Okręt widmo

Okładka książki Okręt widmo Frederick Marryat
Okładka książki Okręt widmo
Frederick Marryat Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Seria: Seria z Fregatą horror
horror
Seria z Fregatą
The Phantom Ship (1839)
Wydawnictwo Morskie
1973-08-01
1973-08-01
Maria Boduszyńska-Borowikowa
powieść angielska--19 w. fantastyka grozy supernatural horror klasyka Latający Holender

Ciekawa, wciągająca, mnóstwo zwrotów akcji. Książka typowo przygodowa z elementami horroru, grozy i motywem Latającego Holendra w tle. Poznawczo na uwagę zasługuje rozdział dotyczący sposobu działania Świętej Inkwizycji. Świetne zakończenie. Może nie arcydzieło ale pozycja bardzo fajna i super się czyta.

Książka wpadła mi w ręce zupełnym przypadkiem - jedno z nielicznych zetknięć z horrorem tego typu. Mimo swoich lat, książka rewelacyjna. Historia nie jest skomplikowana - syn walczy o odkupienie win ojca. Na tej bazie Marryat stworzył prawdziwy majstersztyk. Tu krew nie leje się strumieniami - tytułowy okręt ledwie "muska" fabułę, a jednak za każdym razem jego przybycie budzi grozę. Ciekawie ukształtowane postaci - "żywe" - i mynheer Poots, i Kranz, wreszcie Amine. Także księża - w tym Portugalczyk, który jest prawdziwą mieszanką szarości, aż po Schriftena.
Rzadko zdarza się, żeby powieść tak bardzo zapadała mi w pamięć. Nie ma tu nic z wtórności - przygody Filipa są unikalne - choć wydawałoby się, że katastrofa okrętu to katastrofa i tyle - a tu wcale nieprawda.
Jedyne, przy czym pomarudziłbym, to kilka dłużyzn, gdy Vanderdecken snuje się na lądzie w Holandii. Ale to takie szukanie dziury w całym, bo nie zdążymy się znudzić, gdy bohater, gnany przeznaczeniem rusza na spotkanie tytułowego Okrętu

Książka, po którą sięgnęłam po raz drugi. Jest to pozycja jakich za młodu naczytałam się na tony. Można powiedzieć, że z perspektywy czasu wydaje się naiwna ale pełna uroku. Warto poświęcić jej trochę czasu.

Według mnie to jest książka przygodowa z lekką nutką grozy. Sam wątek ciekawy a opis życia na statku barwny. Jedyne zgrzyty to mimo wszystko finał oraz za mała obecność tytułowego okrętu.

Ulubiona książka mojej wczesnej młodości czy jak ktoś chce - późnego dzieciństwa. Byłem nią wtedy zachwycony, a zarazem wręcz przerażony nagromadzeniem wszelkiego zla, pochodzącego od ludzi, instytucji, świata. Z chęcią bym do niej zajrzał po tych czterdziestu paru latach - by skonfrontować zachwyt młodości z doświadczeniem dojrzałości

KLASYK, cudowny, zaskakujący, wciągający i ... mało znany :(
Jest tutaj wybuchowa mieszanka legendy, horroru, kryminału, romansu, magii.

KLASYK, cudowny, zaskakujący, wciągający i ... mało znany :(
Jest tutaj wybuchowa mieszanka legendy, horroru, kryminału, romansu, magii.

Ani przez chwilę się nie nudziłam. Czego tam nie było? Bitwy morskie, klątwa, duchy, piraci, skarb, miłość, zbrodnia i nikt się nie spodziewał... święta inkwizycja.

Świetna powieść grozy osadzona w dawnych realiach na morzu. Oczywiście nie przystaje do współczesnych horrorów - dla mnie jest oddzielną jakością, której nie sposób porównać do opowiastek z zombie w roli głównej, czy choćby seryjnymi mordercami. Subtelna powieść, oprócz głównego wątku - syna próbującego uratować ojca, rozwija również kilka innych na czele z okrucieństwami inkwizycji.

Nie jest to raczej powieść grozy, tylko dość naiwna marynistyczna powieść przygodowa. Z jednej strony, fabuła spełnia wszelkie konwencje powieści gotyckiej, z drugiej – książce brakuje nastroju grozy, mroku, niesamowitości. Opisy odległych krain są dość ubogie, podobnie jak informacje historyczne. Przede wszystkim jednak, zawodzą postacie – naiwne, sentymentalne, typowe dla XIX-wiecznej literatury z niższych półek. Gdybym czytał tę powieść mając 15 lat, zapewne by mi się spodobała. Dla czytelnika o dwadzieścia lat starszego jest jednak po prostu zbyt naiwna. Ciekawym wątkiem jest tylko skonfrontowanie przez Autora doktryny religijnej Kościoła katolickiego z – nazwijmy to ogólnie - „duchowością nieortodoksyjną”, co też jest chyba jedynym generatorem napięcia. Książka zdecydowanie dla młodszych czytelników.

Nigdy bym się nie spodziewał, że stara książka o marynarzach, którą dostałem za darmo i o której nigdy wcześniej nie słyszałem, może okazać się aż taka dobra.
Bardzo wciągająca, dynamiczna, nie głupia, bohaterowie bardzo ciekawi, ich przygody także.
Mega pozytywne zaskoczenie, gorąco polecam każdemu, kto tylko będzie miał okazję dostać tą książkę do ręki.

• Marynistyka
  • Horror
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Okręt widmo