Obrona Kandii 1648–1669. Najdłuższe oblężenie w historii

Okładka książki Obrona Kandii 1648–1669. Najdłuższe oblężenie w historii Igor Babulin
Okładka książki Obrona Kandii 1648–1669. Najdłuższe oblężenie w historii
2020-03-01
2020-03-01
Witold Biernacki
wojskowość powszechna wojny z Turcją

Cieszy, że oblężenie Kandii doczekało się wreszcie opracowania po polsku. Niestety przeciętnego, napisanego bez polotu. Prawie połowa książki traktuje na temat działań korpusu ekspedycyjnego Ludwika XIV wiosną i latem 1669 roku. Wymusiło to wybiórcze potraktowanie całego oblężenia.

Zdawkowe wspomnienie przyczyn wybuchu wojny i jej wieloletniego przebiegu można jeszcze zrozumieć, chociaż moim zdaniem zabrakło tu niuansów politycznych i gospodarczych. Niezbyt szeroko potraktowano jednak kwestie podstawowe dla przebiegu walk. To m.in. techniki oblężnicze i fortyfikacyjne, walki w tunelach, czy rola broni białej w starciach na gruzowiskach bastionów. To także kwestie weneckiej i osmańskiej logistyki, która koniec końców zadecydowała o rezultacie tej wieloletniej wojny. O tym tu nie przeczytamy albo jedynie ogólne wzmianki. Po przeczytaniu książki dalej nie wiem jak Turcy forsowali kamienną kontrskarpę i głęboką, suchą fosę, ani jak kopano w skale podkopy do minowania i kontrminowania.

Babulina bardziej interesuje francuska wersja wydarzeń. Rozdziela włos na czworo, przez pół strony wskazując że druga kompania muszkieterów króla liczyła 117 a nie 118 żołnierzy, jak podaje inna autorka. Podaje nawet nazwiska sierżantów. Dużo tu informacji trzeciorzędnych dla głównego tematu. Natomiast cieszy szczegółowy opis wypadu z 25 czerwca, bo to właściwie najciekawszy moment książki. Zbagatelizowano za to rolę nieudanej akcji floty z lipca 1669, która w innych książkach jest przedstawiana jako atak ostatniej szansy, który zadecydował o ostatecznym upadku morale obrońców. Z kolei ucieczka korpusu francuskiego z miasta jest przedstawiona przez Babulina jako honorowy odwrót. W innych opracowaniach można przeczytać, że to był główny powód kapitulacji miasta. Komendant Kandii miał prosić Francuzów o pozostanie do przybycia kolejnej armady, wiozącej z Wenecji nowo zaciągnięte regimenty i zaopatrzenie.

Autor szermuje kilka razy pojęciem "chrześcijańskiej Europy niosącej pomoc", "chrześcijańskiej Europy tracącej Kretę", ale o tym, że w okopach Kandii katolicy nie chcieli walczyć w jednym okopie z protestantami (i vice versa),a jedni i drudzy mieli w największej pogardzie oddziały złożone z prawosławnych Greków się już od niego nie dowiemy. Sugeruje za to kilkakrotnie, że np. niemieckie regimenty to posiłki sojuszników. Akurat z tego co wiem to były po prostu wynajęte regimenty, przejęte za pieniądze na służbę Wenecji (w tym te z Cesarstwa). Na stronie 99 czytamy dość dziwną deklarację, że "upadek Kandii zaburzył równowagę sił w regionie". Nie było jej przynajmniej od półtora stulecia.

Pozycja nie błyszczy literacko i leży edycyjnie. Przykładowo nazwisko jednego oficera mamy w 4 różnych formach: Choiseul, Shausel, Choizeul i Choiselle (str. 67-73),a jeden francuski regiment nazywa się w jednym miejscu "Montpeiro" a później "Montpeiroux". Rażą określenia typy "statki i galery", gdy powinno być "okręty liniowe i galery" (str.78). Takich błędów jest więcej, ale słaba edycja i brak korekty to już znak rozpoznawczy Inforteditions.

Ewidentne plusy to ciekawy, zupełnie pomijany w polskiej literaturze temat oraz wysokiej jakości ilustracje i analiza zapomnianego francuskiego źródła. W języku angielskim mamy doskonałe pozycje na temat tej wojny - Bruno Mugnai "The Cretan War 1645-1671", Kenneth M.Setton "Venice, Austria and the Turks in the seventeen century", a działania flot w R.C. Anderson "Naval wars in The Levant 1559-1853". Niestety na porządne i wyczerpujące opracowanie wojny o Kandię w języku polskim przyjdzie nam jeszcze poczekać.

• Renesans
  • Orient