Żywioły w literaturze dziecięcej ZIEMIA

Okładka książki Obroty liter. Szkice o twórczości Tomasza Różyckiego Anna Czabanowska-Wróbel, Magdalena Rabizo-Birek
Obroty liter. ... Anna Czabanowska-Wr...
Okładka książki Żywioły w literaturze dziecięcej WODA Anna Czabanowska-Wróbel, Krystyna Zabawa
Żywioły w lite... Anna Czabanowska-Wr...
Okładka książki Mojry. Początek - trwanie - koniec Krystyna Bartol, Elwira Buszewicz, Maria Cieśla-Korytowska, Anna Czabanowska-Wróbel, Dorothy Figueira, Kazimierz Korus, Katarzyna Mroczkowska-Brand, Wojciech Ryczek, Magdalena Siwiec
Mojry. Począte... Krystyna Bartol, El...

ZIEMIA, to dom - zarówno gdy myślimy o niej jako o planecie, kosmicznym kamyczku, jak i o glinie, ziemi, która rodzi i na której budujemy swoje życie, która nas żywi.
"Żywioły w literaturze dziecięcej ZIEMIA", to zbiór tekstów, które czytelnikowi pozwalają spojrzeć na znane i lubiane historie od innej strony. Ta książka, to niezły ładunek informacyjny i śmiało mogę napisać, że pewne rzeczy w głowie mi poukładała i sprawiła, że na literaturę dziecięcą spoglądam teraz z większym zrozumieniem i jeszcze większą czułością. Znalazłam tu tak kochanego przeze mnie Tolkiena z "Hobbitem" na czele, po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że Muminki, to nie jest taka sobie bajka dla dzieci, znów zachwyciłam się Leśmianem, a co do śpiących rycerzy... zdecydowanie nabrałam większej ochoty, by ich obudzić.
Oczywiście biorąc tę książkę do ręki należy pamiętać, że jest to literatura naukowa i nie czyta się tego jak powieści. Ja czerpałam dużą przyjemność z tych tekstów, podczytywałam je w wolnych chwilach i na nowo odkrywałam znane opowieści. Możliwe, że było mi łatwiej, ponieważ praktycznie wszystkie omawiane utwory znałam wcześniej, a ich bohaterowie są mi bliscy, toteż poznawanie ich historii w kontekście żywiołu jakim jest ZIEMIA, dało mi radość pewnie większą, niż tym, którzy owych historii nie znają.
Zdecydowanie polecam tę książkę osobom zainteresowanym literaturą dziecięcą, tym, którzy pragną wiedzieć więcej, oraz nauczycielom. Uważam, że treści tutaj zawarte ubogacą lekcje w każdej szkole.
6/10 dobra, solidna pozycja, warta polecania - warta waszej uwagi

* Bardzo zaciekawiły mnie odpowiedzi dzieci na pytanie "Czym jest ZIEMIA?" Znajdziecie je w tekście Bernadety Niesporek-Szamburskiej "Ziemia - językowe obrazowanie żywiołu w wypowiedziach dziecięcych".
* Nie mogę nie wspomnieć o wspaniałej analizie baśni Andersena dokonanej przez Alicję Mazan-Mazurkiewicz "Andersenowska opowieść o prochu ziemi".
* Znajdziecie tutaj także słowo o naszej niezwykle utalentowanej Emilii Dziubak, jej obrazach i współpracy z Martinem Widmarkiem.
* Są tu jacyś fani "Tajemniczego ogrodu"? Jolanta Ługowska bierze "go" na tapetę i bardzo ciekawie pisze o tym, co nam jest potrzebne do życia i co sprawia, że to życie nabiera kolorów.
* DLA ZAINTERESOWANYCH, w tej serii: Żywioły wyobraźni, dostępne są dwie pozycje - omawiana: "Żywioły w literaturze dziecięcej ZIEMIA", oraz "Żywioły w literaturze dziecięcej WODA".

Bo czymże byśmy byli, bez żywiołów? Gdyby zabrakło choć jednego, zabrakłoby i nas.