(Nie)zwyczajna

2019-06-05
2019-06-05
2018-06-26
Sylwia Chojnacka

Z pozoru może się wydawać kolejnym, oklepanym romansem.
Nic bardziej mylnego.
Książka przemyca wiele wartości oraz porusza temat trudnych relacji rodzinnych czy samoakceptacji.
Bohaterowie są zróżnicowani, a ich nieoczywista relacja sprawia, że książka zapada w pamięć.

Z pozoru może się wydawać kolejnym, oklepanym romansem.
Nic bardziej mylnego.

Jestem zachwycona! Nie mogłam się oderwać! Polecam każdemu!

Jestem zachwycona! Nie mogłam się oderwać! Polecam każdemu!

Może być

Może być

(Nie)zwyczajna to piękna, niestandardowa a przy tym nieco stereotypowa opowieść dla nastolatków. Autorka naprawdę w piękny sposób mierzy swoich bohaterów nie tylko z dojrzewaniem, czy pierwszą miłością, ale pokazuje prawdziwe problemy takie jak brak akceptacji czy strata.

Jednak mamy tutaj do czynienia z klasyką gatunku - szarą myszką i księciem z bajki. I wbrew pozorom postać Comet to naprawdę bardzo silna dziewczyna. Myśle że nie jedna nałogowa książkoholiczka odnalazła w niej trochę siebie. Za to Tobias to stereotypowy chłopak który ma za zadanie zmienić życie bohaterki przy okazji mierząc się z własnymi problemami.

Akcja książki jest momentami nudna i nużąca, wszystko dzieje się bardzo wolno. Faktycznie wychodzi z tego prawdziwa, mocna więź między bohaterami, jednak mimo wszystko później zbyt łatwo się ona sypie i jeszcze łatwiej skleja. Do tego realność problemów jest przytłaczająca. Absolutnie każda postać w tej książce mierzy się z problemami i to nie byle jakimi. W książce poruszane jest tak wiele kwestii że osobiście czułam się tym bardzo obciążona.

Książka na pewno jednorazowa, więcej do niej nie wrócę, jednak mimo wszystko uważam że warta uwagi. 6,5/10

Książka rozkręca się dopiero w połowie. Ale tak po za tym bardzo fajna :))

Książka rozkręca się dopiero w połowie. Ale tak po za tym bardzo fajna :))

Przeciętna książka nie porwała mnie tak jak inne pozycje tej autorki. Docelowo skierowana do młodzieży, ale problemy nastolatków przedstawione w niej wydają są poważne i dobrze by było, żeby rodzice też sięgali po takie pozycje.

Przeciętna to idealne słowo opisujące tą książkę. Niestety troszkę się z nią męczyłam. Historia nie porwała mnie tak jak powinna, nie śledziłam z zapartym tchem co będzie dalej, a jak ją odkładałam to nie chciało mi się znowu po nią sięgać. Jakoś udało mi się ją skończyć. Zawsze staram się przekonać do tej autorki ale chyba jednak nie odpowiada mi jej styl pisania, za każdym razem czekam z niecierpliwością aż książka w końcu się skończy. Tutaj historia Comet i Tobiasa była nudna, większe pół książki to zabawa w kotka i myszkę. Nie czułam chemii pomiędzy bohaterami, nie mogłam się wczuć w ich uczucia, w sumie to ta książka nie wywoływała u mnie żadnych uczuć. Nawet momenty, które miały być dramatyczne nie robiły na mnie wrażenia. Ta powieść Samanthy Young na pewno nie zapadnie mi w pamięć.

(Nie)zwyczajna opowiada historię Comet, nastolatki, która stroi od towarzystwa i nie lubi być w centrum. Na codzień zamyka się w swoim pokoju z książkami i całymi dniami czyta. Do tego ma swój własny styl, przez co uważana jest za dziwaczkę. Tyle, że Comet to nie przeszkadza, ona to akceptuje. Wiele się jednak zmienia, gdy do jej szkoły przychodzi nowy uczeń. Tobias King, który zawraca głowę dziewczynie.

Muszę przyznać, że książka mnie bardzo wciągnęła. Z przyjemnością czytałam historię Comet i Tobiasa. Autorka stworzyła niesamowitych bohaterów, których od początku dało się polubić. Comet mimo nieakceptacji innych była silną dziewczyną. Bo nie tylko musiala zmagać się z tym w szkole, ale także w domu. W domu, w którym nie czuła się dobrze. Rodzice Comet byli artystami, co przekładało się na egoizm. Byli egoistyczni i niedbali o swoja córkę.

Stąd też pojawienie sie Tobiasa w jej życiu wiele zmieniło. Autorka bardzo powoli budowała ich relację, co mi się podobało. Stworzyli niezwykłą więź ze sobą, ale czy wystarczająco mocną, aby ona przetrwała, gdy pojawiają się problemy?

(Nie)zwyczajna jest odmienna od reszty młodzieżówek. Comet jest nastolatką, która nie lubi być w centrum zainteresowania. Zamiast imprezować co weekend, woli zanurzyć się w książkach. I nie byłoby to aż tak dużym problemem, gdyby nie przyjaciółki, które zamiast książek coraz częściej wybierają spotkania towarzyskie. Brak wspólnych tematów do rozmów, coraz mocniej oddala od siebie przyjaciółki. Gdy do szkolnej społeczności dołącza przystojny amerykanin, który skradł serce każdej z dziewczyn, już nic nie będzie jak dawniej.

Tu niestety wkrada się stereotyp księcia i szarej myszki. Choć początkowo nowy uczeń nie zwraca uwagi na Comet to wspólnie przydzielona praca szkolna pozwala im się do siebie mocno zbliżyć. I tu jak szybko pojawił się stereotyp, tak samo szybko został przełamany. Ich spotkania są przepełnione uczuciami, jednak coś ciągle blokuje rozwój tej relacji. Problemy jakimi jest obarczony Thomas oddalają od siebie parę.  Pytanie czy rozdzieli to dwójkę na tyle skutecznie, że kontakt się urwie? Tego musicie dowiedzieć się z książki 😉

Podobało mi się poruszenie w powieści tematu braku akceptacji. Comet jest uznawana za dziwaczkę, wiecznie siedzi nosem w książce i do tego ubiera się niestandardowo, co nie wzbudza sympatii wśród rówieśników. Ale czy ją to zniechęca do robienia rzeczy, które kocha? Nie! Jest silna, mimo że brakuje jej oparcia w najbliżych, brnie po swoje wbrew wszystkiemu i wszystkim. Jej relacje z rodzicami też nie należą do najlepszych. Była, ładnie ujmując, nieplanowanym dzieckiem. Rodzice są artystami-egoistami, którzy w swojej miłości nie znaleźli miejsca dla dziecka i pozwalają jej samodzielnie za siebie decydować.

Uważam, że Samantha Young stworzyła niesamowitą powieść o dojrzewaniu, pierwszej miłości oraz o radzeniu sobie ze stratą. To była świetna i niestandardowa powieść młodzieżowa.

Comet jest nastolatką, która chodzi do liceum. Jest nieśmiała, swój wolny czas lubi spędzać z książką w ręku. Dziewczyna ma dwie przyjaciółki, które ją wspierają i są przy niej gdy ich potrzebuje. Gdy ukończy liceum planuje wyjechać na studia do Stanów Zjednoczonych. Nie ma dobrych kontaktów ze swoimi rodzicami, dlatego nie ma problęmów, aby opuścić rodzinne miasto. Do jej szkoły zaczyna chodzić Tobias, który razem z mamą przyjechał z Ameryki. Wydaje się być bad boyem. Czy Tobias stanie się dla Comet ważną osobą? Dlaczego dziewczyna ma ciężką relacje z rodzicami?

Książka jest interesująca, szybko się ją czyta, ponieważ wciąga. Polubiłam główną bohaterkę, ponieważ przypomina mi pewne osoby, które znam i dlatego ją rozumiałam. Od samego początku książka mnie zaintrygowała. Jest to jedna z tych książek, która mnie nie denerwowała i nie mam się do czego przyczepić. Książka jest młodzieżowa, dlatego idealnie sprawdzi się dla osób w takim wieku.

Samantha Young The Fragile Ordinary Zobacz więcej
Samantha Young (Nie)zwyczajna Zobacz więcej