Tatuś Muminka i morze

Tove Jansson Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Muminki (tom 8) literatura dziecięca
Pappan och havet
literatura dziecięca
2020-03-25
Teresa Chłapowska
Muminki Włóczykij Ryjek mała Mi

to chyba najbardziej dziwna i straszna książka ze świata muminków. prawdopodobnie to właśnie tą fabułą inspirował się robert eggers w trakcie tworzenia swojego najnowszego filmu pt. 'lighthouse'.

Tove Jansson znów oczarowała mnie światem Muminków. Ta ósma już część jest po prostu świetna! Czuć w niej bowiem powiew letniego wiatru, zapach morskiej wody i świeżej farby na ścianie. Słychać w niej szum fal rozbijających się o brzeg i pęd koników morskich.

Autorka zabrała naszych bohaterów w przygodę życia i osadziła akcję książki na małej skalnej wysepce zlokalizowanej...

Tove Jansson i Andersen mają wspólną cechę patrzenia na drobiazgi i dostrzegania w nich prawdziwej istoty rzeczy. Wersji telewizyjnej nie można odmówić uroku, ale tylko w książce znajdziemy pewne smaczki i trafimy na trop wielu tajemnic świata muminków. Również wywołującej wiele poruszenia postaci Buki. Książka opowiada o budowaniu na nowo, okiełznaniu nieznanego. Trudach i...

Na półkach: , , , , , , ,

"Tatuś Muminka i morze" to bardzo smutna, momentami nieco straszna powieść.

Mimo tego że dialogów jest tu jak na lekarstwo, książkę czyta się bardzo dobrze, do tego akcja jest nieprzewidywalna.
Nie ma tu ani grama zbędnych opisów.

Z wielkim zaciekawieniem i lekkim strachem, czytałem opisy samoistnego poruszania się wyspy. Chybotania drzew, które ciemną nocą krok po kroku...

Nie przypuszczałam, że książce z serii Muminków dam tak niską ocenę. Ten tom był męką - długi, nic się nie działo, ciężko filozoficzno-metaforyczny, depresyjny. Dziecko go nie rozumiało i ja też nie.

Tatuś Muminka to po prostu przemądrzały facet o zbyt wybujałym ego, który na każdym kroku chce udowadniać swoją mądrość i wspaniałość. Typowy "mansplaining" ! Jakże mnie irytował na kartach tej książki! Dałabym 7 gwiazdek, bo "Muminki" same w sobie to piękna historia, ale za dużo w tym tobie Tatusia :D

To jeden z dziwniejszych tomów o Muminkach. Z niejasnych przyczyn, może z powodu Tatusia, którego nosi po świecie potrzeba przeżycia przygód, rodzina pakuje się na łódkę i przeprowadza na niewielką skalistą wyspę. Tatuś marzy o objęciu posady Latarnika, reszta rodziny próbuje się w nieprzyjaznym miejscu zaaklimatyzować.
Pozytywne jest, że ostatecznie każdy znajduje swoje...

Ten tom nie jest dla dzieci, a przynajmniej nie dla takich z bujną wyobraźnią. Jest pełen smutku, melancholii, samotności i tęsknoty.
Mam wątpliwość odnośnie głównego wątku - cała rodzina podporządkowuje swoje życie i szczęście, aby jeden jej członek mógł się czuć spełniony.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Za mną najgrubszy tom "Muminków".

Naprawdę, naprawdę wielki plus za to, że było tu tyle Buki! Wreszcie ktoś jej pomógł - być może nieświadomie, ale pewnie po raz pierwszy w życiu poczuła się szczęśliwa... Doskonale ją rozumiem i zawsze jej współczuję, że wszyscy przed nią uciekają, boją się jej i są do niej wrogo nastawieni.

Drugi plus za cynizm, złośliwość i...

Na półkach: , , , ,

Nie dałyśmy rady. Ja i moja córka, fanki Muminków, tym razem skapitulowałyśmy. Za trudne i za nudne jak dla mnie, a co dopiero dla dziewięciolatki. Sorry Muminku. Może kiedyś...

1 482
  • Chcę w prezencie