Równia wznosząca

Okładka książki Równia wznosząca
Alex Korb Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psyche/Soma
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2019-08-26
2019-08-26
Katarzyna Sapeta-Czajka
psychoterapia terapia psychiatria neuronauka depresja neuropsychologia neuropsychiatria zaburzenia nastroju

Bardzo dobrze mi się czytało tą książkę, bo jest napisana prostym językiem, zrozumiałym dla każdego mimo, że przewijają się tam też pojęcia medyczne. Kopalnia wiedzy, sposobów na radzenie sobie, tłumaczenie pewnych mechanizmów w depresji pokazanych na przykładach badań naukowych. Świetna pozycja dla każdego kto zmaga się z depresją lub po prostu obniżonym nastrojem.

Merytorycznie, prosto i zrozumiale o tym jak świadomie zmieniać sposób działania mózgu, tak by być na fali wychodzenia z depresji, zamiast jej pogłębiania. O tym jak nasze działania, doświadczenia i myśli wpływają na nasz mózg i jak możemy to wykorzystać w walce z depresją. Sposobów jest wiele i wzajemnie się wspierają - nie wszystkie działają na każdego tak samo, ale im więcej ich znasz, tym większa szansa na wejście na tytułową równię wznoszącą, ku wyzdrowieniu.

Ciekawe jest też na przykład to, że pozytywne zmiany mogą zachodzić w mózgu, jeszcze zanim poczujemy poprawę samopoczucia.

Klaudia Lewandowska napisała w opinii, że książka powołuje się na nieaktualne badanie. To ciekawe, tym bardziej, że mówi tak, tylko na podstawie rozmowy z koleżanką, w dodatku nie wskazuje nawet o które badanie chodzi. A autor przytacza wnioski z dziesiątek badań, robionych przez naukowców z różnych krajów i podaje ich źródła, więc które z nich stało się nieaktualne?

Oprócz tego, że książka tłumaczy co się z nami dzieje w depresji i jak to zmienić, to samo jej czytanie daje dużo ciepła i optymizmu. Jeśli masz depresję, to będzie dobra inwestycja, polecam.

Daje lepszą perspektywę i ciekawą wiedzę podaną prostym językiem. Niestety w rozmowie z przyjaciółką na doktoracie z psychologii okazało się, że autor powołuje się na nieaktualne badanie, choć książka jest nowa... Wszystko trzeba filtrować ;) jednak czuję, że warto było poznać temat od tej strony.

Dodaj cytat z książki Równia wznosząca