Algorytm Ady

James Essinger Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Ada's Algorithm: How Lord Byron's Daughter Ada Lovelace Launched the Digital Age
Jerzy Wołk-Łaniewski
Znak Horyzont
komputer informatyka kobieta algorytm nauka
biografia, autobiografia, pamiętnik
Jerzy Wołk-Łaniewski
komputer informatyka kobieta algorytm nauka

Obawiam się, że w tej biografii najbardziej niezwykłe jest to, że minęła się z celem o jedno biurko.
Najwięcej w tej książce jest osiągnięć Babbage'a i ekscesów seksualnych Byrona. Sama Ada jest schowana za obu panami i bardzo rzadko tylko wychyla nosek zza ich potężnych pleców. Niestety, oczekiwałam czegoś zupełnie innego.

Mam nadal niedosyt. Dużo o innych i życiu i działalności innych. Mniej o głównej bohaterce.

Miało być o Adzie, ale odniosłam wrażenie, że autorowi w pewnym momencie się źródła i pomysły skończyły, a hajs za wierszówkę zgadzać się musiał, więc zaczął na kartkach straszyć najlepszy psiapsi Ady. O samym algorytmie też nie za specjalnie. Książka zmęczona, ale - jak na memie - jakim kosztem.

Tak jak napisali przedmówcy - duże rozczarowanie. Przede wszystkim nie mam pojęcia dlaczego ta książka jest określona jako biografia Ady, bo nią nie jest. Jest historią jej przyjaźni i współpracy z Babbage'em, co samo w sobie jest interesujące, nie rozumiem więc dlaczego tej książki nie reklamowano w ten sposób.
Tak naprawdę prezentuje mały wycinek życia Ady (nie wiemy na...

Gdy zobaczyłam opis tej książki w zapowiedziach wydawniczych, wiedziałam, że bezapelacyjnie muszę po nią sięgnąć. Uwielbiam bowiem poznawać życiorysy nietuzinkowych kobiet, szczególnie tych, których biografie zostały do tej pory mało zgłębione. Z ogromną przyjemnością i równie wielką ciekawością zabrałam się więc za lekturę „Algorytmu Ady”.

Gdybym miała określić jednym...

Bardzo byłam ciekawa tej książki. Liczyłam na to, że dokładniej poznam kobietę, której umysł wyprzedził epokę i przewidział erę komputerów. Tymczasem o samej Adzie traktowała może 1/3 książki. Reszta to opis jej przodków, co w sumie można zrozumieć, ponieważ Ada była wypadkową ich genów. Sama bohaterka zajmuje tutaj jednak niewiele miejsca.
Zastanawia mnie natomiast jedno -...

Niestety rozczarowanie...Ady praktycznie nie ma w tej książce...I zabrzmie może jak stereotypowa feministka, ale widać że autorem jest facet...W tej książce brakuje subtelności, próby wejścia w skórę bohaterki...jej przemyśleń uczuć i fascynacji...Za dużo tu o Babbaga rozumiem że ich przyjaźń była ważna i inspirująca, ale ten ciężar narracji można było rozłożyć...

Istnieje wiele powodów dla których warto sięgnąć po książkę Essingera. Znajdziecie w niej ciekawy obraz epoki, przepełniony znajomym nam literacko światem plotek, romansów i towarzyskich lapsusów (któż wiedział, iż lord Byron romansował z siostrą przyrodnią Mary Shelley, autorki Frankensteina?). Znajdziecie w niej wizjonerów, goniących za nieuchwytnym króliczkiem...

Słyszeliście kiedyś o żyjącej w XIX wieku Adzie Lovelace, kobiecie, która napisała pierwszy program komputerowy? Ja nie. I wydaje mi się, że jeszcze o wielu innych inteligentnych kobietach, które mogły zmienić losy świata, również nie słyszałam.

Świat idzie ku zmianom. Coraz głośniej mówi się o kobietach, ich odkryciach, wynalazkach, ich ciężkiej pracy, która przez lata...

• 2020
  • 2020