Kawa z psychologiem

poradniki
2Ryby.pl
2022-12-01
2022-12-01
związki sens szczęście porady życie więzi

Okładka książki Mężczyzna 2.0 - rzecz o męskości i ojcostwie Marcin Gajda, Monika Gajda, Mirosław Maliński, Piotr Pawlukiewicz, Maria Popkiewicz-Ciesielska, Jacek Pulikowski, Friedrich Robert
Mężczyzna 2.0 ... Marcin Gajda, Monik...
Okładka książki Szczęście częściej Felek Alkoholik, Mirosław Maliński, Piotr Pawlukiewicz, Maria Popkiewicz-Ciesielska
Szczęście częś... Felek Alkoholik, Mi...

Przeczytana w jeden wieczór! Wciągająca i profesjonalnie napisana. To przepis na udane życie w koncepcji relacja ja-ja oraz ja-drugi człowiek.

Bardzo fajna książka dla tych, którzy dążą do odkrycia siebie, polepszania swoich relacji i życia w sposób bardziej świadomy. Bogate przykłady pomagają lepiej sobie wyobrazić, co ma na myśli autorka, a i sama forma dialogu czyta się bardzo przyjemnie. Raczej nic odkrywczego dla osób, które już mają za sobą kilka książek psychologicznych bądź odbyli terapię. Ale na sam początek rozwoju nadaje się świetnie. :)

Świetna książka, pomaga w doskonalić się w komunikacji i prawdziwym dialogu. Pani Maria wspaniale rozprawia się z różnymi mitami i błędnymi przekonaniami w tych kwestiach i w zwykłej rozmowie, prostymi słowami przekazuje swoją mądrość, nabytą w czasie praktyki terapeutycznej. Tę książkę trzeba przeczytać!

Książkę przeczytałam jednym tchem. W lekki sposób, idealny do czytania przy kawie czy herbacie, autorka prowadzi rozmowę z panią psycholog poruszając tym samym bardzo ważne tematy, szczególnie dla ludzi młodych czy szukających na nowo swojej drogi. Naprawdę polecam :)

Z postacią dr Marii Popkiewicz-Ciesielskiej, psychologiem, spotkałam się po raz pierwszy w serwisie YouTube na kanale wydawnictwa 2ryby.pl. Treści przekazywane przez dr Marię Popkiewicz-Ciesielską były dla mnie na tyle znaczące, że miałam potrzebę, aby mieć je skondensowane w jednej, łatwo dostępnej i trwałej postaci. I wtedy odkryłam, że istnieje książka! Ucieszyłam się bardzo – tym bardziej, że książka (wywiad-rzeka z dr Marią Popkiewicz-Ciesielską przeprowadzony przez Adę Kwiatkowską) zawierała wszystkie te ważne dla mnie treści, z którymi zapoznałam się wcześniej dzięki filmom. Treści o wartości na wagę złota – prawdziwą życiową mądrość człowieka i profesjonalizm doświadczonego psychologa w jednym. Uzyskałam więc tę cenną dla mnie wiedzę na jednym, lekkim, poręcznym i schludnie wydanym nośniku.
A jaka jest to wiedza? To przede wszystkim praktyczne odpowiedzi na wspólne wszystkim ludziom życiowe pytania – pytania, które dotyczą zwłaszcza tematyki relacji (o przepraszanie, o pojednanie, o dojrzałość w rozmowie i z zakresu wielu innych zagadnień, związanych ze współżyciem międzyludzkim oraz stosunkiem do samego siebie). To, co zainteresowało mnie jako osobę, która chciałaby być dobrą mamą, to kwestia mądrej stanowczości w relacjach. Inną kwestią poruszaną przez dr Marię Popkiewicz-Ciesielską, która przykuła moją uwagę jest problematyka tolerancji i jej relacji do szacunku. Kolejne zagadnienie, które było dla mnie odkrywcze, to poruszona przez psycholog kwestia komunikacji na trzy sposoby: „bycia dzieckiem”, „bycia rodzicem”, „bycia dorosłym”. To, co niezwykle cenne dla mnie, to fakt podania przez nią techniki radzenia sobie z trudnym rozmówcą, rozmówcą, który nie potrafi w danym momencie komunikować się dojrzale.
Jak poradzić sobie z cierpieniem i jakie znaczenie ma w przeżywaniu tego, co dla nas trudne, przekierowanie własnej uwagi z siebie samego na drugiego człowieka? Kiedy przepraszać i jak to robić? Jakie słowo warto w życiu powtarzać? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć rozmówczyni Ady Kwiatkowskiej w książce „Kawa z psychologiem”. „Pani Maria podpowiada, co robić, aby każdego dnia trochę razem wrastać. Nawet wtedy, gdy bywa naprawdę trudno” – przeczytamy w przedmowie do książki. Chyba to, co najbardziej cenię w dr Marii Popkiewicz-Ciesielskiej, to fakt, że jest psychologiem, który patrzy na życie całościowo – a na plan pierwszy wysuwa jego sens. A ta niewielkich rozmiarów publikacja jest skarbnicą wielkiej wiedzy.

Dr Popkiewicz-Ciesielską bardzo sobie cenię po wysłuchaniu audiobooka, któremu współautorowała ("Szczęście częściej"). Tę książkę dostałam w prezencie od męża i cieszę się, że tak mnie uszczęśliwił. To estetycznie wydana pozycja, która świetnie towarzyszy własnie takiej popołudniowej kawie. Książka podzielona jest na dwie części - "Być kimś" i "Być z kimś". To swobodnie napisana opowieść znajdowaniu swojego wyróżnika, o mierzeniu się ze swoimi wadami, o motywie swojego życia, byciu konsekwentntym w podążaniu za wartościami. O tym jak nie żyć pozorami. A także o tym jak znaleźć haczyk, czyli piętę achillesową ukochanej , czy ukochanego. I nie, nie po to by wykorzystywać go przeciwko bliskiej osobie. Ale po to by o tę przestrzeń w drugim człowieku się zatroszczyć, towarzyszyć w jej pokonywaniu. I dać komuś gwarant, że jego słabość jest z nami bezpieczna.
Pozycja obowiązkowa dla każdego mola, który ceni sobie literaturę psychologiczną. Dodatkowo napisana z polotem i w lekki sposób. Pozornie lekka lektura przy kawie zamienia się w wieczór pełen przemyśleń.

Drogi Czytelniku, to jest opinia naszego wydawnictwa (2ryby.pl). Każdą treść, którą wydajemy w postaci książki lub audiobooka, wpierw uznajemy za bardzo dobrą, wartościową i potrzebną. Dlatego niech Cię nie dziwi, że ta opinia będzie pozytywna ;-)
Posłuchaj nagrań dr Marii Popkiewicz-Ciesielskiej w Internecie – prawdopodobnie zostaniesz jej fanem i posiadaczem tej książki. Autorka jest emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego, ale w tej książce nie znajdziesz wykładu, ale rozmowy o życiu codziennym, o budowaniu dobrych więzi i odkrywaniu sensu. Pewnie jest tak dlatego, że p. Maria poświęciła życie na rozmowy z ludźmi w swoim gabinecie. To, czym się dzieli, to prosta i jednocześnie odkrywcza, mądrość życiowa.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Poradniki