Sekrety Welu

Okładka książki Sekrety Welu Anna Balińska
Okładka książki Sekrety Welu
Anna Balińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2020-07-26
2020-07-26
#szczęście #życie #marzenia #miłość

Niech was nie zwiedzie mała objętość, gdyż ta oto opowieść skrywa niezwykłe piękno. Ciepłą, wzruszającą zawartość.

Dwoje ludzi z zupełnie różnych światów. Ona wychowywana w bogatej rodzinie, on walczący o każdy grosz, o każde jedzenie. Ich drogi pewnego dnia się krzyżują. Nie liczy się nic, pochodzenie, doświadczenie tylko ta miłość, która powoli rozkwita niczym piękny kwiat. Jednak los lubi często płatać figle i również nie omieszka oszczędzić bohaterów. Czy ich miłość przetrwa próbę?

Tutaj przeszłość miesza się z teraźniejszością. Poznajemy losy babci i Antoniego, od których wszystko się zaczęło.

Ciepła, delikatna, wzruszająca, podnosząca na duchu opowieść. Otula swoją historią niczym miękka kołderka. Czytelnik, zagłębiając się w powieść po prostu się odpręża i miło spędza przy niej czas. Wywołuje szeroki uśmiech i pozytywne wibracje w duszy, jak i w sercu. Ja się przy niej po prostu rozpływałam! Nie myślcie jednak, że to historia cukierkowa. O nie, po prostu pokazuje miłość szczerą, prawdziwą, wręcz piękną. Odczuwałam wszystkie emocje, jakie towarzyszyły bohaterom, a nie mieli łatwo. Despotyczna matka, niezadowolona pod każdym względem, bieda, szantaż, groźby, obniżanie poczucie wartości, walka o godne życie.

A do tego te piękne czarno-białe zdjęcia, które dodawały magii i uroku czytanej powieści. Można było sobie całą historię bez problemu wyobrazić, dzięki czemu postacie stały się namacalne, prawdziwe, takie bardzo znajome. Jakbyśmy już ich kiedyś w swoim życiu spotkali na swojej drodze. To taki miły dodatek urozmaicający powieść, który wywołuje szczery uśmiech. Te obrazy tchnęły życie w historię. Warto się z ,,Sekrety Welu'' zapoznać. Ja jeszcze nieraz do niej powrócę, dotąd na samą myśl o niej czuje ciepło rozlewające się na całe ciało. Gorąco polecam!

Po ukończeniu z wyróżnieniem liceum w Toruniu Małgorzata Kamińska wraca do rodzinnego Lidzbarka. Córka znanego i cenionego lekarza Dionizego oraz artystki Krystyny, która udziela lekcji gry na pianinie. Marzy aby dostać się na Akademię Medyczną w Warszawie. Dziewczyna z tzw. dobrego domu, poznaje w kawiarni, gdzie świętuje swój sukces Antoniego Wróblewskiego. Antoni po śmierci matki wychowuje pięcioro rodzeństwa. Pracuje w cegielni i chwyta się dodatkowych prac aby utrzymać rodzeństwo. Ojciec alkoholik nie interesuje się dziećmi. Między młodymi rodzi się uczucie. Pierwsza, piękna miłości, jednak z góry skazana na niepowodzenie. Przecież matka Małgosi Krystyna nigdy nie zaakceptuje tzw. "gołodupca". Ona już znalazła świetną według niej partię dla córki Jakuba Radeckiego. Nie szkodzi, że uważany jest za dziwaka, jego rodzice są bogatymi ludźmi. I to wystarczy.
Krystyna to wyrachowana osoba, intrygantka, zawsze musi być tak jak ona sobie zażyczy, nawet krzywdząc przy tym najbliższych. Nie kocha, wręcz nie cierpi swojej córki, upokarza ją na każdym kroku. Śmieje się z jej rudych włosów.
Akacja dzieje się w roku 1968 i 2020. w 2020 roku poznajemy wnuczkę Małgosi Jadzię. Spotyka się ona z Tomkiem, który okazuje się, że jest wnukiem... .
Piękna historia o miłości, która mimo upływu lat trwa nadal. Pomimo przeciwności losu, pomimo, że każde z nich związało się z kimś innym, pamiętają o sobie. Pielęgnują wspomnienia, pielęgnują swoją miłości. A świadkiem tej miłości jest rzeka Wel.
Powieść ukazuje również podłość ludzką, która nie zna granic. Uosobieniem jej jest Krystyna matka Małgosi. To ona podstępem rozdziela młodych, to ona zgotowała piekło na ziemi swojej córce aranżując małżeństwo z człowiekiem lekkoduchem, dla którego nie ważna była rodzina, dziecko tylko pieniądze, hazard i inne kobiety.
Zabrakło mi rozwinięcia wątku, który dotyczy Dionizego. Podjął on decyzję o zakończeniu małżeństwa z Krystyną. Czy tak się stało? Czy miał na on tyle odwagi aby zrealizować swoje postanowienie? Nic na ten temat nie ma, nawet we wspomnieniach Małgorzaty. A szkoda.
Historia zaczyna się i kończy w Lidzbarku, bo przecież bohaterowie „Lidzbark mają we krwi...”. Polecam !!!, bo warto wierzyć w miłość do samego końca, mimo upływu lat.

Akcja książki dzieje się w dwóch przedziałach czasowych, kiedyś i obecnie. Poznajemy bohaterów gdy byli młodzi i zakochani, ale niestety intrygi osoby z rodziny jednej z nich przerwały tą miłość. Nie mogę zrozumieć jak można źle traktować swoje własne dziecko tylko dlatego, że odbiega od własnych wyobrażeń, że jest inne. Prawdziwa matka nie szkodzi swojemu dziecku. Jednak myślę że historia zakończyła się szczęśliwie, ale wiele lat za późno.

Tą piękną książkę miałam okazję przeczytac dzięki BT zorganizowanemu przez blog Czytam dla przyjemności. Już od pierwszych stron zakochałam się w bohaterach kibicujac miłości Małgorzaty i Antoniego. Akcja powieści rozgrywa się na dwóch frontach w latach 1968 i 2020. Poznajemy bohaterów gdy byli młodzi oraz gdy już byli starszymi ludzmi. Autorka umieściła fabułę książki w Lidzbarku Welskim. Czytając piękne opisy miejscowości pokochałam to miasteczko i zamierzam je odwiedzić i popatrzeć na płynącą rzekę Wel nad która spotykali się Malgorzata i Antonio. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak potoczyły się losy Małgorzaty i Antoniego. Czy ich miłość w końcu wygrała? Gorąco zachęcam do przeczytania książki a na pewno się nie zawiedziecie i zakochacie się w tej historii.

Przeczytane dzięki BT. Piękna opowieść o miłości z 1968 i 2020. Zaaranżowane wesele było początkiem koszmaru młodej Małgorzaty. Po latach opowiedziana historia ma fajne zakończenie. Wnuczka dąży do spotkania zakochanych ludzi... Worto przeczytać!

Bohaterką jest Małgorzata, która zdaje maturę i wybiera się na studia medyczne. W kawiarni nie ma wolnych stolików więc podchodzi do niej mężczyzna i pyta czy na kogoś czeka, bo jeśli nie, to czy mógłby się dosiąść? Dziewczyna się zgadza, bo i tak zaraz miała wychodzić. Po chwili Małgosia słyszy, że ktoś ją woła, okazało się, że to przed chwilą poznany Antoni, chciał oddać jej książkę, którą zostawiła. I proponuje w zamian za to, spacer. Dziewczyna się zgadza. Co dalej wyniknie z tej znajomości? Kto wie, kto wie...

„Małgorzata przychodziła tu zawsze, gdy coś świętowała. Czasem były to jej maleńkie sukcesy, a czasem prawdziwe, wielkie wyzwania. Tego dnia postanowiła świętować rozpoczęcie wakacji. I to nie byle jakich. Te bowiem miały być czasem oczekiwania na wymarzone studia medyczne. Nie na darmo każdą wolną chwilę podczas pobytu w domu poświęcała na naukę biologii oraz chemii. Czasem znajomi zapraszali ją na ognisko nad Jezioro Lidzbarskie albo na spacer brzegiem Welu, ale ona zawsze odmawiała, tłumacząc, że ma dużo nauki. ''

Akcja powieści dzieje na dwóch płaszczyznach czasowych: kiedyś i dziś. To ciekawy zabieg zastosowany przez autorkę. I tak najpierw poznajemy Małgosię młodą, następnie przenosimy się do lat współczesnych, gdy kobieta siedzi ze swoją wnuczką i opowiada jej historię poznania Antoniego. Jadwiga jest bardzo ciekawa czy babcia poszła na ten obiecany spacer. I tego co było dalej...

„U babci zawsze było wspaniale. W zasadzie to ona wychowywała Jadwigę i jej młodszego brata, ponieważ ich rodzice nieustannie pracowali. Rodzice nie mieli czasu, rodzice nie mogli, rodzice nie chcieli. A babcia? Babcia zawsze miała czas, donikąd się nie spieszyła, była radosna, mądra i cierpliwa. Gotowała wspaniałe obiady i wyczarowywała przepyszne ciasta oraz konfitury. Babcia była uosobieniem dobra i miłości. ”

Pewnego dnia Małgosia dowiaduje się, że Antoni wyjechał? Co się stało? Dlaczego tak nagle ją opuścił? Czy będzie im dane jeszcze się spotkać? Wszystkiego dowiecie się gdy sięgnięcie po książkę. Czy ta historia zakończy się happy endem? Czy skrywane tajemnice ujrzą światło dzienne? Czego nie zdążyła powiedzieć Małgosia Antkowi? Co kryło się za zniknięciem Antoniego? A może raczej kto? Czy nieporozumienia zostaną wyjaśnione? Wiele pytań nasuwa się podczas czytania. Jeśli zaciekawiłam Was chociaż trochę, a mam nadzieję, że tak to zapraszam do przeczytania.

„Słońce skłaniało się ku zachodowi, a miasto tonęło w różowo-pomarańczowym świetle kończącego się dnia. Oczy Małgorzaty pożądliwie przemykały po niebie. Chciała zapamiętać każdy jego fragment. Każdą cenną sekundę tej chwili. Zapach rzeki i świeżych traw mieszał się z odczuciem szczęścia, jakiego doznawała, siedząc obok Antoniego."

Książka jest niepozorna, ma tylko 204 strony, ale niech Was to nie zwiedzie, bo jest to bardzo poruszająca, ciekawa historia dwojga ludzi. Ona bogata, on biedny musiał na wszystko sam zapracować, los już od najmłodszych lat go nie oszczędzał. Przy tej książce można się odprężyć, sprawia, że odpływasz gdzieś daleko w świat bohaterów. Nie spodziewałam się tego, że aż tak mnie wciągnie. Okładka i tytuł mnie zmyliły jakoś, bo nie byłam przekonana do jej przeczytania, a tu miłe zaskoczenie. Sprawdziło się powiedzenie, żeby nie oceniać książki po okładce. Ciekawostką może być to, że w książce znajdują się dodające magii i klimatu czarno-białe fotografie. Bardzo fajny pomysł!

„Czerwcowe powietrze pachniało słońcem, zieloną trawą i radością. Niebo było tego dnia jeszcze bardziej błękitne niż zwykle, a ptasie trele brzmiały dla serca Małgorzaty jak najpiękniejsza melodia. Małgosia niemal unosiła się nad ziemią. Pędziła do domu oznajmić matce i ojcu wspaniałą wiadomość.”

Podsumowując:
Idealna książka na jeden jesienny, czy też zimowy wieczór. Można się zrelaksować i odpocząć. To piękna, wciągająca historia o prawdziwej miłości dwojga ludzi, która chociaż rozdzielona na wiele lat, trwała nadal, a oni nigdy o sobie nie zapomnieli. Piękne... taką miłość spotkać to marzenie pewnie każdego z nas, ale uważam, że takie historie zdarzają się tylko w książkach lub filmach niestety... Warto poznać tą historię! Polecam!

„– Wiesz, po czym odróżnić zauroczenie od głębokiego uczucia? – spytał wnuka retorycznie. – Zauroczenie oślepia, a prawdziwa miłość otwiera oczy. Czasem robiłem głupoty dla dziewcząt. To normalne. Każdy facet lubi się popisywać, zwłaszcza przed kobietami. – Uśmiechnął się łobuzersko. "

W tej książce poznamy dwie historie - jedną o miłości współczesnej, drugą o miłości sprzed lat. Autorka w bardzo prosty ale zarazem fascynujący sposób połączyła losy pary zakochanych z przed lat z dzisiejszą parą zakochanych. Bo wydarzenia z książki dzieją się w latach 1968 i 2020. Para z lat 60 -dziesiątych , to Małgorzata i Antoni. Ich miłość zaczęła się nagle, trwała pewien czas i zakończyła się również nagle. Ale trzeba przyznać, że choć on pochodził z biednej rodziny, a ona z bogatej, to mieli szansę stworzyć rodzinę, bo połączyła ich prawdziwa miłość. Jednak ktoś stanął im na drodze! I tej osoby bym nigdy nie podejrzewała o to! Druga para, to Jadwiga i Tomasz. Oni mają dużo łatwiej w życiu, niż poprzednia para. Ale co łączy ich z tą parą sprzed lat? I dlaczego przeplata się ciągle ten Wel i Lidzbark? No więc, rzeka Wel przepływa przez Lidzbark, a w tej miejscowości i nad tą rzeką toczą się tutaj ciekawe wydarzenia. O których sami musicie przeczytać z książki.
Tak więc, jest tutaj pokazana prawdziwa miłość dwójki ludzi, którzy perfidnie zostali podstępem rozłączeni. Są tutaj dwa pokolenia głównych bohaterów. Łączyć ich będzie wielka miłość, ale także miłość do Lidzbarka. I to tutaj się wszystko zaczęło i skończy. Tak więc zachęcam Was do tej lektury, którą czyta się naprawdę ekspresowo :)

"Małgorzata przychodziła tu zawsze, gdy coś świętowała". Uświadomiłam sobie, że tak rzadko coś świętujemy. Tak rzadko cieszymy się, doceniamy. Najczęściej narzekamy na to co nas spotkało, na to, że to nam się nie udało, tamto.
Małgorzata taka nie była. Cieszyła się z sukcesów. I w takiej chwili poznała Antoniego, miłość swojego życia. Drogo przyszło im zapłacić za to uczucie. Aż trudno uwierzyć, że matka może nienawidzić swojego dziecka, tylko dlatego, że wygląda i zachowuje się inaczej. Że jest w stanie posunąć się do straszliwych rzeczy, byle tylko zrobić po swojemu. A ukochany ojciec nie potrafi przeciwstawić się matce, nie chroni swojej córeczki.
Czas biegnie w tej historii dwutorowo. W roku 1968 i w 2020. Jest ta młodziutka Małgorzata, zakochana w Antonim, przeżywająca swoją pierwszą i jedyną miłość. Jest Antoni i jego młodsze rodzeństwo. A równocześnie jest Małgorzata już w podeszłym wieku, której wydawało się że zamknęła jak najbardziej starannie drzwi do swojej przeszłości, a tymczasem ona nic sobie z tego nie robiąc dogoniła Małgorzatę niespodziewanie ...
Bardzo dobrze się czyta "Sekrety Welu". Z pewnością sięgnę po kolejną książkę autorki. Za możliwość przeczytania dziękuję Andżelice Jaczyńskiej, która zorganizowała Book Tour z "Sekretami Welu".

Sekrety Welu. Mam skłonność do szybkiego czytania
i czasem mylę przeczytane słowa i ten tytuł długi czas był dla mnie sekretem Wielu.
Tytuł ten zresztą pasowałby do powieści. Tak wiele sekretów skrzywdziło tak wiele osób.
Sama Powieść jest bardzo ciekawa super się ją czyta. Niby lekka i przyjemna z rodzaju bajek o kopciuszku.
Tylko że role macochy gra matka.
Książkę czyta się szybko ale pozostaje na długo w pamięci. Prowokuje do przemyśleń do odwagi w życiu.
Uświadamia ze nie wolno czekać sądzić po pozorach. Gorąco polecam

Sekrety Welu. Mam skłonność do szybkiego czytania
Tylko że role macochy gra...

Piękna historia. Prawdziwa miłość, miała szansę ponownie spotkać się po takim czasie. Piękny Lidzbark, choć nie byłam, dzięki autorce wyobraziłam sobie rzekę Wel i ten piękny, starodawny kościółek. Czekam na Twoje kolejne książki...

• Book Tour
  • Nie