Niepokonany w 28 walkach

Okładka książki Niepokonany w 28 walkach Przemysław Osiak
Okładka książki Niepokonany w 28 walkach
Przemysław Osiak Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Seria: Biblioteka Przeglądu Sportowego reportaż
reportaż
Biblioteka Przeglądu Sportowego
Ringier Axel Springer Polska
2021-06-02
2021-06-02

Znakomita dziennikarska praca. Autor zahacza o początki kariery Andrzeja Gołoty, ale przede wszystkim skupia się na niesamowitych starciach z Riddickiem Bowe'em. Mnóstwo smaczków, wiele anegdot, ciekawie dobrani rozmówcy i dobrze poprowadzone wywiady.

Dobry kawałek dziennikarstwa. Po latach lektura pozwoliła mi z dystansem spojrzeć na walki, które przeżywało się aż tak bardzo intensywnie. Dobre!

Fantastyczna pozycja dla fanów boksu i nie tylko. Cała masa anegdot i ciekawych historii związanych z jakże barwną karierą Andrzeja Gołoty. Znajdziemy w niej zakulisowe wypowiedzi ekspertów, pięściarzy i trenerów, m.in. Dariusza Michalczewskiego, Janusza Pindery i Lennoxa Lewisa.

Wywiad wywiadowi nie równy, mimo to warto sięgnąć po tę książkę dla tych ciekawszych rozmów. Oczywiście dla zainteresowanych osobą Pana Andrzeja.

„Niepokonany w 28 walkach” Przemysława Osiaka czyli 25 wywiadów od Marcina Dańca, po trenerów z okresu amatorskiego oraz członków kadry w boksie Polski (m.in Dariusz Michalczewski) jak sztab trenerski z okresu zawodostwa (m.in Sam Colonna,Ronnie Shields) ,dziennikarzy (Janusz Pindera,Przemysław Garczarczyk) oraz promotórów i menadżerów, jest i Kazik którego kawałek barwnie opisuję karierę Endriju G.
,,Myślę sobie czerwcowego poranka
Gdyby tu było przedszkole w przyszłości
Niepokonany w 39 walkach
Greenpoint i Milwaukee chleją z radości
Niepokonany w 48 walkach
A pokonany w trzech jedynie walkach
Niepokonany w 118 walkach
Kolejny oponent na kolankach''

Jedyne czego brakuje w tej książce to wywiadu z bohaterem tematu. Po za tym książka z bardzo dobrym materiałem. Polecam!

Przyjemna lektura, dla fanów boksu lub zjawiska Gołoty. Są lepsze i gorsze wywiady. Czasami ma się wrażenie, że kolejni rozmówcy powtarzają te same frazy. Szkoda, że nie zawiera wywiadu z samym Panem Andrzejem, lub Jego małżonką.

"Niepokonany w 28 walkach". Czy warto przeczytać?

Tak, warto, bo wszystkie te wywiady ociekają klimatem lat dziewięćdziesiątych i naprawdę dobrze się je czyta, ale niestety muszę też wspomnieć o kilku mankamentach tej książki. Po pierwsze: rozmówcami Przemysława Osiaka są bardzo ciekawe persony, ale ci ludzie w większości nigdy nie byli na tyle blisko Andrzeja Gołoty, żeby go poznać nie tylko jako pięściarza, ale i człowieka. Brakuje tu wywiadu z samym „Andrew” lub chociaż z jego żoną czy matką. Nie ma też niestety rozmowy z Riddickiem Bowe’em. Po drugie: po macoszemu potraktowano wątki trudnego dzieciństwa Gołoty, znajomości z Andrzejem „Pershingiem” Kolikowskim, ucieczki do USA czy uzyskania listu żelaznego. Niby o tym wszystkim autor wspomina, ale albo przepytywał niewłaściwe osoby, albo nikt nie chciał puścić pary z gęby. Szkoda, że nie udało się w niepozostawiający niedosytu sposób zmierzyć się z rewelacjami ujawnionymi swego czasu przez „Masę” czy innymi, krążącymi pocztą pantoflową. Po trzecie: o amatorskiej karierze Andrzeja Gołoty jest tu naprawdę sporo, ale jego pierwsze lata za oceanem zostały sprowadzone właściwie tylko do starć z Samsonem Po’uhą i Danellem Nicholsonem.

Dla kogo jest książka "Niepokonany w 28 walkach"?

Dla miłośników pięściarstwa wagi ciężkiej lat dziewięćdziesiątych XX wieku – jak najbardziej. Dla fanów Andrzeja Gołoty – niekoniecznie, ale obleci. Pochodzący z Warszawy bokser jest tematem przewodnim tej publikacji, lecz w niektórych wywiadach, zwłaszcza z ludźmi z USA, pełni on rolę wręcz marginalną, a w innych co najwyżej drugoplanową. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby amerykańscy rozmówcy Przemysława Osiaka sypali anegdotami i nieznanymi faktami jak z kapelusza, ale zazwyczaj jest zupełnie na odwrót. Dodatkowo zdarza się, że jeden zaprzecza drugiemu i koniec końców czytelnik nie wie jak to dokładnie było. Co ciekawe, o wiele bardziej interesujące wydały mi się wywiady z dziennikarzami czy przedstawicielami świata kultury, rozrywki i polityki niż z pięściarzami lub trenerami. Może to dlatego, że tych pierwszych boks pasjonuje i niejako zaprzedali mu duszę, a dla tych drugich to po prostu praca.

Więcej na: https://legendysportu.pl/niepokonany-w-28-walkach-cwierc-wieku-po-bitwach-andrzeja-goloty-z-riddickiem-boweem-recenzja-ksiazki/

"Niepokonany w 28 walkach". Czy warto przeczytać?

Co tu dużo mówić, rewelacyjna pozycja. Wielki szacunek dla autora, że dotarł do tylu osób, które były naocznymi świadkami amatorskiej oraz zawodowej kariery Gołoty (wykonany został imponujący research) i mogli przedstawić swój punkt widzenia, który powoduje, że z książki wyłania się kompletny i spójny obraz Andrew, w szczególności dotyczący przyczyn jego fauli i innych kontrowersyjnych zachowań oraz pozwala uporządkować wiele faktów z kariery Gołoty i jego głównych rywali (np. pamiętałem, że Bowe zdobył również medal w Seulu ale nie wiedziałem, że to było w innej wadze). Pozwala nam zrozumieć co działo się w jego głowie, że jak coś szło nie po jego myśli, to szukał najprostszej drogi ucieczki. Chyba nie każdy uzmysławiał sobie jak mało pewnym siebie był człowiekiem, na co w dużej mierze złożyło się jego trudne dzieciństwo.

Warto dodać, że nie mniej ciekawe były wywiady z osobami z obozu Bowe’a (menedżer Rock Newman i trener Thell Torrance),o których mimo że jestem zorientowany w sporcie, to nie słyszałem, a wniosły bardzo dużo jeśli chodzi o perspektywę drugiej strony i sytuację panującą w drugim obozie. Trzeba powiedzieć, że po ich lekturze człowiek też nabrał szacunku i takiej ludzkiej sympatii do Bowe’a, ktory jest postacią nie mniej tragiczną od Gołoty.

Całość świetnie uzupełniają wywiady z celebrytami (Kazik,
Daniec czy w pewnym sensie też prezydent Kwaśniewski),które dają trochę takiego czysto kibicowskiego spojrzenia, tej fascynacji i uczucia wielkiego zawodu, które pewnie są bliskie każdemu z nas, kto oglądał wtedy tamte walki na żywo. I to poczucie braku pogodzenia się z tym jak to się skończyło (ja wciąż nie mogę zapomnieć jak pojechaliśmy do Kolegi Ojca, który mial HBO i po pół nocy czekania walka z Lewisem się zakończyła po 1,5 minuty... to było coś niepojętego).

Wisienką na torcie są wywiady z Pinderą, który wręcz porywa czytelnika, człowiek na przemian uśmiecha się i łapie się za głowę jak wyglądała cała logistyka by możliwe było przygotowanie reportażu przed walką i późniejsze jej skomentowanie. Część drugą zaś wywiadu z opisem rewanżu z perspektywy osoby będącej kilka metrów od ringu czyta się z wypiekami na twarzy.

Jedyny minus to częste skakanie po wątkach w wywiadach, co powodowało, że na chwilę odrywaliśmy się od jednego tematu, by potem do niego wrócić, co zaburzało płynność lektury.

Ale tak czy inaczej pozycja obowiązkowa dla każdego fana sportu, w szczególności jeśli pamięta z autopsji całą otoczkę, jaka towarzyszła tamtym wydarzeniom. To też naprawdę ważne, że powstała teraz, bo czas płynie nieubłaganie i niestety nie ma już obecnych wśród nas niektórych osób, które mogłyby dorzucić swoje ważne 3 grosze (np. trenerzy Gmitruk czy Duva),a wspomnienia żyjących też się coraz bardziej zacierają.

Cóż rzec... zdecydowanie jedna z lepszych książek o tematyce bokserskiej jakie czytałem, a trochę ich było. Ciekawe pytania, ciekawi rozmówcy i ich punkty widzenia na różne kwestie. Można powiedzieć, że tego typu książki na polskim rynku wydawniczym brakowało, ale kiedy już się pojawiła to wyczerpała temat w zupełności. Polecam, i to nie tylko bokserskim pasjonatom.

• Sport
  • Boks