Czytamy sylabami. Nigdzie nie jadę!

Okładka książki Czytamy sylabami. Nigdzie nie jadę! Elisenda Roca
Okładka książki Czytamy sylabami. Nigdzie nie jadę!
Elisenda Roca Wydawnictwo: Debit literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
No hi vull anar!
Debit
2020-06-24
2020-06-24
48 min.

Ania i Antek to rówieśnicy. Rodzice zapisali ich na kilkudniową wycieczkę szkolną. Dzieci bardzo przeżywają ten wyjazd. Mają mnóstwo pytań i wątpliwości - są przerażone. Trochę poprawiają im się humory podczas pakowania plecaków. Noc przed wyjazdem jest najtrudniejsza, a czarne scenariusze krążą po głowach dzieci.

Jak się dzieci czuły na wycieczce? Co im się najbardziej podobało? Które z ich czarnych przewidywań się sprawdziło? Czy jedzenie okazało się niesmaczne? Czy chcieli wracać do domu?

Pierwsze rozstanie z rodzicami to naprawdę przełomowy moment w życiu dziecka. Warto je oswoić rozmową i książeczką. Sama do tej pory pamiętam jak po II klasie SP pojechałam na dwutygodniowe kolonie. Bardzo tęskniłam i płakałam za domem. Byłam zdecydowanie za mała na tak długi wyjazd. Tym bardziej polecam to opowiadanie to samodzielnego czytania.

Jak się dzieci czuły na wycieczce? Co im się najbardziej...

To kolejna książeczka dla początkujących czytelników z serii CZYTAMY SYLABAMI. Bardzo lubię tę serię ze względu na kolorowy podział wyrazów na sylaby. Mamy tu zastosowane dwa przeplatające się kolory, czarny i czerwony. Ułatwia to czytanie dłuższych wyrazów i jednocześnie pokazuje jak możemy prawidłowo podzielić wyrazy na sylaby. Dodatkowym atutem tych książek jest to, że opisywane historyjki są pouczające, dostosowane do potrzeb dzieci. Tym razem para młodych uczniów wybiera się po raz pierwszy na wycieczkę bez rodziców. Towarzyszą im obawy, lek, a nawet przerażenie. Świetnie wytłumaczone są korzyści z przebywanie na takich szkolnych wycieczkach, jak i pokazany sposób przygotowania się do nich. Idealna książka do wspólnego czytania z dzieckiem.

Opowiadanie "Nigdzie nie jadę!" to mała, cieniutka i bogato ilustrowana książeczka z serii "Czytamy sylabami", adresowana do dzieci w wieku +6lat, zachęcająca do samodzielnego czytania.
Książki z tej serii poruszają problemy, z którymi zmaga się każde dziecko, są więc idealne do wspólnego czytania z rodzicami i mogą być inspirującym wstępem do poważnych, wychowawczych rozmów.
Jak wskazuje nazwa serii- książeczki są skonstruowane tak, aby ułatwić dziecku samodzielne czytanie, dlatego też wszystkie wyrazy zostały podzielone na sylaby za pomocą dwóch kolorów czcionki. Tekstu nie ma dużo, akcja jest dynamiczna, ilustracje zabawne, a temat bardzo interesujący, więc myślę, że każdy mały czytelnik z ochotą zasiądzie do takiej lektury.

W książeczce poznajemy dwójkę zwyczajnych drugoklasistów- Antka oraz Anię, którzy tak jak inne dzieci mają rodziny, przyjaciół, chodzą do szkoły, oraz pierwszy raz jadą na kilkudniową wycieczkę. Niestety perspektywa spędzenia nocy z dala od domu zamiast cieszyć- przysparza im wielu obaw.
Ania i Antek rozmawiają o swoich lękach z rodzeństwem, rozmawiają z rodzicami, ale pomimo tego ciągle boją się, że na wyjeździe przydarzy się im coś przykrego. W ich głowach roi się od czarnych scenariuszy i przerażających dla każdego kilkulatka sytuacji:

"A co jeśli się rozpłaczę?
A co jeśli zrobi mi się niedobrze?
A co jeśli zatęsknię za mamą i tatą?
A co jeśli jedzenie okaże się niesmaczne?
A co jeśli zechcę wrócić do domu?
A co jeśli posiusiam się w nocy?
A co jeśli spadnę z łóżka?
A co jeśli będę się wstydzić?"

Pomimo strachu dzieci odważnie wsiadają do autokaru i jak nietrudno się domyślić, bawią na wycieczce doskonale. Po powrocie Antek i Ania są w znakomitych humorach i już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu.

Historyjka "Nigdzie nie jadę!" w prosty i przystępny sposób pomoże oswoić lęki, zachęci do rozmowy, doda wiary we własne siły i podpowie jak otworzyć się na nowe wyzwania.
Strach najlepiej pokonać odwagą!

Bardzo fajna i wartościowa książeczka dla najmłodszych, a w całej serii ukazały się opowiadania poruszające inne wielkie problemy w życiu małych ludzi.

Te książeczki, to jedyne, które znam, do wspomagania czytania sylabowego (czyli , że tekst jest dwojakiego koloru: czarnego i czerwonego),a które nie są parafrazą klasycznych bajek takich jak "Kopciuszek" czy "Czerwony Kapturek".

"Nigdzie nie jadę!" podejmuje temat lęku dziecka przed podróżą bez rodziców w nowe rejony. Pokazuje, że strach i kotłujące się myśli 'jak to będzie?' są normalne w takim momencie, ale warto się odważyć, bo przecież na takich wyjazdach czeka wiele ciekawych przygód.

• Martyna
  • Nuka
  • Martyna i Juliusz
  • Juliusz
  • Biblioteczka maluszka
  • Biblioteka
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Czytamy sylabami. Nigdzie nie jadę!