Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe

Okładka książki Kwietniowe deszcze, słońce sierpniowe
Izabela Skrzypiec-Dagnan Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Zysk i S-ka
2021-05-19
2021-05-19
9788382022322
literatura polska współczesna

Tak naprawdę to nie wiem o czym chciała napisac autorka. Z jednej strony dosyc ciekawy wątek związany z wyjazdem trzydziestoletniej Tiny do domku w Beskidach, odziedziczonego po ciotce Jance. Z drugiej jakże naiwny wątek związku z Bartkiem byłym narzeczonym , wracającym z kontraktu. No i jeszcze zagadkowa śmierć motocyklisty.
Za dużo chaosu, za dużo rozpoczetych wątków sprawiają, że męczyłam się przy czytaniu i koniec konców porzuciłam przed końcem. :/

Za dużo chaosu, za dużo rozpoczetych wątków...

Czasami są takie tajemnice, które przez lata przykrywa kurz zapomnienia. One wytrwale czekają na jeden podmuch wiatru aby wyjść z ukrycia. Tajemnice, które zmieniają świat i dają nam do zrozumienia, że nic w życiu nie jest pewne.
Walentyna Wagner zwana przez wszystkich Tiną wyjeżdża do domu zmarłej cioci Janki, aby zrobić w nim porządki. Ciocia Janka nie była jej prawdziwą ciocią, przyjaźniła się z rodzicami Tiny. Co roku w Sylwestra tuż przed północą przyjeżdżała do nich w odwiedziny. Była znaną aktorką teatralną, która wszystko porzuciła i wyjechała do Anglii, aby tam spróbować swoich sił. Na miejscu Tina spotyka mężczyznę, który dziwnie się zachowuje. Jej uwagę przykuwa motocyklowa, skórzana kurtka z pewnym wzorem.
Akcja powieści rozpoczyna się 8 kwietnia. Od paru dni (bo później wracamy do 1 kwietnia) Tina mieszka w domu Janki. Ze strony internetowej z lokalnymi wiadomościami dowiaduje się, że poznany przypadkiem motocyklista popełnił samobójstwo. Jedzie na miejsce wypadku i tam poznaje Marcina.
Młyn skrywa tajemnice, które Janka chciała ukryć przed całym światem i samą sobą. Piękne, magiczne opisy miejsc, przyrody, potraw, uczuć, emocji. Nadają one barwę, smak słowom. Zamykasz oczy i widzisz oraz czujesz to wszystko co chciała nam czytelnikom przekazać autorka. A nie są to łatwe tematy. Trudne relacje rodzinne, adopcja. Urazy, niechęć, bo przecież trudno jest Tinie wybaczyć i na nowo zaufać Bartkowi za to co zrobił. Odwołany ślub, ponieważ kariera i półroczny wyjazd do Japonii był dla niego ważniejszy. Syn nie może wybaczyć ojcu, że nie było go przy nim kiedy go potrzebował, bo wybrał inne towarzystwo. Choroba i poświęcenie kochającej osoby. Dla Tiny ten wyjazd okazuje się znaczną zmianą w jej życiu, która spowodowała, że zarówno cofnęła się w czasie jak również poszła naprzód. Jeden kamyczek wywołał lawinę zdarzeń, która porwała naszą bohaterkę. Czy zdoła się zatrzymać czy jednak się podda? Wiele tajemnic odkryje. Wielu rzeczy się o sobie dowie, o swojej przeszłości. Czy te tajemnice będzie umiała unieść, będzie umiała z nimi żyć? Ja osobiście POLECAM!!!
Dziękuje Dziewczynom z bloga "Czytam dla przyjemności" za możliwość przeczytania książki w ramach Book Toura.

Jest to opowieść o przewrotności losu. Nasza bohaterka musi zmierzyć się z duchami przeszłości, ale nie swoimi, tylko swojej przybranej ciotki. Jest to trudna i skomplikowana droga, bowiem ciotka chorowała. Bohaterka musi zmierzyć się z inną rzeczywiścią niż myślała. Jest to książka, która pozwala oderwać i zapomnieć przynajmniej na chwilę o swoich problemach. Książka może nie porywa akcją, ponieważ jak dla mnie wszystko w niej dzieje się spokojnie.
Więcej znajdziecie na moim blogu, zapraszam:

Niektórzy uwielbiają tego typu powieści, stąd też książka ma dość wysokie oceny w serwisie. Niestety mnie ona nie wciągnęła. Wiało nudą dlatego też szybko odłożyłam ją na bok, z tej też przyczyny nie będę jej oceniać.

Kolejna książka z którą mogłem zapoznać się dzięki BT organizowanemu przez Czytam dla przyjemności. Muszę przyznać, że jest to bardzo problematyczna pozycja. Ponieważ zupełnie nie trafiła w mój gust. Fabuła rozwija się bardzo powoli można rzec nawet że stoi w miejscu ale, nie fabuła jest w niej najważniejsza. Książka jest magiczno refleksyjna przypomina poezje gdzie ważniejsza jest forma niż treść. Czytając ją można wejść w gąb siebie i odpowiedzieć na wiele pytań na które odpowiedź nie jest prosta. Kto jest matką czym jest oddanie dziecka jak traktować choroby. Jeśli więc lubicie rozmyślać w czasie czytania to książka dla was.

Dziękuję @czytam dla przyjemności za ten BT bardzo. Uświadomiłam sobie jak przebiega chorobą dwubiegunowa. Niekiedy podobna do depresji choc nie chciałabym porównywać. A
Janina aktorka,wolna dusza,wiecznie zakochana w wieku 40 lat ginie w wypadku samochodowym. W spadku zostawia dom o którym nie wie główna bohaterka. Tina dowiaduje się o śmierci cioci i nie zastanawia się długo,i pakuje autko w podróż na Beskidy. Gry dociera we wskazanym adres okazuje się *że zamiast przytulnego domku staje się właścicielka młyna. Śmieszne? Dla mnie na początku było,zmieniłam zdanie jak dziewczyna chciała zamknąć, po zwiedzaniu,pewna część i złamał się klucz. Pomyślała wtedy stary to trudno lecz gdy jej były nazeczony przyjechał (oczywiście prosic o drugą szansę) i z zakupiona kłódka stało się to samo to chciał się brać. Myślałam ,że autorka powieści doda wątek straszenia prze duchy ,ale nie to tylko ku przestrodze było.
Wracając do Tiny to bohaterka odnajduje pokój pełen zapisek cioci. Nie są to pamiętniki a myśli spisane na szybko.to zapiski osoby która miała gorsze dni -posmo nierówne,ciężkie do rozszyfrowania. Janina miała też lepsze dni wręcz euforyczne wtedy pisała o miłości szczęściu.
Myślę ,że tyle zdradze z fabuły.? Może jeszce to, że wśród zapisków znajdowala się teczka z potwierdzeniem ,se Tina to jej córka.
Przeczytaj i sam napisz opinię .

Mimo sielankowej okładki książka ta jest zlepkiem skrajnych emocji od radości czy wręcz euforii po dramat, ale po kolei. Tina przyjeżdża w Beskidy do domu, w którym wcześniej mieszkała jej zmarła ciotka Janina. Jak wpłynie na Tinę pobyt w tym domu i jakie odkryje tajemnice musicie odkryć to sami bo w tej książce nic nie jest tym czym się wydaje.
Piękne opisy przyrody stanowią tło dla wszystkich wydarzeń, które zarówno są sielankowo idylliczne jak i smutno dramatyczne jednak, jak dla mnie, są zbyt obszerne i przysłaniają mi główny wątek książki a tym samym miałam wrażenie, że przez większość czasu nic w fabule się nie zmienia. Sama historia nie jest jednoznaczna i przewidywalna co z pewnością jest ciekawe, napisana jest w formie pamiętnika a każdy rozdział to inny dzień na przestrzeni kwietnia i sierpnia. Ciekawi mnie czy autorka specjalnie wybrała ten przedział czasu, żeby podkreślić zawirowania i "burze" jakie w tym czasie dzieją się w życiu Tiny ?
Za możliwość przeczytania dziękuję blogowi "Czytam dla przyjemności"

Piękne opisy przyrody...

Książkę przeczytalam dzięki Book Toour zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności" za który serdecznie dziękuję. Główna bohaterka Tina przyjeżdża uporządkować rzeczy do domu zmarłej ciotki Janiny. I w zasadzie wszystko od tego się zaczyna. Między innymi Tina dowiaduje się kto tak naprawdę jest jej biologiczną matką. Książka ukazuje nam szereg skrajnych emocji. Od euforii aż po dramat. Plusem książki są tutaj przedstawione piękne opisy Beskidzkiej przyrody. Książka zmusza nas do refleksji że względu na poruszane w niej trudne tematy nad którymi przez chwilę możemy się zastanowić. Takie jak np. Czy można oddać własne dziecko? Kto jest matką.? Ta która urodziła? Czy ta która urodziła? Czy ta która wychowuje? Jak powinniśmy traktować chorych ludzi? Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie sekrety odkryje Tina po śmierci Janiny. Czy uda jej się dojść do porozumienia z narzeczonym i rodzicami? To gorąco zachęcam was do przeczytania książki. Na pewno wprowadzi was w magiczny nastrój. Za możliwość przeczytania powieści w ramach Book Tour dziękuję Andżelice Jaczyńskiej z bloga :Czytam dla przyjemności"

Historia średnio przypadła mi do gustu, choć napewno jej dużym plusem jest problematyka utworu.
Poprzednia powieść autorki podobała mi się dużo bardziej.
Książka przeczytana w ramach Book Tour u dziewczyn z Czytam dla przyjemności.

Poprzednia powieść autorki podobała mi się dużo bardziej.
Książka przeczytana w ramach Book Tour u dziewczyn z Czytam dla przyjemności.

Fabula nawet ciekawa, lecz autorka chyba nie umiała się zdecydować o czym chce pisać.