Peter Sagan. Mój świat

Okładka książki Sebastian Mila. Autobiografia Sebastian Mila, Leszek Milewski
Sebastian Mila... Sebastian Mila, Les...
Okładka książki Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki Jean Ammann, Erhard Loretan
Erhard Loretan... Jean Ammann, Erhard...
Okładka książki Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach, Lewandowskim Mateusz Borek, Cezary Kowalski
Krótka piłka. ... Mateusz Borek, Ceza...
Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Kapitan Paolo Condò, Francesco Totti
Kapitan Paolo Condò, France...

,,Peter Sagan. Mój świat" może niektórzy znają ten tytuł, bo książka pojawiła się w 2019 roku. Ja na nią natknąłem się niedawno przy okazji premiery książki o innym kolarzu Janie Ullrichu, o której nieco więcej mam nadzieję niebawem napiszę.

Natomiast ,,Peter Sagan. Mój świat" jest to autobiografia trzykrotnego mistrza świata w kolarstwie szosowym w latach 2015, 2016, 2017 i to właśnie ten okres został ukazany w książce. Peter Sagan jest jednym z najbardziej utytułowanych kolarzy w historii, w tym wygrywał te najbardziej prestiżowe wyścigi. Jednak, aby wymienić wszystkie to zabrakłoby miejsca w poście jest ich grubo ponad 100.

Autobiografia napisana jest w luźny sposób, co sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Oprócz wspomnianych triumfów w mistrzostwach świata, Sagan opowiada o swoim dzieciństwie w Żylinie, o początkach kariery, o sukcesach, a także o wysiłku i wyrzeczeniach, jakie musiał podjąć, żeby osiągnąć swoje cele.
Nie brakuje humoru i szczerości. Peter Sagan otwarcie mówi o swoich wadach oraz słabościach. Nie brakuje też trudnych chwil i porażek. Jednak dzięki determinacji oraz ciężkiej pracy Sagan ukazuje jak można osiągnąć sukces.

Zdecydowanie ,,Peter Sagan. Mój świat" jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów kolarstwa i postaci Petera Sagana. Myślę również, że każdy miłośnik jazdy rekreacyjnej rowerem może śmiało sięgnąć po tę autobiografię. Sam Peter Sagan wzbudza sympatię, a ponadto można dowiedzieć się nieco więcej jak wygląda sport wyczynowy i życie zawodowego kolarza. Ja trafiłem przypadkowo na tę książkę, ale pochłonąłem ją niemal na raz.

Kurczę, ciężko to nazwać biografią, bo nie mamy pełnego życiorysu. Raczej to kulisy kolarstwa oczami jednego z zawodników. Spory minus za spory chaos w książce, duży plus za humor.

Biografia chyba jednego z najbarwniejszych kolarzy obecnego wieku, przedstawiająca jego trzy sezony, w których zdobywał tytuły mistrza świata. Fani kolarstwa mogą przeczytać, reszta może się jednak nieco zanudzić.

Ciekawy język, wszystko dokładnie wyjaśnione. Zdarzały się powtórzenia i ukryta promocja.

Kiedy tylko zobaczyłem, że ten gość wydał książkę, musiałem ją kupić! Dlaczego? Ponieważ w głowie wciąż mam motyw, który wydarzył się podczas 14 etapu Tour de France. Szalony Słowak podpisuje kibicowi swoją książkę, gdy ten walczył z podjazdem w przełęczy Tourmalet. Aby tego było mało, ten etap wyścigu zakończył na 2 miejscu, a metę pokonał na jednym kole.

Co dzieje się w głowie kolarza podczas wyścigów?

W książce Peter nie opisuje ze wszystkimi detalami każdego wyścigu, jak to ma miejsce w innych tego typu książkach. Owszem w tej pozycji również są takie momenty, ale Sagan bardzo mocno opisuje co się działo w jego… głowie. Dzieli się odczuciami, o czym w danym momencie myślał, a to z perspektywy sportowca mogę przyznać – bardzo istotny aspekt dla której warto sięgnąć po tę książkę.

Historie wyścigów w których ten świetny kolarz zdobywał trzykrotnie Mistrzostwo Świata z rzędu, przeplatane są opisem rodzinnych relacji, wyjaśnieniemi niektórych kontrowersji jakie było łaczone z tym zawodnikiem, przemyśleniami na temat formy życia zawodowego kolarza.

Oczywiście pojawia się też Polski motyw ze względu na współpracę z Sylwestem Szmydem i Maciejem Bodnarem.

Sagan tłumaczy także czym jest dla niego Team Peter, kto tworzy, tę markę, co wchodzi w jej skład i dlaczego tak, a nie inaczej to funkcjonuje.

Historie z życia wzięte z dużą dawką humoru

Książka jest napisana luźnym językiem, z humorem, czasami nawet z pewną dozą bezczelności… miałem wrażenie jakbym faktycznie słuchał samego Sagana mimo, że nigdy nie miałem okazji go poznać. Jednak po tym co prezentuje sobą w niektórych sytuacjach w mediach, śmiem twierdzić że właśnie taki jest.

Sagan bardzo bezpośrednio wypowiada się na temat samego kolarstwa zawodowego i tego świata więc dowiedziałem się co nie co o tym jak to środowisko wygląda od kuchni i co samego kolarzowi się w tym podoba, a co nie. Jak wiadomo wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.

Co dzieje się w...

Świetna, pełna humoru książka o jednym z lepszych kolarzy ostatnich lat. Poukładana, z duża dawką informacji i ciekawostek. Głupio to pisać, ale zdecydowanie lepsza niż biografia Szurkowskiego.

Ciekawe opowiedziana historia jednego z najwybitniejszych kolarzy naszych czasów. Przybliża sylwetkę i poczucie humoru Słowaka

Książka znakomita.
Bardzo POZYWTYNA.
Pokazuje sport i ludzi z nim związanych od innej strony niż znamy z telewizji i mediów społecznościowych.
Jak dla mnie REWELACJA.
Epilog tej książki, jest 10/10.

POLECAM

Książka znakomita.
Bardzo POZYWTYNA.
Jak dla mnie REWELACJA.
Epilog tej książki, jest 10/10.

POLECAM

Mam zasadę nie czytania książek biograficznych ludzi, którzy wciąż żyją, ale tę potraktowałem jako poznanie kolarstwa od strony prawdziwego peletonu. Lekki język, kilka zabawnych historii, dobry wybór.
Opisy tego jak wygląda wyścig od środka sprawiły, że kiwałem głową, bo sam się ścigam i na rowerze i biegowo i łącznie. Ludzi spoza sportu może nie zainteresować, bo nie wiedzą kim jest Sagan.

Jak jesteś trzykrotnym mistrzem świata to po prostu musisz czerpać z tego zyski marketingowe ... i pewnie dlatego powstała ta książka ;) Jednak do rzeczy, Peter Sagan opisuje w niej przede wszystkim te trzy lata w peletonie w których zdobywał tęczową koszulkę, czasami dodając coś z lat wcześniejszych. Oczywiście relacja z kluczowych wyścigów jest ukazana z punktu widzenia zainteresowanego i inny kolarz mógłby to widzieć zupełnie inaczej. Sam autor zresztą przyznaje, że historii danego wyścigu jest tyle ile jego uczestników ;) Sama książka jest napisana dość prostym ale wciągającym językiem i to jest jej główna zaleta ... nie ma szans się ją zmęczyć. Bardzo fajnie się ją czyta jak się oglądało te wyścigi o których pisze Peter. Zdecydowanie dla fanów kolarstwa.

• Sport
  • Biografia