Ulica dzieciństwa

Agata Lubowicka
dzieciństwo bieda autobiografia Dania Skandynawia literatura duńska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 9 (57) 2022 Margaret Atwood, Tove Ditlevsen, Zuzanna Kowalczyk, Małgorzata Lebda, Karolina Lewestam, Honorata Martin, Daniel Odija, Lidia Pańków, Redakcja magazynu Pismo, Bartek Sabela, Kae Tempest, Adrian Tomine, Shaun Walker, Rafał Wilk, Piotr Wójcik
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Margaret Atwood, To...
Okładka książki Mistrzowie opowieści. Skandynawskie lato Naja Marie Aidt, Hans Christian Andersen, Mikkel Bugge, Stig Dagerman, Tove Ditlevsen, Sophie Elkan, Karin Fossum, Lars Gustafsson, Jónas Hallgrímsson, Tove Jansson, Elísabet Kristín Jökulsdóttir, Kjell Askildsen, Juha-Pekka Koskinen, Selma Lagerlöf, Halldór Kiljan Laxness, Rosa Liksom, Astrid Lindgren, John Ajvide Lindqvist, Merethe Lindstrøm, Bodil Malmsten, Harry Martinson, Dorthe Nors, Cora Sandel, Raija Siekkinen, Amalie Skram, Hjalmar Söderberg, Tarjei Vesaas, Kjell Westö
Ocena 7,1
Mistrzowie opo... Naja Marie Aidt, Ha...

Mogą Cię zainteresować

Dzieciństwo Ester to ulica biednej części Kopenhagi w latach 30 i 40. XX wieku.
Towarzyszymy jej w czasie, gdy analizuje swoje dzieciństwo, które przepełnione jest wstydem z powodu biedy, dojmującym smutkiem i trudną do określenia tęsknotą za czymś lepszym, doskonalszym. Ester wie, że poza „jej” ulicą istnieje inny świat, ale szuka wskazówki, jak się do niego dostać? Jak może uciec z ulicy dzieciństwa, która kształtuje ją na całe życie, budując w niej lęki i rodząc poczucie niższości?
Dzieciństwo to zestawienie radości i bólu. To obrazy, które zostają w człowieku na zawsze. Jest jak rzeka, która żłobi koryto. Człowiek powinien mieć coś niezmiennego, z czego będzie mógł czerpać siłę na całe życie, szczególnie w chwilach trudnych. Takie powinno być dzieciństwo. Mocnym fundamentem.
Wszystko co wydarzy się na ulicy naszego dorastania, kogo na niej spotkamy, odciśnie na nas swoje piętno. Pozostanie w nas nawet, gdy tę ulicę opuścimy. Pozostaną rzeczy dobre i złe. Ulica Ester tonie w mroku ludzkich spraw.

Świetny portret psychologiczny młodej kobiety, jak i rodziny w kryzysie – biernej i jednocześnie niezbyt stabilnej. Głos dziecka pragnącego szczęśliwej rodziny – wspierającej i kochającej.

Książka inspiruje do przemyśleń na temat okresu własnego dzieciństwa. Czy jest ono źródłem naszej siły, czy też przepełnione smutnymi wspomnieniami, goryczą, która blokuje w rozwoju i życiu pełną piersią?

Literacko – proza najwyższych lotów. I, co jest typowe dla twórczości pisarki, bardzo osobista, niemalże intymna, oparta o jej własne doświadczenia. Warto zapoznać się z tą książką także z tego powodu, że otrzymujemy tutaj obraz innej Danii niż jest znana współcześnie – jako państwo opiekuńcze, dobrobytu i szczęśliwych ludzi, zadowolonych z poziomu życia.

Dzieciństwo Ester to ulica biednej części Kopenhagi w latach 30 i 40. XX wieku.

,,Ciężko jest brnąć przez życie, będąc taką grzesznicą, jednocześnie mając tak wrażliwe i męczące sumienie."
Jestem urzeczona ascetyczną prozą Ditlevsen,co wielokrotnie miało odniesienie w poleceniach kierowanych do Was.Pisarka z pietyzmem i niezwykłą wrażliwością oddawała studium psychologiczne postaci.Warto zaznaczyć,że,,Ulica dzieciństwa" znakomicie koresponduje z ,,Trylogią kopenhaską",dopełnia ją.W tej wielowymiarowej,wielopłaszczyznowej, przesiąkniętej smutkiem, realistycznej,przepięknie utkanej historii zawierającej rys autobiograficzny,opowiada o życiu Ester,która dorasta w ubogiej robotniczej dzielnicy Kopenhagi w latach 30. XX wieku.Z bezwzględnością kreśli Danię sprzed okresu przemian.Opowiada o zgniliznach patriarchatu,różnicach klasowych,poczuciu wyobcowania i ogromnych problemach z odnalezieniem się w niesprawiedliwej rzeczywistości.Ditlevsen zwraca kolejny raz uwagę na bardzo ważny aspekt,jakim są ograniczenia wynikające z określonej płci i pochodzenia.Tytułowa,,Dzielnica dzieciństwa" ma wymiar symboliczny.Socjalizacja pierwotna zawsze na człowieku pozostawia trwały ślad w psychice,co widać i tutaj.Ester może być wzorem dla wielu dorastających dziewczyn,które pragną zmian.Jest niezłomna,uczy się czego potrzebuje,walczy o lepszy los.Jej siła płynie z doświadczenia.Nie poddaje się-mimo kłód stawianych pod nogi i braku zaspokojenia elementarnych potrzeb przez rodziców.Ujmuje mnie to.Przy każdym kolejnym czytaniu tej lirycznej paraboli doznań znajduję kolejne warstwy,co nie zdarza się często. Wielokrotnie mogłam przejrzeć się jak w lustrze w doznaniach postaci.To niewymownie piękna i niespieszna proza,do powolnego delektowania się,spijania esencji ze słów.Polecam każdą komórką mojego ciała.

Tłumaczenie: Agata Lubowicka

Bardzo ciekawa i wielowarstwowa lektura. Pięknie opisana historia dorastania kobiety z nizin, jej marzenia, dążenia oraz ból. Jak jeszcze nałożymy na to warstwę biograficzną autorki to porusza do głębi.
Z jednej strony wspaniale mi się ją czytało, z drugiej miałam poczucie, że nie przeczytam już drugi raz czegoś bardziej... osobistego.
Z perspektywy psychologicznej - kilka wątków wskazywałoby na pewne zaburzenia osobowościowe bohaterki. Przesłuchałam w aplikacji, ale już zamówiłam wersję papierową, bo to jedna z moich ulubionych. I oczywiście sięgam po kolejne tej autorki.

Z perspektywy psychologicznej -...

Na początku miałem mieszane uczucia. Dopiero z czasem, wraz z rozwijaniem się opowieści, zacząłem dostrzegać jak dobrze Ditlevsen opowiada o dorastaniu. W rzeczywistości totalnie oderwanej od naszych standardów. Kto by się spodziewał, jak wyglądało tworzenie się dzisiejszego państwa dobrobytu, jakim jest obecnie Dania? W jaki sposób stary kapitalizm determinował losy poszczególnych ludzi? Czytelnik rozwija się wraz z główną bohaterką, wyrusza z nią w podróż i na koniec ogląda się przez ramię, aby byc w stanie dostrzec gdzie tak naprawdę powinien dotrzeć.

Niesamowicie piękna i poruszająca historia. Zarówno dzieciństwo, młodość jak i dorosłe życie bohaterki powieści to w ogromnej mierze odzwierciedlenie przeżyć samej pisarki. Codzienność najniższej warstwy społecznej w ubogiej, kopenhaskiej dzielnicy wciąga od pierwszej strony.
Tove Ditlevsen głęboko wnika w osobowość głównej bohaterki. Odkrywa, jak tragiczne w skutkach może okazać się życie, kiedy ból dzieciństwa i młodości musi być głęboko skrywany przed całym światem. Cenę za to poniosła nie tylko bohaterka książki, ale również sama pisarka.

dobra, choć nie tak dobra jak trylogia. wciąż jednak to kawał dobrej literatury

dobra, choć nie tak dobra jak trylogia. wciąż jednak to kawał dobrej literatury

Delikatna, wciągająca książka o życiu młodej dziewczyny, napisana pięknym językiem. Studium psychologiczne kobiety. Wspaniale przetłumaczona przez Agatę Lubowicką.
Wysłuchałam w aplikacji empik go. Brawa dla lektorki Moniki Chrzanowskiej. To była prawdziwa przyjemność.

Przeczytałam z ciekawością i przyjemnością. Nigdy nie byłam w Kopenhadze, ba nawet w Danii. Dla mnie to zupełna egzotyka. Obcy ludzie i obca ulica. Tymczasem opowieść duńskiej dziewczyny była tak niepokojąco podobna do tych nadwiślańskich. Proza kobieca, emocjonalna, "gęsta" i- o dziwo - osobista. Polecam.

Nie będzie to moja ulubiona Ditlevsen, ale to wciąż jest ten sam styl pisania, który uwielbiam. Raczej nie na początek przygody z tą autorką, jednak bardziej na początek polecam Trylogię kopenhaską

perła. chcesz płakać ze wzruszenia, że literatura może być tak wspaniała i ze smutku, bo chcesz to czytać już zawsze.

• 2023
  • 2022