Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia

Okładka książki Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia Tomáš Halík
Okładka książki Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia
Tomáš Halík Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2020-04-13
2020-04-13
Jacek Illg

Tomáš Halík o sobie

Lubię Halika i cenię jego pisanie, jednak poziom megalomani w tej książce mnie irytował. Myślę, że ludzie nie powinni sami o sobie pisać biografii.

Czego zazdrościmy Czechom? Piwa, hokeja, Jaromira Nahavicy. Trzydzieści lat temu zazdrościliśmy a jakże, prezydenta Vaclava Havla... W tej biografii możemy prześledzić historię, także burzliwą, naszych sąsiadów. Ale o kościele czeskim, o księżach i wiernych chyba wiemy cięgle mało. Od kilkunastu lat wydaje się u nas ks. Halika. "Co nie jest chwiejne jest nietrwałe" było pierwszą pozycją księdza którą przeczytałem. A potem już przyszły następne. Opisywanie chrześcijaństwa po czesku jest wyśmienitą lekcją dla człowieka z "najbardziej katolickiego kraju w Europie". Ale czy nasi krajanie- katolicy, czytają to. Boję się że nie. Kiedyś porównywano Halika do Józefa Tischnera, ale to zapewne krakusy. Myślę że oboje myśliciele są zupełnie inni. Każdy ma swoją drogę myśli. Mnie fascynuje relacja czeskiego księdza z agnostykami i ateizmem. W każdej jego książce poświęca wiele aby temat zgłębiać i co ważne wyjaśniać. Czechosłowacja a dzisiaj Republika Czech jest właśnie takim krajem a przejście od komunizmu do wolności także u nich do łatwych nie należało. Pod koniec lat 90 Vaclav Havel gdy już jego kadencja zblizłą się do końca zaproponował aby To Tomas Halik kandydował. To mogło wydarzyć się tylko w Czechach. Wykłady, książki, przyjaźnie polityczne i intelektualne tworzą niezwykłą opowieść o życiu tego czeskiego księdza. Wiele lat temu w Katowicach uczestniczyłem w spotkaniu z ks. Tomaszem. Jednak w Polsce nie często możemy go spotkać. Może biografia będzie tym momentem. Wiernym a szczególnie niewiernym gorąco polecam.

• Zakupić-wypożyczyć
  • Literatura czeska (i słowacka)
  • Domowa biblioteka
  • Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy
  • Biografie
  • Biografie, autobiografie.

Dodaj cytat z książki Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia