Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona

Okładka książki Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona Colin Bryar, Bill Carr
Okładka książki Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona
2021-03-23
2021-03-23
Magda Witkowska
Amazon Jeff Bezos biznes zarządzanie korporacja

Okładka książki Working Backwards : Insights, Stories, and Secrets Colin Bryar Colin Bryar, Bill Carr
Working Backwa... Colin Bryar, Bill C...

Kupiłem to na promocji (za 20 pln) i tylko dlatego, że brakowało do darmowej wysyłki. Strata czasu. Popieram opinię Oktawiana z 06.11.2022.

Inspirująca historia o tym jak, zaczynając w garażu, można trwale wpłynąć na globalny biznes oraz życie jednostki. Dwóch byłych wiceprezesów zapoznaje nas ze stylem zarządzania firmą "po amazońsku", opartym o innowacyjność, pracę "od końca" i skupieniu się na doświadczeniach klienta. Z książki dowiemy się jak zrodził się pomysł darmowej wysyłki, czytnik ebooków czy platforma wideo. Całość opowiedziana w interesujący sposób, dobrze się czyta i zachęca do działania.

Blog o książkach | BookaLove

Amazon - założony w garażu w 1994 roku przez Jeffa Bezosa. Dzisiaj to globalny gigant na rynku e-commerce, który mierzy się z zarzutami o łamanie praw pracowników i traktowanie ich jako taniej siły roboczej.

Ale nie o tym ta książka. To poradnik i historia o tym jak firma funkcjonuje od wewnątrz w oparciu o 14 zasad przywództwa.

Tworzenie, budowanie, rozwijanie wielkich znanych brandów zawsze było dla mnie arcy interesującym tematem. Dlatego też byłam bardzo ciekawa książki o Amazonie.

Nie byłam uprzedzona do firmy przed przeczytaniem reportażu. Polska wersja platformy Amazon jest dostępna na naszym rynku dopiero od 2021 roku i przyznam, że zanim sięgnęłam po książkę ani razu nie odwiedziłam strony i nie kupiłam tam żadnego produktu.

No cóż, książka umocniła tylko moje podejście, że nie chcę i nie mam tam czego szukać.

Autorzy, którzy de facto byli niczym prawa i lewa ręka Bezosa przedstawili mechanizm działania Amazona - zasady, reguły i praktyki dzięki którym firma osiągnęła niebywały sukces. Trudno mi się nie zgodzić z sukcesem firmy natomiast metody pracy opisane w książce zostawiły mnie tylko z jedną refleksją - nigdy nie chciałabym pracować w Amazonie, a obsesja na punkcie klienta, która dla mnie ma wydźwięk pejoratywny sprawia, iż nie chce być również ich klientką.

Jak dobrze, że mamy Allegro 😄

Niemniej jednak, ciekawa pozycja od wydawnictwa SQN, którą polecam przeczytać 🤗

P.S. Faktura okładki ma w sobie to “coś” ☺️

Blog o książkach | BookaLove

Tworzenie,...

Atmosfera była fatalna. Nad firmą wisiało widmo upadku. Zebrani w pokoju dyrektorzy najwyższego szczebla nie wiedzieli co robić. Sytuacja była patowa.

Nagle otworzyły się drzwi. Wszystkich uderzyła nieziemska światłość bijąca od postaci, która pojawiła się w pokoju. To był Jeff. Powiedział "trzeba zrobić to i to"

Ufff. Wszyscy odetchnęli z ulgą, firma przetrwała, a w kolejnym roku dochody wzrosły o kolejny pierdyliard procent.

:) Masz ochotę na coś takiego przez ponad 300 stron? To czytaj. Strata czasu. Przeczytałem, żebyś nie musiała, nie musiał

Ufff. Wszyscy odetchnęli z ulgą, firma przetrwała, a w...

Książek o historiach znanych całemu światu korporacji jak Netflix czy Samsung czytałam w ostatnim czasie sporo. Spodziewałam się więc, że książka o Amazonie również będzie rysem historycznym, obrazującym jak z malutkiej firmy zbudowano giganta. Okazało się jednak, że książka pozytywnie mnie zaskoczyła, bo „Od A do Z. Tajniki, zasady i sekrety Amazona” to coś znacznie więcej.

Colin Bryan i Bill Carr wskazują rzeczywiście kamienie milowe w rozwoju Amazona, ale nie jest to nudna opowieść w stylu „od zera do miliardera”, a zbiór praktycznych porad biznesowych mówiących o tym jak zbudować firmę, która odnosi sukces.

Z książki możemy dowiedzieć się m.in.:
- jak kadra managerska Amazona przeszła od powerpointozy do tzw. sześciostronicowców
- jak układali prace nad nowymi produktami organizując się w „zespoły na dwie pizze”
- co zyskali dzięki „jednowątkowym managerom”
- oraz co dało im myślenie o produkcie od końca, a konkretniej od PR FAQ.

Lektura książki „Od A do Z” była dla mnie bardzo wartościowa i polecam ją wszystkim, którzy chcą działać jeszcze sprawniej przy wdrażaniu nowych produktów na rynek.

Nie jest tak, że kocham Amazon - zapierdziel w nadgodzinach za śmieszne pieniądze w imię „wszystko dla klienta” nie jest tym, co popieram. Niemniej samą książkę doceniam i serdecznie ją polecam!

Ciekawe przedstawienie procesów jakie zachodziły w Amazonie. Książka podzielona jest na rozdziały opisujące poszczególne etapy rozwoju Amazona, np Amazon Prime, AWS itp. Każdy z procesów jest ciekawie wyjaśniony, z książki można wyciągnąć kilka cennych rad i sposobów prowadzenia projektów jednak mimo wszystko to pozycja popularna i dla kogoś kto chce wyciągnąć z niej szczegółowe sposoby zarządzania projektami będzie zawiedzeniem. Ja oceniam książkę na 7/10 dobre spędzenie czasu, wyciągnięte uwagi ale pozycje uważam za typowo kanapową a nie do studiowania.

Książka napisana zgodnie z wszelkimi prawidłami, czyta się sprawnie i szybko. Ale sposób funkcjonowania firmy jest wojskowy, autorzy w pozytywny sposób wskazują twarde zasady kapitalistyczne, kompletnie nie zważając na "pracownika". Najważniejszy jest klient i nic poza tym. Choć produkty Amazona należy docenić, to sposób pracy jest przerażający z punktu widzenia work-life balance.

Bardzo ciekawa pozycja na mojej półce.
Polecam wszystkim, którzy chcieliby wprowadzić jakieś innowacje oraz dobrze zarządzać swoim czasem w pracy i ogólnie w życiu.

Bardzo ciekawa pozycja na mojej półce.

świetna, treściwa książka / Piszę to jako człowiek zajmujący się reklamą w internecie / Wazne: w opini o KSIĄŻCE, pomijam aspekt wykorzystywania na maxa tej części życia człowieka, kiedy pracował w amazonie (jak autorzy, byli wiceprezesi, też wyżyłowani)

Solidna piguła wiedzy najpierw z zarzadzania i narzędzi, z których Amazon korzysta (częsć I książki),a w drugiej części z najważniejszych produktów i usług, które wprowadził i zaoferował swoim odbiorcom w ciągu ostatnich 25 lat.
Zastrzeżenia w moim odczuciu budzi nie tyle możliwość realnego implementowania poszczególnych opisanych rozwiązań typu sześciostronnicowce narracyjne zamiast prezentacji PP, czy Zespoły na dwie pizze lub Jednowątkowe przywództwo, ile właśnie odtworzenie swoistej mozaiki organizacyjnej będącej znakiem firmowym Amazona. Bo mimo zapewnień autorów, że nie trzeba mieć takiego Jeffa Bezosa, aby to się udało jestem tu nadal sceptyczny, że bez całościowej kultury działania "po amazońsku" to będzie tylko szczątkowe naśladownictwo bez szans na choćby powtórzenie rezultatów.
Ale książkę zdecydowanie warto przeczytać.

• Biznes
  • Do kupienia
  • Biznes, finanse

Dodaj cytat z książki Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona