serdecznie dziękuje wydawnictwu Postfactum za egzemplarz i prawdziwą ucztę wiedzy.

"Czytanie i pisanie zmienia organizację mózgu." Siri Hustvedt

Osoby darzące atencją czytelnicze przygody, buszujący w pasji poznawania zawartości stron książek, z pewnością odnajdą się w publikacji na trzech poziomach. Pierwszym jest fantastyczna historia powstawania i zdobywania popularności przez słowa pisane i czytane, drugim szalenie sugestywna i nastrojowa narracja z ciekawym pomysłem na przybliżanie tematyki, trzecim imponująca rzetelność w przywoływaniu informacji. Z impetem wkracza się w świat historii książek. Autorka nieszablonowo podsuwa materiał do wytwarzania obrazów przez wyobraźnię czytelnika, odwołuje się do emocji dobrze znanych z pochłaniania książek, stawia na miejscu dawnych miłośników sztuki pisania i czytania. Jest przewodnikiem po opowieści o książkach, wyposaża ją w wiele barw, piękno słowa, przyjazne znaczenia. Naukowy esej dostarcza wiele przyjemności w poznawaniu greckich i rzymskich kolei losów książek, zgrabnie wciąga w interesujący świat złożony z wielu warstw, odmalowuje historyczną otoczkę miejsc, postaci, zdarzeń i wynalazków.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/01/nieskonczonosc-w-papirusie-fascynujace.html

"Czytanie i pisanie zmienia organizację mózgu." Siri Hustvedt

PRAWO AUTORSKIE

W starożytności "poezja była dobrem wspólnym, należała do wszystkich. Każdy poeta mógł swobodnie czerpać z mitów i tradycyjnych pieśni, odnawiając je, pomijając to, co uznał za niegodne, zmieniać szczegóły, dodawać postacie i wymyślone przygodny, a także wiersze, które słyszał od swoich kolegów po fachu. Zza każdej strofy wyłania się galaktyka poetów, a ci nawet nie zrozumieliby koncepcji prawa autorskiego. W ciągu długich wieków trwania oralności utwory greckie podlegały zmianom i wędrowały z przestrzeni w przestrzeń, od pokolenia do pokolenia, nigdy nie osiągając zamkniętej i ostatecznej wersji" (102).

"[W starożytności] nikt nie troszczył się o autorstwo: poeci wielbili dziedzictwo przeszłości i nie widzieli powodów, dla których mieliby być oryginalni, skoro tradycyjna wersja była piękna. Pojęcie indywidualności pojawiło się dopiero w czasach pisma, ale wtedy jeszcze prestiż oryginalności artystycznej nie ujrzał światła dziennego" (105).

Oryginalność - odwrócenie znaczenia pojecia.

"Pierwszą w świecie osobą, która podpisywała swoje dzieła, była kobieta [poetka i kapłanka, Enhuduanna]" (185).

###

"Tak jak przez rurkę piwo ssie Frygijczyk lub Trak, tak ona pochyliwszy głowę wśród pomrukiwań trwała przy robocie" (152).

Komentując Heraklita i nawiązując do Joyce'a: "Jeśli świat jest niezrozumiałym szyfrem, należy opisać go właściwym dlań językiem: ścisłym, tajemniczym, trudnym do odgadnięcia" (153).

"Każda biblioteka jest miejscem wyjątkowym i, jak mi ktoś kiedyś powiedział, zawsze jest podobna do swego bibliotekarza. Podziwiam te setki tysięcy osób, które szczerze wierzą w przyszłość książek, a raczej w ich zdolność przetrwania w czasie" (173).

"Nauki Platona, z ich wybuchową mieszanką wolnej myśli i autorytaryzmu, zawsze wydawały mi się zadziwiająco schizofreniczne" (238).

"Platon jest zwolennikiem ścisłej cenzury w doborze utworów literackich czytanych przez młodych i muzyki, jakiej powinni słuchać" (238).

"W języku łacińskim rzeczownik liber [libro - ksiażka] i przymiotnik [libre - wolny] brzmią tak samo, choć rdzenie indoeuropejskie obu wyrazów mają odmienne pochodzenie. Szczęśliwie języki romańskie, hiszpański, francuski, włoski i portugalski, odziedziczyły podobieństwo fonetyczne, a ta szczególna gra obu słów identyfikuje czytanie z wolnością. W każdej epoce to powiązanie stanie się potrzebą ludzi wykształconych" (317).

"Platon, który wierzył w reinkarnację, wykoncypował mit wyjaśniający istnienie płci żeńskiej: urodzenie się kobietą jest karą i pokutą dla tych mężczyzn, którzy byli niesprawiedliwi w poprzednim życiu. Arystoteles pisał, ze niewolnicy z natury nie są równi ludziom wolnym. W licznych epigramach Marcylis wydaje się nie mieć skrupułów, gdy do obrzydzenia wychwala okrutnego imperatora albo wyśmiewa ludzi z defektami fizycznymi" (459).

PRAWO AUTORSKIE

• Do kupienia