Moi przyjaciele z Literkowa w domu. Podręcznik do ortografii. KLASA II

Okładka książki Moi przyjaciele z Literkowa w domu. Podręcznik do ortografii. KLASA II Renata Pasymowska
Renata Pasymowska Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Oficyna Wydawnicza Impuls
2021-03-10
2021-03-10
ortografia edukacja wczesnoszkolna klasa II

Troska o edukację dzieci to jedno z największych wyzwań, przed którym staję jako rodzic. Staram się w związku z tym poznawać metody, techniki i programy nauczania domowego, które będę mogła wykorzystać, aby w przyszłości wspierać rozwój dzieci i ułatwiać im zdobywanie wiedzy i umiejętności. Ortografia to jedno z zagadnień do nauczenia, a pomocny może się okazać podręcznik „Moi przyjaciele z Literkowa w domu”, napisany przez Renatę Pasymowską – nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej, która dodatkowo jest zafascynowana teatrem i z powodzeniem wykorzystuje swoją pasję w praktyce szkolnej.
Seria podręczników Pasymowskiej obejmuje trzy tomy odpowiadające klasom pierwszym, drugim i trzecim. Podział ten wynika z podstawowych zasad pedagogiki, nakazujących stopniowanie trudności prezentowanego materiału oraz okresowe powtórki. W moje ręce trafiła część dotycząca klasy drugiej, jednak zanim opowiem o tym, co zawiera książka, muszę kilka słów poświęcić całemu programowi. Wykorzystuje on elementy teatralne do nauki ortografii. Brzmi to trochę dziwnie dla mnie, osoby uczącej się dawno temu w tradycyjnej szkole, niemniej jest tak angażujące i emocjonujące, że pozwala na osiągnięcie dużo lepszych efektów w nauce. Zadania teatralne, ruchowe, wchodzenie w role, spontaniczność, uruchamiają pamięć, procesy umysłowe i pozwalają na szybsze i trwalsze zdobywanie kompetencji. Tak to działa u dzieci.
Propozycja autorki jest oczywiście zgodna z podstawą programową. Ma na celu nie tylko zdobycie umiejętności ortograficznych, ale wzbogacenie słownictwa, rozwinięcie kreatywności, umiejętności współpracy w grupie oraz planowania pracy czy rozwiązywania problemów. W trakcie jego realizacji dziecko jest zachęcane do odgrywania historyjek zawierających trudne ortograficznie słowa, redagowania zdań z tymi wyrazami, tworzenia domowych gazetek, rozsypanek literowych, zagadek. Może też tworzyć osobisty obrazkowy słownik ortograficzny, poznaje zasady rządzące ortografią. Część tych zadań trzeba wykonać z osobą dorosłą, ale wiele pozostaje samodzielną pracą.
Książka zawiera teksty historyjek do zaprezentowania z wykorzystaniem elementów dramy oraz podpowiedzi, w jaki sposób utrwalić z dzieckiem pisownię trudniejszych wyrazów. Potem znajdziemy propozycje zadań, jakie dziecko może wykonać samodzielnie: stworzyć gazetkę lub opowiadanie, napisać zdania. W wybranym dniu tygodnia należy przeprowadzić Domowy Konkurs Wiedzy o Przyjaciołach z Literkowa, który polega np. na angażujących grach albo dyktandzie.
Książka jest naprawdę inspirująca. Pokazuje, że nawet wspólne gotowanie można wykorzystać jako okazję do nauki ortografii. Ile pułapek ortograficznych kryje się w kuchni – choćby w popularnej surówce z marchewki. Program wykorzystuje maskotki w kształcie liter, dzięki czemu ich świat staje się przyjazny, bezpieczny i kolorowy. Jeśli więc nadchodzący rok szkolny budzi czyjeś obawy, że dziecko może nie poradzić sobie z ortografią i zechce zaangażować się w ułatwienie mu tego zadania – sięgnijcie po propozycję specjalistki, która miała okazję przetestować swoją metodę w wieloletniej praktyce nauczycielskiej. Rodzicielskie zaangażowanie z pewnością zaprocentuje.

Sz czy rz, a może ż zamiast rz. U czy ó, wstawiamy ś czy si, ch czy h? Tak naprawdę język polski roi się od takich pułapek, w które możemy wpaść nawet wówczas, kiedy znamy podstawowe reguły ortografii. Nic zatem dziwnego, że w nasze pisemne wypowiedzi mogą wkraść się błędy ortograficzne, co więcej, spotykamy je nawet w oficjalnych pismach, a nawet magazynach, szczególnie tych internetowych. Czy zatem istnieje sposób, by ortografii się nauczyć? Co mają zrobić dzieci, które „narażone” są na weryfikacje ich znajomości reguł ortograficznych poprzez dyktanda?

Pomocą w przyswojeniu ortograficznych zasad, ale i wyjątków pomóc może … zabawa, i to zabawa teatralna. Różne jej scenariusze proponuje Renata Pasymowska w książce pt. „Moi przyjaciele z Literkowa w domu”, opublikowanej nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS. Ten „Podręcznik do programu nauczania ortografii w klasach I-III. Moi przyjaciele z Literkowa, klasa III”, to doskonały pomysł na połączenie teatru, ortografii oraz niezwykłych emocji w celu podniesienia znajomości ortografii. Książka ta jest niejako uzupełnieniem stworzonego przez autorkę programu, zaś zastosowane to metody, trwale kształtują umiejętności i pozwalają się pozbyć wątpliwości dotyczących użycia rz, ż, ch i h, u czy ó, a także uniknąć wielu pułapek związanych z językiem polskim.

Stworzony przez Renatę Pasymowską program „Moi przyjaciele z Literkowa” adresowany jest do tych dzieci, które potrzebują nieco wsparcia w osiąganiu wprawy w poprawnym pisaniu, ale nie tylko. Program bowiem wspomaga również rozwój intelektualny, emocjonalny, estetyczny i społeczny. Autorka przygotowała różnego rodzaju scenariusze historii ortograficznych, na podstawie których mogą powstać epizody teatralne – mogą być wykorzystywane w szkole na zajęciach, również na świetlicy, ale również w domu czy różnego rodzaju ogniskach artystycznych. Bohaterami tych przedstawień są maskotki, które mają za zadanie zobrazować trudne w zapisie litery oraz dwuznaki.

Przenosimy się zatem do Literkowa, małego miasteczka zamieszkałego przez litery. Każda z nich ma swój dom, a nawet rodzinę, każda jest też prawdziwą indywidualnością. Wraz z książką wyruszamy na spotkanie z gronem przyjaciół z Literkowa. Można do zabawy/nauki użyć maskotek – literek, można też w przypadku ich braku posłużyć się kartką papieru z zaznaczonymi odpowiednim kolorem literkami. Ja wycięłam je z kartonu i pomalowałam z dziećmi farbami. Przydatne będzie również wiele przedmiotów, występujących w charakterze rekwizytów, ale znajdziemy je bez problemu w domu, możemy je też zastąpić różnymi substytutami lub też uruchomić własną kreatywność.

Program zakłada systematyczną pracę – czwartek jest dniem, który zaczyna oraz kończy dyktandem nowy cykl tematyczny. W piątek natomiast odbywają się integracyjne spotkania z siódemką przyjaciół z Literkowa, w trakcie którego wprowadzany jest zestaw słownictwa problematycznego w zapisie, powiązanego z konkretnym zagadnieniem. W książce autorka proponuje cykle tematyczne dotyczące tworzenia regulaminów i ich celów (bo regulamin to WAŻNA RZECZ),mocnych stron bohaterów z Literkowa, zastanawiać się będziemy, dlaczego matematyka jest królową nauk, poznamy również leśną ortografię, zastanowimy się, kim jest Wielki Człowiek, a także, jak uchronić się przed chorobami.

To tylko niewielka część znajdujących się w książce prawie trzydziestu propozycji Renaty Pasymowskiej, które aktywizują dzieci i nie tylko przybliżają im pisownie problematycznych słów, ale też spełniają szereg innych celów, od możliwości wyrażania emocji, mierzenie się oceną, ćwiczenie pamięci, rozwijanie mowy, po … dobrą zabawę. Książka została też uzupełniona o propozycje przedstawień okolicznościowych (teatrzyk z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc w Literkowie),a także o opinie rodziców i uczniów na temat programu Moi przyjaciele z Literkowa.

„Moi przyjaciele z Literkowa w domu”, to propozycja uniwersalna, z którą można pracować tak naprawdę na wiele sposobów, niezależnie od tego, czy pracujemy według programu czy tylko korzystamy z określonych części książki. Dzieci uwielbiają Literkowo i swoich przyjaciół, a znajomość pisowni konkretnych wyrazów jest niejako „efektem ubocznym” pracy z literkami.

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Moi przyjaciele z Literkowa w domu. Podręcznik do ortografii. KLASA II