Batman. Trzech Jokerów

Okładka książki Batman. Trzech Jokerów
Jason FabokGeoff Johns Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: DC BLACK LABEL komiksy
Tomasz Sidorkiewicz
batman dc komiksy

Okładka książki Aquaman: Z głębin Geoff Johns, Joe Prado, Ivan Reis
Ocena 7,3
Aquaman: Z głębin Geoff Johns, Joe Pr...
Okładka książki Nieskończony kryzys: Projekt OMAC Ed Benes, Phil Jimenez, Geoff Johns, Rags Morales, Ivan Reis, Greg Rucka, Jesús Saíz, Judd Winick
Ocena 7,7
Nieskończony k... Ed Benes, Phil Jime...
Okładka książki Flash: Odrodzenie Geoff Johns, Scott Kolins, Ethan Van Sciver
Ocena 7,0
Flash: Odrodzenie Geoff Johns, Scott ...
Okładka książki Red Skull: Czy śmierć sobie pogrywa? / Red Skull żyje! / Czerwona Strefa Olivier Coipel, Frank Giacoia, Geoff Johns, Jack Kirby, Andy Lanning, Stan Lee, Joe Simon, Chris Sotomayor
Ocena 7,6
Red Skull: Czy... Olivier Coipel, Fra...

Okładka książki Batman. Klątwa Białego Rycerza Matt Hollingsworth, Klaus Janson, Sean Murphy
Ocena 7,8
Batman. Klątwa... Matt Hollingsworth,...
Okładka książki Batman: Ich mroczne plany Guillem March, Tomeu Morey, James Tynion IV
Ocena 7,3
Batman: Ich mr... Guillem March, Tome...
Okładka książki Venom. Tom 1 Joshua Cassara, Donny Cates, Ryan Stegman, Ryan Stegman
Ocena 8,0
Venom. Tom 1 Joshua Cassara, Don...
Okładka książki Wonder Woman. Martwa ziemia Daniel Warren Johnson, Mike Spicer
Ocena 7,4
Wonder Woman. ... Daniel Warren Johns...

Zanim przystąpiłem do lektury miałem bardzo duże oczekiwania odnośnie do "Trzech Jokerów". Pierwsze karty tym oczekiwaniom sprostały, jednak szybko okazało się, że to po prostu kolejny przyzwoity komiks z Batmanem w roli głównej. Do oceny fabuły idealnie pasuje powiedzenie z dużej chmury mały deszcz. O ile bowiem koncepcja działających wspólnie trzech książąt zbrodni i ich pojedynku z Batmanem, Batgirl i Red Hoodem zdecydowanie zaciekawia i wzbudza wielkie zainteresowanie, o tyle realizacja jest najwyżej przyzwoita. Po skończonej lekturze nie mogę pozbyć się wrażenia, że w komiksie czegoś brakowało - i to pod wieloma względami. Główny wątek rozwija się i kończy nijako. Z pozoru ciekawe wątki poboczne nie są w żaden sposób rozwiązane. Kreacja postaci również pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w przypadku Jasona Todda. W trakcie czytania miałem cały czas wrażenie i nadzieję, że za chwilę wydarzy się z nim coś, co wbije mnie w fotel, a niestety wydarzył się jedynie koniec komiksu. Na duży plus szata graficzna.

Wyjściowy koncept intrygujący, wręcz zdziwiony jestem, że dopiero teraz ktoś na to wpadł. Jednak scenariusz wypełniony kliszami, w pewnym momencie wiadomo, że komiks nie wstrząśnie światem Batmana, ot kolejna historyjka jakich wiele. Przynajmniej rysunki robią robotę i ogląda się je z przyjemnością. Chciałoby się znacznie większy format, bo na stronie wypada sporo kadrów i te rysunkowe perełki bywają zbyt małe. Niemniej dla fanów Gacka pozycja obowiązkowa na półce.

Dobrze się czyta, historia wciąga na tyle, że 160 stron czyta się jednym tchem. W czym pomaga trójka głównych bohaterów. Choć jakby Batman był sam pewnie nie wypadło by to gorzej. Lepsze od Harleen z tytułów Black Label. Trudno jednak uznać całość za coś więcej niż ciekawostkę. Zegar Zagłady robił większe wrażenie. Ale Geoff Johns dostarcza po raz kolejny po prostu solidny komiks.

Bardzo podobał mi się sposób, w jakim zostały przedstawione postacie Batmana, Batgirl, Jasona i tytułowych Jokerów. Kreska jest po prostu piękna, a postacie wyglądają niemalże jak żywcem wyjęte z podrasowanej animacji, która cieszy oko od początku do końca. Bardzo płynnie szło się przez ten komiks i historię, jest dynamiczny i akcja fajnie idzie do przodu. Nawet momenty "spokojnego dialogu" robią fajne przerwy, które nie są na siłę wciśnięte. Ten komiks również mogę na 100% polecić fanom uniwersum DC czy nawet samego Batmana.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Batman – Trzech Jokerów to, jak napisał wydawca, …to komiks, na który fani Mrocznego Rycerza czekali od lat! I nie ma tu krzty wyolbrzymienia, gdyż od czasów eventu Wojna Darkseida, czyli okolic 2016 roku, czytelnicy spoglądali w kierunku wydawnictwa DC Comics, wyczekując szczególnej zapowiedzi. Zapowiedzi komiksu, rozwijającego motyw że na przestrzeni wielu lat, Batman stawiał czoło nie jednemu a trzem Jokerom.

Opis wydawcy:

Batman nie wie, jak do tego doszło, ale fakty nie kłamią: złoczyńca, którego ścigał przez całe życie, to nie jedna osoba. Jokerów jest trzech. Teraz, gdy Bruce odkrył niewiarygodną prawdę, musi poznać odpowiedzi na wszystkie dręczące go pytania. Mroczny Rycerz w towarzystwie Barbary Gordon i Jasona Todda – dawnych ofiar Jokera – w końcu ma okazję pokonania szaleńca raz na zawsze. A właściwie każdego z nich.
Trzydzieści lat po ukazaniu się „Zabójczego żartu”, przełomowego komiksu, który na lata zdefiniował postać Jokera, Geoff Johns („Zegar Zagłady”, „Batman: Ziemia Jeden”) i Jason Fabok („Liga Sprawiedliwości: Wojna Darkseida”) ponownie analizują mit Księcia Zbrodni, próbując odpowiedzieć na pytanie: kim lub czym jest Joker i co leży u podstaw jego niekończącej się walki z Batmanem. „Batman. Trzech Jokerów” to komiks, na który fani Mrocznego Rycerza czekali od lat! Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach „Batman: Three Jokers” #1-3
Trzeba wspomnieć od razu o tym, że nie mamy tu do czynienia z wybitną historią z udziałem Batmana. I na pewno nie będzie Ona wspominana tak jak Powrót Mrocznego Rycerza, Batman: Rok Pierwszy czy Zabójczy żart.
Cały ten projekt przypomina mi sytuację typu Powiedziałem A to i muszę powiedzieć B. Mimo to brak w tej historii jakiegokolwiek odniesienia do pamiętnej sceny z Wojny Darkseida, gdy Batman dowiaduje się o istnieniu trzech Jokerów.
Po lekturze odnoszę wrażenie że ta mini-seria, którą mamy okazję poznać dzięki zawarciu jej w jednym tomie zbiorczym, powstała tylko po to by fani DC, przestali włodarzom tego wydawnictwa wiercić dziurę w brzuchu o rozwinięcie wyżej wspomnianego konceptu Jokera.
Wszakże od Wojny Darkseida nie był jakoś widocznie poruszany ten temat na łamach zeszytów z Gackiem w roli głównej. Czasami wciśnięto gdzieś kadr ukazujący jak w Batjaskini na wyświetlaczach komputera widnieją różne wizerunki Księcia Zbrodni a Bruce ślęczy nad tą sprawą bez efektów.

Czy to oznacza, że omawiana tu historia jest zła?
Nie.
Jest spójna, interesująca i czerpie garściami z wcześniejszych historii powiązanych z Jokerem. Jednakże nie jest to hicior jakiego można by się spodziewać.
Antagoniści nie próbują nawet zaskoczyć naszego bohatera faktem że jest ich trzech. Wręcz na srebrnej tacy, na pierwszych stronach komiksu otrzymuje dowody, że istnieją. A my, jako czytelnicy szybko poznajemy, który z Jokerów z jakiej epoki wydawanych komiksów z Mrocznym Rycerzem, pochodzi.
Jedyna tajemnica to jaki mają cel?

Szczerze powiedziawszy od trójki szaleńców bardziej przypadł mi do gustu wątek Batrodziny. której członkowie zostali najbardziej dotknięci przez Jokera – Batmana, Batgirl i Red Hooda. Barbara i Jason przeżyli traumę z powodu innego Jokera niż oryginalny Joker, z którym Bruce zaczął walczyć dawno temu.
Ten aspekt mi się podoba, ponieważ wybranie Jasona Todda i Barbary Gordon jako dwójkę, która towarzyszy Batmanowi w tej sprawie, daje pewne domknięcie dawno rozpoczętych wątków.
W końcu ze całej „Batfamily” to właśnie oni zostali najbardziej skrzywdzeni przez Jokera w klasycznych wątkach fabularnych. Tutaj widzimy, jak reagują oraz ich bardzo różne podejścia do tego. Widzimy, jak się zagoiły rany i jakie blizny (zarówno fizyczne, jak i emocjonalne) pozostały.
Batgirl powraca do swoich korzeni, jest bardzo silna i niezależna. Pokonała traumę bycia sparaliżowaną i szlifuje się, by stać się jeszcze silniejszą postacią.

Tymczasem Jason Todd jest całkowitym przeciwieństwem. Wciąż jest całkowicie załamany, walczy z zemsty po tym, jak został pobity (prawie) na śmierć przez Jokera i pozostawiony samemu sobie.

Właściwie, pisząc te słowa dociera do mnie jak marginalna rolę w tej historii odgrywa Bruce, mimo że intryga Jokerów mocno dotyczy jego osoby.
Co więcej, Red Hood w pewnym momencie wyprzedza w sprawie naszego ulubionego detektywa (co jego samego zaskakuje).

Pod względem artystycznym komiks wypada bardzo dobrze. Rysunki oraz kolorystyka świetnie razem wypadają. Kilka sekwencji jest niemal całkowicie opowiedzianych przez same ilustracje a rozłożenie kadrów bez wątpienia wzoruje się Zabójczym Żartem.

Podchodząc do lektury Trzech Jokerów, warto być zaznajomionym z Zabójczym Żartem, którego wątek odgrywa najważniejszą rolę w finale historii.

Forma wydania omawianego tutaj komiksu stoi na wysokim poziomie. Matowa okładka z lakierowanymi elementami oraz jaskrawo zielonym tytułem mocno rzuca się w oczy ciesząc je swoim widokiem.

Batman – Trzech Jokerów jest pozycją wartą polecenia. Jak wspominałem na początku recenzji, nie jest to wybitna opowieść, lecz jest porządnym czytadłem o pięknej grafice i emocjonującej fabule. Co prawda rola Batmana w fabule nie wybija się na pierwszy plan, to Batgirl z Red Hoodem świetnie spisują się w pierwszym planie. Tym samym udowadniają, że przy odpowiednim scenariuszu mogą równie błyszczeć co ich mentor.
Polecam!

Historia zaczyna się tutaj od trzech brutalnych morderstw, o które podejrzany jest nikt inny jak sam Joker. Nie byłoby w tym nic zakasującego, gdyby nie fakt, że wszystkie zbrodnie zostały popełnione dokładnie w tym samym momencie. Nikt nie wie jak do tego doszło i co tak naprawdę się stało. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że „uśmiechnięty” złoczyńca to więcej niż tylko jedna osoba. Fakt ten zaskakuje nawet samego Batmana, który ścigał Jokera przez większą część swojego „superbohaterskiego” życia. Zamaskowany obrońca Gotham, Batgirl i Red Hood zaczynają prowadzić śledztwo, badając różne tropy. Każdy z nich podchodzi do sprawy inaczej, co zaczyna przeradzać się w wewnętrzny konflikt pomiędzy nimi. Pytaniem, na które odpowiedź będzie można znaleźć w komiksie, to czy uda im się rozwiązać zagadkę i nie rzucić się sobie do gardeł?

Fabuła dość mocno kręci się tutaj nie tyle przy próbie wyjaśnienia zagadki trzech Jokerów, ile wokół mocnych nieporozumień i wzajemnych pretensji pomiędzy trójką superbohaterów (Batman, Batgirl i Red Hood). To właśnie ten element komiksu jest zdecydowanie najbardziej dopracowany i najciekawszy. Autor ujawnia tutaj ich wewnętrzne „brudy”, świetnie pokazuje dramaturgie niektórych wydarzeń i coraz silniejszą wzajemną niechęć. Batman zostaje tu ukazany jako bohater, który całkowicie zawiódł jako mentor. Zresztą jest on tego świadomy, do czego w pewnym momencie jawnie się przyznaje.

Cała recenzja na stronie.

Znakomita kreska i ten układ plansz z rysunkami, który poznałem już w Zegarze Zagłady. Rewelacja, polecam!

''Batman Trzech Jokerów" to genialny, trzymający w napięciu komiks o mrocznym rycerzu. Największą zaletą komiksu, są jednak rysunki, piękne i szczegółowe. Historia trzyma w napięciu, nie da się na nim nudzić, akcja pędzi na złamanie karku. Jest krwawo i brutalnie. " Trzech jokerów" nie wykorzystało pełnego potencjału tytułowych postaci, lecz nie czułem po skończeniu komiksu niedosytu. Podoba mi się, w jaki sposób została ukazana bat-rodzina. Dla mnie był to komiks kompletny i bardzo udany, lecz musicie wiedzieć, że mam słabość do krwawych, dobrze narysowanych opowieści o Batmanie. Bardzo polecam ten tytuł.

-Jaki mamy plan?
-Taki jak zawsze. Stworzyć lepszego Jokera.

Historia zaczyna się kiedy trzech Jokerów atakuje w trzech miejscach na raz i wtedy zaczyna się śledztwo, Batman łączy swoje siły z Batgirl i Red Hoodem, żeby rozwiązać zagadkę, który z nich jest tym pierwszym Jokerem, czy może zawsze było ich trzech?

Jokerzy w tej historii porywają ludzi i ich jokeryzują za pomocą toksyn, szukając najlepszego kandydata na nowego Jokera. Nasi Jokerzy tytułowanie są jako Przestępca, Klaun i Komik.

Fabuła mnie jakoś specjalnie nie zachwyciła, momenty jak Red Hood zachowuje się w stosunku do Batgirl powodowały u mnie częste meh i "SeRiO chłopie" kto czytał może domyślać się o jaką scenę chodzi 😬.

Za to warstwa wizualna stoi na wysokim poziomie. Często historia opowiadana jest z minimalnym użyciem dialogów, tylko samymi kadrami, które są podzielone na stronach w prostokąty, podobnie jak w Watchmen czy Zabójczym Żarcie.

Podsumowując, fabuła choć momentami mnie rozczarowała, tak dzięki cudownym, budującym klimat rysunkom Jasona Faboka czytało mi się to naprawdę przyjemnie, sposób w jaki rysowani są Jokerzy :O .

-Jaki mamy plan?
-Taki jak zawsze. Stworzyć lepszego Jokera.

Jokerzy w tej historii porywają ludzi i ich jokeryzują za...

Dodaj cytat z książki Batman. Trzech Jokerów