Wypocznij i zgiń

Okładka książki Wypocznij i zgiń
Marta Matyszczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Kryminał pod psem (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kryminał pod psem (tom 7)
Wydawnictwo Dolnośląskie
2020-02-12
2020-02-12

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Gucio jak zwykle nie zawodzi. Szymona też lubię, ale niektóre z sytuacje z udziałem Róży jak dla mnie przesada. Mimo to książka dobra i zabawna. Warta przeczytania.

Tak się złożyło, że czytałam tę siódmą część serii "Kryminał pod psem" pani Marty Matyszczak w uzdrowiskowym mieście, czyli w Ciechocinku. A fabuła książki "Wypocznij i zgiń" toczy się również w uzdrowisku, w Szczawnicy.

"Głupie pomysły! Kto to widział, żeby jechać do miejscowości, która już samą nazwą wzbudza podejrzliwość. A przynajmniej niesmak.
Szczawnica.
Znaczy, że co oni tam robią? Najprawdopodobniej po piwnicach... Nie chciałbym się mądrzyć, ale już sama semantyka nie wróży niczego dobrego."
Mam dziewięć książek z tego cyklu na swojej półce, więc staram się aby przeczytać całość, tym bardziej, że ukazała się dziesiąta część, więc chcąc się za nią zabrać, powinnam przeczytać jeszcze dwie..., no cóż, jakaś kolejność powinna być, żeby łatwiej się rozeznać w tym całym galimatiasie z Różą, Szymonem i oczywiście z Guciem. Seria raczej zobowiązuje by zachować jako taki porządek.
Szymon i Róża to bardzo intrygująca para, czasem zachowują się jak żuraw i czapla z wiersza Brzechwy. Jednak w niektórych przypadkach potrafią stworzyć nawet zgrany duet i pokonać wiele przeciwności. Oczywiście pomaga im Gucio, bez tego kundelka z pewnością ich drogi by się dawno rozeszły.
Pod wyciągiem narciarskim znalezione zostały zwłoki lokalnego biznesmena. Policja jakoś dość mozolnie prowadzi dochodzenie, więc właściciel wyciągu postanawia wynająć detektywa Szymona Solańskiego aby złapał mordercę. Zależy mu na czasie, gdyż obawia się, że gdy turyści dowiedzą się o nierozwiązanej sprawie nieboszczyka, uciekną stąd obawiając się mordercy.

"Im prędzej sprawa się wyjaśni, tym lepiej. Sezon w pełni, nie mogę sobie pozwolić, żeby te cholerne cepry hurtem mi powyjeżdżały do tej jeszcze bardziej cholernej Bukowiny. Na cholerna do kwadratu Kotelnicę, panie! W Pieninach niech trzymają dupska! Nam się dudki po prostu należą!"

Zatem Szymon z Różą i Guciem przyjechali do uzdrowiska odpocząć i zarazem rozwiązać tę sprawę. Solański bardzo lubi jazdę na nartach, Róża natomiast wolałaby przesiadywać w knajpkach lub w jakimś spa. Gucio natomiast wolałby się zająć jakąś dobrą kiełbaską, najlepiej śląską... Jednak muszą jakoś pogodzić ze sobą te sprawy.
W czasie prowadzenia dochodzenia przez nietypowy duet a nawet tercet, okazuje się, że morderstwo biznesmena ma związek z tragicznymi wydarzeniami sprzed wielu lat, gdy w dwudziestoleciu międzywojennym zjeżdżały do szczawnickich wód rozmaite osobistości ze świata kultury. Przy tej okazji możemy poznać historyczne tło uzdrowiska, przyjrzeć się w jaki sposób artyści wypoczywali w tamtych czasach.
Szymon ma jeszcze jedna sprawę do rozwiązania. W tajemnicy przed Różą chciałby zorganizować ślub, wynajął nawet agencję do tego, lecz sam nie wie jak długo może utrzymać to w tajemnicy, gdyż Róża jest bardzo dociekliwa.

"Detektyw jednak się ociągał. Twierdził, że co nagle, to po diable, i że Róża zasługuje na specjalną uroczystość, a nie jakieś tam hop-siup i po rosole."
Zakończenie jak zwykle jest nieco zaskakujące, lecz w sumie tak być powinno.
Chociaż niektórzy narzekają na serię Marty Matyszczak, że jest nudna, że nie śmieszna, a nawet wręcz odpychająca. Lecz nikt przecież nie zmusza ich do czytania. To samo przecież piszą o innych książkach i innych pisarzach. Nie wszystko wszystkim się podoba, i tak jest dobrze, bo to znaczy, że mamy jakieś swoje zdanie i nie brniemy jak owce na rzeź za jednym tytułem czy za jednym autorem...
Mnie komedie kryminalne pozwalają się rozluźnić, pomagają w trudnych chwilach oderwać się od rzeczywistości. Dlatego myślę, że są potrzebne tego typu książki dla odprężenia i relaksu. Lecz jeśli ktoś nie lubi, to trudno.
To lekka i zupełnie nieszkodliwa lektura na leniwe dni i ciekawe pomysły autorki pozwalają nam poznawać wiele miejsc, w które podróżują Szymon z Guciem i Różą. Gucio jest tak bardzo zabawnym i mądrym kundelkiem, że nawet zdecydowałabym się takiego mieć.

Szczawnica.
Znaczy, że...

Bardzo słaba książka. Ani to kryminał, ani powieść obyczajowa. Ani to ciekawe, ani śmieszne. Kryminalny wątek jest kompletnie marginalny - jacyś podejrzani pojawiają się w zasadzie dopiero pod koniec książki, o ofierze wiemy tyle co nic i zdaje się, że nikogo ta zbrodnia nie interesuje, a śledztwa nikt praktycznie nie prowadzi. Policjant głównie je i marudzi, a niby detektywi jeżdżą na nartach, zwiedzają miasto, chodzą po knajpach i planują ślub.

Główni bohaterowie ogólnie nie budzą we mnie szczególnie pozytywnych emocji. Solański jest nudny i bez ikry. Kwiatkowska infantylna, leniwa i prostacka. Trzy czwarte książki to opisy tego, jak Kwiatkowska ekscytuje się swoim mającym się odbyć ślubem oraz próbuje się dowiedzieć co w tym zakresie planuje jej przyszły mąż.

Do tego książka napisana jest dziwnym językiem - trochę takiej gwary, trochę innej, trochę inteligenckich fraz, trochę slangu, trochę neologizmów... Za dużo tego. Książkę czyta się przez to ciężko, a styl jest po prostu irytujący.

Na plus - osadzenie akcji w rzeczywistym miejscu, wśród istniejących naprawdę hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych, dodaje powieści realizmu. Do tego dwa plany czasowe i narracja prowadzona z różnych perspektyw urozmaica nieco fabułę. Na końcu akcja nieco przyspiesza i sprawa się wyjaśnia, choć jest ono raczej oderwane od całej reszty książki, w której wątek kryminalny był bardzo zaniedbany... Jest jeszcze kwestia psa-detektywa - pomysł byłby fajny, gdyby został dobrze wykorzystany, ale pies wcale nie jest ani szczególnie mądry, ani szybki, ani sprytny, ani pomocny, ani zabawny. Głównie je, śpi i załatwia się w niewłaściwych miejscach, czego nikt nawet nie zauważa...

Tytuł książki nawiązujący do "Przyjdź i zgiń" Agathy Christie to spore nadużycie. Autorce bardzo bowiem daleko do królowej kryminału... Na pewno żadnej inne książki z tej serii czytać nie zamierzam.

W Szczawnicy pod wyciągiem na Palenicę znaleziono trupa mężczyzny. Właściciel wyciągu chce jak najszybciej znaleźć morderce, aby nie stracić klientów, którzy mogą się bać o życie w kurorcie. Wynajmuje w tym celu znanego z telewizji detektywa Solańskiego. Detektyw wraz z narzeczoną Różą i nieodłącznym psem Guciem postarają się rozwiązać zagadkowe morderstwo, które najprawdopodobniej ma korzenie w przeszłości. Róża również ma do rozwiązania zagwozdkę, kiedy i gdzie odbędzie się jej wymarzony ślub.

Śmieszna jak każda z części...Oj te zakochańce dają czadu a kolejna tajemnica z przed lat rozwiązana...

Czytam sobie po kolei wszystkie tomy a także niektóre ich recenzje i z zaskoczeniem dowiaduję się, że dla części czytelników seria nie jest śmieszna, a wulgarna, ociekająca jadem czy w inny sposób odpychająca.
Ha.
Ja zupełnie tak jej nie odbieram. Mi właśnie poczucie humoru bardzo się podoba, nie widzę też jakiejś specjalnej zjadliwości. Widocznie mam podobne podejście do ludzi co autorka, ponieważ mi opisy ich natury i zachowań nie wydają się bulwersujące, a raczej trafne i doprawione fajnym dowcipem. A już niektóre teksty Gucia po prostu powalają.
Ale to by wyjaśniało, dlaczego inne książki, w których poczucie humoru jest dla mnie infantylne, wywołują u niektórych salwy śmiechu. Kwestia wrażliwości. I cieszy mnie, że autorka pomimo tych negatywnych opinii nie zmieniła stylu.

Owszem, odczuwam lekkie znużenie w siódmym już tomie, ale na pewno przeczytam wszystko do końca.
Wydaje mi się, że pierwsza część serii była może troszkę poważniejsza, z takim nawet leciutko mrocznym klimatem, a potem było lżej, ale może to równie dobrze być kwestia przyzwyczajenia się już do tegoż klimatu.

Czytam też tutaj sporo zarzutów, że wątki kryminalne są słabe. Ja się z tym zgadzam, ale nie ubolewam nad tym. Myślę, że to po prostu nie do końca są komedie kryminalne, ale na równi romans oraz obyczajówka, a nawet coś w rodzaju turystyki i krajoznawstwa, bo przecież każdy tom dzieje się w innym miejscu. (Ja przy każdym z nich wyszukuję w internecie mapy i zdjęcia opisywanych okolic, aby lepiej wyobrazić sobie wydarzenia i ich tło i wczuć w atmosferę.) Myślę, że te książki miały takie być i nie jest to żadna niedoróbka ze strony autorki, która robi wrażenie osoby zdecydowanie inteligentnej i wie, co pisze.

Wątek Róży i Szymona bardzo mi się podoba i z emocjami śledzę ich cykliczne zbliżanie się i oddalanie. Obydwie postacie są bardzo fajne i odmienne od tych prezentowanych w komediach kryminalnych innych polskich autorek. Szczególnie postać Kwiatkowskiej, która zdecydowanie nie jest typową książkową kobiecą bohaterką. Nie jest "kobietką", która domaga się dla siebie szacunku mężczyzn, ona ma to gdzieś, nie próbuje nic udowodnić i robi swoje. Oczywiście wyjątkiem jest jej ukochany i tylko na jego zdaniu jej cokolwiek zależy.
Szymon z kolei jest połączeniem inteligencji i gamoniowatości oraz twardzielstwa z wrażliwością. Dla mnie facet "ma swój urok". Jak cała seria.

Ha.

Kolejny tom kryminału pod psem.
Ciekawa fabuła wciąga od pierwszych stron.
Książkę szybko się czytało.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście

Kolejny tom kryminału pod psem.
Ciekawa fabuła wciąga od pierwszych stron.
Książkę szybko się czytało.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście

BEZNADZIEJA - OKROPNY GNIOT. AUTORKA SILI SIĘ NA HUMOR, ALE WYCHODZI Z TEGO KIEPSKI EFEKT. W TRAKCIE CZYTANIA WCIĄŻ SPRAWDZAŁEM ILE JESZCZE STRON MUSZĘ PRZEBRNĄĆ.

Jeśli mam być w 100% szczera to książka jest naprawdę mocno średnia. Żarty są niezbyt zabawne a samego śledztwa w książce jest tyle co nic. Trochę szkoda bo zapowiadała się naprawdę fajnie :(

Lubię duet Solański-Kwiatkowska, w szczególności poczucie humoru (albo w przypadku Szymona - jego brak), ale chyba już mam przesyt. Choć książka zabawna, ale jednak przesyt.