Pod pelargoniowym balkonem

Okładka książki Pod pelargoniowym balkonem Anna Balińska
Okładka książki Pod pelargoniowym balkonem
Anna Balińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2021-02-08
2016-02-12
miłość romans literatura polska

Początkowo zapowiadało się ciekawie, później zrobiło się ckliwie i melodramatycznie. Przechodzenie w skrajności nie ułatwiało odbioru tej książki, emocje w niej opisane były płytkie i "płaskie". Autorka chciała przekazać nam pewne emocje jednak jeszcze nie za bardzo wie jak. To chyba nie ten etap.

życie Alicji. Młoda projektantka z Iławy....

życie Alicji. Młoda projektantka z Iławy....

2028

Ulotne poczucie szczęścia Alicji peka jak banka mydlana. Dziewczyna ma 26 lat,satysfakcjonujacą pracei zapracowanego męża. Nie zastanawia się, jak trwały jest jej związek, ąz do chwili gdy mąż komunikuje ,że wylatuje na 3 miesiące do Oslo. Mamieć świetnie płatny pięcoletni kontrakt, więć roztacza wspaniałe wizje przed małżónką. Do bloku obok sprowadza się dawn y znajomy Alicji, Mikolaj, z którym w dzieciństwie była nierozłączna. Nadal ma do niego slabośc. Z kolei największa przyjaciólka baśka,mimo że ma Michała, zagiłęa parol na jego kumplu Mateuszu. Przypadkowo sie spotykają, miło spędzają czas gdy mąż ją zaniedbuje. Myślac, że mąż zgiłą w katastrofie samolotu Alicja czuje sie sparaliżówana. matka i Baska nie potrfia jej pomóc, szukają wspólnie Tomasza. nie było jego nazwiska wśród ofiar. Zdrada amłżeńśka i wicie sobie gniazdka we Wrocławiu z pulchną kochanką to mocne ciosy dla jej miłości i ego. jakoś ekspresowo się rozwodza, a na Mazurach Alicja poznaje charyzmatycznego weterynarza Roberta. Płomienny romans wisi w powietrzu. Typowe motywy, jak to bohaterka przemienia się z brzydkiego kaczątka w łabędzia, z potulnej pani domu przechodzi w tryb aktywnej kusicielki. Piękno języka, wysmakowane opisy przyrody, dobrze nakreślone sylwetki drugoplanowych bohaterów, wiarygodnie przedstawione dylematy młodej rozwódki, sinusoida jej uczuć. Oczywiście aby odnaleźć szczęście Alicja musi się sparzyć, spiknąc z nieodpowiednim typkiem, musi pokonać wiele wyimaginowanych bądź rzeczywistych przeszkód. Miła historia, w której kibicujemy sympatycznym sąsiadom, by zaangażowali się na dobre i złe w związek. Mimo, że to wszystko już było, i to w wielu wariantach na kartach innych powieści, ksiazka Balińskiej idealnie nadaje się na upalne letnie dni.

Pomysł na książkę bardzo dobry, wykonanie też całkiem niezłe, niektóre wątki np Robert albo szczegóły śmierci ojca naciągane ale patrząc na całokształt można przeczytać z przyjemnością. Mam nadzieję że autorka wyrobi się i kolejne książki będą coraz lepsze ;)

Jak czuje się młoda kobieta, która dowiaduje się o zdradzie męża? Powieść o uczuciach od odrzucenia, przyjaźni, miłości po przeżycie ciężkich prób życiowym jakim jest strata, która zostawia w sercu ranę. Historia pełna emocji, przemyśleń i trudnych przełomowych momentów, które zrozumie tylko kobieta. A w tle pelargonie na balkonie w Iławie.
Małżeństwo.

Alicję – główną bohaterkę poznajemy gdy mąż z bezrobotnego gościa z piwem przed telewizorem zmienił się w pracoholika. Nieoczekiwanie ta praca bardzo go zmieniła. Małżonkowie oddalali się od siebie. Tymczasem na przeciwko balkonu z pelargoniami zamieszkuje przyjaciel z dzieciństwa Alicji. Mikołaj jak na strażaka przystało jest wysportowany i pomocny. Mimo kilku lat w ciągu których nie mieli kontaktu Alicja wiedziała co nieco o nim od swojej mamy. Matki obojga są zaprzyjaźnione i uwielbiają zajmować się życiem innych.

Od początku tej historii w życiu głównej bohaterki dzieję się bardzo wiele. Trudno się spodziewać takich zwrotów akcji, gdy wydaje się że najgorsze minęło i wszystko zaczyna iść w dobrą stronę. Alicja próbuje zacząć żyć na nowo bez męża. Radzi sobie ze swoimi emocjami i żalem po utraconych latach i nie tylko….Ponieważ niespodziewanie wiele przytrafia się tej młodej kobiecie i aż do ostatnich stron tej historii, będziemy trzymani w napięciu co się wydarzy. Podsumowując jeżeli szukacie książki która was wciągnie, opowie o wielu trudnych sytuacjach w których pojawia się wiele łez oraz bohaterów pełnych przyjaźni i oddania zapraszam pod pelargoniowy balkon.

Cała opinia na:

Małżeństwo.

Alicję – główną...

Cudowna lekka książka. W dodatku akcja dzieje się między innymi w moim małym mieście także jeszcze przyjemniej się mi się czyta 🙂

Debiut pisarki niestety dostrzegłam dopiero w ubiegłym roku. Piszę niestety, bo widzę, ile lat straciłam. Książkę dostałam w prezencie ślubnym z dedykacją. Wspaniała. Pełna radości, z pozytywnym przesłaniem.

Pamiętam, że gdy czytałam tę książkę towarzyszyły mi ciekawe emocje. Bardzo mnie ta historia pochłonęła, a tytuł książki wręcz urzekł. Poczułam klimat pelargonii, a kocham te kwiaty bardzo. W tym roku po raz drugi sięgnęłam po książkę😉

Alicja dla męża poświęciła wiele, stała się tzw. kurą domową. Niestety on nie potrafi tego docenić, zdradza ją, zostawia dla kochanki. Kobieta ciężko to przeżyła. Zdrada męża, jego perfidne kłamstwa i zachowanie po tym, jak wszystko wyszło na jaw, było dla niej bardzo trudne. Kiedy myśli, że już wszystko będzie dobrze, że się podniosła z „dna”, na jej drodze pojawia się mężczyzna. Niestety po raz kolejny Alicja wpada w toksyczny związek, który ją rani, niszczy. Może liczyć tylko na Mikołaja, przyjaciela z dawnych lat, dzięki któremu widzi światełko w tunelu. Czy życie Alicji stanie się tak piękne, jak jej kwiaty na balkonie? Czy kobietę opuści pech? Czy Mikołaj będzie kimś więcej? Czy kobieta odnajdzie swoje szczęście?

Historia mnie wciągnęła. Nie jest za długa, książka ma 170 stron, ale tyle wystarczy, aby dostarczyć czytelnikowi bardzo dużą dawkę emocji. Podczas czytania czułam złość, żal, smutek, a także radość, kiedy wszystko zaczynało iść w dobrym kierunku.

Alicja jest bardzo pechową kobietą. Co trochę spada na nią kolejne nieszczęście, z którym musi się uporać. Nie zawsze zgadzałam się z jej decyzjami, ale zdecydowanie ją polubiłam do tego stopnia, że mocno jej kibicowałam. Jest bohaterem realistycznym, z którym możemy się utożsamić. Niestety czasami tak bywa, że w życiu wszystko idzie pod górkę, czego byśmy się nie dokleili, sypie się, a z kolejnej katastrofy ciężko się nam podnieść.

RECENZJA RÓWNIEŻ NA MOIM BLOGU:

Czytałam już dość dawno, ale jakoś mi się tak przypomniała ta książka pod wpływem pewnych przeżyć. W życiu jak w powieści, czasem nie wiedzieć czemu dzieją się dziwne rzeczy i nagle znajdujemy się w centrum wydarzeń. Ale z powieścią prościej - bierzesz do ręki, pochłaniasz oczami i odkładasz, oddychając z ulgą. Pozostaje ci nadzieja, że w życiu również może być pięknie, że pomimo burz, znów zajaśnieje słońce. Uważam, że ta powieść jest świetnym debiutem młodziutkiej pisarki. Postacie są takie jak my, zwykłe, rzeczywiste, z problemami i czasem łatwowierne. Takie z krwi i kości. Polecam.

• 2016
  • 2016