Nikita

Okładka książki Nikita Agnieszka Kowalska-Bojar
Okładka książki Nikita
Agnieszka Kowalska-Bojar Wydawnictwo: motylewnosie.pl Cykl: Psychole (tom 1) Seria: Psychole literatura obyczajowa, romans
Psychole (tom 1)
Psychole
Nikita
motylewnosie.pl
2022-03-28
2022-03-28

Zacznę od tego, że w tym roku mam takie postanowienie noworoczne. Jak zacznę czytać jakąś książkę to chodźmy mi się nie podobała to ją kończę. I tak też było w przypadku tej serii. A jak jest z wami? Czytacie do końca czy się poddajecie?
Mam mocny żołądek i niewiele jest rzeczy, które są w stanie mnie poruszyć, ale seria "Psychole" autorstwa Agnieszki Kowalskiej-Bojar to zestaw, który wywołał u mnie odruch wymiotny. To pierwszy raz, kiedy jestem tak bezkompromisowa w ocenie przeczytanych książek. Jednakże nie mogę ukryć swojego zniesmaczenia tego typu historiami.
Ostrzeżenia na okładkach wyraźnie wskazywały na drastyczne i kontrowersyjne treści, jednak nawet te przestrogi nie oddały stopnia brutalności i kontrowersyjności zawartych opowieści. Psychopata, psychol nie jest zdolny do pozytywnych i miłości, więc próba odnalezienia tych pierwiastków w takich osobach jest dla mnie całkowicie nie do przyjęcia. Opisy wydawcy sugerują, że seria ta eksploruje tematykę skrajnych zachowań i psychologicznych głębi, jednakże niektóre elementy, takie jak szczegółowe opisy przemocy, gwałtów mogą być dla wielu czytelników nie do zniesienia. Zwłaszcza jeśli dotyczą one małoletnich dzieci.
Pomimo próby ukazania nietypowych relacji i uczuć, opowieści te pozostają kontrowersyjne i niejednoznaczne w swoim przekazie. Dla niektórych czytelników seria "Psychole" może być zbyt skrajna i prowokacyjna, przekraczając granice ich komfortu czy moralności. Dla mnie taka była.
Ostrzeżenia na okładkach są z pewnością konieczne, ale nie oddają w pełni brutalności i kontrowersyjności zawartych historii. Podsumowując, seria "Psychole" - może być to eksploracja mrocznych zakątków ludzkiej psychiki, ale dla mnie tutaj została przekroczona granica akceptowalności literatury.
Przeczytałam te trzy tomy tylko dlatego, że miały fantastyczne recenzje i bardzo mnie one dziwią. Bardzo się cieszę, że nie kupiłam tej serii w wersji papierowej - bardzo bym żałowała wydanych pieniędzy na te książki. Przeczytałam je w ramach abonamentu na Legimi.
Uważam tę serię za najgorszą, jaka wpadła mi w ręce.
Takie na siłę doszukiwanie się zdolności do miłości u psychopaty - „psychola” uważam za niebezpieczne.
Książki są w pisane w grupę - literatura erotyczna i uważam to za duży błąd. Te pozycje nie mają nic wspólnego z dobrą literaturą erotyczną. Książka powinna sprawiać przyjemność, a nie wzbudzać niesmak.

Okładka idealnie obrazuje głównego bohatera. Książka bardzo dobra, ciężka, ale przeplatana dobrym humorem. Zdecydowanie 18+

Książka dla ludzi o nocnych nerwach. Rzeczywiście dużo ciężkich i trudnych scen, które mogą być szokujące lub niesmaczne. Autorka w tej serii sprawia, że potwory znajdują w sobie znów pierwiastek człowieczeństwa oraz możliwość kochania drugiego człowieka. Bo jak się okazuje Nikicie (głównemu bohaterowi) to wszystko zabrali dorośli, którzy skrzywdzili go gdy powinni go chronić.
Książka porusza bardzo trudne tematy molestowania dzieci i przemocy, ale niestety takie rzeczy się zdarzają i może czasem warto na chwilę się zatrzymać i pomyśleć nad tym...? Polecam

Zaskakująco znakomita książka. Iwona to dokładnie typ bohaterki, który uwielbiam. Silna, stanowcza, pięknie się zemściła na Nikicie. Świetnie się czytało te ich utarczki. Oczywiście książka zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach, zwłaszcza końcówka, serio... Musiałam się nieźle zdystansować, odciąć od tego, co się działo. Ale pisać o czymś takim w tak obrazowy i bezposredni sposób to też trzeba umieć. Polecam, tylko weźcie sobie ostrzeżenia przed lekturą tej książki mocno do serca...

Książka ogólnie fajna ale czasem miałam wrażenie, że nie wiem o co chodzi.

Jeśli chodzi o brutalne sceny to spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Nie robiły na mnie wrażenia. Sceny jak dla mnie były za słabe. Może dlatego, że czytałam wiele innych książek gdzie takie sceny wywoływały u mnie nieprzyjemne odczucia.

Niemniej jednak książka mi się podobała.
Teksty Nikity i Iwony były świetne.

Książka ogólnie fajna ale czasem miałam wrażenie, że nie wiem o co chodzi.

Niemniej jednak książka mi się podobała.
Teksty...

Książka zawiera ostrzeżenie, że nie jest przeznaczona dla osób poniżej 18 roku życia, ponieważ zawiera sceny przemocy, treści kontrowersyjne i wulgaryzmy. Jeśli jesteś osobą mocno wrażliwą na krzywdę drugiego człowieka, szczególnie dzieci to proszę nie czytaj. Książka jest naprawdę dobra, ale trzeba po nią sięgnąć świadomie.

Już pierwsze, mocne strony książki pokazują nam z jakim bohaterem będziemy mieli do czynienia. Nikita to bestia w ludzkiej skórze, bez żadnych emocji, poczucia winy. Gwałci i morduje bez zająknięcia. Dla niego to normalność. Do tego należy do rosyjskiej mafii. Prawdziwy psychol.

Kiedy przyjeżdża do Polski w pogoni za kobietą na jego drodze staje Iwona, córka wysoko postawionego oficera policji. Kobieta jest silna, potrafi się bronić i posługiwać bronią. Czy w starciu z Nikitą nadal taka zostanie? Czy może mężczyzna ją złamie?

Ich pierwsze, bliższe spotkanie wywołuje ciarki na skórze i wściekłość. Mimo to byłam pełna podziwu dla kobiety, która nie załamała się po tym co się wydarzyło, tylko obmyśliła zemstę, a ta była fantastyczna. Przyznam, że zaśmiałam się 😉 Po wyrównaniu rachunków para zaczyna ze sobą współpracować aby dorwać wspólnego wroga. Co prawda na początku ta ich współpraca jest ciężka, mimo to Iwona nie poddaje się i nie boi się Nikity. Ich potyczki słowne i wulgaryzmy były świetnym przerywnikiem i chwilą na śmiech po okropnych scenach przemocy. Większość docinek ze strony Iwony sprawiała że śmiałam się w głos. Autorka ma świetną i bujną wyobraźnię co w bardzo dobry sposób potrafi przelać na kartki. Opisy były bardzo realistyczne.

Na plus jest także to, że @pisarz.babeczka nie zrobiła z tej historii słodkiego romansu i słodkiej przemiany Nikity w potulnego misiaczka. Co to to nie. Aczkolwiek po wyjawieniu jego traumy, zaczęłam odrobinę przychylniej na niego patrzeć. Ale tylko trochę 😅 Dodać jeszcze muszę, że Iwona do normalnych też nie należy 😉 Także trafił swój na swego
Książkę pochłonęła momentalnie, zwłaszcza że lubię czasami przeczytać coś mocnego i brutalnego z czarnym humorem. Tu tak było. Do tego ciągle coś się działo i nie było czasu na nudę.

Już pierwsze, mocne strony książki pokazują nam...

Zgodnie z opisem to książka dla osób o mocnych nerwach, wiedziałam o tym i sięgnęłam po nią świadomie, i zupełnie nie zgadzam się z tym opisem. Wcale nie mam mocnych nerwów, a czytałam to bez żadnego problemu, traktowałam to po prostu jak fantastykę, czystą abstrakcje, bo do realności jest tej historii bardzo daleko. Fakt, jest sporo przemocy, momentami dość brutalnej i ohydnej, ale nie należy traktować tego poważnie, naprawdę te okropne sceny bardziej mnie śmieszyły niż straszyły.
Iwona to świetna bohaterka, chyba nie spotkałam w literaturze tak twardej babki, Nikita za to, to psychol jakich mało, ale i tu się okazuje, że to po prostu biedne, niekochane duże dziecko, któremu wystarczy odrobinka serduszka i już przestaje być takim twardzielem, szkoda że zawsze tacy brutale muszą zmięknąć.
Książkę czytało mi się bardzo szybko i serio mnie wciągnęła.

Nie od dzisiaj wiadomo, że książki Agi są dość mocno kontrowersyjne i tak samo jest z Nikitą. Musicie wiedzieć, że książka jest dość mocnego kalibru i trzeba się dwa razy zastanowić zanim po nią sięgniecie.

Nikita trafia do Polski w poszukiwaniu pewnej kobiety. Nie jest rycerzem na białym koniu. Żadna kobieta nie chciałaby spotkać takiego mężczyzny w prawdziwym życiu. Jedno spotkanie sprawia, że groźna bestia traci głowę dla pewnej Panny. Jeden wspólny wróg i jeden cel zbliżą ich do siebie, ale czy potwora da się zmienić?

Co to była za historia… To co Aga przedstawiła w tej książce powaliło mnie na łopatki. Nikita jest ciekawym mężczyzną, ale wiele jego zachowań jest niedopuszczalnych. Niemniej jednak jest przystojny i intrygujący, a gdy trafił na Iwonę… Panie iskry latały we wszystkie strony. Te ich kłótnie i docinki to było czyste złoto. Już dawno tak się nie uśmiałam. Ciągle miałam ich mało.

Iwona to kobietka z charakterem i to co robiła z Nikitą przekraczało moje najśmielsze oczekiwania. Dobrała się ta dwójka.

Książka nie należy do lekkich i czytelnik musi to brać pod uwagę, kiedy będzie sięgał po tę lekturę. Fabuła jest bardzo ciekawa, a historia Nikity zaskakująca. Przez te historię się płynie. Polecam jak ktoś ma powyżej osiemnastu lat i mocne nerwy.

Sięgając po tę książkę, wiedziałam, że będzie brutalnie i kontrowersyjnie. Nie spodziewałam się jednak, że będzie tak słabo. Dawno się tak nie wynudziłam podczas lektury. W tej książce nie ma żadnej fabuły, głębszej charakterystyki postaci, wejścia w ich sposób myślenia, zwłaszcza w kontekście Iwony, głównej bohaterki. Gdyby to była ciekawie opowiedziana historia, gdzie brutalne sceny są mocnym tłem dla emocjonującego rozwoju relacji między Nikitą i Iwoną, to mogłoby to być coś, co wciśnie mnie w fotel, wstrząśnie i nie da o sobie zapomnieć przez długie tygodnie. Ale tego nie ma. Jedyny plus jest taki, że książka ma niecałe 300 stron.

"Nikitę" czytałam dzięki Book Tourowi organizowanemu przez Paulinę z @opetanaprzezslowa. Od razu zaznaczam, że nie do ozdoby na okładce znajduje się napis 18+!!! Ta książka jest naprawdę dla osób pełnoletnich i mało tego, dla osób lubiących naprawdę mocne sceny. Bo tutaj są i gwałty, i pobicia, i mocny sex, zabójstwa. No ogólnie dzieje się tutaj sporo. Więc jeśli nie czujesz się w takich klimatach, to odpuść sobie i nie czytaj tej książki. Ale jeśli czujesz zaintrygowanie, albo po prostu lubisz takie ostrzejsze sceny, to sięgaj po nią.

Jednym z głównych bohaterów jest dwudziestoparoletni Nikita. Facet, którego już podczas czytania prologu, nazwałam zwyrodnialcem.

" Był popierdolonym zboczeńcem, zasługującym na odsiadkę lub kulkę w łeb. Seksownym, cholernie fascynującym skurwielem, niezdolnym do jakichkolwiek normalnych ludzkich uczuć. Tylko taki mógł zabijać bez mrugnięcia okiem i bez litości gwałcić. "

Mogłam odłożyć książkę i nie czytać dalej. Ale z drugiej strony zwyciężyła moja ciekawość. Poznajemy tutaj też drugą główną bohaterkę - Iwonę. Ona z pewnych powodów, wejdzie w układ z Nikitą. Jaki i o co tutaj chodzi? Doczytajcie sami. Powiem tylko, że Iwona zaskakiwała mnie tutaj co chwilę swoim zachowaniem. No i kibicowałam, by jedno drugiego nie zabiło za szybko! A jako duet zdradzę Wam, że jest to para wybuchowa! On nad wyraz porywczy, zabójczy, wulgarny, typ samotnika. Ona spokojna, choć to zależy od sytuacji, ale raczej opanowana, nie zabija, ale krzywdę umie zrobić i bronić się też potrafi, odważna i śmiała, a także zawzięta. Wierzcie mi na słowo, że kiedy ta dwójka będzie podążać śladami wspólnego wroga, to dopadnie ich poza chęcią zemsty ogromne pożądanie. Tylko czy w ich wypadku wskazana jest konsumpcja tego "związku"?

Jedno jest pewne, dialogi pomiędzy Iwoną a Nikitą bawiły mnie nie raz. Twarda z niej babka. Podziwiałam ją za tę zawziętość, choć zastanawiałam się, czy aby ta cecha i chęć zemsty nie doprowadzi do jej śmierci? Oj, kilkukrotnie zadawałam sobie to pytanie. Niemniej były tutaj takie momenty, że na kilka chwil musiałam książkę odłożyć, odetchnąć, przemyśleć - nie, nie przemyśleć, ale strawić to co przeczytałam. Potem wracałam do lektury. I jeśli miałabym teraz rozmyślać, tak całościowo nad tą historią, to nie chcę tego po prostu robić. Nie chce nawet myśleć, że coś z tych brutalnych scen opisanych w tej książce, mogłoby być prawdziwe. Że gdzieś tam, w szerokim świecie takie ohydztwa mogą mieć miejsce. Nie chcę i już!

Zatem podsumowując napiszę tak. Nikita, choć to zwyrodnialec jakich mało, to od momentu, kiedy poznał Iwonę zaczął zaskakiwać mnie coraz bardziej pozytywnie. I pod wpływem tego co przeczytałam, jestem w stanie nawet trochę zrozumieć jego zachowania. Ale nie zamierzam go usprawiedliwiać, ani bagatelizować tego, co tutaj on robił. Iwona natomiast zaskakiwała mnie wielokrotnie. Momentami nie rozumiałam powodów jej takiego czy innego zachowania. Ale ... ogólnie wszystko ze sobą tutaj współgrało. I choć nie przepadam za taką brutalnością, szczególnie wobec dzieci i kobiet, to dałam radę przeczytać tę historię i jestem nią mile zaskoczona.

• Przeczytane 2022